لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: آشنایی با هارپ (چنگ)

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض آشنایی با هارپ (چنگ)

0 Not allowed! Not allowed!
    پیشگفتار:

سلام دوستان خوبم. البته من نوازنده ی هارپ (چنگ) نیستم ولی یکی از علاقمندان به این ساز هستم و قصد دارم مطالبی هرچند ناقص رو تقدیم همه ی دوستداران ساز هارپ بکنم. متاسفانه با وجود اینکه چنگ، یک ساز رویایی و زیبا، در ایران باستان و بخصوص در دوره ی ساسانیان خیلی رونق داشته اما امروزه می بینیم در کشور ما تعداد انگشت شماری استاد و هنرآموز برای آموز این ساز وجود دارن و تهیه کردنش هم تا حدودی مشکله (شاید یکی دو سازنده در داخل ایران پیدا بشن که بصورت تخصصی هارپ یا چنگ می سازن)

کمی بیشتر با ساز چنگ آشنا شویم:

در [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] و [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] میتونید مطالب خوبی در مورد هارپ (چنگ) پیدا کنید.
    چنگ یک ساز زهی باستانی هست که در کنار عود از اصیل ترین سازهای ایرانی محسوب میشه. تصویر چنگ در تمامی آثار باستانی ایرانیان از هخامنشیان گرفته تا سلوکیان دیده میشه. شکل ساز چنگ از کمان نشات می گیره و ظاهرا ایده ی ساختنش بخاطر صدایی که از زه کمان بعد از رها کردن تیر ایجاد میشه، بوجود اومده.
    البته ظاهرا ساز چنگ خاستگاه های دیگه ای هم داشته اما ظاهرا به عنوان قدیمی ترین ساز زهی جهان ، 6 هزار سال پیش در خوزستان یافت شده!
    واژه های چنگ و هارپ معادل هم هستن. در کشورهای خارجی هارپ یه اسم عام برای انواع این ساز هست.
    انواع ساز چنگ به چهار دسته ی کلی ارکستری، سنتی، تزئینی و باستانی تقسیم میشه که خودشون 17 گونه شکل مختلف دارن.

در مورد ساز چنگ نکات فنی و حاشیه ای زیادی هست که من به همین مقدار بسنده می کنم. (برای یافتن اطلاعات بیشتر به ویکی پدیا مراجعه کنید)

وضعیت کنونی چنگ در ایران:

چنگ باستانی ایرانی توسط آقای عبدالعلی باقری نژاد بازسازی شده و ایشون آموزشگاهی تاسیس کردن و چندبار هم کنسرت های پژوهشی اجرا کردن. این هم آدرس سایت ایشون:
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

اما چنگ ارکستری که در در ایران به هارپ معروفه رو خانم آذرنوش صدر سالک (همسر استاد مجید انتظامی) که سال هاست نوزانده ی هارپ در ارکستر سمفونیک تهران هستن، تدریس می کنن. بیوگرافی استاد آذرنوش صدر سالک:

در مصاحبه ای هم که با ایشون انجام شده به نکاتی در مورد زندگی خودشون و فعالیت هاشون اشاره کردن که خوندنش خالی از لطف نیست:

متاسفانه این ساز (چنگ ارکستری استاندارد) در ایران به سختی پیدا میشه و خیلی هم گرون قیمت هست. با این روند آموزشی که در ایران وجود داره و فقط خانم صدر سالک این ساز رو آموزش میدن و به گفته ی خودشون آموختن کامل این ساز هم خیلی طول می کشه، در سال های آینده هم با کمبود نوازنده ی چنگ در ارکسترها مواجه خواهیم بود.

چند نمونه ی صوتی و تصویری از نوازندگی چنگ:

صدای چنگ بسیار رویایی و زیباست. شما به راحتی میتونید ویدئوهای زیادی از نواختن این ساز توسط افراد مختلف در فضای مجازی پیدا کنید. در سازهایی که نوازنده میتونه با هر دو دست ملودی ایجاد کنه این امکان وجود داره که 2 خط ملودی رو اجرا کنه، مثل ساز پیانو، چنگ هم به همین شکل هست. نوازندگی چنگ شکل ها (استایل ها) ی مختلفی داره. مثلا چنگ پاراگوئه ای رو کمی متفاوت با چنگ ارکستری می نوازن.
    این ساز این امکان رو به نوازنده میده که پاساژهای سریع (یا شاید بگیم گلیساندو بهتر باشه) رو به راحتی اجرا کنه (چیزی که در نوازندگی قانون هم می بینیم)
    در اینجا قصد دارم نمونه هایی از چنگ نوازی رو تقدیم شما دوستان عزیز کنم:

1- [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (صوتی - 15 دقیقه)
    با نوازندگی ویکتور اسپینولا (نوزانده ی گروه یانی). این اثر شامل چند بخش هست که نام های مختلفی دارن (شبیه به موسیقی کلاسیک که دارای چند موومان هست) ... ممکنه هم یه آلبوم باشه. همش بصورت تکنوازی هست و با چنگ پاراگوئه ای اجرا شده. قسمت آخرش بصورت گروه نوازی هست.

2- [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (تصویری)
    این قطعه ی معروف توسط گروه Forbidden Saints نواخته شده که باز هم چنگ رو در اینجا ویکتور اسپینولا می نوازه (چنگ پاراگوئه ای) ... تماشای این قطعه ی پرانرژی برای دوستداران چنگ میتونه جالب باشه. (این نوع نواختن، با نواختن کلاسیک ساز چنگ کمی تفاوت داره)

3- [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (تصویری)
    از یک نوازنده ی ایرلندی

امیدوارم روزی این ساز گران بها و اصیل به جایگاه خودش در موسیقی کشور ما و بین هنرآموزان برگرده.

2. 7 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

3. # ADS

legnica آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    87457
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    0
    47 بار تشکر شده در 21 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 15/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

ممنون... بسیار مطلب اموزنده و خوبی بود...

5. 2 کاربر برای این پست از legnica تشکر کرده اند:

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط legnica [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون... بسیار مطلب اموزنده و خوبی بود...
    خواهش می کنم. ممنون که این مطلب رو خوندین.
    خدا رو شکر یه نفر پیدا شد که یه سری به این تاپیک بزنه.

7. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

Sys_co2 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    121369
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    15 بار تشکر شده در 13 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow Sys_co2 On Twitter Add Sys_co2 on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    0

ممنون بابت این مطلب مفید

حقیقتش علاقه دارم این ساز رو بصورت دست ساز خودم درست کنم
    اما هیچ اطلاعاتی از طول سیم ها و تعداد سیم ها و جنس سیم ها و بازه صدایی نت ها و. و. و... در اینترنت نیست!

دوستان عزیز اگر کسی اطلاعاتی داره لطفا دریغ نکنه ... مرسی

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    155104
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

سلام دوست عزيز من به شدت دنبال راه تماس با خانم اذرنوش صدرالساك هستم ميتوانيد من را راهنمايى كنيد؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    152092
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با سلام و تشکر از مطلبتون. بدون مقدمه حرفم رو شروع میکنم. می خواستم از دوستانی که به این ساز و ساختارش از جمله قطعات بدنه و مخصوصا قطعات مربوط به جعبه طنین این ساز اطلاع دارن خواهش کنم بنده رو راهنمایی کنن. خودم مدتیه درموردش تحقیق میکنم تا بتونم تو سایز کوچکش اونو بسازم ولی مشکلم اینجاست که میخوام با کمترین هزینه تمومش کنم برای همین مسلما نمیتونم برای جعبه طنینش از چوب مرغوب استفاده کنم ودنبال یه جایگزینیم که از لحاظ آگوستیکی رنگ وشدت صدای نسبتا خوبی داشته باشه و مشکل بعدیم سیم هاست که بالاجبار سیم گیتار رو انتخاب کردم که خب میدونم اشتباهه. لطفا اگر کسی روش ساخت سیم دست ساز و... در کل با قطعات این سازآشنایی داره لطفا راهنماییم کنه. 09011110682 ممنون میشم اگربرای کمک تماس بگیرید.

- - - Updated - - -

با سلام و تشکر از مطلبتون. بدون مقدمه حرفم رو شروع میکنم. می خواستم از دوستانی که به این ساز و ساختارش از جمله قطعات بدنه و مخصوصا قطعات مربوط به جعبه طنین این ساز اطلاع دارن خواهش کنم بنده رو راهنمایی کنن. خودم مدتیه درموردش تحقیق میکنم تا بتونم تو سایز کوچکش اونو بسازم ولی مشکلم اینجاست که میخوام با کمترین هزینه تمومش کنم برای همین مسلما نمیتونم برای جعبه طنینش از چوب مرغوب استفاده کنم ودنبال یه جایگزینیم که از لحاظ آگوستیکی رنگ وشدت صدای نسبتا خوبی داشته باشه و مشکل بعدیم سیم هاست که بالاجبار سیم گیتار رو انتخاب کردم که خب میدونم اشتباهه. لطفا اگر کسی روش ساخت سیم دست ساز و... در کل با قطعات این سازآشنایی داره لطفا راهنماییم کنه. 09011110682 ممنون میشم اگربرای کمک تماس بگیرید.

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    161157
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سیم ها باید از نوع ابریشمی باشه، و صدای بسیار خوبی هم داره

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)