لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 29 از 29

موضوع: نواختن نی بصورت لبی

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    82166
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    0
    142 بار تشکر شده در 86 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    11

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط djbobo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام خدمت همه ني نوازان مي خواستم يه توضيحي راجب ني زدن خدمت شما دوستان و اساتيد گلم بدم
    ني زدن به روش دنداني با لبي كلا متفاوته حتي صداهاشون با هم فرق مي كنه من هر دو روش رو بلدم بزنم ولي روش دنداني بهتره چون قدرت مانور صدايي بيشتري دارين اما روش نواختن بصورت لبي و دنداني به اينصورت كه
    1- روش دنداني (عكس مربوط به اين روش تو كتاب آقاي افشارنيا دقيقا نمايش داده شده) مشكل اكثر نوازندگان اينه كه زبانشون و مقدار هواي ورودي به ني رو نمي تونن كنترل كنن بنابراين من بهتون اين توصيه رو مي كنم كه براي بالا بردن كيفيت صداتون تو روش دنداني يه طرف شيلنگ آب به اندازه دو متر درون يه تشت پر از آب بندازين و طرف ديگه اون رو با روي لبتون قرار بدين و درون شلينگ فوت كنين تا حباب هوا درون تشت آب شروع به قل زدن بكنه ايتكار باعث ميشه نفستون و صداي سازتون تغيير بكنه و بتونين هوا رو بهتر درون ساز كنترل كنين

2- روش لبي (روش به ظاهر سخت ولي كنترل و دميدن هوا درون ساز نياز به تمرين زيادي داره) دليل تمرين زياد اينه كه شما بايد بتونين جاي قرار گيري و زاويه گرفتن ساز و همزمان فلوت كردن درون اون رو همواره حتي هنگام انگشت گذاري سريع حفظ كنين

اما راه حل براي در آوردن صداي ني بصورت لبي
    اول اينكه ني بايد زاويه تقريبا 45 درجه نسبت به وسط لب خودتون بگيرين يعني لبه گرد ني روي نصف لب شما قرار بگيره درست جايي كه لب به دو قسمت تقسيم ميشه
    دوم اينكه ني رو بايد به لب خودتون فشار بدين تا بتونين تو همون زاويه نگه دارين
    سوم اينكه براي شروع از ني سل كوك با داشتن سر ساز(فلزي يا پلاستيكي) استفاده كنين چون براي روش (لبي) بهتره
    چهارم اينكه ني رو تا اندازه اي كه بصورت اوج در روش دنداني مي نوازيد بايد بالا بگيرين (يعني از بدنتون دور بشه)
    پنجم اينكه براي شروع يادگيري (اولين دميدين) سوراخ نت سل رو ببندين يعني تو مايه شور عرب ساز بزنين (اين خيلي مهمه چون هم بهتون انگيزه ميده هم راحت تر صداش در مياد)

واستون آرزوي موفقيت مي كنم

- - - Updated - - -

يه نكته مهم يادم رفت كه به دوستان گلم بگم اينه كه قبل از زدن ني به روش لبي اول بايد سوت زدن رو ياد بگيرن يعني سعي كنين با لبتون همين سوت معمولي رو بزنين همونجوري كه عرب ها هنگام گفتن حرف (و) ادا مي كنن منظورمه بعد با حفظ همون سوت زدن ني رو به آرامي روي لبتون با همون زاويه كه گفتم قرار بدين و با كمي چپ و راست كردن از صداي شيرينش لذت ببرين

با سلام
    دوست عزیز روشی لبی که شما می فرمایید خیلی وقته منسوخ شده و همان طور که گفتین نی روی لب قرار می گیره در صورتی که روش دندانی بهترین روش برای نواختن نی هست در ضمن منظور ما از روش لبی در مدل دندانی هست که با استفاده از حرف (پ) که از طریق لب اجرا میشه و ما از لب کمک می گیریم برای وارد کردن هوا داخل نی این روش نواختن نی بهترین روش هستش و با روش لبی که شما می فرمایید و خیلی وقته منسوخ شده فرق داره روش لبی (پ) بهترین روش و راحت ترین روش برای صداسازی نی هست به طوری که تمام هوار و شما وارد دهنه نی می کنین ولی در روش های دیگر مقداری از هوا از دهنه نی گریز می کند و باعث پایین آمدن صدا ینی و ناخالصی در صدا می شود

kopoloo آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    101745
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    9
    66 بار تشکر شده در 56 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/2
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط djbobo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با سلام خدمت همه ني نوازان مي خواستم يه توضيحي راجب ني زدن خدمت شما دوستان و اساتيد گلم بدم
    ني زدن به روش دنداني با لبي كلا متفاوته حتي صداهاشون با هم فرق مي كنه من هر دو روش رو بلدم بزنم ولي روش دنداني بهتره چون قدرت مانور صدايي بيشتري دارين اما روش نواختن بصورت لبي و دنداني به اينصورت كه
    1- روش دنداني (عكس مربوط به اين روش تو كتاب آقاي افشارنيا دقيقا نمايش داده شده) مشكل اكثر نوازندگان اينه كه زبانشون و مقدار هواي ورودي به ني رو نمي تونن كنترل كنن بنابراين من بهتون اين توصيه رو مي كنم كه براي بالا بردن كيفيت صداتون تو روش دنداني يه طرف شيلنگ آب به اندازه دو متر درون يه تشت پر از آب بندازين و طرف ديگه اون رو با روي لبتون قرار بدين و درون شلينگ فوت كنين تا حباب هوا درون تشت آب شروع به قل زدن بكنه ايتكار باعث ميشه نفستون و صداي سازتون تغيير بكنه و بتونين هوا رو بهتر درون ساز كنترل كنين

2- روش لبي (روش به ظاهر سخت ولي كنترل و دميدن هوا درون ساز نياز به تمرين زيادي داره) دليل تمرين زياد اينه كه شما بايد بتونين جاي قرار گيري و زاويه گرفتن ساز و همزمان فلوت كردن درون اون رو همواره حتي هنگام انگشت گذاري سريع حفظ كنين

اول اينكه ني بايد زاويه تقريبا 45 درجه نسبت به وسط لب خودتون بگيرين يعني لبه گرد ني روي نصف لب شما قرار بگيره درست جايي كه لب به دو قسمت تقسيم ميشه
    سوم اينكه براي شروع از ني سل كوك با داشتن سر ساز(فلزي يا پلاستيكي) استفاده كنين چون براي روش (لبي) بهتره
    چهارم اينكه ني رو تا اندازه اي كه بصورت اوج در روش دنداني مي نوازيد بايد بالا بگيرين (يعني از بدنتون دور بشه)
    پنجم اينكه براي شروع يادگيري (اولين دميدين) سوراخ نت سل رو ببندين يعني تو مايه شور عرب ساز بزنين (اين خيلي مهمه چون هم بهتون انگيزه ميده هم راحت تر صداش در مياد)

- - - Updated - - -

يه نكته مهم يادم رفت كه به دوستان گلم بگم اينه كه قبل از زدن ني به روش لبي اول بايد سوت زدن رو ياد بگيرن يعني سعي كنين با لبتون همين سوت معمولي رو بزنين همونجوري كه عرب ها هنگام گفتن حرف (و) ادا مي كنن منظورمه بعد با حفظ همون سوت زدن ني رو به آرامي روي لبتون با همون زاويه كه گفتم قرار بدين و با كمي چپ و راست كردن از صداي شيرينش لذت ببرين

دوست عزیز سوراخ نت سل در نی سل کوک چگونه باید ببندیم؟ یعنی برای نت سل کدام سوراخها در نی سل کوک باید بسته شود؟

kopoloo آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    101745
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

- - - Updated - - -

دوست عزیز خواهشا اگر امکان دارد ویدیویی از روش لبی برایم اپلود کنید تا بهتر متوجه شویم

- - - Updated - - -

دوستان من در روش دندانی صدا واضحی در میاورم ولی وقتی سوراخ پشت نی را می گیرم صدا ناواضح و ناخالص می شود دلیلش چیست؟

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    82166
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    0
    142 بار تشکر شده در 86 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط kopoloo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزیز خواهشا اگر امکان دارد ویدیویی از روش لبی برایم اپلود کنید تا بهتر متوجه شویم

- - - Updated - - -

دوستان من در روش دندانی صدا واضحی در میاورم ولی وقتی سوراخ پشت نی را می گیرم صدا ناواضح و ناخالص می شود دلیلش چیست؟

دوست عزیز
    دوست عزیز روش لبی منسوخ شده بهتره از روش دندانی و با استفاده از شیوه لبی (پ) نی نوازی و صداسازی رو انجام بدید و اگر شما بتونید از روش دندانی صدای خوبی داشته باشید مطمئنن در نت های مختلف هم به مشکل نمی خورید اگه اگه صدای نیتون در نت یا سوراخ لا ناکوک است مطمئن باشید در صداسازی مشکل دارید دوست عزیز مسئله قراردادن ویدیوی آموزشی نیست مهم این است که شما بفهمید که چگون باید از تکنیک درست برای صداسازی استفاده کنید بنده اگه کلیپ تصویری از صداسازی هم براتون قرار بدم داخل دهان رو که نمی تونم بهتون نشون بدم و هر کسی فیزیک دهانی و فک مخصوص خودش رو داره پس نتیجه می گیریم باید تکنیک درست صداسازی رو درک کنیم و با تمرکز روش رو روی فیزیک دهانیه خود پیاده کنیم

5. کاربران زیر از soozney به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    95534
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    7 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

با عرض پوزش از دوست عزيزم بايد يه توضيحي خدمتون در مورد جوابي كه در جواب من داديد بگم
    اول اينكه در روش دنداني شما حرف (ش) رو بايد بگي به طوري كه كل هوا رو فقط از لب پايينت و از وسطش بياد بيرون نه چپ نه راست
    دوما دوست عزيز ما سوالشون در مورد نواختن ني به صورت لبي بود نه روش دنداني كه استاد كسائي بنا نهادن من خواستم اونو واسشون توضيح بدم
    اما در جواب سوالي كه پرسيدن چرا وقتي سوراخ پشت ني رو مي گرند صدا ناواضح ميشه دليلش چند علت داره كه در زير بهتون توضيح ميدم
    1. شما در هنگام نواختن ني بايد كاملا عمود بشيني يعني پشتتون صاف باشه طوري باشه كه شما روي ني سوار باشه نه ني روي شما
    2. انگشت گذاري شما اشتباهه . روش درستش اينه بايد دقيقا دايره هاي گرد روي انگشت (هموني دايره هايي تو اثر انگشت هستش) اون مركزش با مركز سوراخ ني منطبق باشه . پيشنهاد من به شما اينه كه يه بار ني رو مثل اون حالتي كه هميشه مي گيري تو دستت بگير بعد انگشتاتو محكم بهش فشار بده بعد ببين علامت دايره هايي كه روي انگشتت مي افته درست دور دايره اثر انگشتت يا كج و كوله است.
    3. شما وقتي سوراخ پشت ني رو مي بنديد نبايد نت سل رو بگيرد چون در اون صورت به طور طبيعي دارين بجاي نت (لا بكار) اونو ربع پرده پايين ميارين يعني ميشه (لا كرن) واسه همين صداش فرق مي كنه

- - - Updated - - -

اما سوال دوست عزيزم كه در مورد آپلود ويديو در مورد روش لبي داشتن بايد بگم كه من بهترين توضيح ممكن رو بهتون دادم ولي باز اگه شما دنبال ويديو مي گرديد من فيلمي از خودم ندارم واستون بزارم (حالا شايد يه روزي گذاشتم) اما بهترين كار اينه كه تو آپارات سرچ كنين ني عربي
    كه ويديو رضا بدير نوازنده عرب ها واستون بياد يا بازم متوجه شكل زدن نشدين بهتره برين سايت يوتيوب (you tub) اين كلمه رو سرچ كنين تعلم المقامات على الناي كه يه ويديو آموزشي در مورد ني زدن (البته تركي) واستون مياره در ضمن فكر نكنين كه تركي هستش فرق داره ني زدن ترك ها با عرب ها يكي هستش فقط عرب ها سر ساز يا همون قميش ندارن كه باعث ميشه صدا تغيير كنه

7. کاربران زیر از djbobo به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    95534
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    7 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اما در جواب سوال دوست عزيزم كه پرسيدن در ني سل كوك كدام سوراخ سل را بايد ببنديم بايد بگم كه منظور از اين حرف اينه كه اولا در ترتيب نواختن ني هميشه دست بسته ني نت (دو) هستش و به ترتيب با باز كردن اولين سوراخ نت هاي (ر _ مي _ فا _ فاديز_ سل _ لا) در مي آيد يعني اين ترتيب در تمام ني ها مشترك اما يه ني نواز در حالت معمولي هميشه نت فاديز رو مي بنده يعني با انگشت سومش بسته هستش و باز نمي شه وكل يك قطعه رو بدون باز كردن اون سوراخ اجرا مي كنه اما اگه حالا بخواد در دستگاه همايون قطعه اي رو اجرا كنه (مثلا ساقي نامه) بايد بجاي بستن 4 انگشت سوم رو ببنده و انگشت چهارم رو باز كنه فكر كنم حالا متوجه شديد منظور از بستن نت سل در تمام ني ها بستن سوراخ پنجم (يعني انگشت پنجم) يعني انگشت اشاره هستش كه بايد در تمام اجراي يك آهنگ بسته باشه
    البته با بستن اين انگشت شما هر آهنگي بزنين (شور عرب) محسوب ميشه يعني همون گام آهنگهاي عربي رو دارين اجرا مي كنين

9. کاربران زیر از djbobo به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

kopoloo آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    101745
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

دوستان ایا برای نی زدن از سر طلقی استفاده کنم یا از سر برنجی؟ نی من سر طلقی دارد برای استفاده از سر برنجی باید سر طلقی را بردارم یا میتوانم سر برنجی را روی سر طلقی سوار کنم؟ سر برنجی بهتر هست یا سر طلقی؟

11. کاربران زیر از kopoloo به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    95534
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    7 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ببين دوست عزيز شما ني رو بدون اينكه چيزي روش بزاري مي توني بزني مثلا خود استاد كسايي به دليل داشتن فاصله زياد بين دندان هاشون گاهي اوقات بدون سر ساز آهنگ مي زدن اما تنها تفاوت سر برنجي با سر طلقي اينه كه سر فلزي نرم و ارزان و راحت مي توني از سوپر ماركت محلتون هم تهيه كني ولي بعد از يه مدت خاصيت محكم بودن خودشو از دست ميده ولي سر برنجي اينطور نيست در ضمن سر برنجي به دليل داشتن استحكام بالا نوازنده مي تونه اونو به سمت دندونش كمي فشار بده تا ني با حركت دادن انگشت روي اون كمتر جابجا بشه اين مورد بيشتر به در افرادي مي خوره كه تازه دارن صداي ني رو در ميارن .

13. 2 کاربر برای این پست از djbobo تشکر کرده اند:

kopoloo آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    101745
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    11

ببين دوست عزيز شما ني رو بدون اينكه چيزي روش بزاري مي توني بزني مثلا خود استاد كسايي به دليل داشتن فاصله زياد بين دندان هاشون گاهي اوقات بدون سر ساز آهنگ مي زدن اما تنها تفاوت سر برنجي با سر طلقي اينه كه سر فلزي نرم و ارزان و راحت مي توني از سوپر ماركت محلتون هم تهيه كني ولي بعد از يه مدت خاصيت محكم بودن خودشو از دست ميده ولي سر برنجي اينطور نيست در ضمن سر برنجي به دليل داشتن استحكام بالا نوازنده مي تونه اونو به سمت دندونش كمي فشار بده تا ني با حركت دادن انگشت روي اون كمتر جابجا بشه اين مورد بيشتر به در افرادي مي خوره كه تازه دارن صداي ني رو در ميارن .
    دوست عزیز نی من الان سر طلقی یا همون پلاستیکی داره ایا سر برنجی رو باید روی سر پلاستیکی سوار کنم یا سر طلقی رو باید بردارم؟

15. کاربران زیر از kopoloo به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    95534
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    7 بار تشکر شده در 6 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

شما بايد سر طلقي رو بردارين اونا رو روي هم سوار نمي كنن دوست من
    بين سر طلقي و برنجي يكيشو كه خودت احساس مي كني باهاش راخت تري بايد روش سوار كني . تفاوت بينشون هم بهتون گفتم

17. کاربران زیر از djbobo به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    109207
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    110
    103 بار تشکر شده در 57 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 21/0
    Given: 4/0
    میزان امتیاز
    0

مدال های دریافت شده

نقل قول نوشته اصلی توسط kopoloo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان ایا برای نی زدن از سر طلقی استفاده کنم یا از سر برنجی؟ نی من سر طلقی دارد برای استفاده از سر برنجی باید سر طلقی را بردارم یا میتوانم سر برنجی را روی سر طلقی سوار کنم؟ سر برنجی بهتر هست یا سر طلقی؟
    شما با هر کدوم که راحت تری میتونی کار کنی ولی هر کردوم از اونها خاصیت خودشو داره دقیقا یادم نیست ولی یکی در صدای بم بهتره و یکی دیگه در صدای اوج و غیث، البته من اینو شنیدم و تجربه نکردم حالا چقدر تفاوت داشته باشن نمیدونم.
    همینجور که دوستان گفتن شما باید طلق رو برداری و سر برنجی بذاری یا برعکس. که البته نباید لبه سر برنجی یا طلقی از لبه نی زیاد فاصله داشته باشه. معمولا در حد یک سانتیمتر که بازم با توجه به فرم دندان هر شخصی متفاوت هست

19. کاربران زیر از doday به خاطر این پست تشکر کرده اند:

M_T

heydarney آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    100776
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    7 بار تشکر شده در 5 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    میزان امتیاز
    0

راحت ترین روش در نی نوازی روش لبی هست همون روشی که قدیم میزدن . فقط با سه روز تمرین کار دستت میاد و فقط باید زاویه نی و دمیدن را تغییر بدی تا قلق دستت بیاد و برای یاد گیری سی دی اموزشی عابدینی خوبه و کمک میکنه.

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    174456
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    2
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

خب اینجا مینوشتین همه استفاده کنند :(

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)