لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: درخواست آموزش گام ها

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    65741
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    13 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض درخواست آموزش گام ها

0 Not allowed! Not allowed!
    اساتید محترم اگر امکان داره دلیل وجود گامهارو توضیح بدید که در موسیقی اصولا چه نیازی به گام هست؟ و همینطور انگشت گذاری گامهای مختلف در پیانو به صورت ویدیو یا تصویر را اگر لطف کنید ممنون میشم. متاسفانه چند گام به صورت تصویری در نت هست اما همه اونها وجود نداره. اگر در کنار گام آموزش انگشت گذاری آکوردهای مختلف هم محبت کنید بسیار عالی میشه. با تشکر

2. کاربران زیر از ashkan3 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

Rolling_Stone آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    104744
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    63
    145 بار تشکر شده در 59 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 53/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط ashkan3 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اساتید محترم اگر امکان داره دلیل وجود گامهارو توضیح بدید که در موسیقی اصولا چه نیازی به گام هست؟
    این سوال ازون سوالاس :دی
    ازون سوالای خیلی پایه ای که همیشه جواب دادن بهشون سخته
    اول از همه, نه نیازی به گام نیست اگه بخوایم اونجوری فکر کنیم. ما موسیقی هایی داریم معروف به موسیقی 12 نتی و همینطور آتنال (که مرکز تنال نداره)

قبل ازینکه گام یا تعریفی از گام وجود داشته باشه, موسیقی وجود داشت. پس گام لازمه ی موسیقی نیست. هر وقت صحبت از ریشه ی تعریف گام میاد, صحبت از فیثاغوریث میشه که اولین کسی (یا حداقل از اولین کسایی) بود که نشست و بصورت جدی خواست با قوانین ساده ی ریاضی و فیزیک, برای یکبار و همیشه, نت ها (یا فرکانس هایی) رو که کنار هم صدایی مطبوع ایجاد میکردن رو بدست بیاره و کنار هم بچینه (که البته چیزی رو که شروع کرد نه تنها یکبار برا همیشه نبود, بلکه با پیشرفت موسیقی و داشتن نیاز های جدید, قرن های خیلی زیادی طول کشید تا به سرانجامی برسه که تا حدی خارج از بحثه)
    همچین دیدی ساده ترین و ابتدایی ترین دید در مورد گام هاست: یه جور نظم
    البته تو فرهنگ یونان باستان, این همه ی ماجرا نبود. مثلا فیثاغوریث شاید تو ذهنش فکر میکرد که :„اگه بتونم نت هایی رو که کنار هم صدای خوبی دارن رو کشف کنم, بتونم با استفاده ازون در دنیا و مردم تغییر ایجاد کنم. یا با به کارگیریشون با جهان ارتباطی خاص برقرار کنم”. و از „تغییر” منظور یه چیزی مثل تحت تاثیر قرار دادن قوانین فیزیکیه! چون واقعا اون زمان موسیقی برای خیلیا مقدس بود و فیثاغوریث معتقد بود که با موسیقی میشه قوانین فیزیکی دنیا رو تحت تاثیر قرار داد!
    اینو گفتم بدونی که اصن از اول قضیه چی بود و چی تو سر اولین کسی که خواست تعریفی از گام بده میگذشت:دی

در ادامه با همون گام بازی کردن و با پایه و مرکز قرا دادن درجات مختلف, مشاهده کردن که حس و حال های متفاوتی میتونن از همون سری نت ها (اما با ترتیبی متفاوت) بدست بیارن و مد ها وارد میدان شدن. این یعنی : گام های بیشتر!

در ادامه رفتن سراغ هارمونی. دیدن که با استفاده از همون گام ها و مد ها, حالا بصورت استفاده ی ترکیببی و همزمانِ نت ها, یه دنیای جدید براشون باز شده. چیزی که اگه همینجور از رو هوا چند تا فرکانس رو با هم ترکیب میکردن نمیتونستن بهش برسن. کشف شد که در قالب این گام ها یک سری درجات و همینطور یک سری ترکیب های صدا, قوی تر و یک سری دیگه ضعیف تر هستن. باز چیزی که بدون داشتن این قالب اتفاق نمی افتاد

الان ما هستیم و همون گام ها و کلی گام جدید تر :دی
    که کاربرد هر کدوم مشخصه و ازین اصطلاح ها استفاده میکنن که مثلا : گام ماژور شاده . گام مینور غمناکه . گام دورین, فانکیه! گام مینور پنتاتونیک بلوزیه و غیره
    اینجوری میشه گفت که وقتی اون ترتیب مشخصی از نت ها کنار هم و با هم استفاده میشن این حس های مختلف رو به وجود میارن
    اینا یعنی اینکه هر گامی کاربردی مشخص داره.
    مثلا تو گام مینور, که غمناک بودن رو بهش نسبت میدن و تا حد زیادی هم همینطوره, ترتیب و فواصل مشخصی از نت هارو که داره اون حس غمناکی رو میرسونه. حالا اگه همونو فقط یک یا دوتا نت رو عوض کنی, یه حس کاملا جدیدی میگیری که این یعنی یه گام دیگه. یه حس دیگه. یه کاربرد دیگه

الان خودتم بشینی میتونی یه فرمولی از فواصل رو بنویسی که قبلا نبوده و اسمش میشه گام. به همین راحتی. ولی برای اینکه جهانی بشه این گام, لازمه که کاربردی باشه :)
    اصن دلیل اینکه گام های ماژور و مینور اینقد معروف تر از بقیه هستن همون کاربردی بودنش هست. (لازم به ذکر نیست که تعریف „کاربردی بودن یا نبودن” ارتباط مستقیم داره با فرهنگ و زمانه)

والبته دید اینجوری به گام خیلی چیز پایه ای ای هست. یه موزیسین که حرفه ای میشه, میتونه به روش درست از همه ی 12 نت استفاده کنه ولی باز حس اصلی قطعه برای مثال همون مینور باشه

برای خلاصه, گام ها, فرمول هایی از فواصل هستن که در طول زمان برامون جا افتادن. به اینصورت که هر گام حس و کاربرد متناسب با خودش رو داره و موزیسین ها هم براساس حس و حالی که نیاز دارن ازین گام ها استفاده میکنن

نقص و کاستی تو توضیحاتم وجود داره. اما فکر کنم برا یه نگاه سطحی و داشتن یه دید کلی کمکت کنه

5. 5 کاربر برای این پست از Rolling_Stone تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    65741
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    13 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنونم دوست عزیز بسیار کامل بود پاسخ این پرسشم رو گرفتم. من متاسفانه ساز خودم پیانو نیست و روش انگشت گذاری گام و آکورد این ساز رو نمیدونم و علاقه دارم یاد بگیرم. اگر دوستان این گامهارو برای پیانو به همراه انگشت گذاریش در سایت قرار بدن سپاسگزار میشم

7. کاربران زیر از ashkan3 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294
    1,917 بار تشکر شده در 871 پست

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 155/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

سلام عزیزم
    این یه لینک خوب برای سوال شماست که البته خود شمام میتونستید پیداش کنید :دی
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    .Applaud, my friends, the comedy is over

9. 2 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    65741
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    10
    13 بار تشکر شده در 9 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنونم امیر جان. بیشتر مد نظرم به زبان فارسی و همراه با نکته های احتمالیش بود، اما همین هم که لطف کردی ازت سپاسگزارم گامهای مینور هم به همین صورت جستجو میکنم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)