لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: راهنمایی انتخاب ساز

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    137560
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    5
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

Question راهنمایی انتخاب ساز

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    21 ساله هستم و چندسالیه موسیقی و مخصوصاً موسیقی ایرانی رو به عنوان یه علاقه ی جدی دنبال می کنم. حالا هم تصمیم دارم خودم واردش بشم و یک ساز رو انتخاب کنم. مدتیه که تکنوازی سازهای مختلف رو گوش می کنم تا بتونم انتخاب کنم ولی تنها موفقیتم کم کردن از تعداد سازها بوده و هنوز هم مردد هستم.
    بعد این مدت به این سازها رسیدم: سه تار، تار، تنبور و کمانچه. حالا ویژگی های خودم و انتظاراتم رو میگم تا در صورت امکان راهنماییم کنید برای انتخاب.

1- از نظر فیزیکی دست ها و انگشت های بزرگی دارم. واسه همین هم هست که از هرکی میپرسم تار و سه تار رو پیشنهاد می کنه!
    2- دوست دارم سازم رو بتونم راحت اینور و اونور ببرم. وگرنه به سازهایی مثل سنتور و عود هم علاقه زیادی داشتم.
    3- وقت خیلی زیادی برای تمرین نمی تونم بذارم با توجه به اینکه دانشجوی رشته ی نامرتبطی هستم و موسیقی رو صرفاً برای لذت شخص خودم، آشنایی بیشتر با موسیقی و در آخرین اولویت توانایی اجرای خوب برای کس دیگه، میخوام واردش بشم. دوست دارم که سریع هم راه بیفتم. از چند نفر شنیدم که کمانچه و سازهای آرشه ای وقت و تمرین زیادی برای تبدیل شدن به یک مبتدی لازم دارن. (هرچند میدونم که هر سازی سختی خودش رو داره.)
    4- درباره تنبور، به شدت با صداش ارتباط برقرار می کنم و لذت می برم ولی برای انتخابش به علت اینکه بیشتر دوست دارم وارد موسیقی دستگاهی بشم تا مقامی، مردد هستم. دوست دارم با دستگاه ها و گوشه ها آشنایی نسبی پیدا کنم.
    5- درباره قیمت سازها با اینکه نباید فاکتور مهمی باشن ولی در نظر دارم که با هزینه یک تار مبتدی و ساده میشه یه سه تار خوب خرید!
    6- گفته میشه حجم صدای سه تار پایینه و تار صدای بلندی داره. میخواستم ببینم چقدر این صدا پایینه؟! یعنی ممکنه مثلا تو یه اتاق متوسط جایی پیدا بشه که صدا خوب شنیده نشه؟
    7- روحیه نسبتاً لطیف و احساساتی هم دارم.
    8- شاید دوست داشته باشم حین ساز زدن، (برای خودم هم که شده) شعری هم بخونم...

میدونم که انتخاب ساز یک تصمیم شخصیه ولی میخوام که شما هم تو این تصمیم شخصی کمکم کنید.
    متشکر!
    ویرایش توسط alireza13 : Thursday 7 January 2016 در ساعت 05:20 PM

2. کاربران زیر از alireza13 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

virtuoso آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    68297
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    3,021
    3,010 بار تشکر شده در 1,040 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    7 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 614/4
    Given: 649/29
    میزان امتیاز
    13

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوست عزیز.
    خیلی خوب علاقه هاتونو تا حدود زیادی توضیح دادین. توی بخش ویلن کلاسیک من یه مطلب در مورد ورود به دنیای نوازندگی نوشتم که از [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] میتونین اون مطلب رو بخونین (دومین مطلب تاپیک هست)
    من برای دوری از اطاله ی کلام دوست دارم مورد به مورد بررسی کنم بعد اگه پیشنهادی به نظرم رسید حتما خدمتتون عرض می کنم.

۱- فیزیک دست ها و انگشتان مهمه ولی اولویت نیست... مثلا برای ویلن میگن انگشت کوتاه مناسب نیست ولی نوازنده های بزرگی بودن در سطح جهان که انگشتای کوتاه و ضخیمی داشتن. فیزیک مناسب می تونه خیلی کمک کنه ولی نمی تونه برای تعیین ساز جزء حتی ۴-۵ اولویت اول باشه ... (البته خب بعضی وقتا هم فیزیک بدنی محدودیت ایجاد می کنه و باید بهش دقت بشه ... مثل موقعی که یه نفر میخواد سازهای بادی برنجی رو انتخاب کنه.)
    ۲- سنتور بزرگ و سنگینه تا حدودی ولی عود رو میشه جابجا کرد ... زیاد مشکل نداره. اگه عود رو به این دلیل حذف کردین دوباره به گزینه هاتون اضافه کنین. ضمنا روی این مورد باز هم فکر کنین یعنی اگه سازی رو دوست دارین که جابجا کردنش مشکله ، عشق و علاقه به اون ساز اینقدر ارزش داره که سختی جابجاییش رو بپذیرین. ولی خب در مجموع تصمیم با خود شماست.
    ۳- شما با برنامه ریزی میتونین هم به درستون برسین هم تمرین کنین. نظر شخصی من اینه که از نظر میزان تمرین (کمیت) ‌ این مهمه که شما هر روز تمرین کنین و روزی حداقل یک ساعت (البته برای سازهای مختلف فرق می کنه) ... البته اصطلاحا میگن بعضی از سازها آسان شروع هستن ... مثل سنتور ... ولی این نمی تونه ملاک قرار بگیره. سه تا فاکتور اصلی مورد نیاز هست توی ورود به موسیقی: عشق و علاقه - پشتکار- حوصله ... من تقریبا ترم ۵ دانشگاه بودم که موسیقی رو شروع کردم ... اونم با ساز ویلن! تا آخر دوره کارشناسی هم مکان مناسبی برای تمرین نداشتم ولی سعی کردم یه جوری پیش برم که بعد از اتمام تحصیل بتونم پیشرفت خوبی داشته باشم.
    ۴- بله توی انتخاب ساز فقط صدا ملاک نیست... سبک موسیقی مورد علاقه هم خیلی مهمه ...
    ۵- اگه بین دوتا ساز مردد شدین و واقعا به هر دو علاقه داشتین میتونین فاکتور هزینه رو جزء محدودیت ها محسوب کنین.
    ۶- حتما به یه آموزشگاه موسیقی مراجعه کنین و صدای انواع سازها رو از نزدیک بشنوین. هم برای اینکه از نزدیک نواختنشون رو ببینین هم برای اینکه حجم صداشون رو متوجه بشین ... توی یه اتاق اگه سه تار نواخته بشه بصورت کامل صدا به همه ی اتاق می رسه و همه میتونن بشنون اما صدا زیاد بلند نیست (میشه گفت مناسب هست... البته اگه درست نواخته بشه) ... فکر می کنم بشه کاری کرد که صداش کمتر هم بشه.
    ۷- این مورد یه مقدار کلی هست... و من چیزی در موردش نمی تونم بگم
    ۸- تمام این سازهایی که نام بردین امکان اینکه همراهشون بخونین وجود داره.

من سعی کردم مورد به مورد اطلاعات اندکم رو به شما منتقل کنم اما خودم هنوز به جمع بندی نرسیدم که ساز خاصی رو به شما پیشنهاد بدم ... مطالب بعدی شما و سایر دوستان میتونه بیشتر کمک کنه ... حالا اگه بخوام یه نظر همینجوری بدم پیشنهاد می کنم شما یه مقدار روی سه تار تمرکز کنید و در موردش تحقیق کنید.

امیدوارم دوستانی که تجربیاتشون از من بیشتره و اساتید بیان و به شما کمک کنن. موفق باشید

5. 2 کاربر برای این پست از virtuoso تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)