لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: تم صدای ساز؟!

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    143698
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    1
    2 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض تم صدای ساز؟!

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام
    در تاپیک „چه مارک سیم ...” ، sigismond عزیز فرموده بودند که باید دید که ساز چه تم صدایی داره دارک یا ملو. می خواستم بدونم از کجا باید بفهمم که ویولنم چه تمی داره؟ مگه صدا از سیم در نمیاد؟ پس تم صدای ساز دقیقاً به چه معنی هست؟ دارک یا ملو یعنی چی؟
    ببخشید سؤالاتم رو خیلی ساده می پرسم یه وقت جسارت نشه.
    در مورد سازم تنها چیزی که می دونم اینه که صدای سیم می، خیلی تیز و بعضاً گوش خراش هست و صدای سیم سل خیلی صدای خفه ای داره. اگه لازمه بفرمائید تا عکس سازم رو براتون بفرستم. داخل سازم رو که نگاه می کنم، نوشته Amati. من به شخصه فکر می کنم اون صدای „سل” ی که در آغاز آهنگ ساری گلین از استاد بیژن مرتضوی می شنوم(البته اگه اشتباه نکرده باشم و واقعاً صدای سل باشه) ، صدای سل خوبی هست. البته من در کل به قطعات کلاسیک علاقه مند هستم. یه راهنمایی هم بفرمایید که با این اوصاف بهتره از چه مارکی استفاده کنم.
    متشکرم

2. # ADS

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    333 بار تشکر شده در 173 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 132/1
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    9

خب این بحث بیشتر به فیزیک صوت /علم اکوستیک و... مربوطه. سعی می کنم با یک مثال ساده توضیح بدم.
    مگه صدا از سیم در نمیاد؟ پس تم صدای ساز دقیقاً به چه معنی هست؟
    جواب:مگه مداد رنگی به رنگ سفید, سفید رنگ نیست؟. اگر شما روی کاغذ سفید این رنگ رو استفاده کنید چیزی دیده نمیشه. شاید بسته به درجه ی سفیدی و اختلاف رنگ مداد با کاغذ(مثلا سفید شیری) رنگ خیلی کمی ببینید. اما اگر کاغذتون سیاه رنگ باشه و مداد سفید رو روی کاغذ بکشید به وضوح دیده میشه. اگر روی کاغذ یا یک پس زمینه ابی رنگ زرد بکشیم سبز دیده میشه.
    سیم ویولن مثل مداد رنگی میمونه(رنگ مداد به مثابه وی
    ژگی های صوتی سیم)
    و ویولن مثل کاغذ(رنگ کاغذ به مثابه شاخص های صوتی اون ساز) هر مداد رنگ خاص خودشو داره هر سازی هم پس زمینه ی خودشو.
    حالا این شاخص های صوتی چطور در یک ساز تولید میشن؟این بستگی به خیلی از عوامل داره. پلان ساز و اندازه ها و زوایا_جایگاه پل صدا_برش bass bar_ضخامت و ارتفاع خرک_قعر و زاویه ی صفحات و...
    شما میتونید با گوش دادن به نمونه صدای سازها و اینکه هرکدوم بر مبنای چه پلانی ساخته شدند متوجه بشید وقتی میگیم دارک یا وقتی میگیم روشن منظورمون چیه. البته باید هر دو ویولن با جنس صدای متضاد در یک سطح کیفیت باشند که شما صرفا به خاطر کیفیت بالاتر و برتری یکی بر دیگری نگید من این ساز رو ترجیح میدم.
    حالا در رابطه با اینکه چه سیمی برای چه سازی خوبه باید بدونیم که ما بینهایت سیم ویولن داریم و هرکدوم شاخص های خودشون رو دارند.
    سیم هایی مثل دومینانت هستند که روی نمودار مختصاتی وی
    ژگی های صوتی ویولن کاملا در مرکز هستند. (مثل همون مداد سفید میمونه) و روی 99% ویولنها جواب میده و خوش صداست.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    معمولا سازندگان ویولن روی تمام سازهاشون همین سیم رو می اندازند که خریدار بتونه شاخص های صوتی ویولن مورد نظر رو تا حدودی تشخیص بده و موقع خرید بهتر انتخاب کنه.
    حالا برای خرید ساز شما باید با تجربه و تبحر و شناختی که از نوع صدا و کپی ویولنهای سازندگان مختلف دارید(منظورم کپی های خوبه. یعنی مثلا یک سازنده ی درجه یک از پلان استراد برای ساخت ویولنش استفاده کرده باشه اول تشخیص بدید که چه ویولنی صدای دارک داره یا چه ویولنی صدای روشن. البته هر کپی هم خوب نیست. به عنوان مثال این نمونه های اماتی تولید انبوه در ایران واقعا شاخص های صوتی ویولنهای اماتی رو ندارند و لیبل داخل این ویولنها و اسم اماتی صرفا یک برند تجاریه.
    بعد از اینکه تونستید شاخص صوتی ویولنتون رو با استفاده از سیمهای مبنا که صدای ویولن رو بیش از حد به سمت خاصی سوق نمیدن میتونید بفهمید چه سیمی انتخاب کنید.
    اگر ویولنتون صدای روشن و شفاف و تیز داشت (به عنوان مثال ویولنهای استراد) در اینصورت باید سیمی انتخاب کنید با تن دارک. (مداد سیاه_کاغذ سفید)
    اگر ویولنتون صدای پر حجم و دارک داشت (مثل ویولنهای گوارنری) در اینصورت باید سیمی انتخاب کنید با تن شفاف و روشن.
    سوال سختی پرسیدید. اگر متوجه مطالبی که نوشتم نشدید کمی در این زمینه تحقیق و مطالعه کنید و با افزایش اگاهی نسبت به ساز و کسب تجربه این اسامی و... شما رو گیج نخواهد کرد.
    البته تمام این صحبتهایی که داریم می کنیم منوط بر داشتن یک ویولن خوبه که بتونه شاخص های صوتی سیمهای ویولن رو نمایان کنه. اگر ویولن کیفیت خوبی نداشته باشه 400 هزار تومان پول پیراسترو اواپیرازی دادن یعنی پول دور ریختن.
    شما به نظرم برای اینکه بیشتر متوجه این شاخص ها بشی نوازندگی نوازنده های مشهور رو گوش کن و تحقیق کن ببین در حال حاضر دارند با چه ویولنی می نوازند. حتما دلیلی داره که از 3 قرن پیش وارنیش به رنگ چوب به ویولن میزدند و ویولن مثل مرتضوی سفید و ابی نمی ساختند. امثال این نوازندگان و اشخاص بدون میکس و مستر و ادیت صدای سازشون یک دقیقه هم قابل تحمل نخواهد بود. صدای ویولن رو باید به صورت اکوستیک و تنظیمات استودیویی شنید و نظر داد.
    من یک مثال برات میزنم خودت تحقیق کن ببین کدوم رو بیشتر می پسندی(فارغ از سلایق نوازندگی و بعد احساس و بیان)
    Vadim Repin صاحب یک ویولن گوارنری هست.
    Maxim Vengerov صاحب ویولن استراد (مدلی که سابقا دست ردلف کروتزر بوده. اگر اشتباه نکنم 1713)
    ویدیوهاشون رو در یوتیوب ببین و به صدای هر ساز با دقت گوش بده.

- - - Updated - - -

خب این بحث بیشتر به فیزیک صوت /علم اکوستیک و... مربوطه. سعی می کنم با یک مثال ساده توضیح بدم.
    مگه صدا از سیم در نمیاد؟ پس تم صدای ساز دقیقاً به چه معنی هست؟
    جواب:مگه مداد رنگی به رنگ سفید, سفید رنگ نیست؟. اگر شما روی کاغذ سفید این رنگ رو استفاده کنید چیزی دیده نمیشه. شاید بسته به درجه ی سفیدی و اختلاف رنگ مداد با کاغذ(مثلا سفید شیری) رنگ خیلی کمی ببینید. اما اگر کاغذتون سیاه رنگ باشه و مداد سفید رو روی کاغذ بکشید به وضوح دیده میشه. اگر روی کاغذ یا یک پس زمینه ابی رنگ زرد بکشیم سبز دیده میشه.
    سیم ویولن مثل مداد رنگی میمونه(رنگ مداد به مثابه وی
    ژگی های صوتی سیم)
    و ویولن مثل کاغذ(رنگ کاغذ به مثابه شاخص های صوتی اون ساز) هر مداد رنگ خاص خودشو داره هر سازی هم پس زمینه ی خودشو.
    حالا این شاخص های صوتی چطور در یک ساز تولید میشن؟این بستگی به خیلی از عوامل داره. پلان ساز و اندازه ها و زوایا_جایگاه پل صدا_برش bass bar_ضخامت و ارتفاع خرک_قعر و زاویه ی صفحات و...
    شما میتونید با گوش دادن به نمونه صدای سازها و اینکه هرکدوم بر مبنای چه پلانی ساخته شدند متوجه بشید وقتی میگیم دارک یا وقتی میگیم روشن منظورمون چیه. البته باید هر دو ویولن با جنس صدای متضاد در یک سطح کیفیت باشند که شما صرفا به خاطر کیفیت بالاتر و برتری یکی بر دیگری نگید من این ساز رو ترجیح میدم.
    حالا در رابطه با اینکه چه سیمی برای چه سازی خوبه باید بدونیم که ما بینهایت سیم ویولن داریم و هرکدوم شاخص های خودشون رو دارند.
    سیم هایی مثل دومینانت هستند که روی نمودار مختصاتی وی
    ژگی های صوتی ویولن کاملا در مرکز هستند. (مثل همون مداد سفید میمونه) و روی 99% ویولنها جواب میده و خوش صداست.
    https://www. google. com/url? sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja &uact=8&ved=0ahUKEwi78-qz17fQAhWCDBoKHaaqBd4QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww. violinstringreview. com%2Fquick-reference. html&psig=AFQjCNFzdMhFDbTrB8NbJezmZSW4UE xHAw&ust=1479743269307273
    معمولا سازندگان ویولن روی تمام سازهاشون همین سیم رو می اندازند که خریدار بتونه شاخص های صوتی ویولن مورد نظر رو تا حدودی تشخیص بده و موقع خرید بهتر انتخاب کنه.
    حالا برای خرید ساز شما باید با تجربه و تبحر و شناختی که از نوع صدا و کپی ویولنهای سازندگان مختلف دارید(منظورم کپی های خوبه. یعنی مثلا یک سازنده ی درجه یک از پلان استراد برای ساخت ویولنش استفاده کرده باشه اول تشخیص بدید که چه ویولنی صدای دارک داره یا چه ویولنی صدای روشن. البته هر کپی هم خوب نیست. به عنوان مثال این نمونه های اماتی تولید انبوه در ایران واقعا شاخص های صوتی ویولنهای اماتی رو ندارند و لیبل داخل این ویولنها و اسم اماتی صرفا یک برند تجاریه.
    بعد از اینکه تونستید شاخص صوتی ویولنتون رو با استفاده از سیمهای مبنا که صدای ویولن رو بیش از حد به سمت خاصی سوق نمیدن میتونید بفهمید چه سیمی انتخاب کنید.
    اگر ویولنتون صدای روشن و شفاف و تیز داشت (به عنوان مثال ویولنهای استراد) در اینصورت باید سیمی انتخاب کنید با تن دارک. (مداد سیاه_کاغذ سفید)
    اگر ویولنتون صدای پر حجم و دارک داشت (مثل ویولنهای گوارنری) در اینصورت باید سیمی انتخاب کنید با تن شفاف و روشن.
    سوال سختی پرسیدید. اگر متوجه مطالبی که نوشتم نشدید کمی در این زمینه تحقیق و مطالعه کنید و با افزایش اگاهی نسبت به ساز و کسب تجربه این اسامی و... شما رو گیج نخواهد کرد.
    البته تمام این صحبتهایی که داریم می کنیم منوط بر داشتن یک ویولن خوبه که بتونه شاخص های صوتی سیمهای ویولن رو نمایان کنه. اگر ویولن کیفیت خوبی نداشته باشه 400 هزار تومان پول پیراسترو اواپیرازی دادن یعنی پول دور ریختن.
    شما به نظرم برای اینکه بیشتر متوجه این شاخص ها بشی نوازندگی نوازنده های مشهور رو گوش کن و تحقیق کن ببین در حال حاضر دارند با چه ویولنی می نوازند. حتما دلیلی داره که از 3 قرن پیش وارنیش به رنگ چوب به ویولن میزدند و ویولن مثل مرتضوی سفید و ابی نمی ساختند. امثال این نوازندگان و اشخاص بدون میکس و مستر و ادیت صدای سازشون یک دقیقه هم قابل تحمل نخواهد بود. صدای ویولن رو باید به صورت اکوستیک و تنظیمات استودیویی شنید و نظر داد.
    من یک مثال برات میزنم خودت تحقیق کن ببین کدوم رو بیشتر می پسندی(فارغ از سلایق نوازندگی و بعد احساس و بیان)
    Vadim Repin صاحب یک ویولن گوارنری هست.
    Maxim Vengerov صاحب ویولن استراد (مدلی که سابقا دست ردلف کروتزر بوده. اگر اشتباه نکنم 1713)
    ویدیوهاشون رو در یوتیوب ببین و به صدای هر ساز با دقت گوش بده.

4. کاربران زیر از sigismond به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    143698
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    1
    2 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

ممنون از توصیحات کاملتون. الآن دارم روی پیشنهاد شما مبنی بر ویدیوهای ماکسیم ونگروف و ودیم رپین کار می کنم

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    145272
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    19
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

سلام.
    میشه تاپیک چه مارک سیم رو ادرسش رو قرار بدید، هر جع گشتم پیداش نکردم .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)