لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: مهم: چه زمان باید تمرین دوبل نت نوازی برای ویولن را شروع کرد؟

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    333 بار تشکر شده در 173 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 132/1
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    9

پیش فرض مهم: چه زمان باید تمرین دوبل نت نوازی برای ویولن را شروع کرد؟

0 Not allowed! Not allowed!
    درود

حتما برای بسیاری از هنرجویان در سیستم اموزش موسیقی ایران پیش امده که با متد مرسوم و موجود تا قبل از کتاب ل ویولن 4 به صورت اکادمیک در زمینه ی تکنیک دوبل نت نوازی اموزشی نمی بینند(انهم دوبل نت نوازی که فقط یک انگشت درگیر است و سیم دیگر دست باز. البته لا تکنیک کریک بوم جلد دوم مفصلا تمارینی برای دوبل نت ارائه داده که متاسفانه در ایران اساتیدی که ل ویولن کار می کنند اصلا توجه ندارند که خود مولف گفته لا تکنیک هم به موازات باید کار شود). البته به صورت جسته و گریخته در رپرتوار شاید به اکورد یا دوبل نت (دست باز-انگشت) بر خورده باشیم اما برای من خیلی جالب است که اساتید اتودهای دوبل نت هم مثل ورق زدن صفحات کتاب به هنرجو می دهند و انتظار اجرای صحیح دارند. اگر هنرجویی در مقطع متوسطه به بالا هستید حتما برای شما هم پیش امده که اتودها را با موفقیت پاس کرده اید و مثلا رسیده اید به اتود 53 ولفارت و دیده اید همزمان نمیتوانید روی 2 سیم بنوازید و روی 2 سیم تغییر پوزیسیون انجام دهید. مخصوصا در ارشه های لگاتو. یعنی هم دست چپتان با مشکل مواجه شده هم دست راستتان. یا مثلا اتود 20 کایزر به همین منوال. دلیل این مشکل اینست که هنرجو به محض کسب توانایی های لازم باید تمرین نواختن همزمان روی دو سیم را شروع کند. دوبل نت نوازی مهارتی نیست که شما به عنوان مثال همین اتودهای ولفارت را به ترتیب پاس کنید و شماره ی 53 که مثال زدم را بنوازید. باید جداگانه مانند گام و اتود روی انها زمان گذاشت و کار کرد. در زیر مقدمه ی کتاب developing double stops اثر Harvey Whistler را که در رابطه با اموزش دوبل نت و اکورد نوازی تالیف شده و تمرینات کاملا مفیدی را ارائه داده ترجمه می کنم و سپس منابعی را برای تمرین دوبل نت نوازی معرفی می کنم(منابع نیاز به کارشناسی و اموزش و کار بایک استاد حرفه ای دارد و من ترتیبی را در معرفی کتابها از مقدماتی به سخت اعمال نکرده و فقط قصد معرفی دارم. متن را به سبک ذبیح الله منصوری ترجمه کردم! اما خیالتون راحت بعضی لغات رو در جهت فهم بهتر اضافه کردم و تا حد ممکن چیزی رو تغییر ندادم.

ترجمه:
    تمرین و اموختن دوبل نت نوازی یکی از مهمترین فازها در اموزه های تکنیکی است. هنرجویان بسیاری در نواختن دوبل نتها دچار سختی می شوند. خصوصا فواصل سوم و اکتاوها. بخشی از این معضل ناشی از عدم ممارست کافی و غفلت از تمرین دوبل نت هاست و بخشی دیگر(کشور ما مثلا) ناشی از یادگیری انها در سیستمی معیوب و نا رایج است. اغلب اموزش دوبل نت نوازی تا قبل از شروع به کار روی اتودهای مشهور کروتزر با هنرجو شروع نمی شود. متاسفانه هنرجویانی که در این مقطع زمانی که بسیار هم با تاخیر و دیر است با ریزه کاری های تولید همزمان دو صدا یا بیشتر روی ساز مواجه میشوند به طور همزمان متقابل پیشرفتی که تا رسیدن به این اتودها داشته اند به لحاظ تکنیکی به طرز جدی محدود می شوند چرا که به به لحاظ مقدمات تکنیکی مهارت لازم را کسب نکرده اند و مهارت مورد نظر بسیار فراتر از دسترسشان است. (مابقی این قسمت از متن روی همین موضوع عدم مهارت تاکید دارد)...

ادامه: در پداگوژی و سیستم جدید خواسته شده تا اموزش دوبل نت نوازی(دوبل نت های مقدماتی) در دوران اولیه ی یادگیری شروع شود. به نوعی که یک هنرجو منطبق با هر یک از سیستم های استاندارد موجود در اموزش ویولن به طور میانگین بعد از یک سال باید با دوبل نت نوازی اشنا شود. ابتدا باید فواصل ششم کار شود. چرا که اسانترین فاصله برای دستیابی به این مهم هستند هستند. سپس فواصل سوم و بعد از انها اکتاوها و سپس اکوردها. دهم نوازی و اکتاو با انگشت گذاری ترکیبی نباید تا قبل از دستیابی هنرجو به مهارت فیزیکی لازم برای کشش مورد نظر انگشتان شروع شوند.
    قبل از اجرای هم زمان دو نت هنرجو ابتدا باید انها را به صورت تک به تک اجرا کرده و به دقت گوش دهد و سپس با همدیگر اجرا کند.
    و...

معرفی منابع جهت تمرین Double Stops :
    1)
    Pavel Bytovetzski : Double stopping for violin
    2) Harvey Whistler : Developing double stops
    3) Josephine Trott : Melodious Double stops
    4) Schradieck : exercises in double stops
    5) Sevcik : OP.9
    6) Hans Sitt Etudes : Book5
    7) Hoffman : OP96
    منابع دیگری هم در سایتهای مختلف برای دانلود هسن که چون ندیدم در هیچ رپرتوار استانداردی نام برده شده باشه من هم نام نمی برم و به ذکر همین منابع برای جنبه ی اموزشی اکتفا می کنم.

موفق باشید/

2. 3 کاربر برای این پست از sigismond تشکر کرده اند:

3. # ADS

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    333 بار تشکر شده در 173 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 132/1
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    9

0 Not allowed! Not allowed!
    جناب محمد رضا جوادیان لطفا مطالب بنده را در وبلاگهای متفرقه با معرفی خودتان تحت عنوان نویسنده کپی نکنید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)