لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: سوالات هنرجوی مبتدی سه تار

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    123150
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض سوالات هنرجوی مبتدی سه تار

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    من به تازگی یک ساز سه تار آریا سه مهر خریدم و چند روز دیگر اولین کلاس آموزشی برگزار میشه
    چند مورد سوال دارم
    1 - به طور تقریبی از جلسه چندم میشود آهنگی را جرا کرد؟
    2- آیا امکان مضراب زدن با دست چپ هست؟
    3 - نرم افزاری رو معرفی کنید که باهاش بشه سیم های سه تار رو کوک کرد؟

2. کاربران زیر از mamini69 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    93158
    میانگین پست در روز
    0.18
    تشکر از پست
    1,275
    1,280 بار تشکر شده در 578 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 406/0
    Given: 601/0
    میزان امتیاز
    11

1 عجله کار خوبی نیست اگر خوب تمرین کنی استادت هم خوب باشه حدود 6-7 ماه
    2 با راست بهتره حتی اگر چپ دست باشی مگر در موارد استثنا
    3 g string----datuner, و کوکیار سه تار
    آیه‌های اشک من تفسیر می‌شد، بد نبود
    دل اگر از غصه خوردن سیر می‌شد، بد نبود
    شور ماتم، دشتی غم، بغض‌های اصفهان
    در بیات ترک شب تحریر می‌شد، بد نبود..

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    167740
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام من میخوام سه تارم رو کوک کنم اما اسم سیم ها رو نمیدونم... باید چیکار کنم؟؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    167796
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

حالت سیم و نوع صدا سیم ۱ سیم ۲ سیم ۳ سیم ۴
    صدای ریز با سیم‌های سفت و کشیده دو سل دو دو
    سیم‌ها دو نیم‌پرده بم‌تر کوک شوند سی‌بمل فا سی‌بمل سی‌بمل
    سیم‌ها سه نیم‌پرده بم تر کوک شوند لا می لا لا
    به علت پایین‌تر بودن نت دو در موسیقی سنتی ایرانی نسبت به موسیقی کلاسیک به میزان یک پرده، کوکِ «سی بمل، فا، سی بمل، سی بمل» همان کوکِ «دو، سل، دو، دو» شناخته می‌شود. در واقع، نامگذاری این کوک (که در اینجا کوک ماهور است) به عنوان «دو، سل، دو، دو» برای راحتی کار نوازندگان و هنرجویان است تا نسبت فاصله بین نت مورد استفاده در سیم یکم تا سیم دوم را که ۵ نیم پرده است، درک کنند

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    63132
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام دوستان، من تو گرفتن سیم دوم سه تار مشکل دارم، انگشتام یه به سیم اول برخور داره یا سیم سوم، اگر بخوام انگشت ها رو هم با دقت بگذارم ضمن کاهش سرعت با مشکل دیگه ای مواجه میشم، که بند سوم انگشت سبابه به سیم اول برخورد میکنه. یک مقدار انگشت هام گوشتی هست.
    تنها سوالم اینه که آیا شدنی هست، در واقع آیا کسی بوده که با انگشت های پهن و تپل تونسته باشه ساز بزنه یا نه؟

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط spiroo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام دوستان، من تو گرفتن سیم دوم سه تار مشکل دارم، انگشتام یه به سیم اول برخور داره یا سیم سوم، اگر بخوام انگشت ها رو هم با دقت بگذارم ضمن کاهش سرعت با مشکل دیگه ای مواجه میشم، که بند سوم انگشت سبابه به سیم اول برخورد میکنه. یک مقدار انگشت هام گوشتی هست.
    تنها سوالم اینه که آیا شدنی هست، در واقع آیا کسی بوده که با انگشت های پهن و تپل تونسته باشه ساز بزنه یا نه؟
    بله شدنی هست. با هر جور انگشتی می توان سه تار زد نگران نباشید. این مساله شدیدا به استایل و اکل شما در گرفتن ساز بستگی داره. اگر زوایای دست چپ صحیح باشه مشکلی وجود نخواهد داشت. زمانی که سیم دوم رو می گیرید طبیعیست که سیم اول هم با انگشتانتون برخورد کنه. اما اگر خیلی فاصله ی سیم ها کم باشه که گاهی اوقات بعضی سه تارهایی که دسته خیلی کم عرضی دارند به این صورت هستند برای دستان بزرگتر مشکل ساز خواهد شد. سعی کنید از سه تاری استفاده کنید که دسته ی ساز متناسب با دست شما باشه.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    171347
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    4
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

عرض سلام ادب و احترام خدمت همه دوستان. و عرض سلام مخصوص خدمت دوست بزرگوار علی اقا. خیلی خوشحالم که شما هنوزم در این سایت و انجمن قدیمی حضور دارین. من حدود ده سال پیش با این سایت اشنا شدم و کاربری قدیمی خودم رو فراموش کردم . متاسفانه به دلیل مشکلاتی که برام در اون زمان پیش اومد (نداشتن پشتوانه ای در خانواده و مخالفت خانواده برای یادگیری موسیقی و نداشتن توان مالی برای خرید یک ساز) همه و همه دست به دست هم دادند تا من در همون ابتدای راه الارغم میل باطنی و علاقه بسیار زیادی که به این ساز داشتم نتونم در این مسیر قدم بذارم. الان بعد گذشت این مدت خدا را شاکرم که دوباره اون شور و اشتیاق ده سال پیش رو در من ایجاد کرده و فرصتی بهم داده تا بتونم در این راه قدم بذارم.
    مدتی میشه سولفژ رو شروع کردم و سوالاتی برام پیش اومده که متاسفانه از دو استاد سه تار در فضای مجازی پرسیدم و جواب درستی دریافت نکردم و حتی یک عزیزی به جای پاسخ گفتند این سوالات شما در حد یک هنرجو نیست و برای هنرجویان رشته موسیقی هست و نیازی نیست اینها رو بدونید . این بود که یکدفعه یاد این سایت قدیمی که قبلا عضوش بودم افتادم و تصمیم گرفتم دوباره برگردم همینجا و مزاحم اهل هنر در اینجا بشم. از همه دوستان عذر میخوام اگر خارج از عرف انجمن مختصری شرح حال ذکر کردم. بریم به سراغ سوالاتی که برام پیش اومده دوستان لطف کنند اگر جای از اطلاعاتم اشتباه هست تصحیح کنند.

سوال اول اینکه همه میدونیم ما یک گستره صوتی در موسیقی داریم مطابق با عکس زیر که بیشترین گستره صوتی متعلق به
    پیانو هست که میتونه 7 اکتاو رو اجرا کنه.

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خوب این رو هم میدونیم که یک ساز سه تار با 25 پرده میتونه 3 اکتاو رو از دو دست باز روی سیم اول تا دو سوم روی سیم دوم ساپورت کنه. عکس زیر از کتاب اقای ذولفنون چاپ قدیمی هست و یک اشتباه تایپی در عکس داره که احتمالا در چاپ های بعدی اصلاح شده باشه. (علامت سل بمل روی خطوط حامل در پایین دسته به اشتباه کرن کشیده شده)

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خوب سوال اول با توجه به اینکه گستره سه تار 3 اکتاو هست این 3 اکتاو از کدام do شروع میشه و به کدام do ختم میشه؟ و این 3 اکتاو به صورت منظم از سیم اول شروع میشه و به سیم سوم ختم میشه ؟

سوال دوم من با توجه به عکس کتاب اقای ذولفنون نتهایی که روی سیم اول باید اجرا بشن روی 5 خط اصلی حامل مشخص شده اند. حالا نتهایی که روی خط و بین خطوط کمکی در (بالا و پایین) خطوط اصلی حامل هستند در کدوم سیم های سه تار اجرا میشن؟ لازم به ذکر هست که من این مطلب رو میدونم که وقتی بالای نتی علامت هلال بشه اون نت روی سیم سل و اگر هلال زیر نت باشه اون نت روی سیم بم هست.
    به عنوان مثال من میخوام بدونم نتی که روی خط چهارم کمکی در بالای خطوط اصلی و یا نتی که روی خط چهارم کمکی در زیر خطوط اصلی قرار میگیرند روی چه پرده ای هستند و با چه سیمی اجرا میشن؟

سوال سوم این هست که ایا این امکان وجود دارد که با کوک کردن سیم سوم روی (ر) و سیم چهارم روی (سل) به گستره صوتی بیشتری از 3 اکتاو روی سه تار رسید یا خیر؟

با تشکر و سپاس فراوان.
    ویرایش توسط AmirTH : Sunday 17 January 2021 در ساعت 10:30 PM

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

سلام و وقت بخیر. هر از چندگاهی به این انجمن سر می زنم البته فواصل زمانی اون طولانیست. در مورد سوال شما اول باید بگم که وقتی ساز به صورت افقی روی پا قرار گرفته باشه سیم های سه تار از پایین به بالا شماره گذاری میشه. پس وقتی ساز رو دو سل دو دو کوک کرده باشیم (ترتیب ذکر کوک سیم ها از سیم یک تا سیم چهار) بم ترین نت ما یعنی دو روی دست باز سیم چهارم هست. این دو اگر سازمون رو مطابق با ظرفیت سه تار هم کوک با نت دوی دیاپازون کوک کرده باشیم در واقع دو سوم پیانو خواهد بود. یعنی بم ترین نت ما در این حالت نت دو سوم پیانو روی سیم چهارم سه تار خواهد بود. به ترتیب تمامی نت ها تا نزدیک به انتهای اکتاو سوم جلو خواهد رفت یعنی ما دو ی چهارم و پنجم پیانو رو هم روی سه تار داریم اما دو ی ششم رو در پرده های موجودمون نداریم.
    توضیح بعدی در مورد تناظر نت ها به پرده های ساز هست که طبیعتا بم ترین نت ما که نت دو هست زیر چهارمین خط اضافه زیر خطوط حامل قرار داره و زیر ترین نت ما یعنی لا بمل روی اولبن خط اضافه بالای خطوط حامل قرار داره و باید یکی یکی نت ها رو به ترتیب در این نردبان از پایین به بالا چیدمان کنید. به این صورت: زیر چهارمین خط اضافه زیر حامل نت دو روی چهارمین خط اضافه زیر حامل نت ر زیر سومین خط اضافه زیر حامل نت می روی سومین خط اضافه زیر حامل نت فا (اینها روی سیم بم هستند) زیر دومین خط اضافه زیر حامل نت سل روی دومین خط اضافه زیر خط خامل نت لا زیر اولین خط اضافه زیر حامل نت سی (این نتها روی سیم دوم هستند و البته اگر روی سیم بم به سمت پایین دسته نیز ادامه دهیم این نت ها را خواهیم داشت منتها باید توجه کنید در انگشت گذاری اگر هلال زیر عدد انگشت بود نت روی سیم دوم و اگر هلال بالای عدد انگشت بود نت از سیم بم اجرا می شود) روی اولین خط اضافه زیر حامل نت دو (دست باز سیم اول) و الخ...
    ما نتی روی خط چهارم اضافی بالای خطوط حامل روی سه تار نداریم. تنها یک خط اضافه برای نت لا بمل مورد نیاز هست.
    ظاهرا شما شماره گذاری سیم ها رو برعکس درنظر گرفتید برای همین دقیق متوجه منظورتون در آخرین سوال نمیشم. در کل کوک معمول برای سه تار بیسن سیم های دست باز فواصل چهارم و پنجم هست. مثلا دو سل دو دو (فاصله پنجم بین سیم بم و سیم دوم و فاصله چهارم بین سیم دوم و سیم اول) که در فاصله صوتی نهایی که بر روی سه تار قابل اجرا هست تاثیری نخواهد داشت. فاصله ی صوتی سه تار دو اکتاو و نیم + دو نت هست.
    امیدوارم پاسختون رو گرفته باشید.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)