سلام دوستان

بنده چند سال پیش یک ساز دست ساز یکی از سازنده های نه چندان معروف داخلی رو خریدم که متاسفانه به هیچ وجه راضی نیستم و به نظرم می تونست خیلی بهتره باشه با توجه به هزینه ای که کرده بودم .

مدتی است که دنبال تحقیق در ارتباط با کیفیت ساز سازنده های داخلی هستم که متاسفانه به نتایج مناسبی نرسیدم و بعضا با مسائلی مواجه شدم که هضمش واقعا برام مشکل هست. قیمت هایی بالا همچون 20 میلیون و ... برای سازی که آخرش هم معلوم نیست چی می خواد بشه واقعا منصفانه نیست. به کار سازنده های مبتدی و تازه کار هم که نمیشه اعتماد کرد. نکته ی جالب پرهیز سازنده ها از بیان قیمت سازهاشون در سایت ها یا اینستاگرام و تلگرام و امثالهم هست و فقط باید تلفنی ازشون آمار گرفت.

مسئله ی بعد اعتماد و سوء استفاده از اون هست. مسلما برای خرید یک ساز اونهم با هر قیمتی شما باید یا خودتون کار بلد باشید یا با استادتون برید (خودم ندارم) که این مورد در خرید سازهای قیمت بالا (10 میلیون و بالاتر) واقعا ضروری هست. متاسفانه بسیاری از استاتید در این زمینه نقش دلال رو بازی می کنند چون تهیه ی ساز جزو لاینفک تامین هزینه های زندگی و درآمدشون شده . همین باعث میشه که در اکثر موارد استاد مورد نظر نظر واقعی رو در مورد سازی که به هنرجوش تحویل میده یا کارشناسی می کنه نگه.

سازهای ایرانی که واقعا قیمت های بالایی دارند و سازهای اروپایی هم که با این وضعیت دلار اصلا نمیشه سمتشون رفت. شرکت هایی هم که نمایندگی برخی از برندها رو دارند محصولاتشون قیمتی بیش از 2 و در مواردی بیش از 3 برابر ارزش دلاری اون محصول رو طلب می کنند به ریال.

1- آیا فروشگاهی می شناسید که تعداد بالایی ساز برای تست داشته باشه و مکانش هم مناسب باشه (بشه بدون مزاحمت سازها رو مقایسه و بررسی کرد) ؟
2- آیا تجربه ی خرید ساز از کشور های همسایه از قبیل ترکیه و ارمنستان و آذربایجان داشتید ؟ کشورهای دیگه چطور ؟
3- آِیا ساز دست ساز ایرانی دارید ؟ نظرتون در مورد کیفیت سازهای ایرانی چی هست ؟ (لطفا در صورت داشتن تجربه ی مناسب به این بخش جواب بدید)
4 - آیا تابحال کار سازنده های ایرانی رو با هم مقایسه کردید ؟
5- تابجال سازی مثل hofner h11 رو با کارهای ایرانی از قبیل طبیانی ، محمدی ، روستا ، اکبری ، صالحی و ... مقایسه کردید ؟
6 - اگر در مورد قیمت ساخت یا فروش ساز سازنده های فعلی هم اطلاع دارید لطفا بیان کنید.

7 - به فروشگاهی برای خرید ساز و ... رفته بودم که البته نسبتا هم معروف هست و فروشنده می گفت که در ویولن سازهای ایرانی ارزش خرید ندارند و حتی سازهای 4 5 تومانی چینی رو بهتر می دونست. نظر شما چیه ؟ استادتون چه نظری داره

نکته ی تاسف بار اینه که با قیمت های فعلی ارز دیگه به هیچ وجه نمی شه سمت ساز دست ساز اروپایی رفت (هرچند اونموقع هم نمی شد)

لطفا کمک کنید تا بتونیم به یک جمع بندی مناسب در این رابطه برسیم