لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: راهنمایی برای انتخاب ساز

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    158728
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    3
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض راهنمایی برای انتخاب ساز

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان

بنده چند سال پیش یک ساز دست ساز یکی از سازنده های نه چندان معروف داخلی رو خریدم که متاسفانه به هیچ وجه راضی نیستم و به نظرم می تونست خیلی بهتره باشه با توجه به هزینه ای که کرده بودم .

مدتی است که دنبال تحقیق در ارتباط با کیفیت ساز سازنده های داخلی هستم که متاسفانه به نتایج مناسبی نرسیدم و بعضا با مسائلی مواجه شدم که هضمش واقعا برام مشکل هست. قیمت هایی بالا همچون 20 میلیون و ... برای سازی که آخرش هم معلوم نیست چی می خواد بشه واقعا منصفانه نیست. به کار سازنده های مبتدی و تازه کار هم که نمیشه اعتماد کرد. نکته ی جالب پرهیز سازنده ها از بیان قیمت سازهاشون در سایت ها یا اینستاگرام و تلگرام و امثالهم هست و فقط باید تلفنی ازشون آمار گرفت.

مسئله ی بعد اعتماد و سوء استفاده از اون هست. مسلما برای خرید یک ساز اونهم با هر قیمتی شما باید یا خودتون کار بلد باشید یا با استادتون برید (خودم ندارم) که این مورد در خرید سازهای قیمت بالا (10 میلیون و بالاتر) واقعا ضروری هست. متاسفانه بسیاری از استاتید در این زمینه نقش دلال رو بازی می کنند چون تهیه ی ساز جزو لاینفک تامین هزینه های زندگی و درآمدشون شده . همین باعث میشه که در اکثر موارد استاد مورد نظر نظر واقعی رو در مورد سازی که به هنرجوش تحویل میده یا کارشناسی می کنه نگه.

سازهای ایرانی که واقعا قیمت های بالایی دارند و سازهای اروپایی هم که با این وضعیت دلار اصلا نمیشه سمتشون رفت. شرکت هایی هم که نمایندگی برخی از برندها رو دارند محصولاتشون قیمتی بیش از 2 و در مواردی بیش از 3 برابر ارزش دلاری اون محصول رو طلب می کنند به ریال.

1- آیا فروشگاهی می شناسید که تعداد بالایی ساز برای تست داشته باشه و مکانش هم مناسب باشه (بشه بدون مزاحمت سازها رو مقایسه و بررسی کرد) ؟
    2- آیا تجربه ی خرید ساز از کشور های همسایه از قبیل ترکیه و ارمنستان و آذربایجان داشتید ؟ کشورهای دیگه چطور ؟
    3- آِیا ساز دست ساز ایرانی دارید ؟ نظرتون در مورد کیفیت سازهای ایرانی چی هست ؟ (لطفا در صورت داشتن تجربه ی مناسب به این بخش جواب بدید)
    4 - آیا تابحال کار سازنده های ایرانی رو با هم مقایسه کردید ؟
    5- تابجال سازی مثل hofner h11 رو با کارهای ایرانی از قبیل طبیانی ، محمدی ، روستا ، اکبری ، صالحی و ... مقایسه کردید ؟
    6 - اگر در مورد قیمت ساخت یا فروش ساز سازنده های فعلی هم اطلاع دارید لطفا بیان کنید.

7 - به فروشگاهی برای خرید ساز و ... رفته بودم که البته نسبتا هم معروف هست و فروشنده می گفت که در ویولن سازهای ایرانی ارزش خرید ندارند و حتی سازهای 4 5 تومانی چینی رو بهتر می دونست. نظر شما چیه ؟ استادتون چه نظری داره

نکته ی تاسف بار اینه که با قیمت های فعلی ارز دیگه به هیچ وجه نمی شه سمت ساز دست ساز اروپایی رفت (هرچند اونموقع هم نمی شد)

لطفا کمک کنید تا بتونیم به یک جمع بندی مناسب در این رابطه برسیم

2. # ADS

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    333 بار تشکر شده در 173 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 132/1
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    9

درود
    1) خیر-البته ممکنه بعضی دوستان ساز سنتر رو بهتون معرفی کنند که لازم میدانم تاکید کنم بسیاری از افرادی که در اینستاگرام و امثالهم این فروشگاه را توصیه میکنند جنبه های تبلیغاتی و تخفیف و غیره دارد. ضمن اینکه به فرض بی نهایت ساز را اجازه دهند تا هر زمان خواستید تست کنید. یکی از حقه های معروف یا راه حل برای صدای ساز اینست که کوک ساز را مدتی پایین میاورند و فشار از صفحه ی رویی برداشته میشود بعد که ساز را تست میکنید صدایش خیلی خوب و نرم است اما به مرور زمان افت کرده و به کیفیت واقعیش میرسد. البته این کار یک راه حل موقت برای نوازنده ها محسوب میشود که هر وقت فرصت رگلاژ و دسترسی برای تنظیم پل نیست اینکار را بکنند ولی نیت فروشندگان چیز دیگریست. در نتیجه تجربه و شناخت شخصی بهترین گزینه است.
    2) اذربایجان خیر ولی ترکیه و ارمنستان بله و سازندگان و رگلاتورهای بسیار ماهر و خوبی دارند هر چند که من دارم راجع به دست ساز صحبت میکنم اگر نه فروشگاههای متفرقه و بنداز استانبول هم مثل ایران جنس بنجل فراوان یافت میشود فقط با مارکهایی متفاوت! بسیاری از نوازندگان ایرانی هم برای رگلاژ و امور ساز و ارشه به ایروان میروند. کنسرواتوار استانبول رشته و اتلیه ی ساز سازی دارد.
    در استانبول اقای Eren Sülün که بسیار ماهر است ولی خب هزینه هایش پایین نیست. برای تعویض موی ارشه و تعویض گوشی و خرک و پل صدا و ترمیم وارنیش یکی از سازهایم از من حدود 1000 لیر دریافت کردند ولی واقعا راضی بودم. در ایروان دقیقا پایین موزه ی خاچاطوریان یک سازنده ی سازهای زهی بسیار مشهور اتلیه دارد که البته فکر نمیکنم الان دیگر خودش ساز بسازد چون سنش بالاست و اخرین بار هم قیمت سازهایش حدود 4000-5000 دلار بود اما کارگاهش دایر است و الان پسرش هم حرفه ی پدر را دنبال میکند و در ایروان و نزد موزیسینهای ارمنستان شناخته شده است. اقای مارتین یریتسیان.
    3) ویولن دست ساز ایرانی ندارم اما از نمونه های تست کرده و مورد شناختم این افراد را توصیه نه ولی جهت تحقیق معرفی میکنم چون توصیه یعنی قبول مسئولیت و من نمیخواهم این پست جنبه مارکتینگ داشته باشد.
    اقای محسن شاملو در بازه ی 8-12 میلیون ویولن میسازند که تست کردم یکی از سازهاشون رو و کیفیت قابل قبول و خوبی داشت. ایشان اقلام و چوب و لوازمشان را مستقیما از المان و فرانسه و... تهیه میکنند و انسان منصف و با وجدانی هستند. کارهای رگلاژ هم تمیز انجام میدهند و سازهای زهی ساختشان در نمایشگاههایی نظیر فرانکفورت و غیره عرضه میشود که اگر کیفیت حداقل را نداشت این اتفاق نمی افتاد.
    اقای سیاوش شاهنده که مقیم المان هستند و به ایران سفر دارند. همانجا تحصیل کردند و در زمینه ی ساخت ساز و تعمیرات هم مهارت بالایی دارند. از قیمتهایشان هیچگونه اطلاعی ندارم.
    اقای مسعود طالبی که در اکادمی کرمونا در ایتالیا تحصیل کردند و تابستانها به ایران سفر دارند. هم ارشه میسازند هم سازهای خانواده ی ویولن و هم تعمیرات انجام میدهند.
    4) الحق و الانصاف ویولن ایرانی هر چه هم باشد مقایسه با هافنر h11 تولید انبوه صحیح نیست. بین افرادی که نام بردید فقط ویولنهای اقای صالحی را دیدم که حدود هشت تومان قیمتشان بود و میتوانم بگویم بد نبودند بین نمونه های داخلی(در مقایسه با افرادی که نام بردید). یک موقع هست میگید هافنر h225 که اونموقع بحث فرق میکنه.
    5) به فروشگاهها اعتماد نکنید هرکس تامین کننده اش ایرانیه میگه ایرانی خوبه و هرکس از چین میاره میگه چینی ها خوبند. اینگونه جمع بستن نمیتونه خیلی دقیق باشه.

4. کاربران زیر از sigismond به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    158728
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    3
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

ممنون از لطفتون و پاسخ های دقیق و کاملتون به سوالات مطرح شده. اسامی مطرح شده و همچین اطلاعات تکمیلی برای من بسیار ارزشمند بود
    1000 لیر واقعا هزینه ی زیادی برای موارد مطرح شده هست و قطعا وقتی شما اینچنین راضی هستید یعنی یک استاد با دقت و کیفیت بالا موارد گفته شده رو انجام داده

الان مسئله اینه که به فرموده ی شما به فروشگاه ها هم نمی شه اعتماد کرد . نتیجه ی اعتماد به استاد رو هم خودم چشیدم و متاسفانه یجورایی فریب داده شدم. همچنین در زمان اوایل نوازندگی یک استاد سازی برای یکی از هنرجوها تهیه کرده بود که منی که سابقه ی نوازندگیم به پنج ماه هم نمی رسید متوجه بدخوانی یکی از سیم ها به شکل فاجعه بار شدم. اما استاد منظور به هیچ وجه زیر بار نمی رفت و می گفت این ساز هیچ موردی نداره.

1 - پس با این شرایط راه درست برای انتخاب ساز چیه ؟ چکار کنیم که دچار ضربه شدید مالی نشیم ؟ (مسئله مالی برای افرادی که امکان هزینه های چندباره در این ارتباط رو ندارن بسیار مهم هست)

2 - مطلب دیگه بحث مقایسه هست. مثلا بین ساز 10 میلیونی سازنده ی داخلی و نمونه ی 10 میلیونی خارجی کفه ی ترازو معمولا به سمت کدوم می چرخه ؟ (البته می دونم که هر سازی صدای منحصر به خودش رو داره و منظور در بیشتر موارد منظورم هست) با توجه به اینکه قیمت hofner h11 در شرایط فعلی بازار چیزی در حدود 8 میلیون تومان هست (نماینده ایران). سازنده های داخلی هم قیمت هاشون از 8 میلیون تومان یا مقداری بالا پایین شروع میشه و بعضی هاشون که در مورد انتها صحبت نمی کنند و بعضی ها هم تا 24 تومان قیمت می دن (جدیدا قیمت گرفته شده) . برای مثال سازهای آقای
    مارتین یریتسیان به قیمت داخلی چیزی در حدود 20 تا 25 میلیون تومان میشه خوب این ساز نسبت به سازهای ایرانی در چه وضعیتی قرار می گیره . یا همین ساز هافنر H225 چقدر تفاوت داره با سازهای ایرانی ؟

یک دوستی می گفت تو سازهای ایرانی بیش از اونکه به صدا توجه بشه به ظاهر توجه می شه و معمولا سازهای ایرانی ظاهرشون از صداشون جلوتر هستند . نظر شما در این مورد چیه ؟

3 - بین سازهای شاملو (در فرصت مناسب با ایشون صحبت خواهم کرد و برای تست و ... خدمتشون خواهم رسید) و صالحی کدوم بیشتر مورد پسندتون بود و چرا ؟
    قیمتی که در مورد سازهای شاملو می فرمایید مربوط به چه زمانی هست ؟

4 - برای تهیه ی یک آرشه ی مناسب چه بودجه ای لازم هست ؟ آیا مدل خاصی می تونید معرفی کنید ؟ (آرشه ی که بالانس باشه و تو تکنیک های مختلف مثل استاکاتو و اسپیکاتو و ... به خوبی جواب بده)

5 - با توجه به تجربیات شما تهیه ی یک ساز قابل قبول حداقل چه بودجه ای لازم داره ؟! (در صورتیکه فقط صدای خروجی ملاک باشه و سازنده و سال ساخت و موارد دیگه در اولویت نباشن) . خرید از ایران پیشنهاد میشه یا یکی از کشورهای ارمنستان یا ترکیه ؟

6 - چقدر به این حرف که ساز نوازنده ی ایرانی باید ایرانی خون باشه اعتقاد دارید ؟ این حرفی است که بنده از خیلی از نوازنده ها و سازنده ها شنیدم. مثلا بعضی هاشون می گن اگر ایرانی زن باشه این الگو بهتره جواب می ده یا چون کلاسیک می زنی این طرح بهتره . یا بعضا گفته میشه برای نوازنده ی ایرانی زن ساز ایرانی خوبه و برای کلاسیک زن ساز غربی . آیا این دسته بنده ها مناسب و منطقی هست ؟

7 - آیا به این گفته که تو زمان فعلی دیگه حجم صدا آنچنان در ساز ویولن مهم نیست (به دلیل امکان استفاده از تجهیزات تقویت کننده و اکو و ...) و این جنس و نوع صداست که مهمه اعتقاد دارید ؟ این حرف درست هست ؟ سوالم رو یه جور دیگه مطرح می کنم آیا حجم صدای بالا یکی از فاکتورهای اصلی یک ساز خوب هست ؟

با سپاس فراوان

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    9

درود

1) بستگی به بودجه ی شما دارد. ببینید دوست گرامی مسئله اینه که انتخاب ساز در همه جای جهان هم سختی های خودش رو داره. ولی از بخت بد یک سری از مسائل درون ایران به همون سختی اضافه میشن که کار خرید ساز رو سخت تر هم میکنه. مثلا خارج از ایران معمولا فروشگاههای موسیقی یک Luthier دارند که بهتون مشاوره میده ولی اینجا نداریم یا اگه داریم قابل اعتماد نیستند. یا مثلا اونها برای ارشه و ساز trial session دارند و ما نداریم. در این اوضاع نا بسامان در کنال شرمندگی من نمیتونم راه حل دقیقی به شما بدم. تنها چیزی که به فکرم میرسه اینه که با کسی که در زمینه ی مشاوره میتونه برای خرید همراهیتون کنه تشریف ببرید. من چند ویدیو برای اینکه هنگام خرید ویولن به چه نکاتی توجه کنید میفرستم و امیدوارم مفید باشه. و البته اویزه ی گوش کنید که در زمینه ی ویولن هرچه بیشتر پول دادن ابدا برابر با اش بیشتر نیست! منظورم کلاهبرداری و اینها نیست. اون قضایا به کنار ولی به عنوان یک حداقل عمومی و نگاه نه چندان تخصصی از 3000 یورو به بالا دیگه میشه سلیقه ی نوازنده. یک انجمن ژاپنی به هیلاری هان درخواست داد یک ویولن استراد بهت میدیم و مدتی ویولن خودت که ساخت Vuillaume هست را برای بررسی به ما بسپار. هیلاری هان به ویلن استراد نه گفت و معامله را قبول نکرد! و گفت از سازم راضیم و دوستش دارم. اول شما باید ببینید در چه بازه و بودجه ای میخواهید اقدام کنید بعد تصمیم بگیرید. مثلا اگر شما بگویید من به ارمنستان دسترسی دارم برای خرید خب بازه ی جستجو خیلی بزرگتر میشود.

2) نکته ای که در مقایسه تان باید مد نظر قرار دهید اینست که قیمت هافنر نمایندگی ایران قیمت اصیل ساز نیست. حتی قیمت تبدیل شده از ارز هم نیست. من چند سال پیش ایمیلی به کمپانی پزولد(کمپانی پارتنر هافنر) در المان زدم و در جریان این موضوع قیمتهای هنگفت گذاشتمشون. در کمال تاسف دیدم که بیزینس محور بودن و منفعت طلبی ایرانی و المانی نمیشناسه و جواب درستی به من ندادند. اصلا به فرض که حق داشته باشند و با اوضاع ارز و قوانین ورود و خروج و گمرک قیمت H11 سه برابر شود. یک کیس و ارشه و کولیفون نارمرغوب هم رویش میگذارند و مثلا میگویند ده میلیون. ادم مگر دیوانه است که چنین خریدی انجام دهد؟ دست وارد کننده بابت سختیهای واردات ساز که تقبل کرده درد نکند اما موزیسینها هم گنج پیدا نکردند. اصولا من با نام بردن برای مقایسه ساز موافق نیستم چون اگر یک سازنده با یک سری ابزار و الگوی مشابه و چوب یک درخت دو ویولن بسازد؛ 180 درجه متفاوت صدا خواهند داد. ولی در کل با توجه به اینکه صنعت ساز سازی و ساخت سازهای غربی در کشور ما پیشینه ی کمتری دارد بسیاری از ریزه کاری ها هست که انها رعایت میکنند و در داخل بی اطلاعند. از طرفی گاهی هم تبلیغات منفی در سر سازها و سازندگان داخلی میزد. اقای Lee Dale Nigh ویولن ساز امریکایی یکبار به من گفت در کشور شما خانمی هست به نام فاطمه تندکار که سازهایش بسیار استاندارد به نظر میرسد و خیلی تمیز کار میکند. من ایرانی تا حالا اسم این خانم را نشنیده بودم ! البته نمونه ی خارجی منظورم دست ساز هست نه تولید انبوههای بی کیفیت. در رابطه با h225 که بالاترین مدل هافنر هست و من خودم الگوی گوارنری انرا دارم واقعا کیفیتش بالاست و راضیم. و جالب اینجاست که از المان به یورو خریدم و دادم اتاق بازرگانی ایران المان برایم به تهران بیاورند باز هم ارزان تر تمام شد از قیمت فروش نمایندگی تهران. پس در شزایطی باید مقایسه و قیمتها را بسنجیم که عوامل جانبی روی هزینه دخیل نباشد. من میگم اول دست سلز خارجی یا حتی دست ساز چینی خوب که در این سالها واقعا پیشرفت کردند و یا دست سازهای داخلی از سازندگان خوب و بعد اگر از فروشگاهعا خواستید بخرید ویولنهایی نظیر اماتی پروفشنال که حداقل تا شروع مقطع متوسطه یاریتان میکنند. من اینطور طبقه بندی میکنم. مگر سازندگان داخلی که تحصیلات اکادمیک دارند و حسابشان فرق میکند. شخصی مثل اقای طالبی از اروپا و امریکا مشتری دارد. در مهد اینکار اموزش دیده و واقعا سازهایش ارزش قیمتشان را دارند.
    3) محسن شاملو. جناب صالحی از پیشکسوتان هستند اما سالهاست که فعالیتشان را محدود و خود را بازنشست کردند و تمام ابزارهایشان هم فروختند. مانند سابق حوصله ی کار ندارند و دیگر هم ساز نمیسازند. محسن شاملو ولی جوان و با حوصله و در حال ارتقا هست. ایشان الان هم مسئولیت کارگاه ساز سازی عمان را به عهده دارد. ویولنشان حجم صدای معقول و بالانس بسیار صحیحی داشت نکاتی مثل ارتفاع خرک و دسته و تنظیم پل را به درستی رعایت کرده بودند و از نوازندگی با سازشان لذت بردم. ساز جناب صالحی هم بد نبود و شاید چون سیم متال روی ساز بود موقع تست نظرم زیاد مساعد نیست. ولی به لحاظ سلیقه ویولن جناب شاملو را پسندیدم.

7. کاربران زیر از sigismond به خاطر این پست تشکر کرده اند:

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    9

4) ارشه هم مانند ساز قیمتش را پایانی نیست. به عنوان یک استاندارد میگن حدودا یک سوم پول ساز برای ارشه هزینه کنید. چون مثلا شما ارشه ی اصل Tourte یا Sartory هم داشته باشید روی ویولن بی کیفیت بهترین وجه خود را نشان نخواهد داد. الان هستند سازندگانی که با قیمت معقول حتی پایینتر از ارشه های چینی مغازه ها ارشه دست ساز میفروشند و ارشه شان هر چه که باشد به حرمت اسم و ابرویشان در مواردی مثل وزن و طول و بالانس حداکثر تلاش را میکنند. علی حسینی در همدان و بهمن توکلی در اراک و محمد یعقوبی در تهران ارشه میسازند. مسعود طالبی هم ارشه های خیلی خوبی میسازد ولی فکر کنم زیر پنج میلیون ندارد. چوب این ارشه ها هرچه هم که باشد حتی از چوبهای جایگزین غیر از پرنامبوکو؛ مطمئنا بهتر از یک پرنامبوکوی تولید انبوه که استانداردها رعایت نشدند عمل خواهند کرد. انتخاب ارشه از ساز هم تخصصی تر است. ارشه ای که یا تکنیک و وزن و طول دست من عالی جواب میدهد شاید در دست شما راحت نباشد. استاندارد وزن ارشه 58-62 گرم است که البته خارج از این هم ارشه های خوب هست ولی خیلی کمتر. اینکه ارشه چقدر خشک باشد یا نرم و قابل انعطاف کاملا سلیقه شما و به تکنیکتان بستگی دارد. بعضی ارشه ها تکنیکهای پرشی و پاسخدهی عالی ولی یک ارشه ی طولانی بکشید جنس صدا افتضاح و بعضی دیگر بالعکس. باید یک حد وسط انتخاب کنید که تکنیک و صدا قربانی یکدیگر نشوند. خدای تکنیک دست راست هم شوید وقتی چوب نامرغوب و توزیع وزن رعایت نشده باشد نمیتوانید تکنیکی مثل سوتیه را صحیح انجام دهید. به عنوان حداقل ترین اگر نخواهید دست ساز بخرید دورفلر 191 یا 192. فقط گفتم حداقل استاندارد.

5) حداقل 12 میلیون برای نمونه های خارجی و در ایران دست ساز8-10 میلیون. من هم هافنرم روحدرد سیزده خریدم.

6) این حرفها از دم بی معنیه. ویولن یک ساز غربیه و بسیاری ویولنهای غربی ایرانی رو بهتر جواب میدن تا ساخت ایران ها که الگوی ساخت و ضخامت صفحات رو دستکاری میکنند. اگر کسی دوست داره ویولن damp صدا بده بهتره همون کمانچه رو بنوازه. ویولن شخصیت خودش رو داره.

7) کی گفته اینرو؟ اتفاقا خیلی هم مهمه ولی نه با کمک امپیلی و... این نوع موسیقی های تالاری که امپلی فایر و میکسر به ساز وصل میکنند شامورتی بازی و شو اف و ارتیست گری بیش نیست.
    هر سازی قابلیت اکوستیک خودش رو داره. من کاری به سبکهای دیگه ندارم و مخالف تکنولوژی هم نیستم اما نوازنده ی کلاسیک اینکار رو نمیکنه. کدوم اجرای ویلن کنسرتوی بتهوون با میکروفون بوده؟ با توجه به بزرگتر شدن سالنها و اپرا هال ها از قرن هجدهم حجم صوتی تبدیل به یک چالش شده برای نوازنده ها و دلیل اینکه ویولنهایی نظیر الگوهای گوارنری و استراد معروفتر از اماتی یا روجیری شدند همینه که دو مورد اول به شدت tone production قویتری دارند. البته در دنیا بلند نواختن هم کمی مد شده و الان همه دنبال صدای زیادند و نه صدای زیبا! داشتن یک استاندارد حداقل لازمه اما بقیه اش به مهارت نوازنده ربط داره که چه صدایی بگیره. مگر اینکه از ویولن الکتریک بحث کنیم که مقوله ای کاملا جداست. سازی که صدای ضعیفی داشته باشه به درد اجرای سولو نمیخوره و شاید در یک تالار ردیفهای عقبی صدا رو نشنوند به درستی. تفاوت ساز یک سولیست و کیفیتش با ویولنهای معمولی همینه.

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    158728
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    3
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اولش که می خواستم این پست رو بگذارم نگران بودم که با توجه به اینکه فعالیت های اخیر انجمن خیلی کم شده به نتیجه ی مناسب نرسم ولی خوشبختانه جواب های شما واقعا فراتر از انتظارات من بوده و امیدوارم که در تمام سطوح زندگی تون موفق باشید. اطلاعات شما برای من واقعا ارزشمند هست.

1 - برداشت من از صحبت های شما این هست که آرشه ی دورفلر 191 از نظر کیفیتی بعد از آرشه های آقایان حسینی ، توکلی و طالبی قرار می گیره ، درسته ؟ خرید نمونه های دست ساز حداقل چقدر بودجه نیاز دارده ؟ در مورد آرشه قیمت دورفلر 191 چیزی در حدود 370 یورو هستش (از اینترنت بدست آوردم حالا چقدر صحیح هست نمی دونم). آیا توی تهران (یا ایران) فروشگاه منصفی در این ارتباط می شناسید ؟

2- ویدئوهایی که در ارتباط با راهنمایی برای خرید ساز هست رو در همین تاپیک قرار میدید ؟ در مورد بررسی یک ساز چه فاکتورهایی رو باید مورد توجه قرار داد ؟ (بنده خودم به صورت خیلی ساده دو سه تا قطعه می زنم و بعد هم اگر امکانش باشه با یک ساز دیگه مقایسه می کنم)
    این فاکتورها در دو سبک ایرانی و غربی تفاوت داره ؟

3- طبق فرمایش شما با بودجه ی حداقل 12 میلیونی برای خرید ساز خارجی و هزینه ی حدودی یکی میلیونی سفر به ارمنستان ، انجام سفر به ارمنستان (کوتاه مدت) توجیه پذیر هست ؟ آیا نتیجه ی بدست اومده ارزش این سفر رو داره ؟
    مسئله ی دیگه که یادم رفته بود دوبی و اینکه آیا اونجا هم امکان خرید ساز هست یا خیر ؟ (منظور فروشگاه های معتبر هست)

4 - امکانش هست که تفاوت الگوی گوارنری با استرادیواریوس رو به صورت مختصر توضیح داد ؟ (با تمرکز بر فاکتورهای مختلف صوت ایجاد شده توسط ساز)

5 - در مورد موضوع ویولن های استراد و
    Vuillaume و
    گوارنری و امثالهم ، آیا سازنده های تاپ جهانی ویولن از رسیدن به کیفیت این سازها ناتوان هستند که نوازنده های معروف از چنین سازهایی استفاده می کنند ؟

- - - Updated - - -

اولش که می خواستم این پست رو بگذارم نگران بودم که با توجه به اینکه فعالیت های اخیر انجمن خیلی کم شده به نتیجه ی مناسب نرسم ولی خوشبختانه جواب های شما واقعا فراتر از انتظارات من بوده و امیدوارم که در تمام سطوح زندگی تون موفق باشید. اطلاعات شما برای من واقعا ارزشمند هست.

1 - برداشت من از صحبت های شما این هست که آرشه ی دورفلر 191 از نظر کیفیتی بعد از آرشه های آقایان حسینی ، توکلی و طالبی قرار می گیره ، درسته ؟ خرید نمونه های دست ساز حداقل چقدر بودجه نیاز دارده ؟ در مورد آرشه قیمت دورفلر 191 چیزی در حدود 370 یورو هستش (از اینترنت بدست آوردم حالا چقدر صحیح هست نمی دونم). آیا توی تهران (یا ایران) فروشگاه منصفی در این ارتباط می شناسید ؟

2- ویدئوهایی که در ارتباط با راهنمایی برای خرید ساز هست رو در همین تاپیک قرار میدید ؟ در مورد بررسی یک ساز چه فاکتورهایی رو باید مورد توجه قرار داد ؟ (بنده خودم به صورت خیلی ساده دو سه تا قطعه می زنم و بعد هم اگر امکانش باشه با یک ساز دیگه مقایسه می کنم)
    این فاکتورها در دو سبک ایرانی و غربی تفاوت داره ؟

3- طبق فرمایش شما با بودجه ی حداقل 12 میلیونی برای خرید ساز خارجی و هزینه ی حدودی یکی میلیونی سفر به ارمنستان ، انجام سفر به ارمنستان (کوتاه مدت) توجیه پذیر هست ؟ آیا نتیجه ی بدست اومده ارزش این سفر رو داره ؟
    مسئله ی دیگه که یادم رفته بود دوبی و اینکه آیا اونجا هم امکان خرید ساز هست یا خیر ؟ (منظور فروشگاه های معتبر هست)

4 - امکانش هست که تفاوت الگوی گوارنری با استرادیواریوس رو به صورت مختصر توضیح داد ؟ (با تمرکز بر فاکتورهای مختلف صوت ایجاد شده توسط ساز)

5 - در مورد موضوع ویولن های استراد و
    Vuillaume و
    گوارنری و امثالهم ، آیا سازنده های تاپ جهانی ویولن از رسیدن به کیفیت این سازها ناتوان هستند که نوازنده های معروف از چنین سازهایی استفاده می کنند ؟

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    137906
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    9

1) با توجه به اینکه نمونه های دورفلر موجود در ایران تولید المان نیستند و همگی تولید انبوه چین هستند بله. دورفلر فقط در حدی که یک ارشه ی متوسط داشته باشید که تا رفتید خونه چوب ارشه منحرف نشه!
    اقای طالبی رو که گفتم قیمتشون رو. اقای حسینی فکر کنم حدود یک میلیون(بالا و پایین داره بسته به تزئینات و فلز به کار رفته در پاشنه ی ارشه که لزومی نداره پاشنه ی ارشه تون صدف و عاج فیل و نوار طلا کار بشه. شما همون فلز نیکل بگیرید که ارزونتر از نقره و طلا در میاد.
    اقای توکلی رو نمیدونم. در اینستا صفحه دارند خودتون امار قیمت بگیرید. Tavakkoli violin maker.

2) بله. فرصت نکردم. همینجا میفرستم.

3) هیچ جوابی نمیتونم بدم. هیچ گارانتی نداره. بستگی به سازی که نتیجه ی سفر خواهد بود داره. ویولن بی کیفیت در همه جای دنیا هست و صرف خرید از خارج تضمین محض کیفیت نخواهد بود.

4) البته خود این افراد هم یک ویولنشون با یک مدل دیگه کلی فرق داره اما در کل ویولنهای استراد به داشتن صدای تمیز-شفاف-و کمی تیز و غنی از هارمونیک معروفند و ویولنهای گوارنری به داشتن صدای بم-گرم و dark.

5) سالهاست که در این زمینه بین متخصصین بحثه و منافع اقتصادی مانع از این میشه که ادم بتونه 100% حرف یک طرف رو باور کنه. ویولنهای قدیمی مزایای خود را دارند و جدیدها هم مزیت خود را. خیلی از این تستهای با چشم بسته که در غرب انجام میشه و سازنده یک ویولن استراد به نوازنده میده و بعد ویولن ساخت خودش رو و نوازنده میگه ویولن خودتون بهتر بود به این خاطره که اون ویولن استراد یا سیم مناسبی روش نیست یا رگلاژ و تنظیم صدا نشده و هدف نوعی تبلیغ ویولنهای خود سازنده است. چوب هر چه از عمرش میگذره و خشکتر میشه صداش هم بهتر میشه(البته نه هر چوبی. بلکه چوب مرغوب) از طرفی ویولن جدید اسیبهای ویولن قدیمی رو ندیده و کاملا سالمه. ویولن قدیمی داشتن بد نیست اما برفتون بیش و بامتون بیشتره!
    به عنوان مثال سوراخ گوشیها طی سالها کوک کردن بزرگ شدند و عملیاتی که برای کوچک کردن سوراخها انجام میشه بسیار هزینه بره. یا مثلا تنظیم پل با دقت بسیار بیشتری باید انجام بشه چون کوچکترین فشاری به سوراخهای اف اسیب وارد خواهد کرد. از طرفی ویولنهای نو هم مخارج خودشون رو دارند. معمولا ویولنهای جدید از لحظه ی ساخته شدن و سر هم کردن چوب تا حدود یک سال بعد در نتیجه ی ارتعاش و خشک شدن چوب صفحه کمی نشست میکنه و باید به رگلاتور مراجعه و پل صدا تعویض شود. هر دو جبهه دیدگاه و توجیهات خودشون رو دارند. ویولن استراد ارزش خودش رو داره و چوبش چند صد ساله است و از طرفی علوم پیشرفت کردند و در ساخت سازهای جدید افرادی مثل Martin Schleske که خود فیزیکدان هم هست از علم در ساخا سازهاش استفاده میکنه. هرکدام مزیت و ارزش خود را دارند و ضمنا بسیاری از سولیستهای معروف دنیا هم با ویولنهای ساخت جدید مینوازند.

11. کاربران زیر از sigismond به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    158728
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    3
    2 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بسیار لطف کردید .

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    158957
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

- - - Updated - - -

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)