لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: گز زدن سیم و واضح نبودن برخی نت‌ها | آیا خرک سه‌تار شیار دارد؟

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    152543
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض گز زدن سیم و واضح نبودن برخی نت‌ها | آیا خرک سه‌تار شیار دارد؟

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام خدمت دوستان

بنده به تازگی یه ساز سه‌تار گرفتم و یک مشکلی باهاش داشتم، و اون اینه که وقتی سه تار رو کوک کردم (دو سل دو) ، سیم اول به زیباترین شکل نت‌ها رو اجرا می‌کنه و صدای خیلی خوبی هم داره، یعنی صداش مبهم یا کم نیست؛ ولی متاسفانه صدای سیم سل هم ابهام داره و هم به قوتِ سیم اولی نیست. کلاً با سه تا سیم آخری چنین مشکلی دارم که صدای خوب و راضی کننده‌ای ندارند حتّی وقتی به درستی و به قدرت مضراب زده میشه. هنگام انگشت گذاری روی سیم سل (پردۀ دوم) که می‌خوام نت لا رو ازش بگیرم، هر کاری کردم سیم یا گزِ شدید می‌زنه و یا در کل یه گزِ خیلی خفیفی توی صداش داره؛ به نظر من همۀ نت‌های سیم سل یه گزِ خفیفی توشون دارند.

توی اینترنت گشتم و دیدم یه مطلب خیلی خوب بود که چهار مورد برای گز زدن سیم رو گفته بود: چک کردنِ آسیب‌دیدگیِ پرده، چک کردن اینکه آیا سیم‌ها در شیارهای شیطانک قرار دارند یا نه، چک کردن گره‌های گوشی که به درستی انجام شده‌اند یا نه، و در نهایت چک کردن اینکه آیا سیم‌ها در شیارهای خرک قرار دارند یا نه.

همین مورد آخری من رو به شک انداخت. خرک رو که برسی کردم دیدم سیم‌ها (بخصوص سیم سل) هنگام مضراب زدن کمی جابه‌جا می‌شن، ولی سیم اول که بیشتر از بقیۀ سیم‌ها کشیده‌شده (بخاطر کوک دو سل دو) و محکم‌تر هست هنگام مضراب زدن جابه‌جا نمی‌شه و زیرش هم یه شیارِ سطحی‌یی هم وجود داره. در کل، به نظر من مشکلم همین باشه که هنگام مضراب زدن، سه سیم آخر روی خرک جابه‌جا می‌شن و صدایی که باید رو تولید نمی‌کنند.

سوال من این بود که آیا به طور اصولی، خرکِ سه‌تار، برای سیم‌ها شیار هم داره؟ و اینکه آیا من می‌تونم با تیغۀ چاقو برای سیم‌ها رو خرک شیار ایجاد کنم تا جابه‌جا نشن؟ و آیا این کار مشکلی ایجاد نمی‌کنه؟

تشکر.

2. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)