لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: شجريان: موسيقي‌دانان در دنياي خود محدود مانده‌اند

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.27
    تشکر از پست
    122
    1,828 بار تشکر شده در 959 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    18

پیش فرض شجريان: موسيقي‌دانان در دنياي خود محدود مانده‌اند

0 Not allowed! Not allowed!
    یکی از کمبودهای اساسی موسیقی ما عدم آشنایی اهل موسیقی با مباحث فلسفی و جامعه‌شناسی است چرا که موسیقی‌دانان اغلب در دنیای خود محدود مانده‌اند.
    به گزارش همشهري آنلاين به نقل از روابط عمومي فرهنگستان هنر محمد رضا شجريان كه در نخستین جلسه گروه کاری مجموعه نشست‌های اصحاب هنر، ادب و اندیشه معاونت امور هنری و بين‌الملل فرهنگستان هنر شركت كرده بود ضمن اعلام اين مطلب گفت: اگر ذهن و روان موسیقیدان ما با مفاهیم فلسفی و مانند آن آشنا شده و آن‌را درک کند، موسیقی ما رشد قابل توجهی خواهد داشت و نوعی موسیقی پدید خواهد آمد که مبنای آن تفکر، اندیشه و اخلاق است.
    او اضافه کرد هنر در خدمت اهدافی متعالی است و این قبیل نشست‌ها فرصتی است تا موسیقی‌دانان از مباحث اجتماعی و فلسفی و تحولات اندیشه‌ای آگاهی بیشتری یابند و در نتیجه تعالی بیشتری در کارشان مشاهده شود.
    به گزارش همشهري آنلاين به نقل از روابط عمومی معاونت هنری فرهنگستان هنر این نشست به‌دنبال اولین نشست عمومی اصحاب هنر، ادب و اندیشه برگزار شد و هدف آن تعیین چارچوب کلی و تدوین روش‌های کاری برای تحقق ارتباطات و تعامل فعالان رشته‌های مختلف فرهنگی، هنری و فکری است.
    محمدمهدی حیدریان معاون امور هنری و بين‌الملل فرهنگستان هنر در این خصوص اظهار داشت: برای بهبود بخشیدن به وضع هنر ضرورت دارد رشته‌هایی چون فلسفه، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی با هنر در ارتباط باشند تا از این تعامل بتوان دریافت‌ها و فهم علوم انسانی را عمق بخشید و از طرف دیگر، هنر و ادبيات با بهره‌گیری از دانش این رشته‌ها، تعالی بیشتری بیابد.
    غلامحسین ابراهیمی دینانی استاد و پژوهشگر عرفان و فلسفه ضمن تأکید بر ضرورت چنین ارتباطی گفت: با نگاهي به زندگي بزرگان و پيشكسوتان فلسفه مي‌بينيم كه مثلا فيلسوفي مثل فارابي علاوه بر فلسفه، موسيقيدان، شاعر، فقيه، مورخ و سياستمدار هم بوده است. همين طور است در مورد ابن سينا ولي در دوران جديد فاصله بين رشته‌ها ايجاد مي‌شود و اين‌ها از هم دور مي‌افتند.
    او به تجربه خود اشاره كرد و گفت من چهل سال است که کارهای آقای شجریان را دنبال می‌کنم اما تا به امروز ایشان را ندیده بودم. اگر امکانی فراهم می‌شد تا ایشان از موسیقی بگویند و من از فلسفه، بی‌تردید حرف‌های تازه‌ای درباره فلسفه هنر می‌توانست مطرح شود که آشنایی با آنها بسیار هم ضروری است.
    ضیا موحد در این زمینه اظهار داشت: متأسفانه فقدان ارتباط میان کسانی که در رشته‌های مختلف فعال هستند باعث می‌شود از یافته‌ها و تجربیات یکدیگر بی‌خبر باشند. وی به نمونه‌ای از آثار موسیقی اشاره کرد که چگونه به‌دلیل نا‌آشنایی با شعر، خطاهایی در اثر هنری روی داده است.
    احمدرضا درویش به وضعیت فعلی سینما پرداخت و بیان کرد: در سینما با محدوديت مضامين روبرو هستیم و طبیعتاً این نشست‌ها و ارتباطات می‌تواند برای یک کارگردان دستاوردهای بسیاری داشته باشد. وی در ادامه افزود: دقیق شدن در مباحث جامعه‌شناسی، فلسفه و مانند اینها از سوی یک سینماگر به آنجا خواهد انجامید که فیلم‌های قدرتمندی ساخته شود.
    داریوش مهرجویی با تأکید بر ضرورت تشکیل این نشست‌ها اظهار داشت: در ضرورت برگزاري اين جلسات ترديدي نيست ولي بيش از همه بايد شيوه‌هاي عملي پيشبرد اهداف اين نشست‌ها را بررسي كنيم. آقای دکتر پاینده درباره کارهای من مطالبی نوشته‌اند که برای من جالب بود اما تاکنون نتوانسته بودم ایشان را ببینم كه خوشبختانه در اين جلسه فرصت ديدار پيش آمد و در مورد مطالب‌شان با هم سخن بگوئیم.
    حسین پاینده نیز به نقد سنت‌های دانشگاهی پرداخت و گفت در دپارتمان ادبيات، نمي‌پذيرفتند كه دانشجو رساله خود را در باره يك فيلم بگيرد. البته من سال‌هاست كه كار آقاي مهرجويي يا بيضايي را درس مي‌دهم ولي اين يك كار فردي است. در چنين فضايي، ايجاد چنين فرصتي بسيار مغتنم است و اميدوارم كه اين كار خوب تداوم يابد.
    در این نشست، حاضران بر ضرورت این تعامل تأکید داشتند و برنامه‌هایی را برای استمرار و غنا بخشیدن به مباحث مطرح کردند. در پایان مقرر شد دبیرخانه‌، برنامه‌ریزی اجرایی و دقیق را براي استمرار و بهره‌وری بیشتر از نشست‌ها را تدوين كند.
    در این نشست یوسف اباذری، غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، محمد احصایی، محمود اسعدي، اسماعيل بنی‌اردلان، سید محمد بهشتی، شهرام پازوکی، حسین پاینده، نصرالله پورجوادی، رضا پورحسین،، محمدعلي حسین نژاد، محمدمهدي حيدريان، حسن خجسته، سیف‌الله داد،احمدرضا درويش، علي رامين، فريدون رحيم‌زاده، محمد سرير، احمد سميعي، رضا سيدحسيني، محمدرضا شجریان، محمود عزيزي، ضیا موحد، محمدجواد غلامرضاكاشي، محسن گودرزي، علي‌اصغر محمدخاني، ضيا موحد، داریوش مهرجویی و ايرج نعيمايي حضور داشتند.

منبع : سایت استاد شجریان
    سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت
    آتشی بود در این خانه که کاشانه بسوخت

2. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)