لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: پاسخ شهرام ناظری به پرسش های شما

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    19

پیش فرض پاسخ شهرام ناظری به پرسش های شما

0 Not allowed! Not allowed!
    شهرام ناظری، خواننده موسیقی اصیل ایرانی که هفتم مهرماه نشان افتخار شوالیه فرانسه را دریافت کرده بود، مهمان سایت بی بی سی بود و به پرسش هایی که شما فرستاده بودید پاسخ داد:
    با توجه به تعداد زیاد سئوالهایی که فرستاده شده، چند تا از آنها را می پرسیم. عواملی که در زندگی شما تأثیر گذاشت تا نشان شوالیه ای به یقه کتتان وصل شود چه بوده؟
    عوامل زیاد مهمی در ساختن یک فرد وجود دارد، یک سری از آنها ژن آن هنرمند است، یکسری هم عوامل بیرونی است با دریافتها و تاثیراتی که می گیرد. ازمهمترین تاثیراتی که من گرفتم، یکی به خاطر قوم و قبیله خودم هست که کرد هستم و در حقیقت یکی از انگیزه های بزرگ زندگی ام همین بوده و این منطقه سرشار از هنر و فرهنگ دست نخورده پاک است و دیگری طی سی سال هموطنهای ایرانی در داخل و خارج از ایران همیشه مرا تشویق کردندو می توانم از مشقتهای مادرم را هم نام ببرم و از خدای بزرگ هم متشکرم.
    آقای ناظری در مورد موسیقی کردستان گفتید، شما خیلی از ریتم هایی که در آن مناطق گم شده بود را در موسیقی ملی ایرانی آوردید. درطول این سی سال این حرکت موسیقی از روستاها به آن طرف مرز حتماً کار سختی بوده؟ آن موقع با این روش مخالفتی هم می شد؟
    ما در شرایط مختلفی زندگی کردیم و با همه چیز دست و پنجه نرم کردیم، چه در شرایطی که خیلی سخت بوده و چه در شرایطی که تشویق هم شدیم ولی به هر حال با همه پستی و بلندی ها یک هنرمندی که یک ذهنیت و یک تفکری دارد حرکت خودش را انجام می دهد.
    شما دوشنبه ، ۱۵ اکتبر، در سالن باربیکن با گروه مولوی کنسرت دارید و بچه های کرد از الان صف بسته اند؟
    این کنسرت به مناسبت بزرگداشت مولانا جلال الدین بلخی رومی برگزار می شود. من همیشه به خاطر هم ولایتی ها و هم شهری های کرد خودم کارهای کردی هم دارم. این بخش کردی هم به خاطر شور و حرکتی که در فرهنگش دارد جدا از مولوی نیست و این همون شوری هست که در آثار و شعرهای مولوی وجود دارد.
    حسن از شما پرسیده، از مفسران مولانا چه کسانی را می شناسید و از روی چه تصحیحی اشعارشان را انتخاب می کنید؟
    یه طور کلی از روی تحقیقات بدیع الزمان فروزانفر و یکسری هم از منتخب شفیعی کدکنی و منتخب انجوی شیرازی و موردهای دیگر.
    شما چطور این اشعار مولانا را انتخاب می کنید چون اشعارش خیلی زیاد است و چه طور آنها را مرور می کنید؟
    من کارم آواز بوده و از بچگی هم استاد ادبیات داشتم، استاد بهزاد کرمانشاهی، و در زمانی که در تهران بودم در خدمت شفیعی کدکنی و مهدی اخوان ثالث کسب فیض کردم و با ادبیات ریشه ای تر برخورد کردم وطبیعتاً به مولوی هم علاقه مند بودم.
    امین از تهران پرسیده، چرا بین شما و استاد شجریان فاصله افتاده؟
    البته فاصله قلبی نبوده ولی اگر فاصله هنری باشد این خبر خوبی است چون اینقدر در این سه دهه اخیر شبیه خوانی زیاد شده و همه شبیه هم می خوانند و این خودش خطر برای بخش آواز ایران دارد. هر چه فاصله باشد این خودش نشان دهنده فضای عمیقی است در هنر، حتی در قدیم هم اینطوری بوده مثلاً در یک دوره چند تا غول آواز بودند، مثلاً تاج بوده، طاهرزاده بوده، ادیب خوانساری بوده، اقبال آذر بوده ولی هر کدام از اینها یک سبک و یک لحن و یک مکتب ویک شیوه خاص برای خودشان داشتند وخیلی هم با هم متفاوت بودند ولی همه همدیگر را خوب تحمل می کردند و به هم احترام می گذاشتند و این نشان دهنده یک رشد هنری درآن بخش از هنر بوده ولی امروز متاسفانه مشکلات زیادی برای آواز دراین سه دهه اخیر بوجود آمده که از نظر آسیب شناسی قابل بررسی است و همه شبیه به هم شدند و خیلی تقلید رواج پیدا کرده. من سعی کردم فضاهای دیگری رو در آواز دنبال کنم، فضاهای حماسی، اسطوره ای، لحن های گمشده حماسی و به خاطر همین با خیلی از خواننده ها فاصله گرفتم.
    موسی پرسیده، شما قرار بوده آوازهایی را از شعرهای فردوسی بخوانید، آیا کاری انجام دادید و منتشر می شود؟
    در این ده سال اخیر دارم کار می کنم ولی کار روی اشعار فردوسی بسیار مشکل است و هیچ پیشینه ای از نظر طرز بیان فرهنگ شعر فردوسی. من خود به خود با کار بر روی شعر مولانا به طرف فردوسی کشیده شدم چون یک حماسه ای در شعر هر دو وجود دارد. در فضای خانه ما همیشه فضای فردوسی یوده حتی پسرم، حافظ، در نیویورک پایان نامه اش را در رشته آهنگسازی درباره شاهنامه فردوسی انجام داده. فکر می کنم در دوسال آینده بعد از پروژه مولانا این کار انجام بشود.
    هابره از اربیل پرسیده بود شما چرا از اشعار دیگران استفاده نمی کنید؟ وهمینطور درباره آهنگ های کردی پرسیده بودند، آیا هنوز هم کار کردی می کنید؟
    بله، یکی ار اهداف زندگی من کار کردن روی موسیقی کرد است.
    شما متولد چه سالی هستید؟
    سال ۱۳۲۲.
    آقای ناظری خیلی ها دوست دارند از زندگی شخصی شما هم بیشتر بدانند؟
    در بروشورها به هر حال بوده. از بچگی با موسیقی همراه بودم و آنچه هست همه در بروشورهاست.
    از آلمان پرسیدند، سرزمین مادریتان، کردستان، را چگونه تعریف می کنید؟
    مثل این می ماند که من از شما بپرسم عشق را چگونه تعریف می کنید... تعریفش مثل تعریف عشق است، مثل مادر من است.
    محمد علی میرزایی از تهران پرسیدند، شما بیشتر خودتان را یک ایرانی می دانید یا یک کرد؟
    من در دامان کرد به دنیا آمدم و دردامان یک مادر کرد بودم و طبیعتاً کرد هستم. افتخار می کنم و دیگه نیازی نیست من از کرد تعریف کنم چون نژاد خاصی است و همه این رامی دانند. و در سایه این مادر با این فرهنگ و ادیبات در ایران پرورش پیدا کردم، با این مردم ، با این فرهنگ و با این همه عشق.
    شما در زمینه آموزش آواز فعالیت دارید؟
    بله، مواقعی که در تهران هستم این کار انجام میشود.
    یک نفر پرسیده دولت فرانسه با دولت و مردم ایران سر جنگ داره، آیا درست بود شما این نشان (نشان شوالیه) را قبول کردید؟
    هنر، برای بشریت پیام آور صلح است. کسانی که فیلم آن مراسم را دیده باشند، لحظه دادن نشان از مشاور رئیس جمهور تا رئیس تاتر شهر پاریس اشک در چشمانشان جمع می شود وقتی درباره فرهنگ ایران صحبت می کرد و خودش هم گفت به هر حال چند سالی است رابطه سیاسی کشورها تیره شده ولی ارتباط فرهنگی بشریت و انسانها با هم روشن است. ما فرهنگ ایران را دوست داریم و آن را همیشه اشاعه دادیم و خواهیم داد و از طریق هنرمندهایش می توانیم بیشتر به جهان نشان دهیم . وقتی این یک صحنه عملی صلح طلبی و انسان دوستی بود و همه چیز بیانگر زنده ابن حرفها بود. اگر من چیزی می گفتم کار افت می کرد و اصلاً خنده دار بود اگر اینطور حرفی زده می شد.
    کنسرت شما نزدیک است و یک سئوال کنسرتی پرسیدند، آقای ناصر از مونترال، در تهران چرا کنسرت آقای لطفی را بعد از آنتراک ترک کردید؟
    من با یکسری ازهنرمندها در ردیف اول نشسته بودیم . من در کنار هنرمند یزرگ، عزت الله انتظامی بودم، زمان آنتراک همه برای ابراز علاقه سمت ما آمدند واین تجمع شدید شد و ما آرام آرام به سمت در کشیده شدیم. من هم با آقای انتظامی بودم و دیدیم راهی برای بازگشت نداریم.
    از دمشق پرسیدند، آیا شما از طائفه اهل حق هستید؟
    همه اهل حق هستند. همه دنبال یک معنویت و یک حقی می گردند. من به هر حال از طریق موسیقی با فرقه های مختلف آیینی که در منطقه ما هست آشنایی دارم. این قوم اهل حق که با واژه „یارستان” نامیده می شوند در حقیقت نماینده بخش مقامی موسیقی کردی و تنبور نوازی هستند و من سال ها الهام زیادی از این فضا گرفتم.
    سئوال آخر از شیراز، چرا در سال های اخیر کارها و کنسرتهای کمتری از شما در ایران می بینیم؟
    این اواخر کار کمتر منتشر کردم چون دنبال کارهای جدید و راههای جدیدی هستم و طبیعتاً نیاز به مطالعه بیشتری هست. این کارها مقداری وقت می گیرد. من هم از ابتدا فکر متفاوتی داشتم و کارهایم بیشتر جنبه نو داشته و الان هم باز برگشتم به اسطوره ها و ایران باستان و این ها همه مقداری به وقت بیشتری نیاز دارم.

شهرام ناظری شنبه هفتم مهرماه نشان افتخار شوالیه فرانسه را دریافت کرد. این نشان بالاترین نشان فرهنگی کشور فرانسه است. مراسم اهدای این نشان افتخار در سالن تئاتر شهر پاریس برگزار شد.

عکس از Webistan

این مراسم ساعت هشت شب با سخنرانی رئیس تئاتر شهر پاریس ژرارد ویولت و حضور مشاور فرهنگی رئیس جمهور والری ترانووآ و جمعی از شخصیتهای سرشناس هنری فرانسوی و ایرانی، برگزار شد. این مراسم به دنبال کنسرتی بود که در سالن تئاتر شهر پاریس برگزار شد. با شهرام ناظری درباره نشان افتخار و کنسرت پاریس صحبت کردم:
    آقای ناظری گفت: برنامه کنسرت کوچکی بود که در تئاتر شهر پاریس به همراه داریوش طلایی، استاد تار و سه تار اجرا کردیم. در این کنسرت برای اولین باری بود که بداهه نوازی کردیم. به هر حال چون دو نفر باسابقه هستیم و سالها قبل با هم کار کرده بودیم، تصمیم گرفتیم این کار را بدون تمرین قبلی انجام بدهیم.

عکس از رضا دقتی

آقای ناظری، بعد از کنسرت شما لباستان را عوض کردید و یک کت و شلوار مشکی شیک پوشیدید که تا آنجایی که من اطلاع دارم از طرف یک طراح معروف ایرانی به شما هدیه شده است.
    بله. طراح بزرگ و معروف ایرانی، بیژن پاکزاد لطف کردند و به خاطر گرفتن این نشان، این کت و شلوار را به من اهدا کردند.

عکس از رضا دقتی

مراسم اهدای نشان شوالیه به چه صورت برگزار شد؟
    بعد از سخنرانی و مراسم رسمی دولت فرانسه، این نشان را با حضور مشاور فرهنگی رئیس جهمور فرانسه به همراه سخنرانی احساسی رئیس تئاتر شهر به من اهدا کردند. در این مراسم از من صحبت کردند و تاثیر گذاری صدای من و اینکه صدای من، ارتباط فرانسه است با فرهنگ ایران. بعد از اهدای نشان که یکی از لحظات بزرگ زندگی من بود، من از خدای خودم تشکر کردم و از تمام هموطنان خودم در ایران و خارج از ایران که در این سی سال من را حمایت کردند، تشکر کردم. اگر هم قرار باشد از یک نفر تشکر کنم، از روح بزرگ مادرم که خیلی برای من مشقت های زیادی را کشیده تشکر می کنم.

عکس از Webistan

ممکن است درباره مدال بیشتر صحبت کنید.
    این مدال، یک مدال و نشان رسمی فرانسه است و غیر از مدال یک نشان کوچکی هست که میشود بر یقه زد. نشانی که احترام زیادی دارد و به طور مثال اگر این مدال را به همراه داشته باشید، اگر یک نظامی فرانسوی شما را ببیند، به شما سلام نظامی می دهد. گرفتن این نشان بسیار سخت است، چون مراحل زیادی برای دریافت این نشان وجود دارد و باید از صافی های دولتی و هنری بگذرد و بعد تحقیق بسیار این نشان را به هنرمندان اهدا می کنند.

عکس از رضا دقتی

شما کلاً در خارج از کشور چند کنسرت برگزار کرده اید؟
    اکثر برنامه های مهم من در خارج از کشور که تعدادشان را به یاد ندارم. اکثر کنسرتهای خارج از کشور من از طریق همین پایگاه تئاتر شهر پاریس بوده. مثلاً کنسرت های آمریکا، برزیل، ژاپن، آفریقا، مراکش، سمرقند و لبنان بواسطه این مرکز بوده است، بدون اینکه من حتی از آنها درخواست کرده باشم و در مواردی حتی از کمکهایشان بی خبر بودم. علاقه اعضای این تئاتر به موسیقی و کار من برای خودم باور نکردنی بوده و فقط در مراسم اهدای نشان به این مسئله پی بردم.

شهرام ناظری به همراه سفیر فرانسه در ایران (عکس از Webistan)
    شما قرار است که 15 اکتبر به مناسبت هشتصدمین سالگرد مولانا در سالن باربیکن لندن (Barbican) کنسرت بدهید. از همین الان خیلی از دوستان خواسته اند که بلیت برای آنها تهیه کنم، ممکن است بعد از دریافت نشان شوالیه بلیتهای کنسرت بازار سیاه بشود!
    خیلی ممنون. بله. این برنامه در لندن به همراه گروه مولوی برگزار میشود که امیدوارم مورد پسند انگلیسی ها و هموطنان مقیم لندن قرار بگیرد. اعضای گروه از ایران هستند. چون کنسرت به مناسبت بزرگداشت مولاناست، آهنگها با اشعار مولانا جلال الدین بلخی ساخته و تنظیم شده.
    آیا این گروه از ایران می آیند؟ از چه سبکی هستند؟
    بله. این کار در دستگاه نواست و آهنگهای این کنسرت توسط پسرم حافظ ناظری تنظیم شده. اعضای گروه محسن نفر که نوازنده تار، سینا جهان آبادی نوازنده کمانچه، سهیل امینی نوازنده بربط، حسین رضایی نیا نوازنده دف و نوید افخم نوازنده تنبک هستند.

بهزاد بلور

2. 4 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)