لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 42

موضوع: گيتار كلاسيك+تبلچر. آري؟ يا نه؟

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2037
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    197
    129 بار تشکر شده در 68 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    17

پیش فرض گيتار كلاسيك+تبلچر. آري؟ يا نه؟

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام دوستان
    چند وقت پيش در يكي از تاپيكها بحث كوتاهي داشتيم درمورد استفاده از تبلچر همراه نت براي گيتار كلاسيك

من هنوز روي موضع خودم پا فشاري مي كنم كه هنرجوي گيتار كلاسيك نبايد از تبلچر استفاده كنه

نظر شما چيه؟
    با كار جدي،جاي نبوغ را مي شود گرفت.
    (مرتضي حنانه)

2. 2 کاربر برای این پست از خره تشکر کرده اند:

3. # ADS

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    1,560 بار تشکر شده در 635 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/0
    میزان امتیاز
    0

به نظر منم استفاده نبايد بشه, ولي بد نيست كه همراه نت بياد. چون كه اگه يوقت مشكلي پيش بياد و ادم نتونه از كسي بپرسه ميتونه از تبلچر „كمك” بگيره. ولي اصلا استفادشو صحيح نميدونم مخصوصا براي كلاسيك كارا كه همش با نت سركار دارن! خيلي ادمو تنبل ميكنه و هرچي هم كه از نت از قبل ميدونسته رو از يادش ميبره! برا همين ميگم تبلچر بد نيست همراه نت بياد ولي فقط ازش استفاده ي ضروري بشه.
    خوابیدی بدون لالایی و قصه, بگیر اسوده بخواب بی درد و غصه...

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2037
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

خوب به نظر من كسي كه نت خونيش ضعيف باشه اگه تبلچر رو زير نت ببينه نمي تونه خودشو كنترل كنه و به تبلچر وابسته مي شه
    به خاطر همين مي گم كه اصلا نبايد باشه.
    در ضمن نت خوني كه مسئله رياضي نيست هنرجو با كمي دقت و حوصله حتما مي تونه گليم خودشو از آب بيرون بكشه
    (مرتضي حنانه)

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خره [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خوب به نظر من كسي كه نت خونيش ضعيف باشه اگه تبلچر رو زير نت ببينه نمي تونه خودشو كنترل كنه و به تبلچر وابسته مي شه
    به خاطر همين مي گم كه اصلا نبايد باشه.
    در ضمن نت خوني كه مسئله رياضي نيست هنرجو با كمي دقت و حوصله حتما مي تونه گليم خودشو از آب بيرون بكشه
    خب اون ديگه تقصير ما كه نيست! اگه كسي واقعا بخواد موسيقي و درست ياد بگيره استفاده ميكنه, ولي اگه يكي بخواد وسوسه بشه كه استفاده كنه كه ديگه همه ي قشنگيه سازو ميگيره!

7. 2 کاربر برای این پست از shbaharehs تشکر کرده اند:

monolith آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2486
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    39
    349 بار تشکر شده در 164 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    17

درسته که تبلچر با مشخص کردن جای نتها و بی نیازی از تشخیص گام آهنگ و دیز و بمل و... کار نت خونی را ساده میکنه. ولی تبلچر که فقط برای راحتی نیست:

- یک نت خاص در گیتار میتونه بر روی 5 ویا 6 سیم اجرا بشه. (منظورم دقیقاً یک نت. نه یک اکتاو بالاتر و پایینتر) هر سیم چون جنس و ضخامت متفاوتی داره طنین صداش هم فرف میکنه. در آهنگی که واقعاً برای گیتار تنظیم شده باشه از این خاصیت استفاده میشه و با انتخاب محل صحیح، حالت بخصوصی به آهنگ میده. ولی در روش نت نویسی استاندارد همه این نتها به یک صورت نشون داده میشن و نوازنده نمیفهمه که چطور عمل کنه. با تبلچر میشه آهنگ رو درست به همون روشی زد که سازنده اش خواسته.
    - در گیتار تکنیکهای مختلفی مثل bend/release, hammer on/pull off, slide down/up, ... وجود داره که در روش تبلچر خیلی بهتر میشه اون رو نشون داد.
    - گیتار رو به جز روش کوک استاندارد، به روشهای دیگه هم کوک میکنند مثل open D, open C, ... که اگه یک نفر بخواد جای نتها رو در همه انواع کوک از بر باشه، فکر کنم به جای تمرین نوازندگی باید همش مشغول حفظ کردن باشه. تبلچر خیال شما رو از این هم راحت میکنه.
    - تبلچر در گیتارهای 7 سیمه، گیتار بیس و بیس 5 سیمه و غیره هم کارآیی خاص خودش رو داره.

خلاصه اینکه نت نویسی کلاسیک وقتی بوجود اومد که گیتار یا اصلاً وجود نداشت و یا پیشرفت فعلی رو نداشته. در حال حاضر برای خیلی از آهنگهای گیتار به نظر من استفاده از تبلچر واقعاً لازمه.

9. 2 کاربر برای این پست از monolith تشکر کرده اند:

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2037
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط monolith [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درسته که تبلچر با مشخص کردن جای نتها و بی نیازی از تشخیص گام آهنگ و دیز و بمل و... کار نت خونی را ساده میکنه. ولی تبلچر که فقط برای راحتی نیست:

- یک نت خاص در گیتار میتونه بر روی 5 ویا 6 سیم اجرا بشه. (منظورم دقیقاً یک نت. نه یک اکتاو بالاتر و پایینتر) هر سیم چون جنس و ضخامت متفاوتی داره طنین صداش هم فرف میکنه. در آهنگی که واقعاً برای گیتار تنظیم شده باشه از این خاصیت استفاده میشه و با انتخاب محل صحیح، حالت بخصوصی به آهنگ میده. ولی در روش نت نویسی استاندارد همه این نتها به یک صورت نشون داده میشن و نوازنده نمیفهمه که چطور عمل کنه. با تبلچر میشه آهنگ رو درست به همون روشی زد که سازنده اش خواسته.
    - در گیتار تکنیکهای مختلفی مثل bend/release, hammer on/pull off, slide down/up, ... وجود داره که در روش تبلچر خیلی بهتر میشه اون رو نشون داد.
    - گیتار رو به جز روش کوک استاندارد، به روشهای دیگه هم کوک میکنند مثل open D, open C, ... که اگه یک نفر بخواد جای نتها رو در همه انواع کوک از بر باشه، فکر کنم به جای تمرین نوازندگی باید همش مشغول حفظ کردن باشه. تبلچر خیال شما رو از این هم راحت میکنه.
    - تبلچر در گیتارهای 7 سیمه، گیتار بیس و بیس 5 سیمه و غیره هم کارآیی خاص خودش رو داره.

خلاصه اینکه نت نویسی کلاسیک وقتی بوجود اومد که گیتار یا اصلاً وجود نداشت و یا پیشرفت فعلی رو نداشته. در حال حاضر برای خیلی از آهنگهای گیتار به نظر من استفاده از تبلچر واقعاً لازمه.
    ممنون دوست من. ولي با شما موافق نيستم. در مورد انتخاب سيم براي يك نت خاص ، علايم استانداردي هست كه مشكل رو حل مي كنه. (مثلا شماره سيم توي دايره)
    در مورد تغيير كوك . به ندرت پيش مي ياد كه نياز باشه كوك سيم ها رو تغيير بدي (من توي اين 4 سال فقط 2-3 قطعه اين شكلي داشتم) ولي اگه فرت هاي گيتارو كاملا بشناسي و ترتيب نت ها رو هم بلد باشي موقع تغيير كوك زياد به مشكل بر نمي خوري.
    در ضمن منظور من اينجا گيتار كلاسيكه. در كل فكر نكنم نت نويسي و نت خواني به تبلچر نياز داشته باشه. بلكه اين تبلچر هست كه هميشه نياز داره نت همراش بياد
    (مرتضي حنانه)

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اره منم موافق. مثلا چندين سال پيش كه تبلچر نبود همه چطوري ميزدن؟ اصلا استفاده از تبلچر درست نيست. هر اطلاعاتي هم كه لازم باشه رو توي خود صفحه ي موسيقي مطرح ميكنن ديگه نيازي به تب نيست.

12. کاربران زیر از shbaharehs به خاطر این پست تشکر کرده اند:

monolith آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2486
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط خره [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون دوست من. ولي با شما موافق نيستم. در مورد انتخاب سيم براي يك نت خاص ، علايم استانداردي هست كه مشكل رو حل مي كنه. (مثلا شماره سيم توي دايره)
    در مورد تغيير كوك . به ندرت پيش مي ياد كه نياز باشه كوك سيم ها رو تغيير بدي (من توي اين 4 سال فقط 2-3 قطعه اين شكلي داشتم) ولي اگه فرت هاي گيتارو كاملا بشناسي و ترتيب نت ها رو هم بلد باشي موقع تغيير كوك زياد به مشكل بر نمي خوري.
    در ضمن منظور من اينجا گيتار كلاسيكه. در كل فكر نكنم نت نويسي و نت خواني به تبلچر نياز داشته باشه. بلكه اين تبلچر هست كه هميشه نياز داره نت همراش بياد
    البته یک موضوع را در نظر داشته باشیم که نت نویسی استاندارد و تبلچر در رقابت یا مقابله با هم قرار نمیگیرند. بلکه همدیگر رو کامل میکنند. تبلچر هم به تنهایی کافی نیست چون مثلاً مدت زمان کشش نتها رو نشون نمیده. به همین خاطر معمولاً هر دو روش رو در زیر هم می نویسند تا نوازنده با استفاده از هردوی اونها، آهنگ رو به طور صحیحتر بزنه.
    البته حرف شما رو قبول دارم که افرادی که کلاسیک میزنند معمولاً نتهاشون هم کلاسیکه، سازشونم کلاسیکه،... خودشونم کلاسیکند. ولی اگر اصرار داشته باشید که از تبلچر استفاده نکنید کارتون کمی سخت میشه چون اینروزها کتابی که توش تبلچر نباشه کم گیر میاد. مگر اینکه یا کتاب قدیمی بگیرید یا از نتهای عمومی که مخصوص گیتار نیستند استفاده کنید.
    یک ویدیوی جالب در youtube در این مورد دیده بودم که اگر پیداش کردم لینکشو براتون میگذارم.

14. کاربران زیر از monolith به خاطر این پست تشکر کرده اند:

monolith آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2486
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

اون لینکی که گفته بودم رو پیدا کردم. البته ربطی به سبک کلاسیک که مورد بحث دوستمون بود نداره ولی چون جالب هست میگذارم که ببینید.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    یک شوی تلویزیونی کمدی با شرکت دیوید گیلمور، مارک نافلر، گری مور و چند تای دیگه از بهترین گیتاریستهای دنیاست. خلاصه اینکه آخرش همشون میگن بدون تبلچر نمی تونند گیتار بزنند!

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط monolith [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    البته یک موضوع را در نظر داشته باشیم که نت نویسی استاندارد و تبلچر در رقابت یا مقابله با هم قرار نمیگیرند. بلکه همدیگر رو کامل میکنند. تبلچر هم به تنهایی کافی نیست چون مثلاً مدت زمان کشش نتها رو نشون نمیده. به همین خاطر معمولاً هر دو روش رو در زیر هم می نویسند تا نوازنده با استفاده از هردوی اونها، آهنگ رو به طور صحیحتر بزنه.
    البته حرف شما رو قبول دارم که افرادی که کلاسیک میزنند معمولاً نتهاشون هم کلاسیکه، سازشونم کلاسیکه،... خودشونم کلاسیکند. ولی اگر اصرار داشته باشید که از تبلچر استفاده نکنید کارتون کمی سخت میشه چون اینروزها کتابی که توش تبلچر نباشه کم گیر میاد. مگر اینکه یا کتاب قدیمی بگیرید یا از نتهای عمومی که مخصوص گیتار نیستند استفاده کنید.
    یک ویدیوی جالب در youtube در این مورد دیده بودم که اگر پیداش کردم لینکشو براتون میگذارم.
    بله خب استفاده از تبلچر كار رو اسونتر ميكنه, ولي سازهاي ديگه كه تبلچر ندارند اونا چكار ميكنند؟ خب گيتاريستا هم بايد از همون راه برن

17. کاربران زیر از shbaharehs به خاطر این پست تشکر کرده اند:

monolith آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2486
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

اميدوارم اين بحث بيش از حد طولاني نشده باشه و باعث اعتراض دوستان نشه. سعی ميکنم همه حرفهام رو تو همين پست بنويسم.
    يک مطلب که بايد برای خودمون روشن کنيم اينه که آيا ما ميخواهيم در نت نويسی و تئوری موسيقی تبحر بدست بياريم يا ميخواهيم يک نوازنده باشيم. در صورت اول طبيعتاً بايد تبلچر رو فراموش کنيم (چون هيچ چيزی از رابطه نتها و آکوردها نسبت به هم نشون نميده) . مثل کسی که علاقه مند به ياد گيری زبان فارسی پهلوی (باستانی) باشه. ديگه براش مهم نيست که اين زبون الان استفاده نميشه يا چه ضعفهايی داشته.
    ولی کسی که ميخواد هر چه سريعتر يک نوازنده بشه، بايد از تمام امکانات جديد برای کمک به خودش استفاده کنه. نوازنده های بزرگی در ايران و جهان بودند و هستند که اصلا نت خونی بلد نبودند و فقط از گوش خودشون استفاده ميکردند.
    در مورد سازهای ديگه سوال کرده بوديد: البته تبلچر اصولاً برای سازهای فرت دار (گيتار، بيس، بانجو، ماندولين...) استفاده ميشه. ولي يک روشی هم به نام piano tab جود داره که مخصوص پيانوه. يک بار هم يک نت مخصوص ترومپت ديدم که به روش خاصی نوشته شده بود. حالا نمی دونم چقدر کاربرد داشته باشه. خوب البته سازهای کوبه ای هم که روش خاص خودشون رو دارند.
    خلاصه اينکه موسيقی (حتي کلاسيکش) هم در حال پيشرفته. بهتره ما هم از اين پيشرفت تبعيت کنيم. چند وقت پيش يک مقاله ای خوندم از يک روش جديد که در اون نتها رو با استفاده از 7 رنگ مختلف نشون ميدن. خوب اگه اين روش مفيد باشه و کاربرد پيدا کنه آيا بايد به دليل اينکه قبلاً نبوده و قديمی ها ازش استفاده نميکردند، کنارش بگذاريم؟ پس پيشرفت چطور حاصل ميشه؟
    اديت: يک برتري تبلچر هم الان به فکرم رسيد که قبلاً نگفته بودم. تبلچر رو ميشه به راحتي به فرمت متن درآورد و مثلاً با برنامه های معمولی کامپيوتر اون رو نوشت ويا با SMS برای کسی ارسال کرد.
    ویرایش توسط monolith : Wednesday 31 October 2007 در ساعت 10:20 AM

19. کاربران زیر از monolith به خاطر این پست تشکر کرده اند:

moomak آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1591
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    392
    843 بار تشکر شده در 315 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow moomak On Twitter Add moomak on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 2/0
    میزان امتیاز
    0

تبلچر خوبه اما نباید جایگزین نت بشه
    چون هنرجو رو تنبل بار میاره و گوش و نت خونی رو ضعیف می کنه
    فعلا
    Den Grimme Ælling

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2037
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

مونوليت جان، اميدوارم فكر نكني مي خوام در مقابلت جبهه گيري كنم. ولي فكر مي كنم در رابطه با گيتار كلاسيك براي اينكه نوازنده خوبي شد بايد دست كم الفباي موسيقي رو ياد گرفت. و همينطور تئوري موسيقي رو. شايد نوازندگان بزرگي بدون يادگرفتن نت خواني نوازنده شدن ولي بايد ديد در چه سبكي. در مورد سبك كلاسيك فكر نمي كنم همچين چيزي امكان داشته باشه. چون اينجا ديگه سروكار نوازنده چيره دست با رنگ و موزيكاليتست. به علاوه هنر جويي كه شش ماه موسيقي رو اصولي كار كنه و تئوري موسيقي رو در حد نياز ياد بگيره شايد سرعت پيشرفتش كم باشه ولي بعدش ديگه مي تونه خيلي سريعتر جلو بره.

در ضمن كسي با پيشرفت و مدرن شدن موسيقي كلاسيك مشكلي نداره ولي نبايد از هر روشي كه به اسم پيشرفت ظهور مي كنه حمايت كرد.
    در مورد اين كه گفته بودي„د كتابهايي كه توش تبلچر نباشه كم گير مياد”
    خوب راستش من از اين حرف شما خيلي تعجب كردم چون در حال حاضر اكثر كتابهاي كلاسيك توي ايران بون تبلچرند، حتي اونايي كه ويرايش جديد شدن. من تنها كتابب رو كه تبلچر داره مي شناسم كتاب پتجاه قطعه هست كه اونم به خاطر همين تبلچر از سوي بعضي از اساتيد رد شده

به هر حال ما كسي نيستيم كه تبلچر رو رد يا تعييد كنيم ولي اكثر اساتيد استفاده از تبلچر رو (براي گيتار كلاسيك) رد كردن. حتي در متد استاد دانشمند كه تقريبا اكثر هنرجوها با اون كار مي كنن هيچ اشاره اي به تبلچر نشده.
    (مرتضي حنانه)

22. کاربران زیر از خره به خاطر این پست تشکر کرده اند:

moomak آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1591
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    392
    843 بار تشکر شده در 315 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow moomak On Twitter Add moomak on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 2/0
    میزان امتیاز
    0

بحث بسیار جالبه و امیدوارم طرفین بر موضع خودشون تا اونجایی که فکر می کنن پا فشاری کنن و اتفاقا باعث بشن که بحث طولانی بشه
    گر چه من خودم بیشتر با نظر خره موافقم
    تبلچر؟؟
    نمی دونم!
    Den Grimme Ælling

24. کاربران زیر از moomak به خاطر این پست تشکر کرده اند:

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

هي هي هي من كه گير دادم بدجور كه نبايد استفاده بشه!!!

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    2037
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    197
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

مونوليت جون اي كاش يه تاپيك جدا مي زدي در باره نت هاي رنگي توضيح مي دادي . بايد جالب باشه. شايدم محفلي ايجاد شد كمي كل كل كنيم

خوب دوستان ديگه چرا نظراتشونو نمي گن؟ داش مومك اي كاش شما هم نظرتونو مي گفتيد
    ویرایش توسط خره : Thursday 1 November 2007 در ساعت 10:46 PM
    (مرتضي حنانه)

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)