لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: تكنيك پيكاردي

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    19

پیش فرض تكنيك پيكاردي

0 Not allowed! Not allowed!
    يكي از تكنيكهاي زيبايي كه هنگام نوشتن هارموني ميتوان استفاده كرد تكنيك پيكاردي ميباشد.
    اگردر يك گام مينور روي آكورد پايه گام باشيم و بخواهيم به آكوردي كه روي درجه 4گام
    ساخته ميشود حركت كنيم ميتوان يك آكورد مياني براي زيباتر شدن اين حركت بكار برد .
    اين آكورد روي درجه اول گام و در قالب ماژور ساخته ميشود و قبل از آكورد درجه 4 كه ميخواهد بيايد ،نواخته ميشود.
    مثال : فرض كنيد در گام لا مينور هستيد . در ميانه آهنگ ، براي رفتن از آكورد لا مينور به ر مينور براي ايجاد پيكاردي بايد ابتدا لا مينور ، سپس لا ماژور زد و پس از آن روي رمينور رفت.
    حركت ملودي قابل توجه توليد شده در هنگام زدن اين سه آكورد پشت سر هم ، حركت كروماتيك درجه 2 آكورد اول به در جه 2 آكورد دوم و بعد به در جه اول آكورد سوم است
    يعني Do->Do#->Re. و اين در حاليست كه نه نت Do# و نه آكورد لا ماژور متعلق به گام
    لا مينور نيستند.
    چنين تكنيكي معمولا براي اتصال يك موتيف به خودش براي تكرار مجدد آن موتيف بكار ميرود و آكورد پيكاردي در بر دارنده نت زينت ونقش يك آكورد زينتي را بازي ميكند و معمولا كوتاه است.
    مثلا براي درك بيشتر و شنيدن اين تكنيك، آكورد هاي زير را به تعداد ميزانهاي نوشته شده در جلوي آن ،اجرا كنيد. وزن و ريتم دلخواه است.
    Am (2), Dm (2), Am (2), E (2), Am (1), A (1), Dm (2), Am (2), E (2), Am (2)

اين تكنيك همانند نفس گيري براي شروع دوبار يك كار ميماند. و حركت كروماتيك بوجود آمده
    براي گوش ،بسيار سيال و راحت است. كاربرد اين تكنيك در گام مينور هارمونيك و يا مينور ملوديك ، بيش از مينور تئوريك و يا طبيعي است.
    توجه براي نت نويسان در قالب چهار بخشي :مسلم است كه حركت كروماتيك رابهتر است بصورت بالا رونده كامل بنويسند. براي اثر بيشتر اين تكنيك، ميتوانيد بخش سوپرانوي هارموني را مانند بخش تنور بنويسيد تاصداي پيكاردي بهتر شنيده شود. البته تصميم نهايي با شماست.

برای مثال آهنگ گل سنگم رو در نظر ميگيريم،،

مثله بارون اگه نباری ... در اينجا ابتدا با اکورد am شرو ميکنيم،،بد به اکورد A7 ميريم،،در آخر به اکرد Dm ميرسيم،،در اصل اکرد های اصلی Am و Dm هستند که برايه زيبای ما بين اين دو اکرد اکورد A7 قرار ميديم،،اين آهنگ رو اجرا کنيم تا ببينيد,

نوشته: توسط سعيد و Leon

2. 5 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

3. # ADS

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    24805
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    33
    586 بار تشکر شده در 216 پست

شبکه های اجتماعی من

Add arsalan212 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 28/1
    میزان امتیاز
    15

به این تکنیک تیرس پیکاردی یا سوم کاذب هم میگن... تو سبک جز هم 4 دروغین یا ترایتون داریم... ا

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    20585
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    674
    1,182 بار تشکر شده در 290 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/0
    Given: 9/1
    میزان امتیاز
    15

درود دوست عزیز و گرامی. البته من طور دیگری شنیده بودم. فکر می کنم به این آکورد مورد نظر شما آکورد نمایان زیر نمایان یا به اصطلاح (V of iv) می گویند یعنی در حقیقت آکوردی است که نقش دومینانت را برای آکورد ساب دومینانت (درجه ی چهارم) بازی می کند. در حالیکه سوم پیکاردی نوعر کادانس از شکل پلاگال است و در آخر آهنگ شنیده می شود به این صورت که اگر در پایان یک قطعه که در گام مینور است، کادانس پلاگال اتفاق بیفتد (یعنی از آکورد درجه ی یک یا تونیک بخواهیم به در بجه ی چهارم یا ساب دومینانت برویم و سپس دوباره بر روی آکورد تونیک قطعه را به پایان ببریم) می توانیم به جای آخرین آکورد تونیک که طبیعتا مینور است این آکورد را به صورت ماژور استفاده نماییم که به انتهای قطعه فضایی روشن و شفاف می بخشد. تا جایی که من می دانم این کادانس سوم پیکاردی است و آکوردی که شما فرمودید آکورد نمایان زیر نمایان یا V of iv در گام مینور می باشد.

با سپاس از شما.

6. 3 کاربر برای این پست از alone_composer تشکر کرده اند:

دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    24805
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    33
    586 بار تشکر شده در 216 پست

شبکه های اجتماعی من

Add arsalan212 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 28/1
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط alone_composer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    درود دوست عزیز و گرامی. البته من طور دیگری شنیده بودم. فکر می کنم به این آکورد مورد نظر شما آکورد نمایان زیر نمایان یا به اصطلاح (V of iv) می گویند یعنی در حقیقت آکوردی است که نقش دومینانت را برای آکورد ساب دومینانت (درجه ی چهارم) بازی می کند. در حالیکه سوم پیکاردی نوعر کادانس از شکل پلاگال است و در آخر آهنگ شنیده می شود به این صورت که اگر در پایان یک قطعه که در گام مینور است، کادانس پلاگال اتفاق بیفتد (یعنی از آکورد درجه ی یک یا تونیک بخواهیم به در بجه ی چهارم یا ساب دومینانت برویم و سپس دوباره بر روی آکورد تونیک قطعه را به پایان ببریم) می توانیم به جای آخرین آکورد تونیک که طبیعتا مینور است این آکورد را به صورت ماژور استفاده نماییم که به انتهای قطعه فضایی روشن و شفاف می بخشد. تا جایی که من می دانم این کادانس سوم پیکاردی است و آکوردی که شما فرمودید آکورد نمایان زیر نمایان یا V of iv در گام مینور می باشد.

با سپاس از شما.
    دوستمون درت میگه... تیرس پیکاردی روبا وصل 2 اکورد تونیک به زیرنمایان وحل وتهیه اون اشتباه گرفته.. اما خوب فهمیدتش .. اصولا درهارمونی خیلی چیزا شبیه بهمن... ودر هارمونی مدرن .. وجاز همون اسامی شکلها ومدلهای شبیه به اونا میگیرن... ولی کلا سوم کاذب یا همون پیکاردی مال اخراهنگه ومربوط به کادانس میشه... این کارودر اهنگ نازنین مریم امتحان کنین دراکورهای پایانی اخرین اکورد رو بجای تونیک مینور.. ماژورکنین... این کارباعث حس باشکوه ترشدن musteواحساس پایانی عظیم وباشکوه میشه...

8. 2 کاربر برای این پست از arsalan212 تشکر کرده اند:

Sys_co2 آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    121369
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    138
    15 بار تشکر شده در 13 پست

شبکه های اجتماعی من

Follow Sys_co2 On Twitter Add Sys_co2 on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 5/0
    میزان امتیاز
    0

کادانس سوم پیکاردی

سوم پیکاردی،
    کادانس و آکوردی است که در «گام مینور» شکل می‌گیرد و آکورد آخر، با «گام موازی» آن به پایان می‌رسد. مثلاً اگر قطعه در «لا مینور» باشد، آکورد پایانی در «لا ماژور» است. سوم پیکاردی در گام‌های مدال و کلیسایی رواج داشته‌است. در مورد نام سوم پیکاردی، برخی آن را بر گرفته از نام شهر «پیکاردی» در فرانسه به خاطر وجود کلیساهای متعدد آن می‌دانند. کادانس سوم پیکاردی در دوره باروک رواج داشته و در آثار یوهان سباستیان باخ به وفور یافت می‌شود و در دوره کلاسیک توسط آهنگسازانی مانند: یوزف هایدن و ولفگانگ آمادئوس موتسارت مورد استفاده قرار گرفت. در دوره رومانتیک نیز در آثار فردریک شوپن به ویژه اکثر نوکتورن‌هایی که در گام مینور ساخته‌است، در گام ماژور به پایان می‌رسد.

10. کاربران زیر از Sys_co2 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)