لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 16 از 16

موضوع: تاپیک طرفداران سیاوش قمیشی

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    19

پیش فرض تاپیک طرفداران سیاوش قمیشی

0 Not allowed! Not allowed!
    سیاوش قمیشی (متولد 1324-1945 در اهواز و بزرگ شده در تهران) آهنگساز, شاعر, تنظیم کننده و خواننده ای ست که در بین عموم به عنوان خواننده و برای خواص به عنوان آهنگساز و خواننده اعتباری ویژه و متفاوت دارد. نخستین وجه و شاید مهم ترین وجه تفاوت آثار سیاوش قمیشی در ملودی هایش نهفته است. ملودی هایی بسیار متأثر از موسیقی کلاسیک (اصیل) ایران و در عین حال مبتنی بر آکورد های غیر معمول و کاملأ غیر ایرانی که ترکیبی عجیب و درخشان را از موسیقی ایرانی و غربی در قالب ترانه های پاپ (Popular) به وجود آورده است و همچون مهری برجسته, برداشت ناب سیاوش قمیشی را از هنر ایرانی با اشرافی جامع بر انواع موسیقی غیر ایرانی به نمایش می گذارد. در بیشتر آهنگهای ساخته سیاوش رگه هایی روشن و قوی از موسیقی ایرانی را می توان یافت که گرچه روایت جز به جز موسیقی ردیفی ایران نیستند اما به خوبی حس ایرانی بودن را حتی در ذهن شنونده ی غیر حرفه ای متبادر می کنند و این هنر اوست که با گریز آگاهانه از تکرار سنتی و نخ نما, ملودی های ظریف ایرانی را همچون تارهای طلا بر پیکره ی ترانه اش می بافد. با کمی دقت در آلبوم های سیاوش میتوان بسیاری از برداشت های آزاد وی را از موسیقی کلاسیک ایران به وضوح مشاهده کرد. در واقع سیاوش قمیشی و هم نسلان موفقش آموزش موسیقی را از کودکی به طور خودآگاه یا ناخودآگاه با موسیقی ناب ایرانی شروع کردند. شنیدن روزمره ی اجراهای بسیار موثق و اصیل از بزرگان موسیقی ایران در سالهای 1320و1330 از رادیو تهران تجربه ای تکرار نشدنی برای هم نسلان سیاوش به عنوان کودکان آن روزگار و بزرگان آینده موسیقی نوین ایران بود که به مرور پس از آشنایی با حوزه های دیگر, موسیقی عملی را از طریق مراجع و منابع کاملأ جدا آموزش دیده وتجربه می کردند.

سیاوش قمیشی خود سالهای 1970 را در انگلستان (مهد موسیقی راک) گذرانده و آموزش موسیقی دیده است. موسیقی گروههای بزرگ غربی و شرایط زمانی ? مکانی فعالیت آنها را از نزدیک درک و لمس کرده و آثارشان را عملا مشق و اجرا نموده است. این آمیختگی عملی با موسیقی روز دنیا در کنار ذهنیت و ناخودآگاه انباشته از ملودی های موسیقی ایران, زمانی که منشا خلق هنری قرار گرفتند ترکیبی نو و بدیع از ملودی و هارمونی را پدید آوردند که پیشتر همانندی نداشت. از این روست که موسیقی سیاوش قمیشی را یکی از بهترین نمونه های هنر هم نسلانش می دانیم. او با برداشت ویژه اش از انواع موسیقی و با توجه کامل به موزیک روز دنیا به ویژه در حیطه ی پروگرسیو تنظیم, صداسازی و میکس به مرز نوآوری و خلاقیتی کامل رسیده و در بیان خود قوام ودوام یافته است. همکاری با تنظیم کنندگانی آگاه و خوش ذوق (که بعضا با وجودی که ایرانی نیستند, توانسته اند با موسیقی ایرانی ارتباط برقرار کنند) و نکته سنجی شخص سیاوش در استفاده ی آگاهانه و هوشمند از صداسازی های الکترونیک و ساوند افکت های عجیب و بجا در تنظیم قطعاتش, به موسیقی او تنوعی خاص و رنگارنگی منحصر به فردی بخشیده است که موزیکالیته ی ترانه های او را به گونه ای بهتر و جذاب تر نمایان میکند. از لحاظ شعری, ترانه هایی که سیاوش برای کار انتخاب میکند چند ویژگی اساسی دارند که مهم ترین آنها سادگی و روانی کلام و دوری از پیچیدگی های معماگونه ی شعری است.

سیاوش از دیرباز علاقه ای به استفاده از کلام روشنفکر مأبانه و غیر مردمی نداشته است و با انتخابی آگاه, به دام ابتذال ناشی از ساده پسندی و بی هویتی هم نیفتاده است. فضای ترانه های او فضایی روشن و امیدبخش است, به دور از سایه های خاکستری و سیاه رایج در ترانه ی نوین ایران.

اعتراض موجود در ترانه های انتخابی او هم نوع با موسیقی ای, اعتراضی سیاه و خمود نیستو از تلخی و شیرینی توأم برخوردار است. جالب این که متقابلأ در کارنامه ی هنری سیاوش به هیچ رو با ترانه های بی معنی و سبک سرانه هم مواجه نمی شویم. شادترین ترانه های او, نه در کلام و نه در موسیقی به مرز انحطاط و ابتذال نزدیک نمی شوند و شعر و موسیقی ترانه های شاد او هم ا ز حدود تشخص, حجب و آبرومندی مأخوذ به حیا بیرون نمی روند. مضامین ترانه های سیاوش عموما مضامین و موضوعات عاطفی در حوزه زندگی فردی و اجتماعی اند و„عشق, زندگی و حرکت” در این میان نقش محوری و کلیدی دارند و داستان هر ترانه هم غالبأ با پایانی روشن و امید بخش همراه است. سیاوش در شناخت و کشف ملودی پنهان در شعر استعدادی خداداد دارد و با قوه ی درک ریتم بسیار خوب, ضرب آهنگ مناسب شعر و ملودی را برای کارش می یابد. به همین دلیل, در آلبوم هایش همه نوع ترانه با ریتم های گوناگون شنیده می شود, تنوعی که شنونده را دچار ملال ناشی از یکنواختی آلبوم نمی کند. او در اجرای ترانه هایش صاحب سبکی مشخص است. آشنایی عمیق با ملودی و تنظیم ترانه ای که آهنگ آنرا بر مبنای توان حنجره و نقاط ضعف و قوت صدای خود ساخته و ویژی های خاص صدایش اعم از تونالیته و موزیکالیته ی صدا, نتیجه ی خوانندگی اش را بسیار درخشان و پر ثمر کرده است. صدای زخمی و خش دار, آمیخته با تحریرها و غلت ظریف آواز ایرانی جملات آهنگین را با صمیمیت و احساسی ژرف و بی غش می خواند که گویی شعر و آهنگ تنیده بر هم, از جان خواننده بر می آیند و بر دل شنونده می نشینند. به جرأت میتوان گفت هیچ آهنگسازی در موسیقی ترانه ی نوین ایران, در طی سی سال گذشته همانند سیاوش قمیشی حرکتی رو به جلو و کمال طلب با حفظ و افزایش روز افزون تعداد مخاطبان نداشته است. ترانه های سیاوش قمیشی (ترانه به معنای جمع آهنگ و شعر و صدا) مخاطب عام دارد و این عمومیت به ویژه در بین جوانان دیده می شود. شاید او تنها آهنگساز/خواننده ای ست که هر چه بیشتر کار میکند مخاطبان و علاقه مندان جوان تری پیدا می کند و به زبان موسیقی به جوانان, زندگی, عشق و نشاط می بخشد, همچون دوستی همسن در خلوتشان میخواند و مانند پدری مهربان سنگ صبور درد های جوانی شان می شود. همه ما ? نسل بعد از انقلاب ? در داخل و خارج کشور با صدای سیاوش قمیشی زندگی کرده ایم , عاشق شده ایم, گریسته ایم, خندیده ایم و نفس کشیده ایم. با او بوده ایم و او با ما بوده است.

موسیقی و صدای سیاوش همچون زندگی اش ساده, روان و بی پیرایه است و به سادگی در ضمیر پاک جوانان می نشیند و شاید از این روست که جوانان بسیار دوستش می دارند چرا که جوانی مظهر سادگی و یکرنگی ست. سیاوش قمیشی مانند سرزمین زادگاهش انسانی آفتابی است, آفتاب وجودش بی غروب باد.

چیزی شبیه مصاحبه :

سیاوش قمیشی در ۲۱ خرداد سال ۱۳۲۴در قمیش(محلی در دزفول) به دنیاآمد

همین اول بگم که پارسال سیاوش تولدش به تنهایی جشن گرفت... علتش هم مشغله کاری(آلبوم ابی شب نیلوفری... و آلبوم خودش بی سرزمین تر باد...) و به قول خودش:

„... و خسته از روزگار...”

از تولد امسال هم متآسفانه خبری چندانی ندارم...

سیاوش سه برادر و يک خواهر با نامهای سيروس ، سيامک ، سيمين داره که سياوش از همه کوچکتره...

۸ ماهه بود که به تهران آمد(یعنی آورده شد) ، از ۸ ماهگی تا ۱۴ سالگی در يوسف آباد تهران بود .

ماجرای خریدن اول گیتار سیاوش هم شنیدنیه:

„يک گيتاری توی ويترين يک کفش فروشی(مغازه کفش فروشی هاليوود در تهران) به عنوان دکور آويزان بود و من به پدرم هی می گفتم که اين رو می خواهم ، تا بالاخره شب تولدم اين گيتار به دستم رسيد و بلد هم نبودم که چه جوری کوکش کنم! فقط يک مقداری هر سيم رو انقدر سفت می کردم که صدايی ازش در بياد. تا بعد ها يک گيتاريستی آمد و به من گفت که اين کوکت غلط است و برايم درستش کرد ... که فکر کنم ۱۱ سالگی من بود”

* برادر و خواهر سیاوش در لندن بودند و درس می خوانند. به اصرار برادر بزرگتر سیاوش که از علاقه او به موسیقی با خبر بود ، در ۱۴سالگی به لندن رفت. که به قول خود سیاوش :

„۱۴ سالم هم نشده بود، سال دوم دبيرستان را تا نصفه خونده بودم که اومدم و غرق شدم در اين موسيقی ... در اونجا موسيقی اصلاً به طور کلی يک چيز درست و حسابی بود ، يعنی تلويزيون ها هفته ای چندين ساعت برنامه های موزيکال داشتند... مردم هم فکر و ذهنشون موسيقی بود و من هم خيلی لذت می بردم.”

كار موسيقي را با زدن گيتار شروع كرده و در ۱۴ سالگي اولين آهنگ رسمي خود را با نام „ای قايقران به کجا می روی” براي ضياء ساخته است...

از دورانی که سیاوش تو لندن بود باز هم از زبون خود سیاوش:

"من دو سال با برادر بزرگترم بودم ولی افکارمون زياد در آن زمان با هم جور در نمی آمد و دعوامون ميشد! يعنی سوا شديم و بعد من آنقدر شبها می رفتم کلوپ و انقدر به موزيکها گوش می دادم ، با بچه های ارکسترها دوست بودم! و چون خودم ساز می زدم و اونها می دونستن ، يکی از ارکسترهايی که گيتاريستشون مريض بود و خيلی وقت بود که قرار بود بره و جاش پيدا نمی کردن ، به من پيشنهاد دادن که يکی دو دفعه ای با هم کار کنيم و اين کار را کردم و خيلی هم جالب بود براشون و من از همون زمانها با اين ارکستر که اسمش Winger برای سه سال کار کردم و بعد از اون اسمش شد Insects برای چهار سال ديگه ...

بعد از اون ديگه ارکستر خودم رو داشتم ، همه انگليسی بودن و من فقط خواننده شون بودم و البته اون موقع گيتار می زدم و بعد ها کيبورد هم می زدم ، اون هم به اين خاطر بود که کيبورديست ارکسترمون رفت و يکی بايد جاش رو پر می کرد که من خودم کردم."

* سیاوش تحصیلات خود رو تا مقطع فوق لیسانس در Royal Society of Arts (دانشگاه سلطنتی لندن) در رشته Jazz Classical به پایان برد ...

در مورد اینکه چطور شد که آهنگسازی رو انتخاب کرد:

„آهنگ سازی من رو انتخاب کرده ... تنوع زياد نبود و بايد اين رشته را انتخاب می کردی ، پيانو که ساز اجباريمان بود و بايد همه می زديم ، ساز انتخابی هم گيتار انتخاب کرده بودم”

یک نکته جالب اینکه سیاوش دوست دارد تا او را يک آهنگساز بدانند تا يک خواننده...

اولین آلبوم سیاوش عروسک شب هست

آلبومی که به نوعی آلبومی فراموش شده هست...

من هنوزم برام سوال چرا سیاوش چرا خودش این آلبوم رو جزء آلبوم های خودش قرار نداده..

بیشتر ترانه های این آلبوم تو آلبوم های بعدی سیاوش باز خونی شده...

یه نکته جالب اینکه یه ترانه سیاوش (پاییز) توی آلبوم دهاتی شادمهر بازخونی شده...

وقتی دلت پاییز میشه

باغ دلت گلریز میشه

تصویر غم میشینه تو چشم سیاهت...

همچنین میشه به آلبوم یارم کو که با شهره و فرامرز اصلانی خونده... اشاره کرد

آهنگهايی که سياوش تو اين آلبوم خونده در آلبوم های ديگه سياوش قرار داره و اين آلبوم مجموعه ایی از چند آهنگ اين خواننده ها است که باز خونی شده...

آهنگهای(کلید- مرمر - شنیدم) از شهره و (یارم کو - دل اسیره) از فرامرز اصلانی و(سراب - هدیه - سایه - کاش از اول) از سیاوش...

*همچنین میشه به همکاری مشترک سیاوش با کوروش یغمایی در این سال ها نیز اشاره کنیم...

البته این ارتباط به سالهای دورتری بر می گرده...

„کورش يغمايی دوست زمان بچگی من بود و ما با هم خيلی خيلی زياد دوست بوديم. کلاس هفتم که من در ايران دبيرستان البرز می رفتم کورش دبيرستان هدف می رفت و ما با همديگه همون موقع می زديم و می خونديم. بعد ها هم من باز می رفتم و بر می گشتم...”
    سال۱۳۷۶...

آلبومی میشه گفت تا حدی غم انگیز و بیراه نگفتیم اگه بگیم قصه غصه ها منتشر شد

آلبوم قصه امیر که من جایی خوندم که این ترانه در اصل اسمش غصه امیر هست...

البته توی این آلبوم۳موسیقی بدون کلام هست

موسیقی ترانه های قصه امیر-کاش از اول و بیابرگرد ...

ترانه هایی از امیر(قصه امیر و سراب)-اردلان سرافراز(عادت) ایرج جنتی عطایی(مسافر و کاش از اول) و ناهید میربها(بیا برگرد)

تنظیم مسافر از نوید نحوی و مابقی تنظیم ها از استیو مک کرام(کسی که بعد ها تنها تنظیم کنده سیاوش میشه البته تا نقاب)

توی این آلبوم ترانه عادت خیلی به دل میشینه...

هرگز نخواستم که تو رو با کسی قسمت بکنم

یا از تو حتی با خودم یه لحظه صحبت بکنم

هرگز نخواستم که به داشتن تو عادت بکن

بگم فقط مال منی به تو جسارت بکنم

اینقدر ظریفی که با یک نگاه هرضه میشکنی

اما تو خلوت خودم تنها فقط مال منی...

.

ترانه بیا برگرد از ناهید میر بهاء هم واقعا زیباست...

عین واقعیته... وقتی فکرش رو می کنی..

مگذار که یاد مارا طمع تلخ این حقیقت ببرد

این حقیقت است که از دل برود هر آنکه از دیده رود

بیا برگرد تا خونه ار عادتت سیر نشده

تا نگام با یک نگاه تازه درگیر نشده...

سال۱۳۷۷ آلبومی عاشقانه از سیاوش به نام قاب شیشه ای عرضه شد...

تنظیم این آلبوم توسط سیاوش قمیشی و استیو مک کرام انجام شده...

وترانه هایی از ناهید میر بهاء(قاب شیشه ای و گلای پونه)-امیر فرخ تجلی(رسواترین عاشق)-فریدون علیخانی(گله)- مهین آبادانی (با من باش) و بالاخره ترانه دیوونه از سیاوش...

به یاد موندی ترین ترانه این آلبوم ترانه گلای پونه است.. شعری زیبا از ناهید میر بهاء

و صدای(صدایی که فکر نمی کنم نیازی به تعریف داشته باشه) سیاوش...

صدای خش خش برگای خزونی توی گوشم ناله می کرد

آسمون بغضشو توی پرده ابرای سیاهش پاره می کرد

رعد و برق نگاه شهر و با صداش خوابزده میکرد

زمین از این همه سنگینی بار بر روی شونه ش گله می کرد

همچنان پای پیاده فارق از صدای خشم آسمونی

بی خیال از ناله ها و گله های برگای زرد خزونی

جاده های بی کسی رو گم می کردم آروم آروم

تن غربت رو میشستم زیر قطره های بارون ...

ترانه زیبایی دیوونه... باز هم از سیاوش ..

تا به حال خیلی ها ترانه ایی با این نام خوندند... اما اون دیوونه ها کجا و این دیوونه کجا...

این همه درد سر فایده نداره

دیگه تو و دلم جایی نداری

دیوونه دیوونه که دلش هر جا میره

میمونه میمونه تا که از راه در میره...

از ترانه رسواترین عاشق هم به سادگی نمیشه گذشت...

چند وقت پیش هم که سریال کوچه اقاقیا از تلویزیون پخش میشد توی تیتراژ پایانیش قسمتی از ترانه استفاده شده بود...

وقتی قسمتی که سیاوش دکلمه می کنه یاد نگاههایی که الان تو جامعه ما به عاشقا میشه میفتم...

الهی دلخوشی باشه پناهت

گلای رازقی تن پوش راهت

الهی خوش خبر باشه قناری

بخونه تا خروس خون چشم براهت

صفای دیدنت ای قصه نور

منو با خود ببر تا آخر دور

گلای پیرهنت یاس واقاقی

بمونم منتظر تا قصه باقی است

...

دوسال بعد از سیاوش آلبومی عرضه شد(بعد از یک سال وقفه…) به نام شکوفه های کویری...

چیزی که خیلی به چشم میاد اسم آلبوم های سیاوش هست که واقعآ استعاره های معنی داری هستند... هر کسی میتونه ازش تعبیری بکنه ... به نظر من منظور سیاوش میتونه امید باشه... اینکه که میشه توی کویر هم شکوفه ای باشه..

این آلبوم نسبت به آلبوم های قبلی به نسبتآ آلبوم شادی هست...

ترانه فوق العاده بارون با شعری از منوچهر پویا

تو که بارون رو ندیدی

گل ابرا رو نچیدی

گله از خیسیه جاده های غربت می کنی

تو که خوابی تو که بیدار تو که مستی تو که هشیار

لحظه های شب و با ستاره قسمت می کنی

...

لحظه های تلخ غربت هفته های بی مروت

تو نبودی که ببینی شب تار انتظار رو...

ترانه های زیبای زندگی و جزیره (فرح تجلی –تهران)

واقعآ تعبیر های زیبایی از زندگی ارایه کرده...

زندگی یعنی چکیدن... همچو شمع از گرمی عشق

زندگی یعنی لطافت... گم شدن در نرمی عشق

زندگی یعنی دویدن... بی امان در وادی عشق

...

ترانه جزیره ...

تا که یک روز تو رسیدی

توی قلبم پا گذاشتی

غصه های عاشقی رو تو وجودم جا گذاشتی

زیر رگبار نگاهت دلم انگار زیرو شد

برای ذاشتن عشقت همه جونم آرزو شد...

ترانه ایرونی هم واقعآ آسه آسه... باز هم سیاوش سنگ تموم گذاشت...

اما حیف که ای ایرونی ها دارند کمیاب میشند...

هیشکی مثه ایرونی نمیشه

ایرونی ساقه و برگ و ریشه

ساقه از ریشه جدا نمیشه

روزگارمون پاییز میشه

اما هیچوقت زمستون نمیشه

هیشکی مثه ایرونی نمیشه

...

آلبوم حادثه دومین همکاری مشترک سیاوش و مسعود فردمنش...

آلبومی که به حکایت ششم هم معروفه...

همه ترانه های از مسعود فردمنش و تنظیم ها از محمد مقدم...

این ترانه ها رو هر چی بیشتر گوش میدیم به حرف مسعود فردمنش که حکایت حکایت زندگی مردمه بیشتر میرسم... مخصوصآ که دکلمه های که واقعآ با ما حرف میزنه...

ترانه مرد خدا..

فریاد زدیم که چرخ گردون

لیلا تو نداده ای به مجنون

فریاد برآمد آنکه خاموش

کم داد اگر نگیرد افزون

...

مسجد سر راه از آن گذشتیم

بر روی درش چنین نوشتیم

در میکده هم خدای بینی با مرد خدا اگر نشینی

ترانه حادثه...

آن لحظه که از نیاز انسان دارد نه کم از هوای حیوان

یه دانه گندم طلایی از تشت طلا گران بهاء تر

در حادثه های ناگهانی سالم ز مریض مبتلا تر

آسوده نباش که بی نیازی

یه آن دگر پر از نیازی...

ترانه غم انگیز غریبه... نمی دونم ویدیوی این آلبوم رو دیدید یا نه...

از سیاوش ویدیو های کمی ازش هست... اما خیلی ساده و پر معناست...

مسافر شهر غمی

غریبی مثه خودمی

تو صورتت پر از غمه

غصه داری یه عالمه

دوست داری درد دل کنی

دلت گرفته از همه

غریبه توی غربت نگی چی شد محبت

بگی میگن دیونه ست حرفاش چه بچه گونست

...

تو هم مثه همه ما ها سر دوراهی موندیو دل رو به دریاها زدی

گفتی غریبی بهتره واسه همه در به درا این دیگه راه آخ

امیدوارم روزی برسه که مملکت ما هم طوری بشه که کسی به خاطر... مجبور به ترک وطن نباشه...

همه اونهایی که رفتند بتونند برگردند...

سال ۱۳۸۱سالی متفاوت برای سیاوش بود...

این سال سیاوش آلبومی رو منتشر کرد که نسبت به آلبوم های قبلی خودش تا حدی متفاوت بود... آهنگهای با ریتمی تندتر و متحرک تر...

آلبومی به نام نقاب ... که این آلبوم آغاز همکاری سیاوش با دو هنرمندی بود که در آلبوم بعدی واحتمالآ آلبوم های بعدی سیاوش بیشتر شاهد هنر نمایی اونها خواهیم بود...

ترانه هایی ازیغما گلرویی(نقاب- خسته شدم-فاصله)-علی فرید(خاطره –آخرین نامه) سلماز (میلاد)-مریم قاضی(برگ)

کلیه تنظیم ها از اروین خاچیکیان...

در مورد بعضی از ترانه های این آلبوم و نحوه شکل گیری و سراییدن اون ها:

خسته شدم ...

در مورد ترانه اين آهنگ آقای گلرويی اينطور ميگه که تو دوران کوتاهی از زندگيش تو زمینه شعروترانه گفتن احساس خستگی ميکرده٬حتی ميخواسته اين کارو برای هميشه بذاره کنار! اما در نهايت حضور يک شخص در زندگيش اونو از تصميمش منصرف ميکنه... به هر حال تو همين دوران ترانه خسته شدم متولد ميشه!.

خسته شدم بس که دلم دنبال یک بهونه گشت

بس که ترانه خوندم و برگ زمونه بر نگشت

بازم کلاغ قصه ها رفت و به خونه ش نرسید

یکه سوار عاشق و هیچکی تو آینه ها ندید...

در مورد ترانه ميلاد...

آقاي قميشي اينطور ميگه که:

"يه روز صبح وقتي پيام گيرمو کنترل کردم ديدم دختر خانمي(سلماز) پيام گذاشتنو تو پيامش ازم خواهش کرده که باهاش تماس بگيرم. قميشي هم باهاش تماس ميگيره. خودشو معرفي ميکنه واينکه شاعرو خلاصه خوب شعر ميگه وهمونجا هم پشت تلفن چند تا از شعراشو واسه قميشي مي خونه. بعداز اونم چند تا ديگه از شعراشو واسه قميشي مي فرسته. اما قميشي در اين مورد ميگه که:من شعراشو همه رو خوندم و ديدم که ايشون «شعر»خوب ميگن نه «ترانه». اين موضوع رو به خودشونم گفتم وگفتم که متاسفانه شعرات براي اهنگ ساختن مناسب نيستند. ولي خب مثل اينکه دختره يه دنده تر از اين حرفا بوده چون دوباره چند تا شعر ديگه رو هم مي فرسته براي قميشي... تا در نهايت ترانه ميلادش نظر قميشي رو جلب ميکنه وقميشي شروع ميکنه به ساختن اهنگ روي اين ترانه و بقيه ماجرا...

همه تنهایی ها با من رفیقند

منو در حسرت عشقت نزاری

برای روز میلاد تن خود

منو دور از دل و دیدهت نزاری...

آخرين نامه... اين شعررو يکي از دوستان قميشي براي دوست خودش که متاسفانه به خاطر شرايط سخت زندگيش در امريکا دست به خودکشي مي زنه گفته. ايشون بعد از مدتي اونو به قميشي ميده وقميشي هم تحت تاثير اين شعر قرار ميگيره وتصميم ميگيره
    روش اهنگ بذاره...

و ترانه نقاب... شاید سیاوش(یا بهتر بگیم یغما گلرویی) می خواسته با این شعر از دورویی های که این زمونه ... گله کنه...

هی بازیگر گریه نکن

ما همه مون مثل همیم

صبح ها که از خواب پا میشیم نقاب به صورت می زنیم

...

هر کسی هستی یه دفعه قد بکش از پشت نقاب

از رو نوشته حرف نزن

رها شو از حیله ی خواب...

اما سال ۱۳۸۲ ... سالی که بعد از چندین بار به تآخیر انداختن زمان انتشار آلبوم...

یا از سوی کمپانی کلتکس یا از طرف خود سیاوش(سیاوش خیلی روی کارش حساس هست... چون میخواست کاری بی نقصی ارایه بده) بالاخره...

آلبوم فوق العاده بی سرزمین تر از باد در 18 دسامبر Release شد...

آلبومی که به قول خود سیاوش: " متحرک تر و اکتیوتر از نقاب... مثل نقابی که بهتر انجام شده باشه... مدرن تر از نقاب... آهنگ های تندش هم بیشتره...

ترانه های از یغما گلرویی(بی سرزمین تر از باد-پرسه-لعنت-اگه تو بری-عسل بانو), ساسان مقدم(اگه تو بری)-بهمن کاظمیان(دریای مغرب)

باز هم کله تنظیم ها از اروین خاپیکیان...

این آلبوم یک استثناء در آثار سیاوش بود از چند جهت...

اول از همه اینکه تا حالا آهنگ تمامی ترانه های که سیاوش خونده رو خودش ساخته بود... اما تو این آلبوم برای اولین بار آهنگ یکی از ترانه ها(دریای مغرب) از سیاوش نیست...

آهنگ این آلبوم از بهمن کاظمیان سراینده این ترانه هستش...

بهمن کاظمیان هنرمند جوان(۲۲ساله) ساکن سوئد...

در مورد ترانه دریای مغرب از زبون بهمن کاظمیان:

„شعر در مورد پسري هست كه عاشق بهترين دوستش ميشه؛ ولي هيچ وقت نمي‌تونه اين موضوع رو به دوستش بگه و به اون بگه كه دوستش داره... از ترس اين كه رفاقتشون به هم بخوره... «دلم پيش دلت مونده تو زندون رفاقت» و دست آخر هم دوستش ميره و با يكي ديگه دوست ميشه... پسر هم مي‌بينه و مي‌سوزه...”

اشک های یخی ام رو پاک کن

درای قلبتو وا کن

صدای قلبمو بشنو

من چه کردم با دل تو

کاشکی تو لحظه آخر

عشقو تو نگام میخوندی

قلب تو صدام نشنید

رفتی با غریبه موندی

...

یه نکته دیگه ای به نظر می رسه اینه که هم در مورد نقاب و هم در مورد بی سرزمین تر از باد تغییر سبک سیاوش(به ترنس) باعث شد که بعضی از طرفداران سیاوش شوکه بشند... خیلی ها معتقدند که این سبک باعث میشه که بعضی ها فقط به خاطر تند بودن آهنگه ها بهش گوش بدند..

اما به نظر من با اونکه ترانه تندتر (البته نه همشون)... ولی هنوز مفهوم همیشگی اش رو داره... سیاوش یا این آلبوم نشون داد که میشه آلبوم متحرکی ارایه داد که با مفهوم باشه...

سیاوش خودش ترنس رو خیلی دوست داره...

این آلبوم در سه استودیو مجهز و معروف امریکایی تهیه شده...

یه نکته جالب اینه که این آلبوم آماده ارایه به بازار آمریکایی است...

در واقع هدف سیاوش هم همینه...

ترانه ایی که توی این آلبوم خیلی تکه ترانه عسل بانو ست...

با اونکه خیلی غم انگیز هر دفعه که گوش میدم بیشتر مجاب میشم که گوش بدم...

مخصوصآ اون تیکه ایی که سیاوش سوت میزنه...

عسل بانو هنوزم پیش مایی

اگر چه دست تو تو دست من نیست

هنوزم با توام تا آخرین شعر

نگو وقتی واسه عاشق شدن نیست

حالا هر جا که هستی باورم کن

بدون با یاد تو تنها ترینم...

همونطوری که می دونید سیاوش بیشتر از اینکه به خوندن بپردازه به آهنگسازی مشغوله...

آخرین کاری هم که ازش در خاطره ها هست (به جز آلبوم های خودش) آلبوم شب نیلوفری هست... با صدای دل نشین ابی...

که برای تهیه این آلبوم سه سال وقت صرف کردند...

البته شب نیلوفری دومین تجربه گروهی بود ... این گروه قبلآ آلبوم ستاره های سربی رو هم با هم کار کرده بودند...

از دیگر کارهای سیاوش که برای خواننده های دیگه انجام داده میشه ...

سیاوش برای ابی(ترانه های پیچک-زبانم را نمی فهمیکوه یخ- بدرقه و...) ستار(گلپرک-یوسف کنعان) منصور(عشق آتیشی-تصویر آخر) لیلا فروهر(چی صدا کنم تو رو و همه اهنگهای آلبوم قصه من و تو) شهرام شبپره(گلاب) عارف و افشین مقدم و ...

آدم دلش میسوزه... وقتی میبینه که بعضی ها نمی تونند به وطن شون برگردند...

هر چند هم که به نظر من اگه الان هم سیاوش اگه بخواد برگرده فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه... اما از نظر فراهم بودن شرایط برای کار...

این شعری که توی این عکس نوشتم نمی دونم مال کدوم آلبومه... (من آرشیو کاملی از سیاوش ندارم) اگه می دونید بهم بگید... خیلی مناسب این حال و هواست...

می دونید چیش بیشتر ناراحت کننده است... اینکه تازگی دو نفر پیدا شدند که به سبک سیاوش (اگه بخواهیم راحتر بگیم... به تقلید از سیاوش) می خونند...

یه چیزی که در مورد سیاوش خیلی بهش توجه نشده(من خودم که اصلآ بهش فکر نمی کردم) اینه که همیشه یا شلوار یا پیراهنی که می پوشه یا یکیش یا هر دوش مشکیه...

واقعآ رنگ قشنگیه...

نمی دونم تا حالا صدای سیاوش رو بدون موزیک شنیدید یا نه... بر خلاف خیلی ها که بدون موزیک اصلآ صداشون قابل تحمل نیست... صدای سیاوش واقعآ دلنشیته...

من یه چیزی رو باید بگم که ... من بعضی جا ها نظری دادم که ممکنه به نظر بعضی ها غلط باشه... خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونم...

من خودم عاشق تمام آهنگ های سیاوشم... بعضی جاها که گفتم مثلآ فلان آهنگش خیلی قشنگه دلیلی نداره که فکر کنیم بقیه اش قشنگ نیست... فقط به نظر من این ترانه ها بیشتر به دل من نشسته... به نظر من همه ترانه های سیاوش بی نظیره...

2. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

3. # ADS

Amir آواتار ها
    The God Father

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    The God Father
    شماره عضویت
    2
    میانگین پست در روز
    0.51
    تشکر از پست
    2,649
    11,663 بار تشکر شده در 2,477 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Amir on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 152/5
    Given: 83/3
    میزان امتیاز
    10

دوستان لطفا بحث در مورد سیاوش قمیشی را ادامه بدید

با تشکر

My Direct Email : amir@noteahang.com
    .
    .
    نت آهنگ محبوب ترین سایت موسیقی در سال 91 و 92 ( آراء مردمی جشنواره وب )
    .
    .
    حالم عوض میشه !
    .
    .
    .
    http://www.noteahang.com/downloadfil...Mishe.mp3.aspx
    .

Amir آواتار ها
    The God Father

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    The God Father
    شماره عضویت
    2
    میانگین پست در روز
    0.51
    تشکر از پست
    2,649
    11,663 بار تشکر شده در 2,477 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Amir on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 152/5
    Given: 83/3
    میزان امتیاز
    10

کسی خبر داره که آلبوم جدید می خواد بده یا نه ؟؟

My Direct Email : amir@noteahang.com
    .
    .
    نت آهنگ محبوب ترین سایت موسیقی در سال 91 و 92 ( آراء مردمی جشنواره وب )
    .
    .
    حالم عوض میشه !
    .
    .
    .
    http://www.noteahang.com/downloadfil...Mishe.mp3.aspx
    .

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

سیاوش قمیشی

بهزاد بلور
    عکس ها از کامران سامانی

سیاوش قمیشی متولد خوزستانه. روزه ۲۱ خرداده سال ۱۳۲۴ ، ۶۲ ساله میشه.
    امید، یکی از طرفداران قمیشی میگه:

„مادر سیاوش پیانو میزده و معلمی داشته به اسم اُلگا (که روسی تبار بوده) و سیاوش که در اون زمان ۶ سال داشته از شنیدن صداهای پیانو لذت می برده و سعی می کرده که به پشت پیانو بره و با پیانو و صداهاش خودشو سرگرم کنه (در حالی که پاهاش به پدال پیانو نمی رسیده)”
    „وقتی مادر سیاوش و خانواده اش علاقه ی سیاوش و به موسیقی و پیانو می بینن دست به کار می شن و معلمی رو استخدام می کنن تا طریقه نواختن پیانو رو به سیاوش آموزش بده و سیاوش از اینجا به دنیای موسیقی وارد میشه و در سن ۱۴ سالگی اولین آهنگش رو برای ضیا با نام” قایقران„می سازه و به فعالیتش در زمینه موسیقی ادامه میده تا وقتی که برادر و خواهرش از انگلستان به ایران می یان و وقتی برادر سیاوش شوق سیاوش رو در موزیک می بینه به سیاوش پیشنهاد میده که به انگلستان کوچ کنه و اونجا تحصیل کنه.”
    „که سیاوش هم این پیشنهاد رو قبول و به انگلستان کوچ می کنه و در اونجا با موسیقی روز آشنا میشه و تحصیل در دانشگاههای معتبر موسیقی رو ادامه میده (گویا بعد از مدتی بین سیاوش و برادر و خواهرانش اختلاف پیش میاد. سر همین رفتن تو کفه موسیقی و کلاب و اینجور چیزا) و بعد هم مدرکه ساز بندی یا تنظیم موزیک رو از Royal Academy Of Art و بعد گروهی به نام Rebels رو تشکیل میده که در اون سیاوش آهنگای آهسته می خونده و شهرام شب پره آهنگهای تند.” (بهزاد: فکر کنم منظور گروهیه که در ایران تشکیل دادن)

نکات جالب در مورد سیاوش
    امید ادامه میده: „سیاوش به شدت از سوسک می ترسه، در کلاس پنجم دبستان با کوروش یغمایی دوست صمیمی بوده و بعضی وقت ها هم با هم می زدن و می خوندن! حداکثر تا ۵ سال دیگه به خوانندگی ادامه میده، از غذاهای شیرین خوشش نمیاد، بهترین آهنگش از نظر خودش فصل پاییزیه، سیاوش از رنگ آبی خوشش میاد، به جمع کردن و موزیک گوش دادن علاقه داره و در کامپیوتر همراهش صد و چند گیگ موزیک داره، از موسیقی سنتی خوشش نمیاد، بزرگترین آرزوش بازگشت به ایران، بهش پیشنهاد خواندن آهنگ در جزیره کیش رو دادن اما سیاوش قبول نکرد.”

بهزاد: زمستون و بهار و پاییز سیاوش قبل از کنسرتها این شکلیه. کلاه و لباس پشمی که سرما نخوره. توو کنسرتهاش حداقل دو تا آهنگشو خارج میخونه، یه بار شب قبل از کنسرت دوبی زنگ زد که من مریضم کنسرت منتفیه، فرداش رو صحنه بود و زودتر هم برنامه رو اجرا کرد. دوست نداره بیشتر از ۴۰ دقیقه کنسرت بده. تلفنهاشو جواب نمیده بعد یه دفه بی وقت زنگ میزنه و احوالپرسی میکنه! وقتی آدمو میبینه بقل میکنه و فشار میده و ماچ میکنه. کمتر شده با عسل گیسوئی نباشه!
    باز هم امید میگه: „حدود ۵۰ تا آهنگ قدیمی داره که در جوانی با گیتار زده و ضبط کرده که آهنگهای پاییز و پیچک که توسط ابی بازخونی شدن، سیاوش قمیشی تا به حال ۱۵ آلبوم به بازار داده که عبارتند از: ۱. فرنگیس (سال ۱۳۵۲) ۲. حکایت ۳. تاک ۴. خواب بارون ۵. قصه ی گل و تگرگ ۶. شهر خورشید ۷. قصه ی امیر ۸. هوای خانه ۹. قاب شیشه ای ۱۰. شکوفه های کویری ۱۱. حادثه ۱۲. نقاب ۱۳. بی سرزمین تر از باد ۱۴. روزهای بی خاطره ۱۵. غروب تا طلوع (ریمیکس کارهای قدیمی) ، سیاوش قمیشی عاشق بارونه ، سیاوش فقط برای سه نفر یک آلبوم کامل آهنگ سازی کرده: ابی، لیلا فروهر و فیروزه.”
    بهزاد: سیاوش قمیشی این سیزده بدر تو هواپیما داشت بطرف لس آنجلس میرفت. یه هفته قبلش توو دوبی دیدمش درست قبل از اینکه بره روی صحنه از لابلای عکسهای یادگاری و مشورت با موزسینهاش پیش از کنسرت، دستشو کشیدم و یه عید مبارکی گفتم و از زندگی این روزهاش پرسیدم:

سیاوش قمیشی: یه مدتی رفته بودم جنوب اسپانیا ، „ماربه یا” زندگی میکردم ولی ازش خوشم نیومد و دارم برمیگردم لس آنجلس ولی از اونجا هم خوشم نمیاد، بزودی جامو عوض میکنم. حالا برای اینکه آلبوم بعدیمو ضبط کنم یه چند ماهی میرم سانفرانسیسکو و بعدش ببینم چی میشه.
    آلبوم آینده ای هم پس توو کاره؟
    آره آلبوم آینده رو دارم ضبط کنم، قراره ماه اکتبر (پائیز) بیرون بیاد.
    سال تحویل کجا بودین؟
    همون „ماربه یا” بودم. جنوب اسپانیا بودم.
    ریمیکسها هم اومد؟
    ری میکسها رو با رامون که رهبر ارکسترم ضبط کردم و کاریه که خیلی روش نظارت داشتم تا اون حس خودم توش حس بشه و همه بازخونی شده. امشب توو کنسرت هم آهنگ فرنگیس از آلبوم ری میکس رو میخونم.
    کنسرت سیاوش خوب پیش رفت. بجز دو تا آهنگ که صدای روی صحنه خراب شد و نتونست همآهنگ بخونه. یه جای کار هم بطری آبش و پرت کرد بین مردم، برای یه کسی که داشت داد میزد „تشنمه”. بعد از کنسرت به سرعت با چند نفر از دوستانش رفت و دیگه فرصت نشد که درباره آلبوم سبک ترنسش که بازخونی آهنگهاشه باهاش حرف بزنم.
    این هم تجربه کامران سامانی، عکاسی که بارها در دو سال گذشته از سیاوش در شهرهای مختلف عکس گرفته:
    سیاوش آدمیه که خیلی تو خودشه، ساکته اما اگه بتونی اون لاکی رو که توش فرو رفته کنار بزنی میبنیی چه آدم پر احساس و خاکی ایه. (بهزاد: حوصله نداره که وقت تلف کنه!)
    کامران ادامه میده: آدمهائی که به این حد شهرت میرسن چون دائماً مورد توجه همه هستن دور خودشون یه حصاری میسازن و یه خود واقعیشونو برای عام مردم نشون نمیدن، چون هر جا میرن مردم میخوان باهاشون عکس بگیرن، یا تلفنشونو پیدا میکنن و دائما مزاحمشون میشن.
    چهره واقعی این افراد رو در عکس نشون دادن و باهاش ارتباط برقرار کردن خیلی سخته و زمان میبره چون در طول این سالها حصارهای متفاوتی رو دور خودشون ساختن که به این سادگی ها برای همه کنارش نمیزنن.
    من سیاوش رو تو شهرهای مختلف دیدم و مدتی طول کشید که به من عادت کنه و وقتی منو میبینه خودش باشه. حالا که تونستم وارد اخلاق خصوصیش بشم میتونم به راحتی بگم که آدم گرم و مهربونیه وقتی بغلت میکنه واقعا با احساس بغلت میکنه وبهت عشق میده. درست مثله ترانه هائی که میخونه.

7. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

روزهای بی خاطره سياوش

بهزاد بلور

شب ساعت ۱۱ بود که سياوش قميشی وارد راهروهای سفيد پشت صحنه کنسرت بزرگ شهر کلن شد. وقتی که اومد بچه های گروهش هم يکی يکی وارد اتاق شدن و منهم خودمو از لای درز در درست قبل از اينکه بسته بشه ، انداختم تو اتاق.
    تبريک عيدی گفتيم و بعد از نيمساعتی روی مبل نشستيم و مصاحبه درباره آلبوم جديدش „روزهای بی خاطره” رو شروع کرديم. حالا جالبه که ما سه بار مصاحبه رو اشتباهی شروع کرديم .

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

دو بار اول حواس هر دومون پرت شدم و ديديم که حوصله مصاحبه رو نداريم! بار سوم هم آبروريزی شد مصاحبه رو شروع کرديم و بعد از چند دقيقه متوجه شديم که درباره آلبوم „بی سرزمين تر از باد” داريم حرف می زنيم!
    بعد از کلی خنده ديگه ساعتهای دوازده شب حدود نيمساعت پيش از اينکه روی صحنه بره از آلبوم جديدش گفتيم و شنفتيم:

سياوش جان دروود. قبل از اينکه مصاحبه رو شروع کنيم، می خواستم تا پيام يک سری دختر رو به شما برسونم که در مرکز اميد مهر در تهران هستن. دخترهايی که آسيب اجتماعی ديدن و از خونه فرار کردن. با خيلی از اونها صحبت کردم و همه گفتن که سياوش رو دوست داريم و با آهنگ هاش زندگی می کنيم. اکثر اين دخترهام گروه سنی بين ۱۵ تا ۲۰ سال هستن.
    منم فکر می کنم همه اين دخترها نازنين هستن و اگر از خونه بيرون زدن، لابد واقعاً به اونجايی رسيده که بايد ميزدن بيرون! وگرنه هيچ آدمی بيرون و سرما رو به خونه اش ترجيح نميده. به هر صورت دم همشون گرم و برقرار باشن.
    يکی از بچه ها „نازيلا” می گفت آهنگ „خار” شما رو دوست داره که در وصف خداست. البته بچه ها فکر می کنن که اين شعرها کار خودتونه، اما در اصل انتخاب اونها کار شماست. درسته؟
    بله درسته. شعر اين آهنگ از منصور فردمنشه.

چند تا کنسرت توی ايام نوروز امسال داشتين؟
    خيلی کم. يک بار در دوبی و سه بار هم در اروپا. البته پيشنهاد تعداد کنسرت خيلی بيشتر بود.
    چرا انقدر کم؟
    به خاطر اينکه نمی خوام پشت سر هم بخونم. چون هم خودم خسته ميشم و هم از اين به بعد سعی می کنم بيشتر در شهرهای بزرگ بخونم.
    از آلبوم جديد، کدوم آهنگ ها رو برای خوندن روی صحنه انتخاب کردين؟
    „پنجره” و „ياد من باش” آهنگ هايی هستن که امشب توی کنسرت می خونم.
    شعر آهنگ „تصور کن” کار يغما گلرويی هست. من حتی بعضی وقت ها زمان معرفی اين آهنگ می گفتم که برداشتی هست از آهنگ „Imagine” جان لنون. درسته؟
    بله. اسمش رو هم به همين خاطر „تصور کن” گذاشتيم و دقيقاً مربوط به همون آهنگ جان لنون ميشه.

یغما گلرویی

شما خودتون اين آهنگ رو سفارش دادين؟
    „تصور کن” يکی از کارهای موجود يغما بود که من توی کتاب جديدش خونده بودم. البته خوندن کارهايی مثل „تصور کن” که تکه های بلند داره و شعر جدی هست، خيلی سخته. ولی در کل با يغما زياد صحبت می کنم و بهش زياد پيشنهاد موضوع برای شعر ميدم. اما خيلی وقت ها خود يغما شعر ميگه، مثل شعری که برای من گفته به خاطر رفتنم از لس آنجلس، اون هم بعد از ۲۸ سال!
    کجا ميرين؟
    آمدم اروپا. فعلاً آلمان هستم ولی قرار نيست جای خاصی بمونم و بيشتر سفر می کنم.
    ولی محيط لس آنجلس که باهاتون مياد؟ چون شما توی دنيای موسيقی پاپ هستين.
    اتفاقاً وقتی هم که لس آنجلس بودم، محيط اونجا باهام نبود! چون ديگه معاشرت و رفت و آمد زيادی نداشتم. به هر حال هر کاری يه حوصله ای می خواست که من ديگه نداشتم. ولی در عوض حوصله خيلی چيزهای ديگه رو پيدا کردم!

سیاوش قمیشی به همراه دی جی علیگیتور (سمت راست) و آرش (سمت چپ)

چه چيزهايی؟
    موزيک گوش کردن، کلوپ رقص رفتن و حال کردن! لس آنجلس به نظر من شهر بسيار شلوغيه. من می دونستم که بايد از اونجا برم اما بعد از ۲۸ سال اين کار مقدماتی رو می خواست و کار آسونی نبود. البته همه اينها رو تعريف کردم که بگم يغما زمانی که اين موضوع رو شنيد، برام يک شعر گفته که توش ميگه „رفتم از شهر فرشته های زشت...”

از آلبوم جديدتون آهنگ „پنجره” خيلی گل کرد. نظر خودتون چيه؟
    آره „پنجره” رو خودم خيلی دوست دارم. شعر اين آهنگ هم از يغما گلرويی هست.
    ملودی اين آهنگ رو قبلاً ساخته بودين؟
    نه. ملودی تمام آهنگ های آلبوم „روزهای بی خاطره” رو جديد ساختم.

فرانک (برنامه گذار کنسرت های دبی) و سیاوش قمیشی

راستی يک آلبوم جديد توی ايران اومده که خواننده اون ادعا می کنه پسر شماست!
    درسته! شنيدم عکس من رو هم روی جلدش گذاشته! خوب اگه اين کار کمکی بهش می کنه اشکالی نداره! اما نه، ايشون پسر من نيست!
    سياوش جان، آهنگ „گريه کن” هم عجيب گرفت. با اينکه حالت خاصی داره چون ما معمولاً ميگيم گريه نکن، اما شما توی اين آهنگ ميگين „گريه کن” ...
    بله. گريه قشنگه. گريه سهم دل تنگه، اگر گريه نکنی، چکار کنی؟

چه چيزی توی زندگی شما بوده که اين موضوع رو قبول کردين؟
    من موافق „گريه کردن” هستم، اما خودم به اين نتيجه نرسيده بودم! من هيچ وقت در زندگی از ناراحتی گريه نکردم. ولی بعضی وقت ها احساساتی ميشم و گريه ام ميگيره.
    آلبوم آخرتون بيشتر يکرنگه و سبک الکترونيکی داره، درسته؟
    بله. از ابتدا کارها فرق داشت و بيشتر از سازهای زنده استفاده ميشد. اما کم کم کارها الکترونيک شد. الان تکنولوژی انقدر پيشرفت کرده که صداهای الکترونيک خيلی شبيه صدای سازهای زنده است. البته قراره در آلبوم بعدی از سازهای کلاسيک هم استفاده بکنيم. آلبوم بعدی قراره شامل ۵ تا آهنگ تند باشه که به هم وصله و بعد با يک فاصله کوتاه، ۵ تا آهنگ آروم خواهد داشت که اين آهنگ ها با استفاده از سازهای زنده درست شده.

اين آلبوم قراره کی بيرون بياد؟
    سعی می کنيم دسامبر بيرون بياد، اما خدا بهمون رحم کنه چون کار زياديه!
    سياوش جان، درباره دخترهايی که توی ويدئوهای شما هستن بگين.
    دختری که توی ويدئوی „گريه کن” هست، يک دختر دو رگه برزيلی و سوئيسيه که توی آمريکا مدل لباسه. در ويدئوی „بوسه باد” هم يک دختر خانم ايرانی هستن.

اندی و سیاوش قمیشی

جالب اينه که همه اين ويدئوها سياه و سفيدن! شما هم معمولاً لباس سياه و سفيد می پوشين. اين ها سليقه خودتونه؟
    آره. من به طور کلی چيزهای رنگ و وارنگ و خال خال رو دوست ندارم!
    چند کلمه هم درباره آهنگ „بوسه باد” ميگين؟
    بوسه باد در آلبوم „روزهای بی خاطره” آهنگ محبوب خودمه. شعر و ريتم اون رو خيلی دوست دارم. ولی „بوسه باد” از اون آهنگ هايی بود که ديرتر هضم و فهميده شد.

چطوره که کارتون رو با يغما گلرويی ادامه دادين؟
    من اگه تعداد کافی شعر از يغما گلرويی داشته باشم، همه آلبوم رو با استفاده از شعرهای اون می خونم. چون کارهای يغما رو دوست دارم. اگر هم می بينين که ترانه سراهای ديگه ای به جز يغما در آلبومم هستن، به اين دليل بوده که کارهايی که من از يغما پسنديدم به اندازه کافی نبوده.
    بچه ها پرسيدن اگر قرار باشه آهنگی رو به کسی که دوست دارين تقديم کنين، اون آهنگ چيه؟
    عسل بانو.

9. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

shbaharehs آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    286
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    1,714
    1,560 بار تشکر شده در 635 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/0
    میزان امتیاز
    0

يه سوال! اهنگ عسل بانو براي كسي يا ... خونده شده؟
    خوابیدی بدون لالایی و قصه, بگیر اسوده بخواب بی درد و غصه...

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

در تعقيب سياوشسياوش قميشی
    سياوش قميشی هر جا می ره بهزاد مثل سايه دنبالشه . اصلا هر جا می ره انگار موی بهزاد رو آتيش زدن و مثل جن ظاهر می شه . برای همينه موهاش کم شده.
    اين هفته موشو تو اتاق هتلی که سياوش قميشی در لاس وگاس اقامت داشت آتيش زدن. بله لاس وگاس چند هفته ای شده بود ايران وگاس ، هرچی ايرانی در آمريکا بود جمع شده بود تا در کنسرت های خواننده های ايرانی شرکت کنه.
    آنقدر تعداد ايرانی هايی که اومده بودن لاس وگاس زياد بود که آقای قميشی از تو اتاقش ممنوع الخروج شده بود، البته داوطلبانه. در گفتگويی که بهزاد با اون داشت گفت تو لابی هتل پر شده از طرفدارهاش و اگه بخواد بره پايين ديگه احتمالا همونجا گير می کنه.
    اين دومين باريه که سياوش قميشی برای اجرای کنسرت به لاس وگاس رفته . آلبوم جديدش „بی سرزمين تر از باد” ، با چنان استقبالی روبرو شد که الان تو بازار با کمبود اون مواجه شدن.
    سياوش قميشی
    شرکت کلتکس که توليد و پخش اين آلبوم رو به عهده داره، ده هزار نسخه از اون رو بيرون داد، يعنی دو برابر تعدادی که معمولا در نوبت اول منتشر می کنه. اما مردم در ظرف چند روز هرچی بود بلعيدن.
    چرا ؟ الان براتون می گم.
    اولا که خيلی ريتم داره و حسابی بزن بکوبه . دوما که بيشتر از سبک „ترنس” استفاده شده که سبک محبوب سياوش قميشی است و به گفته خودش: „موسيقی ترنس به آدم تحرک می ده و آدم رو سرحال و قبراق نگه می داره”.
    صداهای جديدی توش به کار رفته و سياوش قميشی همراه با اروين خاچيکيان وسواس زيادی برای تنظيم اين آلبوم به خرج دادن.
    و اينکه يغما گلرويی ترانه سرای جوونی که شعراش رو چند سال پيش برای آقای قميشی فرستاد و مورد توجه قرار گرفت، پنج تا از ترانه های اين آلبوم رو سروده.

12. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

کسی دلیل تنفر سیاوش رو از موسیقی سنتی میدونه ؟؟

توی یه مصاحبش حتی گفته بود اگه یه جا این موسیقی پخش شه من از اون اتاق میرم .
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] ( تصویری ، حجم : ۶.۵۵ مگابایت )

15. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

موسيقي قميشي از 8/6 به 4/4

سياوش قميشي يکي از آهنگ سازان به نام ايراني است که در بکارگيري نت هاي موسيقي قدرت ويژه اي دارد و همواره با انتخاب شعر هاي مناسب و ايجاد موزيکي هم ريتم و سازگار با شعر توانسته جايگاه ويژه اي در بين ايرانيان پيدا کند . آهنگ هاي ساخته ي او هميشه با کارهاي ديگري که در همان زمان توسط ديگر آهنگ سازان ارائه مي شود تفاوت زيادي داشته . به عکس بسياري از خوانندگان و آهنگ سازان که اثرشان تحت تاثير بازار بوده است اما در مورد قميشي اين بازار بوده که از زيبايي و نو بودن موسيقي قميشي تاثير پذيرفته . ترانه هاي مختلفي را مي توان نام برد که با موسيقي قميشي جاودان شده اند و شنيدنشان به انسان احساس خوبي مي دهد . موزيک هاي که حتي گذشت زمان از زيبايي آنها نمي کاهد .

در اين مقاله سعي شده تا موزيک قميشي تنها از لحاظ ريتم مورد بررسي قرار گيرد. مي توان نام اين تغييرات را که شايد در ظاهر به نظر نيايد گذار از ريتم 8/6 به ريتم 4/4 ناميد که طي ساليان آهنگ سازي قميشي بر کارهاي او مشاهده مي شود . تغييري که با بررسي تک تک آهنگ هاي وي مي توان لمس کرد . البته نگارنده خواهان آن نيست که بگويد اين کار درست مي باشد يا خير اما مي توان گفت که اين تغيير رويه باعث ايجاد آهنگ هاي بي نظيري مانند جزيره ، نقاب و يا آخرين نامه شده است. آهنگ هايي که يکنواختي موسيقي قميشي را که در ميانه راه دچار آن شده بود خارج ساخته ، وارد فضاي جديد و تاثير گذاري بيشتري مي نمايد . به طوري که به جرات مي توان قميشي را بهترين آهگ ساز ايراني از نوع پاپ و زير مجموعه هاي آن دانست که علاوه بر حفظ زيبايي و اصالت مخاطبين زيادي را هم به خود جذب کرده است.

حال براي بررسي دقيق تر و بهتر شما را به ارائه ي مستندات خود براي اين تغييرات ارجاع داده و تک تک آهنگ هاي قميشي را بر اساس تاريخ ساخت موزيک و از لحاظ نوع ريتم مورد بررسي قرار مي دهم تا با يک حساب آماري دقيقا به اين نکته پي ببريم . در ميان اين بررسي از حدود 30 يا 40 آهنگ قميشي که در آلبوم هاي رسمي وي وجود ندارد صرف نظر مي نماييم چون نگارنده مطمئن نيست که تمامي آهنگ هاي غير رسمي را شنيده باشد . پس به آن قسمت از موسيقي قميشي مي پردازيم که خود قميشي آنها را به عنوان آلبوم در اختيار عموم قرار داده و اکثر مردم آنرا شنيده اند . در ضمن به علت نزديکي و سختي تشخيص بين ريتم 6و8 و 3.4 نگارنده ريتم 3.4 را نيز در زير مجموعه ي 6و8 در نظر گرفته . البته اين کار صحيح نمي باشد اما به علت عدم اطلاع کافي نگارنده براي تشخيص اين دو چنين عملي صورت گرفته که البته تاثير زيادي در نتيجه نخواهد داشت.

*اولين آلبوم رسمي قميشي خواب بارون نام يا فرنگيس نام دارد که هر دو نام براي اين آلبوم به طور رسمي وجود دارد . اين آلبوم در سال 1973 ميلادي توسط کمپاني پارس ويدئو توليد شده است شامل 8 آهنگ مي باشد که يکي از آنها فاقد شعر است. بنابراين مي توان گفت داراي 7 ترانه زير است

1. از ماست که بر ماست (با ريتم 6و 8)

2. فرنگيس (با ريتم 6و 8)

3. سايه (با ريتم 6و 8)

4. غربت (با ريتم 6و 8)

5 . خواب بارون (با ريت 4/4)

6. پيوستگي (با ريتم 4/4)

7. هديه (با ريتم 6و 8)
    مي توان مشاهده کرد که 5 عدد از آهنگ هاي قميشي در اين آلبوم با ريتم 6و8 ساخته شده اند و تنها دو آهنگ با ريتم 4/4 بنا شده اند با يک حساب رياضي مي توان گفت در آلبوم فرنگيس:

ريتم 6و8 (71.5 %)

ريتم 4/4 (28.5%)

* آلبوم ديگر قميشي آلبوم حکايت است که با داشتن ترانه هاي حکايت و پرنده هاي قفسي يکي از به ياد ماندني ترين آلبوم هاي قميشي مي باشد . اين آلبوم در سال 1992ميلادي ايجاد و توسط کمپاني کلتکس منتشر شد . اين آلبوم شامل 10 ترانه است که بعضي از آنها توسط مسعود فرد منش دکلمه شده . ما از دکلمه هاي مي گذريم و فقط به آهنگ هايي مي پردازيم که شعر از حالت دکلمه خارج شده و به صورت ترانه در آمده است.

1. حکايت (با ريتم 6و8)

2. پرنده هاي قفسي (با ريتم 4/4)

3. از عشق تو (دکلمه)

4. هر دوي ما (با ريتم 6و8)

5. شکايت (با ريتم 6و8)

6. بچه ها (دکلمه)

7 . اون روزا (با ريتم 6و8)

8. درياي طوفاني (دکلمه)

9. گم کرده (باريتم 6و 8)

10. چوپان (دکلمه)

در اين آلبوم هم با برتري وجود ريتم 6و8 مي بينيم که 5 آهنگ داراي اين ريتم بوده و تنها يک آهنگ 4/4 مي باشد که در زير ميزان درصدي آنرا خواهيم ديد .

ريتم 6و8 (83.5%)

ريتم 4/4 (16.5%)

* آلبوم تاک آلبوم بعدي سياوش قميشي مي باشد که در سال 1993 توسط کمپاني ترانه توليد شد . قميشي در اين آلبوم علاوه بر استفاده بيشتر از ريتم 6و8 بر سرعت ريتم ها افزوده و مي توان گفت آهنگ هاي اين آلبوم نزديکي بيشتري به 6و8 رقصي دارد که اين را مي توان در ترانه هاي فردا ، چشم انتظار و ستاره يافت. در ضمن در اين آلبوم مي توان ترانه ي بي نظير تاک را هم يافت. اين آلبوم شامل 6 ترانه زير است:

1. باغ بارون زده (با ريتم 6و8)

2. چشم انتظار (با ريتم 6و8)

3. فردا (با ريتم 6و8)

4. گره گم (با ريتم 6و8)

5. ستاره (با ريتم 6و8)

6. تاک (با ريتم 4/4)

از 6 آهنگ موجود در اين آلبوم 5 عدد با ريتم 6و8 و يکي با ريتم 4/4 ساخته شده اند که با حساب در صد آن مي توان به نتيجه ي زير رسيد:

ريتم 6و8 (83.5%)

ريتم 4/4 (16.5%)

* يکي ديگر از آلبوم هاي سياوش قميشي قصه ي گل و تگرگ نام دارد و در سال 1994 با همکاري کمپاني کلنکس بيرون داده شد که شامل 6 ترانه به نام هاي زير است:

1. غروب (با ريتم 4و4)

2. فصل پائيزي (با ريتم 4.4)

3. روز برفي (با ريتم 6و8)

4. فاصله (با ريتم 4و4)

5. چه درديست (با ريتم 4و4)

6. قصه گل و تگرگ (با ريتم 6و8)

در اين آلبوم برتري وجود ريتم 6و8 بر آهنگ هاي قميشي شکسته شد و از 6 آهنگ موجود در آلبوم 4 عدد باريتم 4.4 و دو آهنگ ديگر با ريتم 6و8 بنا نهاده شد .
    ريتم 4/4 (66%)

ريتم 6و8 (34%)

* در سال 1995قميشي ترجيح داد که فقط به ساختن آهنگ ، بدون شعر اکتفا کند . اين آلبوم city of sun نام دارد و شامل آهنگ هاي زير است.

۱. City Of The Sun

۲. Mountain Place

۳. Illuminate

۴. Moongate

۵. Mirror Avenue

۶. Shadows In Time

۷. The Crown

۸. Face In Stone

۹. The Riddle

۱۰. Children of the Dawn

۱۱. Inside The Circle

* بعد از آلبوم بدون کلام قميشي دوباره ريتم 6و8 بر آهنگ هاي قميشي برتري يافت. آلبوم بعدي قميشي قصه ي امير نام دارد که توسط کمپاني پارس ويدئو و در سال 1996 ساخته شد و شامل 9 آهنگ مي باشد که 3 آهنگ آن بدون کلام مي باشد:

1. قصه امير (با ريتم 6و8)

2. عادت (با ريتم 6و8)

3. مسافر (باريتم 6و8)

4. بيا برگرد (باريتم 4.4)

5. سراب (با ريتم 6و8)

6. کاش از اول (باريتم 6و8)

در اين آلبوم تنها يک آهنگ با ريتم 4.4 وجود دارد و 5 آهنگ ديگر همگي ريتم 6و8 دارند:

ريتم 6و8 (83.5%)

ريتم 4/4 (16.5%)

* و آلبوم بعدي قميشي هواي خونه نام دارد که در سال 1997 توسط شرکت کلتکس توليد و منتشر شده . اين آلبوم هم داراي 6 ترانه زير مي باشد:
    1. هواي خونه (با ريتم 6و8)

2. طلوع (باريتم 6و8)

3. جزيره (با ريتم 4/4)

4. نامه (با ريتم 4/4)

5. پنجره (با ريتم 6و8)

6. دودلي (با ريتم 6و8)

در اين آلبوم از 6 ترانه اي که جود دارد 4 آهنگ در تقسيم بندي 6و8 و دو آهنگ ديگر جزو ريتم 4.4 قرار ميگيرند . پس نتيجه مي گيريم:

ريتم 6و8 (66%)

ريتم 4/4 (34%)

* آلبوم قاب شيشه اي در سال 1998 با کمک کمپاني آونگ ساخته شد که شامل شش ترانه به نام هاي زير مي باشد:

1. قاب شيشه اي (با ريتم 4/4)

2. با من باش (با ريتم 4و4)

3. گلاي پونه (باريتم 4/4)

4. گله (با ريتم 6و8)

5. ديوونه (باريتم 6و8)

6. رسوا ترين عاشق (با ريتم 6و8)

در اين آلبوم موازنه ي بين ريتم هاي 4.4 و 6و8 حفظ شده به طوري که 3 آهنگ بار ريتم 6و8 و سه عدد ديگر با ريتم 4/4 ايجاد شده اند . پس:

ريتم 6و8 (50%)

ريتم 4.4 (50%)

* يکي ديگر از آلبوم هاي قميشي که بعد از يک سال تاخير توليد و باعث ايجاد تغيير مسير آهنگ هاي قميشي شد شکوفه هاي کويري نام دارد که داراي آهنگ هاي ماندگاري به نام بارون و جزيره مي باشد و در سال 2000 با کمپاني کلتکس توليد شد. آلبوم شکوفه هاي کويري شامل 9 آهنگ است که 2 آهنگ از آنها يعني آهنگ ترانه ي بارون و ايروني بدون کلام است.

1. بارون (با ريتم 4/4)

2. جزيره (با ريتم 4/4)

3. دلتنگي (با ريتم 4/4)

4. زمزمه (با ريتم 4/4)

5. طفلکي (با ريتم 4/4)

6. زندگي (با ريتم 4/4)

7. ايروني (با ريتم 6و8)

همان طور که هويداست تنها يک آهنگ از اين 7 آهنگ با ريتم 6و8 نوشته شده و باقي آهنگ ها از ريتم 4.4 تبعيت مي کنند .

ريتم 4/4 (85.5%)

ريتم 6و8 (14.5%)

به نظر نگارنده اين آلبوم نقطه عطفي بود که باعث شد قميشي در سال 2002 موفق به ايجاد يک جهش و ساخت آلبوم موفق نقاب شود . پايه ي تشکيل آلبوم نقاب در اين آلبوم نهفته است که با مطالعه دقيق تر مي توان گذار قميشي از ريتم 6و8 به 4/4 و استفاده از ريتم هاي متفاوت را در آن يافت. آهنگ بارون در اين آلبوم علتي است که بعد ها باعث ساخته شدن ترانه هايي با ريتم 4.4 و در عين حال تند تر مثل خاطره ، ميلاد ، بي سرزمين تر از باد ، پرسه و در نهايت بوسه ي باد ، پنجره و ياد من باش شد .

* آلبوم ديگري که سر و صداي زيادي ايجاد کرد آلبوم حادثه بود که شامل 9 ترانه مي باشد و در سال 2001 به کمک کمپاني کلتکس روانه بازار شد . که بعضي از آنها دکلمه است. البته نگارنده قسمت هاي که توسط قميشي خوانده شده مبناي تعيين ريتم در آهنگ در نظر گرفته است.

1. خار (با ريتم 6. 8)

2. حادثه (با ريتم 6و8)

3. رنگ ديروز (با ريتم 4.4)

4. قرن ما (دکلمه)

5. غريبه (با ريتم 4.4)

6. قناري (با ريتم 4و4)

7. سکوت (دکلمه)

8. بازا (با ريتم 4.4)

9. مرد خدا (دکلمه)

ريتم 4/4 (66%)

ريتم 6و8 (33.5%)

* و در سال 2002 سياوش قميشي موفق به ساخت آلبوم نقاب شد که به نظر نگارنده يک جهش اساسي براي به اوج رسيدن آهنگ سازي به نام سياوش قميشي بود . او با ايجاد اين آلبوم تحولي در موسيقي ما ايجاد کرد . آلبومي که شعرهاي آن با وسواس انتخاب شده و بهترين ملودي هاي ممکن روي شعر ها قرار گرفته است. به نظر نگارنده اين آلبوم با 7 آهنگ از تمامي آلبوم هاي قميشي متمايز است و اين تمايز به علت زيبايي تمامي آهنگ هاي موجود در آلبوم است که به سختي مي توان يکي را از ديگري برتر دانست. بر خلاف باقي آلبوم هاي او که مي توان 1 ، 2 و يا سه آهنگ او را از ديگر آهنگ هاي آلبومش زيبا تر دانست در اين آلبوم چنين کاري به راحتي صورت نمي پذيرد و نگارنده از شنيدن هر کدام از آهنگ هاي آلبوم نقاب به وجد مي آيد .

يکي ديگر از تغييراتي که قميشي در اين آلبوم بر آهنگ هاي خود دخالت داد سرعت دادن به اجراي آهنگ ها و استفاده از ريتم هاي تند تر بود ، به طوري که دو ترانه ي ميلاد و خاطره به گفته ي خود قميشي با سبک ترنس ساخته شد . آهنگ هاي اين آلبوم شامل :

1. نقاب (با ريتم 4/4)

2. خاطره (با ريتم 4/4)

3. برگ (با ريتم 4/4)

4. خسته شدم (با ريتم 6و8)

5. فاصله (با ريتم 4/4)

6. ميلاد (با ريتم 4.4)

7. آخرين نامه (با ريتم 4.4)

ريتم 4/4 (85.5%)

ريتم 6و8 (14.5%)

* آلبوم بي سرزمين تر از باد محصول شرکت کلتکس در سال 2003 به گفته ي قميشي به علت استقبال مردم از آلبوم نقاب به همان سبک و سياق ساخته شد و در واقع مي توان آنرا قسمت دوم آلبوم نقاب ناميد . اما به نظر نگارنده قميشي در اين آلبوم از آلبوم نقاب بيشتر فاصله گرفته ، بيشتر به آلبوم شکوفه هاي کويري نزديک شده است و مي توان اين آلبوم را ادامه ي آلبوم شکوفه هاي کويري ناميد که در آن از ريتم هاي تند تر استفاده شده است. با گوش دادن و مقايسه اين دو آلبوم مي توان به اين نکته پي برد . اما يه نظر نگارنده بر خلاف گفته ي خود قميشي مبني بر اينکه تلاش زيادي براي ساخت و تنظيم آهنگ بي سرزمين تر از باد صورت داده ، او به علت استفاده از يک شعر ضعيف و با فاصله ي زياد نسبت به شعر نقاب موفق به ايجاد اثري ماندگار نشده است.
    لازم به ذکر است که آهنگ درياي مغرب ساخته خود قميشي نيست بلکه ساخته ي بهمن کاظميان است بنابراين آنرا جزو آمار حساب نخواهيم کرد . ترانه هاي آلبوم بي سرزمين تر از باد به صورت زير است :

1. مگه ميشه (با ريتم 6و8)

2. عسل بانو (با ريتم 6و8)

3. بي سرزمين تر از باد (با ريتم 4/4)

4. درياي مغريب (با ريتم 6و8)

5. لعنت (با ريتم 4/4)

6. نفس بکش (با ريتم 4/4)

7. پرسه (با ريتم 4/4)

و در نتيجه :

ريتم 6و8 (33.5%)

* و اما آخرين آلبوم قميشي با نام روزهاي بي خاطره شامل 8 موزيک است که در واقع 7 آهنگ است که آهنگ بوسه ي باد يک بار با اجراي عادي و يک بار به صورت کلاب ميکس با تاخير در سال 2005عرضه شده . در زير مي توانيد نام ترانه هاي اين آلبوم را مشاهده کنيد .

1. بوسه ي باد (با ريتم 4/4)

2. گريه کن (با ريتم 4/4)

3. هنوز (با ريتم 4/4)

4. محبوبه ي شب (با ريتم 4/4)

5. پنجره (با ريتم 4/4)

6. تصور کن (با ريتم 4/4)

7. ياد من باش (با ريتم 4/4)

(100% آهنگ ها با ريتم 4/4)

همان طور که مشاهده مي کنيد با حرکت خط نمودار به سمت افزايش استفاده از ريتم 4/4 ، فرضيه ي نگارنده مبني بر گذار موزيک قميشي از 6و8 به 4/4 اينجا کاملا اثبات مي شود به طوري که در مقايسه با آلبوم حکايت که 83.5 % آهنگ ها 6و8 نوشته شده بودند در اين آلبوم 100 % آهنگ ها بر بنياد 4/4 گذاشته و ايجاد شده اند . در يک جمع بندي مي توان مشاهده کرد که از مجموع 88 آهنگ ساخته شده توسط سياوش قميشي 37 آهنگ داراي ريتم 6و8 است که بيشتر مربوط به آلبوم هاي اوليه او مي باشد و 51 آهنگ نيز با ريتم 4/4 است يعني چيزي حدود 57 % که تمرکز آنها در آلبوم هاي آخر وي مي باشد . اکنون کاملا ملموس است که سياوش قميشي طي اين چند سال يک تغيير اساسي در موسيقي خود ايجاد کرده است. تغييراتي که مي توان آنرا گذار موسيقي قميشي از 6و8 به 4/4 ناميد . منتظر آلبوم بعدي سياوش قميشي خواهيم بود . طبق آمار و اطلاعاتي که در دست داريم قاعدتا بايد منتظر آهنگ هايي با ريتم 4/4 باشيم .

طبق نظر نگارنده قميشي طبق معمول بدعت گذاري کرده ، چيز جديدي رو خواهد کرد ، همه را انگشت به دهان خواهد نمود و تفاوت خودش با ديگر آهنگ سازان را نشان خواهد داد ...

اين هم ليست آلبوم هاي رسمي سياوش قميشي:

ليست آلبومهاي سياوش

FARANGIS... ... 1973

HEKAYAT... ... 1992

KHABE BAROON... ... 1993

TAAK... ... 1993

GHESEYE GOLO TAGARG... ... 1994

CITY OF THE SUN... ... 1995

GHESEYE AMIR... ... 1996

HAVAYE KHOONEH... ... 1996

GLASS FRAME... ... 1998

SHOKOOFEHHAYE KAVIRI... 2000

HADESEH... ... 2001

NEGHAB... ... 2002

LANDLESS LIKE THE WIND... 2003
    ROOZ'HAYE BIKHATEREH... ...2005

17. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

سياست در آثار قميشي

با توليد و پخش ترانه ي « تصور كن » كه بايد به جرات لقب شاهكار ترانه هاي موجود را به آن داد بحث و زمزمه هايي پيش آمد مبني بر اين كه سياوش قميشي براي اولين بار دست به ايجاد اثري سياسي زده و مسير جديدي براي آثار خود باز نموده است. با تحليلي كه در پست هاي قبلي در مورد اين ترانه داشتيم كاملا واضح بود كه اين اثر يك اثر كاملا استثنايي و در عين حال داراي پيچ و خم هاي فراواني است و علاوه بر زيبا بودن ، نقش سياست به خوبي در آن مشهود است و علنا از وا‍ژگان آلوده به سياستِ روز استفاده شده كه تمايز آنرا براي يك انسان عامي هم آسان مي كند . اما اينكه اين اثر اولين كار به اصطلاح سياسي قميشي است يك برداشت كاملا اشتباه و بر اساس اطلاعات ناقص شنوندگان موزيك قميشي است كه به دقت آثار او را گوش نداده اند و لابلاي مفاهيم آن گام برنداشته اند . عده اي اين موضوع را فهميده و براي رفع اين اشتباه ترانه هاي ديگر قميشي را به يادمان آوردند كه درون مايه اي از سياست دارند . در مجموع اگر در وبلاگ هايي كه در مورد قميشي مطلب مي نويسند بگرديد خواهيد ديد كه علاوه بر ترانه ي « تصور كن » از دو يا سه ترانه ي ديگر نام برده اند كه آنرا جزء ترانه هاي سياسي قميشي تقسيم بندي كرده اند و اين نام اين سه ترانه چيزي نيست جز « قصه ي امير » ، «پرنده هاي قفسي» و « نفس بكش » . اما اكنون ما در بررسي ذيل به تفكيك كامل آثار قميشي مي پردازيم تا ببينيم كه اين گفته ها تا چه حد صحت دارد ، كدام يك از آثار قميشي سياسي هستند و چگونه مي توان آنها را شناخت.

¤ ترانه ي « قصه ي امير » از آلبومي به همين نام كه بوضوح از يك زندانيِ در انتظار محاكمه همراه با يك مجازات سخت (اعدام...) صحبت مي كند . با شنيدن جملات و كلمه هاي موجود در اين ترانه بهتر مي توان قدرت آن را درك كرد :

« مثل آزادي تو زندون »

« توي زندون ميكنه جون / مرده با همت ميدون / توي فكر راي فرجام اميره »

« نداره حتي رفيقي »

« درد ديدن و نگفتن »« نمي دونه »

¤ ترانه ي « پرنده هاي قفسي » از آلبوم « حكايت » كه ترانه ي است كم نظير و اما داراي كنايه و ايهام هاي بسيار كه معاني گسترده اي از آن بيرون مي آيد و داراي جمله هايي است كه ارزش معنايي والايي دارند ، در زير به گوشه هايي از اين جمله ها توجه كنيد :

« هر كي بريزه شاهدونه / فكر مي كنن خداشونه »

« اين همه نعمت اما / هميشه بي نصيبن »

« قفس به اين بزرگي كاشكي پرنده بودم / مهم نبود پريدن ولي برنده بودم »

« فرقي نداره وقتي ندوني و نبيني / غصت ميگيره وقتي مي دوني و مي بيني »

¤ ترانه ي « ايروني » از آلبوم « شكوفه هاي كويري » يك ترانه ي كاملا سياسي كه در قالب ناسيوناليسم (ملي گرايي) جاي مي گيرد. ترانه اي كه با ترانه ي « تصور كن » اصلاح شد و از ناسيوناليسم به اينترناسيوناليسم يا جهان وطني تغيير صحيحي در پيش گرفت :

« هيچكي مثل ايروني نميشه »

¤ ترانه ي « لعنت » از آْلبوم « بي سرزمين تر از باد » با اعتراض به محدوديت ها :

« هم غصه بخون با من / تو اين قفس بي مرز / لعنت به چراغ سرخ / لعنت به چراغ سبز »

ترانه ي « نفس بكش » از آْلبوم « بي سرزمين تر از باد » با مضمون يافتن روزنه اي براي آزادي بيان :

« مزرعه دزديدني نيست » « نفس بكش / اينجا نفس غنيمته / توي سكوت مزرعه صداي تو يه نعمته »

¤ ترانه ديگري با نام «مرد خدا» از آلبوم « حادثه » هم چنين ترانه هاي « رنگ ديروز » و « قرن ما » نيز در اين جداسازي ما جاي مي گيرد :

« در ميكده هم خداي بيني / با مرد خدا اگر نشيني »

« قرن ما ، قرن آتش نيست / قرن يك هواي تازه است / فكر ها را شستشويي لازم است »

« از سياهي تا سپيدي را سفر بايد كني »

« خرسند شديم از اينكه امروز /رنگي دگر است نه رنگ ديروز / تا شب نشده رنگ دگر شد / گفتند از اين نكته هزار نكته بياموز »

¤ يكي ديگر از ترانه هايي كه شنوندگان موسيقي قميشي از آن غفلت كرده اند ترانه اي است به نام « هواي خونه » در آلبومي كه همين نام را در خود نگه داشته است. ترانه اي كه شايد بتوان تحليل ها و مطالب بسياري در مورد آن نوشت. اگر شما به اين ترانه گوش دهيد مي توانيد نشانه هايي بس زيبا را در آن بيابيد كه گفته هاي من مبني بر سياسي بودن آن را تاييد كند . نشانه هايي مثل :

« عقاب تيز پر دشت هاي استغناء »

« صداي زمزمه ي عاشقانه آزادي »

« بگو اگر چه به جايي نميرسد فرياد / كلام حق دم شمشير مي شود گاهي »

البته بايد توجه داشت كه در نظر گرفتن كلمه ي سياسي براي اين ترانه ها تنها به مفهوم عام امكان پذير است و نمي توان با يك مفهوم اختصاصي از سياست چنين كلمه اي را به آنها نسبت داد . بايد دانست آنچه كه ما اينجا به نام ترانه هاي سياسي ياد كرديم ترانه هايي هستند كه بيشتر به آزادي و انسانيت اشاره دارند . با تعريفي كامل تر مي توان گفت اين چند ترانه ، ترانه هايي سياسي اجتماعي هستند كه نقش سياست در آنها پر رنگ تر و مشهود تر است. اما حال مي خواهيم ترانه هاي سياسي اجتماعي را نام ببريم كه نقش سياست در آنها كمرنگ شده و در عوض عنصر اجتماعي وضوح و برتري بيشتري پيدا كرده است.

¤ يكي از اين ترانه ها ترانه اي است به نام « چه درديست » كه به نوعي به دو چهره بودن انسان در نزد خود و ديگران اشاره دارد ، ترانه اي كه شايد در مفهوم ، قرابت زيادي با ترانه ي «نقاب» دارد :

« براي ديگران چون كوه بودن / ولي در گوشه اي تنها نشستن »

¤ ترانه ي « جزيزه » از آلبوم « هواي خونه » كه به گير افتادن در بن بست و نابودي اشاره دارد:

« تو نديدي چه غريبه جزيره / يه خاكه توي آب اسيره / هميشه تو هراس مرگه / كه روزي زير آب نميره »

¤ ترانه ي « بچه ها » از آلبوم « حكايت » :

«اي فلاني دو سه خطي بنويس / ساده تر رنگين تر »

¤ ترانه ي « چوپان » از همين آلبوم كه به موضوع زندگي و روزمرگي و در ضمن آگاهي اشاره مي كند :‌« آزادي به از بند / چه با لبخند چه بي لبخند »

¤ ترانه « از ماست كه بر ماست » از آْلبوم « خواب بارون » . داستان سدي است كه مردم بر اثر اينكه خوشي زير دلشون زنده آنرا مي شكنند و زندگي خود و ديگران را ويرانه مي كنند .

« يه دشت سرشبز / يه رود پر آب / يه سد محكم داشتيم تو سيلاب / ما از خوشي ها دلامون آزرد / دنيا رو آب برد »

¤ ترانه ي « نقاب » از آْلبوم « نقاب » كه محتواي آن از اسمش كاملا آشكار است :

« هر كسي هستي يه دفعه/ قد بكش از پشت نقاب/از رو نوشته حرف نزن/رها شو از پيله خواب »

« نقش يك دريچه رو ميله ي قفس بكش / براي يكبار كه شده جاي خودت نفس بكش »

¤ ترانه ي « محبوبه ي شب » از آلبوم « روزهاي بي خاطره » :

« اگه محبوبه رو تو گلدون بكارن / همه اطافشو خار و خس بذارن / اگه ديوار بكشن دور وجودش / اگه تهمت بزنن به تار و پودش / عطر محبوبه ي شب پشت هر ديوار سنگي راه داره »

حال دانستيم بر خلاف آنچه مي پنداشتيم محتواي سياست در كارهاي قميشي زياد است گرچه خود را به شكلي ماهرانه در تار و پود كلمات و جملات مخفي كرده .

19. 2 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

سیاوش قمیشی به سوالات شما جواب داد:

بهزاد بلور

عکس از نويد سهيليان (کنسرت لاس وگاس)

يکی از بچه ها با نام سياوش که هم اسم شما هم هست ، توی ايران کلی سوال جمع کرده و از اونها يک مجموعه درآورده. يکی از سوالها اينه که چه موسيقی برای جوانهای ايرانی پيشنهاد می کنيد که گوش کنند ؟ آيا بايد شرقی گوش کنند يا غربی ؟
    - اينکه شرقی به چی ميگن اينجا من نمی دونم! اگر منظور موسيقی اصيل ايرانی است ، مثل کار با سنتور ، سه تار و قانون ، حتماً موسيقی شرقی گوش کنند. می تونند به موسيقی آقای شهرام ناظری ، شجريان و يا محمد اصفهانی که من فکر می کنم خواننده بسيار خوبی است گوش کنند. اگر می خواهند پاپ کار کنند ، بايد به خواننده های پاپ گوش کنند و اگر می خواهند موسيقی خارجی گوش کنند من Trance رو ترجيح می دهم و دوست دارم! مثل گروههای DJ Tiesto و يا DJ Sammy.

پرسيدند اگر بخواهيم آهنگ سازی کنيم بايد چه کاری انجام بدهيم ؟ شرقی بسازيم يا غربی و يا با هم تلفيق کنيم ؟
    - آهنگ ساز اگر از يک طرف گوش بکنه و از قسمتهای مختلف آهنگ های ديگه استفاده بکنه ديگه آهنگ ساز نيست! به نظر من آهنگ جور کنه! که در لس آنجلس هم داريم که مقداری از آهنگهای مختلف و مخصوصاً قسمتهای قشنگ آهنگ ها را سر هم می کنند و ميشه آهنگ! آهنگ های اين افراد شبيه هم هست! اين ميشه آهنگ جور کردن! آهنگ ساختن فقط توی وجود آدم هست ، يعنی آدم با اين استعداد به دنيا مياد و بعدا توی زندگی به اين نتيجه می رسد که يک چيزی توی وجودش هست که نغمه ها و ملودی هايی هستند که می خواهند از وجودش بيايند بيرون. اگر حواسش جمع باشه سازی پيدا می کنه و سازی ميزنه و اين ملودی ها ميايند بيرون. ديگه چه جوری بسازيم نيست!
    مثل چوپانی که نه نت بلده ، نه ساز بلده ، نه ساز داره ، نی رو می سازه و می زنه و گوسفند ها با صدای ساز می چرند.

و سوال ديگه اينکه بعد از ۳۰ سال آهنگ سازی به چه نتيجه ای رسيديد ؟
    - من ۳۰ ساله که آهنگ سازی می کنم ؟!!! من آهنگ „ای قايقران به کجا می روی” که ضياء خونده رو ۱۴ سالم بود ساختم و الان ۵۸ سالمه که ميشه ۴۴ سال آهنگ سازی! ... به نتيجه خوبی رسيدم. جايی ايستادم که می دونم وقتی آلبوم هام مياد بيرون ملت باهاش حال می کنند و زنگ ميزنند ، جوانها پيغام می گذارند ، E-Mail می زنند ... کيف می کنم که اينها با من هستند و من هم باهاشون هستم.

چرا آهنگ سازی رو انتخاب کرديد و اصلاً چه رشته ای شروع کرديد در خارج از کشور ؟
    - آهنگ سازی من رو انتخاب کرده! من Jazz Classical خوندم. در Royal Society of Arts تنوع زياد نبود و بايد اين رشته را انتخاب می کردی ، پيانو که ساز اجباريمان بود و بايد همه می زديم ، ساز انتخابی هم گيتار انتخاب کرده بودم.

چطور شد که اين گيتار يا پيانو توی خانواده اومد دستتون ؟
    - يک گيتاری توی ويترين يک کفش فروشی به عنوان دکور آويزان بود ، مغازه کفش فروشی هاليوود در تهران ... و من به پدرم هی می گفتم که اين رو می خواهم ، تا بالاخره شب تولدم اين گيتار به دستم رسيد و بلد هم نبودم که چه جوری کوکش کنم! فقط يک مقداری هر سيم رو انقدر سفت می کردم که صدايی ازش در بياد. تا بعد ها يک گيتاريستی آمد و به من گفت که اين کوکت غلط است و برايم درستش کرد ... که فکر کنم ۱۱ سالگی من بود.

پرسيدند که چی شد اصلاً به خارج از کشور رفتيد ؟
    - برادر و خواهر من در لندن بودند و درس می خوانند. برادر بزرگتر من می دونست که من خيلی موسيقی دوست دارم ، هی می گفت پاشو بيا اگر موسيقی دوست داری ، تمامی کسانی که موسيقی هايشان را گوش ميدی خودشون اينجا هستند. مثل گروههای Beatles و آهنگ های Elvis که اون موقع می آمد به اروپا و يک مقداری Band های محلی بودند و گفت بيا اينجا ... رفتم ... ۱۴ سالم هم نشده بود، سال دوم دبيرستان را تا نصفه خونده بودم که اومدم و غرق شدم در اين موسيقی ... در اونجا موسيقی اصلاً به طور کلی يک چيز درست و حسابی بود ، يعنی تلويزيون ها هفته ای چندين ساعت برنامه های موزيکال داشتند مثل Top 20 ... مردم هم فکر و ذهنشون موسيقی بود و من هم خيلی لذت می بردم.

خوبی برادر بزرگ همينه ... پرسيدن با حمايت چه کسی ؟
    - يعنی چه کسی حمايت کرد منو در لندن ؟ راستش من دو سال با برادر بزرگم بودم ولی افکارمون زياد در آن زمان با هم جور در نمی آمد و دعوامون ميشد! يعنی سوا شديم و بعد من آنقدر شبها می رفتم Club و انقدر به موزيکها گوش می دادم ، با بچه های ارکسترها دوست بودم! و چون خودم ساز می زدم و اونها می دونستن ، يکی از ارکسترهايی که گيتاريستشون مريض بود و خيلی وقت بود که قرار بود بره و جاش پيدا نمی کردن ، به من پيشنهاد دادن که يکی دو دفعه ای با هم کار کنيم و اين کار را کردم و خيلی هم جالب بود براشون و من از همون زمانها با اين ارکستر که اسمش بود Insects برای سه سال کار کردم و بعد از اون شد Wingers برای چهار سال ديگه.
    بعد از اون ديگه ارکستر خودم رو داشتم ، همه انگليسی بودن و من فقط خواننده شون بودم و البته اون موقع گيتار می زدم و بعد ها کيبورد هم می زدم ، اون هم به اين خاطر بود که کيبورديست ارکسترمون رفت و يکی بايد جاش رو پر می کرد که من خودم کردم.

شما پس چطور با کورش يغمايی هم کار می کرديد ، شما که ايران نبوديد و خارج از کشور بوديد ؟
    - بودم ، می اومدم و می رفتم. کورش يغمايی دوست زمان بچگی من بود و ما با هم خيلی خيلی زياد دوست بوديم. کلاس هفتم که من در ايران دبيرستان البرز می رفتم کورش دبيرستان هدف می رفت و ما با همديگه همون موقع می زديم و می خونديم. بعد ها هم من باز می رفتم و بر می گشتم.

از خانواده پرسيدن که آيا شما ازدواج کرديد ؟
    - قبلها بلی.
    شايع است که شما سه تا پسر داريد ؟
    - خير. من يک پسر دارم به اسم عليرضا قميشی که گاهی باهاش در تماس هستم که اونم مثل اينکه گرفتار کارهاش است و ظاهراً در کيش می خونه و آهنگ های من رو هم می خونه منتهی به خاطر اينکه هم من گرفتارم و هم اون خيلی در تماس نيستيم و گاهی برام کاغذی می فرسته.

چند سالشون هست ؟

- بايد الان نزديک سی سالی داشته باشه.
    پرسيدن هومن ميتونه چه نسبتی با سياوش قميشی داشته باشه ؟
    - هومن کيه ؟ من هومن نمی شناسم.

آيا تصميم گرفتی که به ايران برگردی ؟
    - من تمام اين مدت نشستم اينجا که ببينم کی بر می گردم ايران! من نه اون چهارده سال انگليس ، انگليسی شدم و نه اين بيست و شش سال آمريکا ، آمريکايی! تصميم من نيست ، مسائل بايد جوری باشه که من بتونم راحت و آسوده ، بدون دغدغه تو ايران کار بکنم. کارم يعنی خوندن ، هم برای CD ها و آلبومها و هم برای کنسرتها. بتونم راحت موسيقی بسازم و راحت کار کنم. مردم من ، ملت ايران و اونهايی که من رو دوست دارند ، من رو تائيد کردند و ديگه احتياجی به تائيد هيچ نوع منشاء و دستگاه و تشکيلاتی ندارم. در نتيجه اگر بگذارند همينجوری که مردم من رو می خواهند باشم ، حتماً فردا می روم ايران!

پرسيدن که مهندس صدای شما کيه ؟
    مهندس صدای ما اروين خاچيکيان است ، Pete هم هست و بعضی وقتها که مسائل پيچيده تر است مثل همين „بی سرزمين تر از باد” که ما توی ميکس کردنش به مشکل برخورده بوديم چون بيشتر از پنجاه تا صدا و افکت موازی داشت و ما نمی تونستيم انجام بديم ، در نتيجه از دست اندرکاران استفاده کرديم.

آينده موسيقی پاپ ايران را چه طور پيش بينی می کنيد ؟
    - موسيقی پاپ ايرانی رو خيلی خوب پيش بينی نمی کنم ، يعنی قطع نخواهد شد ، ادامه خواهد داشت. ولی اينهايی که دارن ميان جديد و پاپ کار می کنند بهتره يک مقدار قضيه را جدی تر بگيرند! اينکه هر کسی برای خودش داره آهنگ ميسازه مسئله ای نيست ، بسازند. اما خوب بسازند! هم توی لس آنجلس و هم توی ايران. اين مثل از سر باز کردن نباشه که يک ملودی رو سر هم کنيم و براش يک ريتم هم بگذاريم و يک شعر هم براش استفاده کنيم! متاسفانه دارم می بينم ۹۰ درصد اينجوری است که اصلاً خوب و قضيه اميدوار کننده نيست. بيايند و به جای ده تا آهنگ ، يکی بسازند. خيلی از خواننده های معروف هستند که با يک آهنگ معروف شدند و با همان موندند. يعنی يک آهنگ اين قدرت رو داره که اين کار رو بکنه. اونهايی که فکر می کنند اين هم ميشه پيشه آدم باشه ، نکنند اين کار رو بهتره!

پرسيدند در خانواده شما چند تا خواهر و برادر هستيد ؟
    - سه برادر و يک خواهر با نامهای سيروس ، سيامک ، سيمين و من کوچکتر از همه سياوش!
    و شما واقعاً مال کجای ايران هستيد ؟ قميشی يعنی از جايی با نام قميش ؟
    - بلی ، قميش جايی است در دزفول ، يک قطعه زمينی است که پدران من از اونجا می آيند. من متولد ۲۱ خرداد ۱۳۲۴ صادره از اهواز ، شماره شناسنامه ۱۷۳. هشت ماهه بودم که آمدم تهران ، از هشت ماهگی تهران بودم تا چهارده سالگی ، چهارده سالگی رفتم لندن ، بيست و پنج سالگی برگشتم ، سه چهار سال ديگه موندم ، انقلاب شد. از سال ۱۹۷۸ که ميشه بيست و پنج ، بيست و شش سال پيش در لس آنجلس زندگی می کنم و الان توی اين فکر هستم که هر چه زودتر از اين لس آنجلس يک جوری بزنم بيرون !

آهنگی که پيشنهاد می کنيد برای آخر مصاحبه ما ؟
    - همون فصل پاييزی باشه که شما خيلی دوست داريد!

bbcpersian

21. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

آلبوم „روزهای بی خاطره” سياوش قميشی

بهزاد بلور

چرا ساخته شدن آلبوم جديد سياوش اينقدر طول کشيد؟

.
    خوب سه دليلش رو که ما می دونيم:
    ۱- خواننده ای جديد؟! سياوش قميشی مدتی از اين دوسال رو با يک خواننده جديد زن کار می کرده و نمی دونيم کی ولی بزودی ازش باخبر می شيم.
    ۲-مورد ديگه جدائی سياوش از اروين خاچيکيان تنظيم کننده دو آلبوم „نقاب” و „بی سرزمين تر از باد” بوده! که بدنبالش مدتها طول کشيد تا تنظيم کننده جديدی رو پيدا کنه.
    ۳- عامل سوم اين آقاست: (چون طول کشيد تا پيدا بشه!)

الن جی در سالن له پله“le Palais” لندن.

الن جی نظريان در نهايت، کار آلبوم رو به آخر رسوند.
    در اين مقاله می فهميم که سياوش بيشتر از حد معمول به ضبط صداش و نوع آوازش در آلبوم وسواس بخرج داده.
    در اين مقاله همينطور می فهميم که چه ظريفکاری هائی در صدای آهنگها به کار برده شده که بعد از خوندن مصاحبه متوجهشون می شيم.
    تنظيم کننده جديد سياوش الن جی رو دم در سالن ديدم و گفتم چه کسی بهتر از الن که در جعبه اسرار „روزهای بی خاطره” رو برای ما باز کنه.
    الن در موسيقی پاپ ايرانی چهره آشنا و پرکاريه. چندين ساله که رهبر ارکستر خواننده های ايرانی بوده .
    يکشنبه دو هفته پيش که برای کنسرت با سياوش آمده بود لندن دم در سالن ديدمش و درباره اتفاقات پشت صحنه آلبوم سياوش قميشی باهاش حرف زدم.

از راست به چپ : رامون (گيتاريست) ، الن (با تی شرت آبی) و بهزاد (با کلاه)

الن، بعضی ها که آلبوم „روزهای بی خاطره” رو گوش کردن می گن که آلبوم شبيه دوتا آلبوم گذشته سياوش هستش و تغييری در سبک تنظيم آهنگها و سازبندی شنيده نمی شه!
    الن: شايد به ظاهر اينجوری بنظر بياد ولی واقعيتش اينه که اين آلبوم يک اختلاف بنيادی با آلبوم های قبلی داره.
    برخلاف اونچه که سنت آهنگسازهاست، من با سازهای زهی کار رو تنظيم نکردم بلکه از صدای پيانو بعنوان پايه آهنگها استفاده کردم.
    چيزی که من بهش معروف هستم ظريف کاری های پيانومه که اگه با دقت گوش کنی، متوجهش می شی.
    مثلا در آهنگهای „تصور کن” ، „ياد من باش” و „بوسه باد” اين کارپيانو و کی بورد من مشخصه. بنابراين بنياد آلبوم چيز ديگه ايه.
    در مورد آواز خوندن سياوش می خواستم برامون بگی. بيشتر از هر کس ديگه ای تو در اين چند ماه گذشته صدای سياوش رو با ميکروفن و بدون ميکروفن شنيدی. هر بار که باخود سياوش صحبت می کنم و می گم که بنظرم سبک خوندنش داره تغيير می کنه و اجراهاش پر احساستر شده، حرفمو رد می کنه و می گه „نه تلاش مخصوصی نکردم”!
    الان هم که ديگه شبيه خوانهاش در ايران دارن بيشتر می شن که نشون می ده ديگه سبک سياوشی شکل گرفته. برامون از اونچه که پشت صحنه گذشته بگو و دقتش در خوندن ترانه ها.
    (در اينجا رامون که گيتار آهنگهای آلبوم رو زده و تنظيم کرده و در کنسرتهای اخير با سياوش روی صحنه آمده يک نکته ای گفت)

رامون به همراه سیاوش قمیشی

رامون: يکی از دلايل اينکه آلبوم قبلی خيلی طول کشيد، وسواس سياوش د رانتخاب شعرها بود و بنظر من اين البوم يکی از قشنگرين مجموعه شعرهائيه که تابحال سياوش اجرا کرده. بنابراين اشعاری رو انتخاب کرده که احساسشو بتونه نشون بده.
    الن: اولا بگم که اين آلبوم فقط شش ماه آخر دستم بود و در تاخيرش بی تقصيرم! ولی يکی از دلايل تاخيرهمين وسواس سياوش برای ضبط آهنگهاست.
    مثلا برای ضبط صدای خودش (برای دو تا از آهنگها) رفت شمال کاليفرنيا چون اونجا يک استوديوئی بود که ميکروفن خيلی قديمی و جالبی داشت، جوری که نظيرش تو لس آنجلس پيدا نمی شه.
    سياوش مدتی اونجا بود تا با يک حس مخصوصی صداشو ضبط کنه. و اين کار رو کرد و بعد برگشت لس آنجلس.

الن و رامون (وقتی که داشتم اين عکس رو می گرفتن هر کاری کردم دگمه فلاش رو پيدا نکردم! بهزاد)

آهنگ „پنجره” هم داستان جالبی داره: سياوش صدای خودش رو برای اين آهنگ جداگانه ضبط کرده بود و قرار بود که من موسيقيشو اضافه کنم ولی يکروزی آمد خونه من و اين آهنگ رو خوند و منهم ضبطش کردم. بعد سياوش از اين اجراش خيلی بيشتر خوشش اومد و گفت: الن همينو نگه دار!
    رامون: البته وقتی که آهنگ رو گوش می کنين يک شگردی روی صدای سياوش هست که بعدا توی تنظيم بهش اضافه شده و انعکاس صدای مهمونخونه الن نيست. (خنده دسته جمعی)

استوديوی الن

و از صداهائی که برای آلبوم استفاده کردی بگو، و اينکه سازها و حس آهنگها سليقه کی بوده؟
    الن: سياوش به من آهنگها رو يکی يکی با کاست داد چندتاش رو با گيتار زده بود و چندتاش رو با کيبورد، و بعد نشستيم باهم سرعت ريتمها رو انتخاب کرديم و بعضی از سازبندی ها رو.
    حتی در مورد آهنگ گريه کن به من گفت که هرجوری خواستی درستش کن. بنابراين ۵۰ درصد سليقه منه و ۵۰ درصد سليقه سياوشه.
    و خيلی نکته ها درصدای آهنگها و تنظيم ها هست که کاملا کار رو از آلبومهای قبلی متمايز می کنه. مثلا من صداها رو خيلی شفاف ضبط کردم.
    چون فکر اين بودم که اگر مردم بعد از خريد سی دی بخوان آهنگها رو با کيفيت پائين تر MP۳ روی کامپيوتر گوش کنن، هنوز صدا کيفيت خوبی داشته باشه!
    شايد جالب باشه بدونين که اجرای الکترونيک „بوسه باد” رو من خودم تنهائی درست کردم و چهار روز قبل از بيرون آمدن آلبوم برای سياوش پخشش کردم. ولی خوشبختانه خوشش آمد و گفت „بره تو آلبوم”.

عکس روی جلدی آلبوم „روزهای بی خاطره”

نقشه های آينده چيه؟
    امشب تو کنسرت لندن سياوش يک مژده به من داد و گفت الن يک آهنگ دارم که بايد کارش رو شروع کنی. بنابراين از الان کار آلبوم جديد رو شروع کرديم.
    حس اين آلبوم چطوری خواهد بود؟
    باز دو تا آهنگ سبک ترنس (ريتم تند الکترونيکی) خواهد داشت و بقيه اش رو هنوز نمی دونم! (بهزاد: الن اينجا داشت ناخنش رو می خورد!)
    کلا من تصميم دارم که منتخبی از کارهای قديم سياوش رو به سبک الکترونيکی دوباره تنظيم کنم و بصورت يک آلبوم مجزا بيرون بدم. بنابراين اين آلبوم زودتر از آلبوم قبلی بيرون خواهد آمد.
    الن وقتی تو رو روی صحنه کنار سياوش قميشی ديدم يک سوالی منو قلقلک داد! اينکه چرا بعد از سالهای سال از منصور جدا شدی و با سياوش کارتو شروع کردی؟ با هم قهر کردين؟
    نه بابا ما با هم دوستيم و همکاری من با سياوش برمی گرده به ۳ سال پيش که باهاش يک کنسرت اجرا کردم و در عين حال با فرشيد امين هم کار می کنم. فقط ديگه بيشتر با سياوش دارم کار می کنم و در کنسرتهاش همراهش خواهم بود.

الن

23. 2 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

خان آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    3922
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    1,600
    1,927 بار تشکر شده در 634 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

دستت درد نکنه leon.
    کارای سیاوش قمیشی حرف نداره. من که خیلی دوستش دارم. (leonتخصص خاصی در مقاله داریا)

میدونین که سیاوس قمیشی از گذشته آهنگهای خیلی قشنگی داشته و هنوز هم داره و همه دوسش دارن.
    آهنگهاش بیشتر آروم بود و خیلی خیلی حال میدید و یه جوه خاصی رو مطلبید و یه حاله خاصی بهمون میداد.

ولی چند سالی هست که دیگه سیاوش از اون آهنگها نمیخونه و دیگه از آنگهای نمکی و احساسیش خبری نیست. و بیشتر به سمت آهنگهایی با ریتم سریع و ترنس رو آورده و حتی اهنگهای قدیمی و معروف خودشو به همین صورت باز خونی کرده(ریتمشون رو تغییر داده).

به نظر شما سیاوش می خواسته از دیگر خواننده ها از قبیل ابی و ... که اون ها هم تغییر روش دادن عقب نیوفته؟
    میدمنین که این گونه آهنگها(ترانه هایی با ریتم تند تر و به طوره کلی جدید تر در حاله حاضر طرفداران بیشتری داره)
    الان بیشتر خواننده های اون ور اب رو اسیر کرده. اندی یه آلبوم میسازه به نام خوشکلا باید برقصن یا افشین که یادتونه آهنگه یه ماچ دادو که همه جا پر شده بود و همه گوش میدادن . ولی الان دیگه خبری از اون آهنگا نیست. چون ترانه های بازاری بودن و فقط جنبه مالی اونا در نظر گرفته شده بود.
    به نظرتون سیاوش قمیشی دچار این دگر گونی مخرب نشده؟(امید وارم که نشده باشه)

باید خریدارم شوی تا من خریدارت شوم

وز دل و جان یارم شوی تا عاشق زارت شوم
    من نیستم چون دیگران بازیچه بازیگران
    اول به دام آرم تو را وان گه گرفتارت شوم

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

Album: Roozhayeh bee khatereh *

Album: Bee Sarzamin tar az Baad

Album: Neghab

Album: Haadeseh

Album: Shokofeh hayeh Kavir

Album: Ghaabeh Shishei

Album: Ghesseh Gol O Tagarg

Album: Ghesseh Amir [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

Album: Havaayeh Khaneh

Album: Hekaayat

Album: Khaabeh Baaraan

Album: Taak

Album: Farangis

Album: City of the Sun

26. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.31
    تشکر از پست
    960
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    19

از همه ی این قضایا که بگذریم می رسیم به مصاحبه ی سیاوش قمیشی و صحبت های کوتاه وی در مورد سال 86 و آنچه در این سال بر وی گذشته است. می توانید این مصاحبه را هم به صورت صوتی و هم به صورت تصویری از لینک هائی که گذاشته شده دانلود کرده و مشاهده نمائید . با تشکر از [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] که این ویدئو را در اختیار ما قرار دارد . سياوش قميشي : « آدم وقتی می خواد برگرده بهشون فکر کنه ، تراکم انقدر زیاده نمی تونه مشخص کنه ولی می دونم که بیشتر اوقات داشتم کار می کردم روی آلبوم رگبار که بالاخره تمام شد و سه سال هم طول کشید . بیشتر با رامون programing و هی بشین و کار کن و فکر کن و نتیجه بگیر و ... با یغما گلروئی پای تلفن ، برای شعر های بهتر یغما ، بهتر از نظر من ! همه ی شعرهای یغما خوبه . به این گذشت و یه مقداری هم مسائل شلوغ پلوغ لس آنجلس ، البته سه چهار ماهش هم نبودم به خودم تعطیالات دادم رفتم چرخیدم که خوب بود و سال به خصوصی نبود ، سال های بهتری هم بوده . ان شا الله 87 بهتر از 86 باشه »

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (تصویری ، 2 مگابایت)
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (صوتی ، 500 کیلوبایت)
    سیاوش در مورد عید نوروز ایرانی نیز صحبت هائی داشته است که مشابه صحبت هایش در مصاحبه ی نوروز سال ۱۳۸۵ است. وی گفت : « مسائل مربوط به حضرت مسیح وسط زمستون افتاده و همه جا برفه . اول بهار نوروز تره ! کاش همه ی ملل دنیا با هر دینی و عقیده ای و اینها اول بهار رو عید می گرفتن . پائیز رفته و زمستون رفته و مشکلات رفته و همه چی رنگی و شکوفه و هوای خوب و ضمنا انسان ها و حیوان ها ... »
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] (تصویری . ۲۰۰ کیلوبایت

28. کاربران زیر از Leon به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)