لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 49

موضوع: نظرخواهی:چقدر نواختن کتابهای ردیف در بداهه نوازی تاثیر دارد

Mojtaba آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    513
    میانگین پست در روز
    0.14
    تشکر از پست
    2,485
    3,087 بار تشکر شده در 787 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 12/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض نظرخواهی:چقدر نواختن کتابهای ردیف در بداهه نوازی تاثیر دارد

0 Not allowed! Not allowed!
    با عرض خسته نباشید خدمت دوستان عزیز

یک مسئله ای هست که ممکنه برای همه شما پیش اومده باشه که مثلا باید چندتا کتاب را بزنیم تا ویلن زدنمان خوب بشه یا اینکه چند سال باید ویلن بزنیم تا اینکه بتونم بداهه بزنیم یعنی در واقعه برای خودم پیش اومده مثلا پیش خودم فکر میکردم که اگر من مثلا هر 3 دوره ردیف استاد صبا را بزنم دیگه همه چی رو یاد گرفتم ولی بعدا فهمیدم که نه یه چیزهای دیگه هست که از ردیف هم بالا تر هست و ردیف در مقابلشان هیچ هست مثل نوازندگی پرویز یاحقی یا حبیب الله بدیعی که من از خیلی ها شنیدم که ردیف ایرانی در اصل این دو نفر اجرا میکردن

حالا می خوام یه بحثی رو شروع کنیم که زدن ردیف صبا چقدر تاثیر داره در بداهه نوازی؟

من از خیلی ها شنیدم که کسی که میخواد ویلن ایرانی را یاد بگیره ردیف صبا را نباید زیاد کار کنه چون دست آدم رو خراب میکنه و افرادی مثل حبیب الله بدیعی اصلا ردیف صبا را تدریس نمیکردن و بیشتر با شاگرد بداهه کار نمیکردن و این مطلبو من از چند نفر شنیدم

و این مطلبو کاملا خودم بهش اعتقاد پیدا کردم من 5 سال ویلن میزنم ولی باور کنید تازه 5 ماه هست فهمیدم ویلن چی هست و تازه شناختمش چون تو این 5 ماه اصلا با نت کار نکردم و فقط بداهه زدم و نوارهای بدیعی و یاحقی رو کار کردم

2. # ADS

amiraris آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1570
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    0
    70 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

منم 4 سالیه که ویولون میزنم . چند ماهیه که از گوشم دارم استفاده میکنم کلی ویولن زدنم فرق کرده اساتیدی هم به من توصیه کردن که نت رو به کل فراموش کنم. ولی خوب فکر نکنم کسی باشه که از رو نت زدنو تجربه نکرده باشه. به هر حال برای شروع لازمه از رو نت م زده شه. ولی ردیف نوازی همون طوری که شما فرمودی فقط با گوش و درک خود نوازندست

4. کاربران زیر از amiraris به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Mojtaba آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    513
    میانگین پست در روز
    0.14
    تشکر از پست
    2,485
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بله درستش هم همینه من به دوستانی که میخوان ویلن زدنشون خوب بشه و سلوهایی که بدیعی یا یاحقی و ملک زدن رو بزنن پیشنهاد میدم بیان اول سازشون با آهنگ هم کوک کنن و بعد شروع کنن همراه با آهنگ بزنن بعده یه مدت دستتون عادت میکننه امتحانش ضرر نداره

6. کاربران زیر از Mojtaba به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    6,312 بار تشکر شده در 1,841 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/0
    میزان امتیاز
    0

سلام خدمت دوستان
    1-بدون نت زدن رديف براي كسي كه تازه كاره مسلما خيلي سخته.
    2-از خيلي جهات هنوز پيش در آمد و آواز و گوشه ها را خوب نشناخته و حفظ نشده . اگر بدون حفظ رديف سراغ بداهه نوازي بره مسلما نه تنها بر موسيقي ايراني كه اساس آن رديف است مسلط نميشود بلكه بداهه نوازي را نيز كه انتهاي موسيقي ماست را به هيچوجه بدست نخواهد آورد.
    3-مسلما همه ميتونند بدون نت ويولن را فقط از راه گوش آموزش ببينند مثل قدما ولي اينجا چند مبحث با هم ادغام شده كه اصلا رديف را كنار بگذاريم و شروع كنيم به كار كردن از روي دست بزرگان. حالا از گوشه يي در شور به ماهور رفته و فرودش را در سه گاه اومده و... براي گوش نا آشنا به رديف ... ميدونيد چه مشقت و احتمالا مشكلاتي خواهد داشت.
    4-فرد ديگري رديف را كار كرده حالا يا نت يا گوشي (هر چند به نظرم گوشي كار كردن رديف براي دوره ي ما خيلي سخت است چون زمان ميرزا عبدا.. يا درويش خان كلاسهاي آموزش هر روز بود ولي الان هفته اي يكبار پس نت مرجعي خوبيه كه بتونه هميشه ضعف فراموشي را تا زمان حفظ گوشه ها جبران كنه) حتما بايد شروع كنه موسيقي را با عشق بزنه . همايون خرم ميگه وقتي رديف صبا تموم شد گفتم آقا چي كار كنم . گفت حالا بايد با عشقت ساز بزني . گفتم يعني چي ... خلاصه وقتي شروع كرديم تازه فهميدم كه
    بشوي اوراق اگر همدرس مايي كه درس عشق در دفتر نباشد.

8. 2 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط arian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام خدمت دوستان
    1-بدون نت زدن رديف براي كسي كه تازه كاره مسلما خيلي سخته.
    2-از خيلي جهات هنوز پيش در آمد و آواز و گوشه ها را خوب نشناخته و حفظ نشده . اگر بدون حفظ رديف سراغ بداهه نوازي بره مسلما نه تنها بر موسيقي ايراني كه اساس آن رديف است مسلط نميشود بلكه بداهه نوازي را نيز كه انتهاي موسيقي ماست را به هيچوجه بدست نخواهد آورد.
    3-مسلما همه ميتونند بدون نت ويولن را فقط از راه گوش آموزش ببينند مثل قدما ولي اينجا چند مبحث با هم ادغام شده كه اصلا رديف را كنار بگذاريم و شروع كنيم به كار كردن از روي دست بزرگان. حالا از گوشه يي در شور به ماهور رفته و فرودش را در سه گاه اومده و... براي گوش نا آشنا به رديف ... ميدونيد چه مشقت و احتمالا مشكلاتي خواهد داشت.
    4-فرد ديگري رديف را كار كرده حالا يا نت يا گوشي (هر چند به نظرم گوشي كار كردن رديف براي دوره ي ما خيلي سخت است چون زمان ميرزا عبدا.. يا درويش خان كلاسهاي آموزش هر روز بود ولي الان هفته اي يكبار پس نت مرجعي خوبيه كه بتونه هميشه ضعف فراموشي را تا زمان حفظ گوشه ها جبران كنه) حتما بايد شروع كنه موسيقي را با عشق بزنه . همايون خرم ميگه وقتي رديف صبا تموم شد گفتم آقا چي كار كنم . گفت حالا بايد با عشقت ساز بزني . گفتم يعني چي ... خلاصه وقتي شروع كرديم تازه فهميدم كه
    بشوي اوراق اگر همدرس مايي كه درس عشق در دفتر نباشد.
    آریان عزیز نظر شما را به شخصه بسیار پسندیدم. به مطالب بسیار خوب و درستی اشاره کردید.
    البته من ویلن کار نکردم اما فکر می کنم آموختن موسیقی ایرانی در همه ی سازها و در هر دوره ای سیستمی مشابه داشته و دارد.
    موسیقی ایرانی هم مبتنی بر دانش است و هم مبتنی بر احساس(البته موسیقی سایر ملل هم) اما نکته ای که در موسیقی ایرانی باید در نظر گرفت این است : دانش موسیقی ایرانی دانشیست که از صافی خودآگاهی عبور کرده و تبدیل به بصیرت و معرفت گشته است و احساس هم در موسیقی ایرانی تبدیل به „حال” می گردد. از این روست که از نظر شخصی من پرورش گوش و حس امریست بسیار ضروری و صد در صد مفید. هنگامی که شما ردیفی را از روی نت هم کار می کنید باز هم باید حالات را از طریق شنیدن بازسازی کنید. اما همانگونه که گفتید کار کردن ردیف با سیستم نت به نوازنده استیل می دهد و همینطور فهم و دانشی که نیاز دارد. به نظر من دلیل پیشرفت و تکامل در موسیقی و هر کاری دقیق بودن و پشت کار داشتن است. به نظر من باید ردیف را با دیدی تحلیلی و ریز بینانه یاد گرفت و اجرا کرد و با همین دید دقیق به تربیت گوش هم پرداخت (بیش از آنچه ساز می زنید موسیقی گوش بدهید) تا از برآیند این دوعامل به نتیجه ی مطلوب رسید.
    اگر به ساز زدن استاد یاحقی و استاد بدیعی و بقیه ی هم ترازان ایشان گوش دهید به جزییات حیرت آوری در جمله بندی ها و روایت ها پی می برید که حاصل چیزی جز دانش عمیق و معرفت این اساتید و همچنین دقت و وسواس فراوان آنها در یادگیری اصول موسیقی ایرانی نیست.
    با تشکر از دوستان

10. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

دوستان ویولون نواز من چند تا سوال پیرامون ردیف ازتون دارم
    در طول دوره ی آموزش ویولون نواختن ردیف استاد صبا آخرین مرحله است؟
    و آیا به ردیف های دیگر موسیقی ایرانی مثل میرزا عبدالله که کامل تر و حاوی نکات ریز موسیقی ایرانیه پرداخته میشه؟
    و اصلا نظر دوستان ویولون نواز در بین این دو ردیف میرزا عبدالله رو می پسندید یا ردیف استاد صبا؟
    ممنون
    این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آریان عزیز نظر شما را به شخصه بسیار پسندیدم. به مطالب بسیار خوب و درستی اشاره کردید.
    البته من ویلن کار نکردم اما فکر می کنم آموختن موسیقی ایرانی در همه ی سازها و در هر دوره ای سیستمی مشابه داشته و دارد.
    موسیقی ایرانی هم مبتنی بر دانش است و هم مبتنی بر احساس(البته موسیقی سایر ملل هم) اما نکته ای که در موسیقی ایرانی باید در نظر گرفت این است : دانش موسیقی ایرانی دانشیست که از صافی خودآگاهی عبور کرده و تبدیل به بصیرت و معرفت گشته است و احساس هم در موسیقی ایرانی تبدیل به „حال” می گردد. از این روست که از نظر شخصی من پرورش گوش و حس امریست بسیار ضروری و صد در صد مفید. هنگامی که شما ردیفی را از روی نت هم کار می کنید باز هم باید حالات را از طریق شنیدن بازسازی کنید. اما همانگونه که گفتید کار کردن ردیف با سیستم نت به نوازنده استیل می دهد و همینطور فهم و دانشی که نیاز دارد. به نظر من دلیل پیشرفت و تکامل در موسیقی و هر کاری دقیق بودن و پشت کار داشتن است. به نظر من باید ردیف را با دیدی تحلیلی و ریز بینانه یاد گرفت و اجرا کرد و با همین دید دقیق به تربیت گوش هم پرداخت (بیش از آنچه ساز می زنید موسیقی گوش بدهید) تا از برآیند این دوعامل به نتیجه ی مطلوب رسید.
    اگر به ساز زدن استاد یاحقی و استاد بدیعی و بقیه ی هم ترازان ایشان گوش دهید به جزییات حیرت آوری در جمله بندی ها و روایت ها پی می برید که حاصل چیزی جز دانش عمیق و معرفت این اساتید و همچنین دقت و وسواس فراوان آنها در یادگیری اصول موسیقی ایرانی نیست.
    با تشکر از دوستان
    تشكر استاد عزيز هرچي كه من به سختي ميتونستم بيان كنم شما با دقت تمام و كامل وجامع بيان فرموديد. تشكر

13. کاربران زیر از arian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    1,828 بار تشکر شده در 959 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط Kamanche [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان ویولون نواز من چند تا سوال پیرامون ردیف ازتون دارم
    در طول دوره ی آموزش ویولون نواختن ردیف استاد صبا آخرین مرحله است؟
    و آیا به ردیف های دیگر موسیقی ایرانی مثل میرزا عبدالله که کامل تر و حاوی نکات ریز موسیقی ایرانیه پرداخته میشه؟
    و اصلا نظر دوستان ویولون نواز در بین این دو ردیف میرزا عبدالله رو می پسندید یا ردیف استاد صبا؟
    ممنون

دوست عزیز ردیف میرزا عبدالله برای سنتور و تار است و ردیف استاد صبا برای ویالن .
    سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت
    آتشی بود در این خانه که کاشانه بسوخت

15. کاربران زیر از akanani به خاطر این پست تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

دوستان عزیز به نظر اساتید معاصر و خود من که در حدود 7-8 سال هست ویالن می زنم اصلا ردیف هم از داهه نوازی سرچشمه گرفته شده . همین کتاب ردیف استاد خرم نوای مهر از بدهه نوازی ایشان است یا ردیف استاد ملک باز ردیف ایشان هم از بداهه نوازی است الی آخر . تمامی اساتید همگی از بداهه نوازی ردیف دادن

17. 2 کاربر برای این پست از akanani تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

یک مطلب در باب ردیف میرزا عبدالله و ردیف صبا قطعا ردیف صبا ردیفیست برای ویلن و مناسب برای این ساز اما نواختن ردیف میرزا عبدالله هم می تواند برای ویلن خالی از لطف نباشد اما نیاز به ویرایش و تطبیق برای این ساز را دارد.
    نکته ای جالب که شاید بی مناسبت نباشد اینکه استاد گرانقدر من جناب آقای حسن ادیب زیر نظر استاد طلایی ردیف میرزا عبدالله را برای کمانچه نت نگاری و ویرایش و اماده کرده اند که سالیانیست به دلیل مشکلات مالی و هزینه ی فراوان چاپ امکان انتشار آن را نیافته اند. از این منظر ایشان اولین نفری هستند که اقدام به انجام این مهم کرده اند و انتشار این کتاب خدمت بزرگی به موسیقی ایرانی خواهد بود. امیدوارم که موجبات آن فراهم گردد.
    با سپاس

19. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

پیش فرض سوال

نقل قول نوشته اصلی توسط akanani [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان عزیز به نظر اساتید معاصر و خود من که در حدود 7-8 سال هست ویالن می زنم اصلا ردیف هم از داهه نوازی سرچشمه گرفته شده . همین کتاب ردیف استاد خرم نوای مهر از بدهه نوازی ایشان است یا ردیف استاد ملک باز ردیف ایشان هم از بداهه نوازی است الی آخر . تمامی اساتید همگی از بداهه نوازی ردیف دادن
    Akanani عزیز سوالی که برای من مطرح است در خواندن نظر شما این است که به نظر شما یک هنرجوی موسیقی ایرانی باید چه مراحلی را طی کند و چگونه و چه محتوایی را بیاموززد تا بتواند به گونه ای بداهه بنوازد که از نظر ساختار جمله بندی و ارتباط مفهومی جملات به حدی محکم و استوار باشد که قابل ثبت به صورت ردیف گردد؟ همانطور که شما اشاره کردید همه اساتید ردیف دان ما ردیفی شخصی هم برای خود دارند که ناشی از بداهه نوازی های آنها حول گوشه های دستگاههاست. در ویلن و سازهای دیگر مثلا ردیف استاد صبا برای ویلن و مواردی که شما اشاره کردید و مثلا ردیف استاد پایور برای سنتور و ردیف عالی استاد شهنازی برای تار و ردیف استاد هرمزی برای سه تار و ... اما سوال همان است که چگونه ساختاری محکم را ایجاد کنیم که قابل ثبت به عنوان ردیفی شخصی باشد؟
    نظر شخصی من در باب فراگیری موسیقی ایرانی چنین است: همواره باید به دنبال یادگیری و یافتن سرچشمه اصلی بود . مثال : استاد علیزاده استاد لطفی استاد طلایی استاد پیرنیاکان و ... همگی امروزه دارای شیوه ای شخصی هستند حال به نظر شما هنرجو باید به دست آنها نگاه کند و سعی در تقلید از آنها داشته باشد و یا باید به سرچمه ای که چنین گلهای رنگارنگی را پرورش داده توجه کنند ؟ یعنی شیوه ی استاد شهنازی و ردیف ؟ نظر شخصی من این است که صد البته به سرچشمه زیرا اینها برگ و بار آن ریشه هستند و کسی نمی تواند از ابتدا بر روی این برگ و بار پایه ای محکم برای کار خود ایجاد کند. باید سیری را که لطفیها و علیزاده ها طی کرده اند طی کند. ما در موسیقی و هیچ کار دیگری مسیر میان بر نداریم . منتها قطعا با امکانات و دانش روز شاگرد امروزی زمان کمتری می خواهد که با طی کردن راه ناهمواری که متاخرین طی کرده اند به آنها برسد و بعد نیز از آنها درگذرد. پس هیچگاه در هنر نباید به فکر راه میانبر بود . باید مسیر ها را به درستی طی کرد. با پشتکار و اعتقاد و بعد بداهه نوازی هم می آید و بعد بصیرت هم می آید و همه چیز در سر جای خود قرار می گیرد.
    با تشکر

21. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط akanani [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جناب آقاي اكانيني عزيز ، استاد خرم و ملك و بنده وشما ابتدا رديف را مياموزيم و در صورت ذوق و استعداد لازم و آشنايي كامل با گوشه ها به عنصر بداهه نوازي دست ميابيم . به نظر شما اينطور نيست. بعد مسئله ي ديگر اين است كه رديف كه تغيير نميكند بلكه استادان ممكن است به گو شه هاي جديدي دست يابند و آنرا به رديف اضافه كنند. نظر شما چيست؟

23. 2 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

Mojtaba آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    513
    میانگین پست در روز
    0.14
    تشکر از پست
    2,485
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

به نظر من کتابهای ردیف خیلی نمیتونه حس بداهه نوازی را بالا ببره و دوستان اشاره کردن به اینکه شاگرد باید حتما کتابهای ردیف رو بزنه تا بتونه دستگاهها و گوشه ها رو بشناسه من با این نظرتون موافقم ولی در درجه اول همه چیز مرتبط میشه به خوده شاگرد باور کنید من کسانی رو دیدم که ردیف 1 را تمام کردند ولی هنوز دستگاهی مثل ابوعطا رو نمیشناسن و آشنایی به گوشه ها ندارن

من منظورم بیشتر این هست که نباید زیاد به کتابهای ردیف دلبست چون این ردیف به هیچ عنوان کتاب کاملی نیست چرا؟ من دلیل دارم : 1_کوک های که در اون بداهه نوازی میشه رو یاد نمیده به نظر شما میشه در کوک می لا می لا بداهه نوازی دشتی کرد و چهارمضراب زد ؟ کوک اصلی دشتی برای بداهه نوازی می لا سی سل هست یا مثلا دستگاه سگاه کوکی مثل ر لا سی کرن سل دیگه اصلا استفتده نمیشه شما اگه کارهای یاحقی و بدیعی و یا ملک رو ببنید همشون با کوک می لا دو لا میزنن و یا حتی دستگاه همایون کوک بداهه نوازیش ر لا سی کرن فا سری هست 2 _ در کتاب ردیف به خاطر نوع تکیه هایی که داره و سبکی که زده شده باعث میشه هنر جو همیشه در همون حالت بمونه و پیشرفت نکنه و باعث میشه که شما نتونید سبکهای افرادی مثل بدیعی یا یاحقی و یا ملک را بزنید
    چون این تجربه ای هست که خودم کردم و وقتی کتاب 1 ردیف رو تمام کردم دیدم به هیچ عنوان نمیتونم بداهه بزنم و همین باعث شد که برم دنبال سبک بدیعی و یاحقی

25. 2 کاربر برای این پست از Mojtaba تشکر کرده اند:

Mojtaba آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    513
    میانگین پست در روز
    0.14
    تشکر از پست
    2,485
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط arian [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جناب آقاي اكانيني عزيز ، استاد خرم و ملك و بنده وشما ابتدا رديف را مياموزيم و در صورت ذوق و استعداد لازم و آشنايي كامل با گوشه ها به عنصر بداهه نوازي دست ميابيم . به نظر شما اينطور نيست. بعد مسئله ي ديگر اين است كه رديف كه تغيير نميكند بلكه استادان ممكن است به گو شه هاي جديدي دست يابند و آنرا به رديف اضافه كنند. نظر شما چيست؟
    من شاید تا چند ماه پیش با این نظر شما موافق بودم ولی الان نه کی گفته که هنرجو باید حتما کتابهای ردیف رو بزنه به گوشه تاما تسلط داشته باشه تا بتونه بداهه نوازی کنه من خودم این دفعه رفتم پیش یه نفر یارو از دوستهای یاحقی و بدیعی و ملک و خرم بود akanani میدونه کیو میگم یارو شاگرد داشت 4 ماه تازه ویلن رو از صفر شروع کرده بود داشتش بداهه شوشتری میزد با کوک می لا می می من پیش خودم گفتم که شاید مثلا این یکی فقط این جوری هست بعد دیدم نه 90 درصد شاگرداش اینجوری هستن

27. 3 کاربر برای این پست از Mojtaba تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

البته در اینکه اختلاف نظر پیرامون این امر(شیوه های آموزشی) وجود دارد شکی نیست. اما پر واضح است که زدن ردیف به تنهایی دلیل بر بداهه نواز شدن نیست. اما بدون دانستن ردیف هم بداهه نوازی مفهومی ندارد. حال مثلا می توان گفت این ردیف را سینه به سینه باید کارد کرد یا با تلفیق و استفاده از نت (که باز محل اختلاف هست) .
    چون به طور مثال هنگامی که شما به صورت گوشی مثلا به تقلید از بداهه نوازی های استاد یاحقی می پردازید باز هم با گوش به فراگیری جملات ردیف وار پرداخته اید منتها بدون آگاهی از چند و چون قضیه. دوستان عزیز من همانطور که گفتم به نظر من راه میانبر وجود ندارد. آن شاگردی که بدون نت و فقط بداهه می زند با عرض پوزش در نهایت می تواند ویلن زن گروه آریان بشود یا در کارهای عباس قادری ویلن بنوازد(البته این جمله را به عنوان شوخی عرض کردم چون نوازندگان بسیار باحال و باشعوری هم برای امثال آقای قادری و... ساز زده اند) منظور این است که این شیوه و در امروز توان تربیت نوازنده ی صاحب معرفت و دانش ندارد. آنکس که ردیف می زند و طوطی وار و آنکس که بداهه! یاد می گیرد و بی دانش هر دو راهی بن بست را در موسیقی طی می کنند.
    هم دانش و هم تربیت گوش با هم. همه بر می گردد که دانش مربی یا استاد! که چگونه هنرجو را هدایت کند و بصیرت را به او منتقل سازدو نقش مربی و استاد! را در آموزش موسیقی ایرانی نباید دست کم گرفت.
    با تشکر

29. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    Akanani عزیز سوالی که برای من مطرح است در خواندن نظر شما این است که به نظر شما یک هنرجوی موسیقی ایرانی باید چه مراحلی را طی کند و چگونه و چه محتوایی را بیاموززد تا بتواند به گونه ای بداهه بنوازد که از نظر ساختار جمله بندی و ارتباط مفهومی جملات به حدی محکم و استوار باشد که قابل ثبت به صورت ردیف گردد؟ همانطور که شما اشاره کردید همه اساتید ردیف دان ما ردیفی شخصی هم برای خود دارند که ناشی از بداهه نوازی های آنها حول گوشه های دستگاههاست. در ویلن و سازهای دیگر مثلا ردیف استاد صبا برای ویلن و مواردی که شما اشاره کردید و مثلا ردیف استاد پایور برای سنتور و ردیف عالی استاد شهنازی برای تار و ردیف استاد هرمزی برای سه تار و ... اما سوال همان است که چگونه ساختاری محکم را ایجاد کنیم که قابل ثبت به عنوان ردیفی شخصی باشد؟
    نظر شخصی من در باب فراگیری موسیقی ایرانی چنین است: همواره باید به دنبال یادگیری و یافتن سرچشمه اصلی بود . مثال : استاد علیزاده استاد لطفی استاد طلایی استاد پیرنیاکان و ... همگی امروزه دارای شیوه ای شخصی هستند حال به نظر شما هنرجو باید به دست آنها نگاه کند و سعی در تقلید از آنها داشته باشد و یا باید به سرچمه ای که چنین گلهای رنگارنگی را پرورش داده توجه کنند ؟ یعنی شیوه ی استاد شهنازی و ردیف ؟ نظر شخصی من این است که صد البته به سرچشمه زیرا اینها برگ و بار آن ریشه هستند و کسی نمی تواند از ابتدا بر روی این برگ و بار پایه ای محکم برای کار خود ایجاد کند. باید سیری را که لطفیها و علیزاده ها طی کرده اند طی کند. ما در موسیقی و هیچ کار دیگری مسیر میان بر نداریم . منتها قطعا با امکانات و دانش روز شاگرد امروزی زمان کمتری می خواهد که با طی کردن راه ناهمواری که متاخرین طی کرده اند به آنها برسد و بعد نیز از آنها درگذرد. پس هیچگاه در هنر نباید به فکر راه میانبر بود . باید مسیر ها را به درستی طی کرد. با پشتکار و اعتقاد و بعد بداهه نوازی هم می آید و بعد بصیرت هم می آید و همه چیز در سر جای خود قرار می گیرد.
    با تشکر

اگر نظر من را بخواهی من می گم برای رسیدن به بداهه نوازی حتما باید ردیف ها را بدانیم . ببین بداهه نوازی که ریتم و وزن نداشته باشه که بداهه نوازی نیست. آن کار را یک آدمی را بیاری که تا حالا ویالن هم دستش نگرفته می تواننه بداهه نوازی کنه . نظر شخصی من اینه که تمام قوانین را باید دانست و ردیف ها را زد تا بتوان بداهه نوازی کرد .
    در مورد ردیف ها نظری ندارم شاید اصلا کسی دوست نداشته باشه ردیف صبا را بزنه از ردیف تجویدی شروع کنه یا عکس آن

31. 2 کاربر برای این پست از akanani تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)