لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 33 به 48 از 49

موضوع: نظرخواهی:چقدر نواختن کتابهای ردیف در بداهه نوازی تاثیر دارد

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    55

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط malaria [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزیز ردیف . ردیفه حالا زیاد فرقی نمیکنه صبا نوشته باشه یا میرزا عبدلله نوشته باشه به نظر من بداهه نوازی هایی که مثلا در زمان صبا و میرزا عبدلله زده میشد یه حالت خاصی داشت و مختص خودشون بود ولی رفته رفته با اومدن افرادی مثل یاحقی و بدیعی و ملک و یا حتی در تار مثل فرهنگ شریف سبک جدیدی روی کار آمد که کلا خیلی فرق میکرد با زمان صبا و اینو خیلی راحت میتونید مقایسه کنید شما کتاب ردیفی که استاد صبا نوشته مثلادستگاه دشتی رو مقایسه کنید با یکی از آثار بدیعی یا یاحقی شما میبینید زمین تا آسمون با هم فرق دارند چه از نظر آرشه کشی و تکیه زنی
    مالاریای عزیز اتفاقا خیلی فرق میکنه ردیف استاد صبا و میرزا عبدالله
    ردیف میرزا عبدالله بسیار بسیار وسیع تره و تقریبا مورد استفاده ی تمامی سازهای موسیقی ایرانه اما ردیف استاد صبا فقط برای ویولون نوشته شده و برای سازهای دیگه کاربردی نداره

در بداهه نوازی ها هم به نظر بنده نقش ردیفی که نوازنده زده بسیار موثره و معلومه که نوازنده تحت تاثیر کدام ردیف موسیقی ایرانیه مثل آقای داریوش طلایی که به وضوح سازشون تحت تاثیر ردیف میرزا عبدالله هستش
    نوازنده هایی رو هم که اسم بردید مشخصه که بیشتر روی ردیف استاد صبا تمرکز داشته اند تا ردیف های دیگر
    و...
    این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

2. 2 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

با تشکر از همه دوستان عزیزی که در این بحث شرکت می کنند مخصوصا جناب آریان که نظرات و مطالبی که از اساتید نقل کردند دقیقا مورد قبول این بنده ی حقیر هم هست و موضع نظر شخص من هم همان است که استاد طلایی در تبیین مفهوم بداهه نوازی بیان کردند و همینطور مطالب دیگری که از سایر اساتید نقل کردید بسیار آموزنده مستدل و روشنگر بود . اما به هر حال همچنان اختلاف نظر فراوان در سطوح بالا هم در مورد شیوه ی آموزش وجود دارد پس بنابر این ممکن است که در اینجا هم همه ی دوستان به اجماع نظر نرسند که اصلا امر ناپسندی نیست ولی می توان از رهگذر این مباحثات برای بررسی دیدگاهها و سبک سنگین کردن آن استفاده کرد و هر فرد خودش قضاوت کند.

نقل قول نوشته اصلی توسط akanani [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    جناب آرین شما یعنی نظرتان این است که ردیف از بداهه نوازی نیست یعنی حضرات تمام این نت ها را جمع کردن از گذشته ها و حالا ردیف دادن بیرون . ردیف از نظر شما یعنی چی ؟ غیر ازاینه که مثل یک دائره المعارف موسیقی است که از بداهه نوازی یک فردی بدست آمده .

2- درباره ردیف که شما فرمودید تغییر نمی کند . آن دستگاه است که تغییر نمی کند . شما برای من دو تا ردیف مثال بزن که مثل هم باشن . منظور از گوشه فرضا گوشه کرشمه خوب این در تمام ردیف ها هست. حتی در درآمد استاد خالقی هم هست.
    به هر حال من نظرم این بود و برای عقائد دیگران هم احترام قائلم
    همانطور که آریان عزیز طی مطالب بسیار خوبی فکر می کنم به طور کامل پاسخ این پرسش Akanani عزیز رو دادند من هم فکر می کنم که ردیف موسیقی ایرانی به عنوان رپورتوار موسیقی ما صرفا تراوشات ذهنی و بداهه نوازی شخصی مثل آقا علی اکبر فراهانی و یا میرزا عبدالله و یا آقا حسینقلی نبوده بلکه بسیاری از انگاره ها و الحان موجود در ردیف موسیقی ایرانی در طول تاریخ این مرز و بوم شکل گرفته تکمیل شده و سینه به سینه حفظ و نقل گردیده است. کما اینکه از نام گوشه ها می توان به این مطلب پی برد که هم قدمت تاریخی را در بر می گیرد و هم گستره سرزمینی را.
    پس نمی توان گفت که رپورتوار موسیقی ایرانی از پایه صرفا بداهه نوازی ای بوده است کما اینکه بسیاری از الحان و گوشه ها قدمتی هزار ساله و حتی بیشتر دارند. ببینید دوستان عزیز ردیف یا رپورتوار موسیقی ایرانی اساسا ضمن اینکه بیان کننده ی وسعت و تنالیته های مختلف موسیقی ایرانیست دارای استراکچریست که ساختمان موسیقی ما را تشکیل می دهد: به معنی اینکه در هر دستگاه موسیقی ایرانی همانطور که در مطالب اریان عزیز هم بود توالی گوشه ها از نظر سیر درجات گام آن دستگاه داری توالی ای منطقیست و علاوه بر آن در ردیف موسیقی ایرانی ساختار جمله بندی ها دارای اسکلت و شکلی کاملا مشخص است که اصلا تصادفی نیست. شما این فرم ها را در همه ی دستگاهها می بینید ، اینها جملات و ساختار های ریزی هستند که در کنار هم گوشه ها را تشکیل می دهند. مثلا فرمی به نام „پنجه مویه” در بسیاری از گوشه های یک دستگاه و عینا در بسیاری از گوشه های دستگاههای دیگر تکرار می شود و الی ماشاالله فرم های دیگر مثلا فرم های ریتمیک(بر مبنای تعریف موسیقی ایرانی دارای ادوار) مانند کرشمه مانند چهار پاره مانند نغمه و ... که باز در دستگاهها و گوشه ای مختلف تکرار می شود. پس این امر تصادفی نیست بلکه اساسا هویت و شخصیت و شالوده ی موسیقی ایرانیست. این(ردیف) زبانیست که باید برای سخن گفتن در وادی موسیقی ایرانی فرا گرفته شود.
    و اینکه شما جز در سایه ی نواختن ردیف به صورت مدون به این آگاهی ها پی نمی برید. در مورد ردیف استاد صبا هم که آریان عزیز فرمودند در نقل قول ها بود که ایشون این ردیف رو اختراع نکردند و یا بداهه تصنیف نکردند بلکه بر مبنای آنچه که بوده و آموزش دیده بودند از اساتیدشون اون رو برای ویلن تالیف و روایت کردند و البته چند گوشه هم به آن افزودند که آن هم باز مثلا از موسیقی محلی بوده به طور مثال گوشه ی دیلمان در آواز دشتی. پس هر کسی هم که ردیف دارد آن را روایت کرده و شاید به نوعی برداشت خود را از آن هسته ی اصلی بیان کرده است.

نقل قول نوشته اصلی توسط malaria [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ببخشید این حرف شما چه معنی داره شما با این حرفتون هم به من و هم کسانی که دارن از این روش استفاده میکنن توهین میکنید در ضمن سبک استادانی مثل یاحقی و بدیعی سبکی هست کسی نتونسته به اون برسه شما حالا دو تا مطرب بی سرو پا اومدن دارن برای پول در آوردن مردم رو میرقصونن دلیل نمیشه شما این با سبک یاحقی برابر کنید در ضمن آهنگی که امثال استاد یاحقی و بدیعی میزدن نمیشد به نت تبدیل کرد چون از نت فراتر بود وگرنه خودشون ردیف مینوشتند
    مرسی علی از توضیحاتت عالی بود کسی که میخواد بداهه نوازی کنه حتما باید به ردیف آشنایی داشته ولی نه اینکه بیاد مرجع خودش رو کتابهای ردیف قرار بده و هرچی که اونجا نوشته شده هست رو بزنه کتابهای ردیف فقط یک مقدمه ای است از شروع بداهه نوازی
    مالاریا ی عزیز چون اسم این بنده ی حقیر هم علی هست و این دو پست شما در توالی هم نمی دانم که آیا پست دوم شما در خطاب به من بوده یا نه. اگر اینطور باشد که ما به تفاهم رسیده ایم و اگر نه باید من توضیح بدهم خدمت شما.
    نکته ی اولی که باید بیان کنم این است که بارها البته تکرار کرده ام که شیوه ی آموزشی محل اختلاف هست و هر کس هر شیوه ای را که می خواهد می تواند در پیش بگیرد. در اینجا باید در نظر داشت که هر ابراز نظری از منظر شخصیست و نباید آن را به عنوان توهین تلقی کرد. یعنی همانطور که شما به شیوه ای برای یادگیری موسیقی ایرانی اعتقاد دارید من هم به شیوه ای اعتقاد دارم و فقط به بیان دیدگاهها می پردازیم.
    به هر حال مطلبی که عنوان کردم نظر شخصی من بود و اصلا جبنه ی توهین به شخص شما و یا دیگر دوستان نبود. ما اینجا جمع شده ایم که از هم بیاموزیم و با هم گفتگو کنیم و قصد بیان دیدگاه هاست بنابر این با شخصی کردن بحث به اصل کار لطمه وارد می شود و گفتگو از مسیر خود خارج می گردد.
    از اینکه بگذریم همانور که گفتم در نظر من بدون یادگیری ردیف موسیقی ایرانی و فهمیدن نحوه ی روایت و جمله بندی و ارتباط مفهومی و تسلسل گوشه ها ، بداهه نوازی بی معنیست. تازه این کلمه که این قدر محل اختلاف است قدمتی 70 80 ساله دارد همانطور که باز در نقل قولهای جناب آریان بود و مفهومی تازه بنیاد در موسیقی ایرانیست.
    در مورد افرادی هم که مثلا برای عباس قادری یا فلان خواننده ساز می زنند من اشاره ای داشتم که مخصوصا هم برای مشخص شدن قضیه توضیح داده بودم که به عنوان شوخی این مطلب را بیان می دارم وگرنه مثلا مگر میرزاده که خدایش رحمت کناد کم بزرگ بود ؟ ایشان هم آهنگ ساخته اند و هم ساز زده اند برای برخی خواننده ها و افراد دیگری مثل سلمکی . اتفاقا اینها جزو باحال ترین افراد در موسیقی ایرانی هستند که اتفاقا مورد خشم برخی داعیه داران مکتب ردیف هم قرار داشته و دارند ولی من چنین دیدی ندارم به شخصه. و اما در مورد شیوه ی شخصی و سبک استاد یاحقی و ملک ببینید فرد برای اینکه ادعای سبک یاحقی یا ملک با بدیعی را بکند باید به بزرگی خود آنها باشد چون خودتان به زیبایی اشاره کردید که آنقدر کار این اساتید حاوی پیچیدگی و ظرافت بوده که امکان نت کردن تمام حالات میسر نبوده است پس چگونه این ظرافت ها و پیچیدگی های حالات و جملات را یک شاگرد می تواند ابتدا درک و سپس اجرا کند؟
    آستاد یاحقی هم خدمت استاد حسین یاحقی به فراگیری ردیف ایشان که روایتی از رپورتوار موسیقی ایران بوده پرداخته اند و البته نبوغ فردی مثل پرویز یاحقی را نباید نادیده گرفت و یا استاد بدیعی هم همینطور ایشان هم در زمان خود ابتدا از مقدمات و فراگیری ردیف ها آغاز کرده اند. شما با نگاه کردن به سطح آنها یک هدف عالی دارید برا جلو رفتن ولی تقلید صرف از نواخته های آنها راهی است بن بست.
    با تشکر

4. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4198
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    70 بار تشکر شده در 28 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

درود بر دوستان گرامی

هدف اصلی بنیاد گذاران ردیف ، تدوین مجموعه ای مرتبط و منظم از ملودی های سنتی بود.آنها لزوما" به دنبال نظم دادن به سیستم((مدال))(مایه،آواز،دستگاه و یا مقام و به طور کلی ردیف) نبودند . بنا بر این رابطهء ((مد)) ها(مایه ها) در این سیستم روشن نشده است و نظام آموزشی آن در بر گیرندهء هیچ تئوری و یا اصطلاح نامهء روشنگر نیست.

داریوش طلایی_نگرشی نو به تئوری موسیی ایران_ص16و17

از دیدگاه من مهمترین نقص و ایراد ردیف نکتهء بالاست
    ویرایش توسط خسروانی : Wednesday 30 January 2008 در ساعت 01:57 AM

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    6,312 بار تشکر شده در 1,841 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/0
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Kamanche [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان حالا که همه به یه نظر مشترک رسیدید بگذارید در موردبه مبحث دیگه بحث کنیم.
    قبول دارم که ردیف استاد صبا یا استاد تجویدی و... برای ویولون نوشته شده اما شاید یه با یه مقایسه به این نتیجه برسیم که ردیف هایی که برای ویولون منتشر شده در مقایسه با ردیف های قدیمی تر مثل میرزا عبدالله یا آقا حسینقلی خیلی محدود تره. و همین ردیف ها هست که اصول آموزش موسیقی ایران به روش سینه به سینه رو تشکیل میده (همونطور که میدونید از ردیف میرزا عبدالله برای آموزش تمامی سازهای موسیقی ایران استفاده میشه حتی کمانچه و نی)

فکر نمی کنید برای برای آشنایی بیشتر با موسیقی ایرانی و بیشتر شدن قدرت بداهه نوازی نواختن ردیف های قدما میتونه مفید تر باشه؟هرچند برای تار نوشته شدن؟
    دوست عزيز آقاي كمانچه سلام
    به موضوع بسيار خوب و زيبايي اشاره كرديد خيلي دوست دارم به آن پرداخته بشه تا منهم از اطلاعات دوستان عزيز بيشتر استفاده كنم ولي چنانچه صلاح ميدونيد اين مطلب توي يك تاپيك جديد عنوان بشه و در صورت امكان به صورت مدون تا با يك زبان مشترك به مرور جلو بريم و مورد به مورد مسائل را تحليل كنيم تا به شناخت كامل و جامعي برسيم . منظورم اينه كه اول رديف ،دستگاه و آواز را تعريف كنيم ،چگونگي شكل گيري آنها را ذكر كنيم ،انواع آن را بگيم و به همين صورت بالا و بالا تر بريم تا به مسائل جدي تر كه رسيديم مجبور نباشيم از اول برگرديم و ببينيم كه مثلا منظور از دستگاه يا تفاوت روايت ها و غيره را دوباره به بحث بگذاريم . هم سريعتر به نتيجه ميرسيم ، هم مدون تر خواهد بود. اگر دوستان موافقند تاپيكي جديد به اسم رديف باز كنيم. منتظر نظر شما؟

7. 2 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    1,828 بار تشکر شده در 959 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    18

دوستان از نحوه صحبت همگی تا الان من به این نتیجه رسیدم که همه با بحث اول موافقن به نظر همه اول باید ردیف را دانست تا بداهه نواز شد و لی 100 درصد نیست. آیا من از نظرات همه این نتیجه را درست فهمیدم ؟
    سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت
    آتشی بود در این خانه که کاشانه بسوخت

9. 2 کاربر برای این پست از akanani تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با اجازه ي دوستان ميخواستم مطلبي ديگري هم اضافه كنم اگر اجازه بفرماييد. (داخل پرانتز من نام فاميلم آرين هست. نه آريان ولي هرچي از دوست رسد نيكوست)

دكتر محمد تقي مسعوديه
    بديهه سرايي در موسيقي سنتي ايران
    بديهه سرايي در موسيقي سنتي ايران فقط در ارائه رديف سنتي مصداق پيدا ميكند . رديف موسيقي سنتي عبارتست از توالي مدون و تثبيت شده ملوديها . اين ملوديها همانطور كه بارها گفته شد نمونه هايي انتزاعي هستند كه مبنا يا زير بناي تغييرات عيني ملودي را تشكيل ميدهند . تغييرات عيني ملوديها تا بينهايت امكانپذير است.
    به همين دليل از يك سو تعداد ملوديها و از سوي ديگر توالي تدوين يافته آنها در مكاتب مختلف رديف با هم تفاوت دارند . فقط مقايسه ي نمونه هاي موجود مكاتب مختلف رديف مي تواند تشابه و تغاير آنها را روشن كند. تعليم رديف سنتي به نحو معمول در اصل فاقد جنبه ي بديهه سرايي است . زيرا شاگرد ملزم است آنچه را استاد به او تعليم مي دهد دقيقا فراگرفته و بدون تغيير ارائه دهد.
    با احاطه ي كامل بر رديف سنتي است كه اجرا كننده ملوديها را به عنوان الگوهاي زير بنايي مورد استفاده قرار داده و تغيير و تحول ميدهد . در اين تغيير و تحول بي شك فيگورهاي ملودي ، ارزشهاي متري اصوات و چگونگي توالي آنها و غيره ، از يكديگر لاينفك نيستند. موسيقيدان سنتي در بديهه سرايي يا در چگونگي تغيير و تحول نمونه ي انتزاعي ملودي از آزادي بسيار ي برخوردار است. اما اين آزادي در چهارچوب خصايص تثبيت شده ي ملودي محدود مي شود. بنابر اين بديهه سرايي در موسيقي سنتي ايران به هيچ وجه موسيقي را كه بر هيچ الگو يا نمونه ي زيربنايي ملوديك مبتني نباشد ، شامل نمي شود. تغييرات ملودي خصوصا به صورت اختصار ، تطويل ، ادغام ،و تغيير فونكسيون فيگورها و تزيينات ملودي شكل مي گيرند.
    (مباني اتنوموزيكولوژي-صفحه 113 انتشارات سروش چاپ اول 1365)
    ویرایش توسط arian : Wednesday 30 January 2008 در ساعت 10:20 AM

11. 2 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

جناب آریان از توضیحاتتان تشکر . لطف کنید درباره مطلبی هم که من گفتم نظرت را بگو

13. کاربران زیر از akanani به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

جناب آقاي اكانيني عرض سلام
    من وامدار نظرات بزرگان موسيقي ايران هستم. آقاي دكتر مسعوديه چنين فرموده اند:
    1-بديهه سرايي در موسيقي سنتي ايران فقط در ارائه رديف سنتي مصداق پيدا ميكند
    2-تعليم رديف سنتي به نحو معمول در اصل فاقد جنبه ي بديهه سرايي است
    3-با احاطه ي كامل بر رديف سنتي است كه اجرا كننده ، ملوديها را به عنوان الگوهاي زير بنايي مورد استفاده قرار داده و تغيير و تحول ميدهد
    به نظر من شرط لازم براي بداهه نوازي يادگيري جامع رديف است ولي كافي نيست. شرايط ديگر ي نيز بر بداهه نوازي مترتب است. مانند ذوق ، عشق ، تكنيك ،تجربه و...

به قول مرحوم استاد تجويدي : دانستن رديفهاي سنتي ايراني مانند دانستن لغات موجود در زبان فارسي است و همه كس تنها با تسلط به لغات ، شاعر و هنرمند نمي شود
    تشكر از تاپيك خوب آقاي مالاريا و همه ي دوستان ،به اميد خدا اين بحث ها باز هم ادامه پيدا كنه و از نظرات و دانش دوستان استفاده هاي بيشتري ببريم. (آرين)
    ویرایش توسط arian : Wednesday 30 January 2008 در ساعت 11:44 AM

15. 5 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

amiraris آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1570
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    0
    70 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

به به. آقا کارت درسته ها. قبلا هم کیف کرده بودیم فقط یه کم رو سیم 1 یه ذره مشکل داشت. البته یه کم

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4198
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    70 بار تشکر شده در 28 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

درود بر شما دوستان گرامی
    در ابتدا می خواهم نکاتی را در رابطه با ردیف گویا شوم

در تاریخ ایران دو دوره موسیقی با تحریم مواجه شد(البته به غیر از تحریم بعد از انقلاب اسلامی) و صدمات جبران ناپذیری به مویسقی ایران وارد شد:

1_حملهء اعراب و انقاض سلسلهء ساسانی و آغاز خلافت اسلامی
    در عهد خلفای راشدین،اصول اساسی حکومت اسلام یا نص صریح قوانین اسلام، به گونه ای که پیامبر پی ریزی کرده بود،(به قاعده ای که صحابهء پیامبر بر اساس تکلیف شرعی خود تعبیر میکردند) با دقت اجرا شد. موسیقی تحریم شد. ابن خلدون میگوید که در آغاز ظهور اسلام، هر چیزی که در فضای تعلیمات قرآن موجود نبود تحقیر میشد.
    و در چنین موقعیتی آواز ورقص ممنوع بود.
    نوحه خوانان را ظاهرا" تحمل می کردند زیرا آنها، نوحه را موسیقی نمیدانستند.
    (موسیقی ایران از آغاز تا امروز_ج1_ص150و151)

2_دوران حکومت صفویه
    ملیت هر مردم بر زبان،نژاد یا میهن آن استوار است ولی اساس ملیتی که صفویه بانی و موسس آن بود بر دین و مذهب استوار بود. تثبیت تشیع به عنوان مذهب رسمی یکی از هدف های سیاسی مهم پادشاهان صفوی بود،برای آن که مردم را از، مقام خلافت و اعتقاد به خلیفه چنان روی گردان کند که دیگر برگشت پذیر نباشد. برای رسیدن به این هدف ناچار بودند بیشترین توان و زمان خود را صرف تبلیغات مذهبی به وسیلهء فقها وعلمای شیعه که مروج احکام و قوانین شیعه بودند کنند و آنان را به جمع وتدوین احادیث و نوشتن کتاب های متعدد در اثبات حقانیت شیعه و بطلان مذهب تسنن وادارند. ولی این کوشش پادشاهان صفوی در ترویج مذهب لطمهء فراوان به شعر وادب وموسیقی وارد کرد، زیرا فقها ومجتهدان حکمت و فلسفه و عرفان را منافی مذهب میدانستند و کتاب های مربوط به آن را هر کجا میافتند نابود میساختند و مردمان را از مطالعهء آن به شدت منع میکردند.
    (خلاصه ای از صفحات 346 و347 همان کتاب قبل)
    خلاصه کلام موسیقی در دوران صفوی وضع اسفباری داشته است
    در این دوره فقط اشعار مذهبی (اشعار در مناقب امامان و مصیبت های وارده بر آنان) رواج یافت
    برپا کردن مجالس عزاداری در روز های محرم و صفر نیز از رسومی بود که صفویه برای تسریع سیاست خود رایج کردند. پر پا کردن مجالس عزاداری دارندگان صوتی خوش را تشویق کرد. این گروه که به نام روضه خوانان معروف شدند، شناخت الحان موسیقی را برای جلب توجه مجلس گردانان و عامهء مردم، از لوازم کار خود دانستند و در پی کسب آن رفتند. رفته رفته بر شمار مداحان و روضه خوانان افزوده شد و این روند تا عصر قاجاریه که مجالس عزا به صورت روضه و تعزیه(شبیه خوانی) گسترش یافت، ادامه داشت. در این راه برخی خوانندگان مذهبی در حفظ و اشاعهء نغمات ولحن های موسیقی سنتی یا ردیفی ما نقشی بس موثر ایفا کردند .

در این دوره استادان موسیقی بدون جانشین و وارث حقیق در گذشتند، چون علاقه مندان این هنر که آن را ممنوع و مکروه می دیدند و جان خود را نیز در خطر می دیدند به دنبال علوم و فنونی رفتند که زمانه پسند بود
    در این دوره علم موسیقی و موسیقی عملی فراموش شد و از یاد ها رفت.
    در این دوره کسانی به معمولا به دنبال موسیقی عملی می رفتند که تنفر متعصبین و توهین عوام نادان برایشان مهم نبود و از آن استفادهء مطربی میکردند و به آن ارج نمی نهادند. در نتیجه این هنر از مقام رفیع خویش افتاد.
    شاهان صفوی „به جز شاه عباس” موسیقی را جز برای عیاشی و شراب خواری نمی خواستند و هیچ علاقه ای به موسیقی و موسیقیدانان نداشتند.
    تشویق و حمایت شاه عباس نیز هر چند از سرعت سقوط آن جلو گیری کرد،اما نتوانست از سیر قهقرایی آن کم کند.
    در این دوره خیلی از افراد به جرم فعالیت در موسیقی به طرز مظلومانه ای کشته شدند مانند شاهزاده فاضل و موسیقی دوستی همچون ابراهیم میرزا صفوی.

عصر صفوی را می توان تاریکترین دورهء حیات موسیقی در ایران دانست.

مطالبی که در بالا آورده شد خلاصه ای از وضع نابسامان موسیقی در این ادوار بود، و مقصود من از این کار این بود گویا شوم موسیقی در ایران از این دوره ها گذشته و به دست ما رسیده و نکتهء دیگر آنکه ((تاریخ ادب وهنر و تاریخ سیاسی_اجتماعی یک کشور چنان به یکدیگر پیوسته اند که درک هیچ کدام بدون درک دیگری ممکن نیست))

همان طور که در بخشی از مطالب بالا آورده شد بخشی از لحن ها و نغمه های موسیقی قدیم ایران وارد مراسم عزاداری و به ویژه تعزیه شده و بعدا„قسمت اعظم ردیف موسیقی ایرانی از این عزاداری ها استخراج شده است مثلا گوشهء حسینی که در دستگاه نوا و شور نواخته میشود دقیقا” در آواز های تعزیه با همین نام یافت میشود

و کلام آخر آنکه بعضی متعصبان معتقدند این ردیف امروزی از آسمان بر سر ما فرود آمده است و مانند یک کتاب آسمانی به آن نگاه می کنند، ولی از دیدگاه من این افکار از روی جهل و نادانیست و کاملا غلط است. از دید گاه من ردیف صرفا" یک متد و یا رپرتوار(مجموعه) آموزشی است. و در جای خودش مفید هم میتواند باشد
    و نکتهء دیگر آنکه استادان موسیقی ما باید الحان و نغمه های موسیقی ایرانی به هر طریق(ردیف یا آثار گذشتگان و یا حتی از روی خلاقیت و ذوق خود) جمع آوری کنند و با شرایط امروزی جامعه تطبیق دهند تا موسیقی ایران بتواند پیشرفت کند و از این اوضاع نابسامان خلاصی یابد، و در آخر اینکه موسیقی در ردیف خلاصه و منجمد نمیشود .

دوستدار تمامی شما
    خسروانی

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.35
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

دوستان عزيز سلام با عرض معذزت اجازه بدهيد موضوع بحث به شكل صحيح ادامه پيدا كنه و موضوعات متفرقه در اصل موضوع تداخل پيدا نكنه ، در غير اين صورت نخواهيم توانست به شكل منطقي و درست از بحثها نتيجه گيري كنيم.

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

آریان جان از تذکرت به دوستان تشکر

دوستان اگر بحث درباره ردیف و بده نوازی است. تاریخچه موسیقی در زمان قاجار که نیست. لطفا پستها را مناسب با تاپیک بزنید در غیر اینصورت پاک می شود .

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

بچه ها ببخشید خیلی دیر رسیدم .

واقعا به عنوان یه شاگرد کوچیک استفاده کردم .

ببخشید که از اول ندیدم و نتونستم تو بحث عالی شما شرکت کنم .
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

21. 2 کاربر برای این پست از Hes_r تشکر کرده اند:

akanani آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    1985
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط Hes_r [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    بچه ها ببخشید خیلی دیر رسیدم .

واقعا به عنوان یه شاگرد کوچیک استفاده کردم .

ببخشید که از اول ندیدم و نتونستم تو بحث عالی شما شرکت کنم .

حسام جان دیر نشده شما چرا نظرت را نمی گی . به نظر شما اول باید ردیف دانست بداهه نواز شد یا نه ؟

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3035
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    276
    347 بار تشکر شده در 115 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/4
    میزان امتیاز
    17

گفتنی ها رو دوستان گفتند
    من با صحبت های جناب آرین کاملا موافقم

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

مشخصه . کسی که ردیف کار نکرده وقتی با هیچ گوشه و دستگاه و آوازی آشنا نیست مشخصه نمیتونه که بداهه موسیقی ایرانی بزنه .

ولی خوب ارکانی مثل تجربه و تمرین و اعتماد به نصف و اطمینان داشتن از توانایی خودش هم خیلی مهمه .

البته این نظر شخص بنده هست.
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

25. کاربران زیر از Hes_r به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)