نقل قول نوشته اصلی توسط piottel [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
سلام! برای روشن شدن خودم می پرسم!
توالی آکوردها تا آخر قطعه با الگوی 4 تایی یا 8 تایییعنی چی؟! میشه یه مثال بزنید!... توالی تو اول قطعه که یک چهار، یک پنچ می گید هست، اصلا به چه معناست؟! چه توالی؟ ممنون! :)

چیزی که من تا حالا یاد گرفتم ، اینه برای نوشتن یک قطعه موسیقی اول هارمونیه افقی براش میسازیم (نوشتن یک سری آکورد برای یک ساز) اگه مثلن میخوایم قطعه رو فقط توی گام دو ماژور بسازیم باید از آکوردهای این گام استفاده کنیم حالا این تعداد آکورد که پشت سرهم میاریمش بهش میگن توالی آکوردها و آوردنشون یک سری قانون و بسته به خلاقیت نوازنده داره :
آکورد سه صدایی هم بهش میگن تریاد ، و با نت تونیک و سوم و پنجم ساخته میشه مثلن آکورد دو ماژور که نت اولش دو هست سه تا میشمریم میشه نت می و از دو پنجتا میشمریم میشه سل ، پس این شد دوماژور، یعنی اگه نتهای دو می سل رو با هم بگیریم میشه یک تریاد (آکورد سه صدایی) دو ماژور ، و چرا ماژور؟ چون کیفیت فاصله ها شامل 4نیم پرده +سه نیم پرده هست
حالا یک سری قوانین دیگه داره که ما توی دوماژور به هفت تا آکورد میرسیم ، یعد این آکورد ها وقتی میخایم تو قطعه بکار ببریم باید یک سری توالی خاص داشته باشه که بسته به نیاز نوازنده مثلن صدای ماژور (شاد) یا حالا هرچی ، بده
بر طبق یک سری قوانین آکوردهای گام دوماژور به ترتیب اینها میشه:
1-دوماژور 2- رمینور 3- می مینور 4- فاماژور 5- سل ماژور 6- لامینور 7-سی دیمینیشد
حالا من میام توی الگوی چهارتایی مثلن یک چهار یک پنج (شماره ها آکوردها هستن) رو میزنم یا توی یک الگوی هشت تایی (یعنی شامل هشت آکورد)
وقتی اینها رو مثلن توی گیتار با ریتم بنوازید شما یک قطعه ابتدایی خواهید داشت (یک هارمونیه ابتدایی)
امیدوارم مطلبو رسونده باشم ، اگر هم نه بپرسید من تا جایی که سوادم اجازه بده در خدمتم :)