لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 17

موضوع: 10 ضربی دشتی_in memory of friends

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

پیش فرض 10 ضربی دشتی_in memory of friends

0 Not allowed! Not allowed!
    دوستان عزیزم سلام.
    مدتی بود که در یک حس و هوایی روی یک ریتم کار می کردم و به اصطلاح روی ساخت یک قطعه کار می کردم . به یاد دوستایی بودم که مدتها ندیده بودمشون و خلاصه قطعه رو کامل کردم و انگیزه ای که اون رو ضبط کردم و اینجا قرار دادم حقیقتش علیرضا امیرصمیمی بود و اون تاپیکی که به عنوان آخرن پستش تو سایت نوشت. این بود که کار رو با این حال که هنوز خودم خوب نمی تونستم اجراش کنم با این میکروفون نفتی ضبطش کردم و تقدیم می کنم به علیرضا ی عزیز و بعد از او به همه ی دوستان خوبم.
    قبلا از کیفیت بد ضبط و لغزشهای اجرا پوزش می خوام به هر حال کاری است که با حس خودم ساختم و اجرا کردم.
    مخلص همگی
    علی
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

2. 4 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

3. # ADS

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

یک مطلب دیگه اینکه از دوستان عزیز تنبک نواز می خوام که روی تنبک نوازی این قطعه کار کنند محمد عزیز و حمید جان و اگر می تونن تنبک رو روی قطعه میکس کنند یا توی یک فایل جدا گانه ضبط کنند و قرار بدن چون این قطعه با تنظیم و با تنبک فکر می کنم چیز جالبی از کار در بیاد. (در ضمن ریتمش برای همه ی تنبک نوازا وسوسه انگیزه من خوب این قماش رو می شناسم_منظورم تنبک نوازای عزیز هست که مخلص همشون هستم و شوخی می کنم_ در برابر این جور ریتما نمی تونن مقاومت کنند.)
    3+3+4 هست که در یک قسمت 3+4 میشه و دوباره به حالت اول بر میگرده.
    ویرایش توسط AliB : Wednesday 20 February 2008 در ساعت 02:42 PM

5. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

Hmd_N آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    409
    میانگین پست در روز
    0.26
    تشکر از پست
    3,361
    2,817 بار تشکر شده در 1,093 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 32/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    0

مرسی علی جان

خیلی لذت بردم و حال و هوای خاصی بهم داد !

قربون پنجت داش !
    چگونه می توانم از اوج به درآمد تو فرود بیایم
    که درآمدت بسیار بلندتر از اوج ساز من است. (رها)

7. 2 کاربر برای این پست از Hmd_N تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4198
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    70 بار تشکر شده در 28 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

درود بر شما علی جان
    قطعهء زیبا و جالبی بود
    انتقادی که میتونم بکنم اینه که در بعضی موارد صدادهی دچار لغزش و خفگی میشود(برای مثال 3:56) و البته این رو میتوان به حساب مشکل بودن و تکنیکی بودن قطعه گذاشت
    روی هم رفته خوب بود
    دستت درد نکنه

9. 2 کاربر برای این پست از خسروانی تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خسروانی عزیز خیلی متشکر. بله درست می فرمایید در اجرا لغزشهایی هست چون خوب روی این قطعه تمرین نشده و هنوز باید برای پخته شدن و روان اجرا کردنش تمرین بشه . بیشتر به خاطر حسی که داشتم خواستم سریعتر ضبط کنم و در سایت بگذارم ان شا الله با اجرایی تر تمیزتر عوض خواهم کرد.
    ولی واقعا امکانات ضبط من خیلی نفتیه و نتیجه و صدای مطلوب حاصل نمیشه.
    نظرتون در مورد فضای قطعه و سیر ملودیک و تکنیکش چیست؟
    البته اشاره کردید که تنکیکش خوبه. بیشتر بر مبنای تکنیک های مضرابیست.
    متشکرم.

11. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

راستی حمید جان نظرت در مورد ریتم و تکنبکش چیه؟ میشه اون کاری رو که گفتم روش انجام داد؟
    یک مطلب دیگه در مورد این قطعه اینکه اصلا از کرن استفاده نشده و فواصل معتدل هست.
    ویرایش توسط AliB : Wednesday 20 February 2008 در ساعت 04:46 PM

13. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4198
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

درود بر شما علی جان
    به نظر من فضای قطعه از دشتی شروع میشه و به سمت نوا میره و بیشتر متمایل به نهفته. سیر ملودیک هم در محدودهء نهفته.
    نکتهء دیگه انکه شما در پست بعد فرمودین((اینکه اصلا از کرن استفاده نشده و فواصل معتدل هست)) ،اگر منظور شما اینه که((چون از کرن یا همون ربع پرده استفاده نشده فواصل معتدل است)) ، اشتباه است و بهتر بود به جای اعتدال فواصل ، اعتدال گام را می آوردید چون در اعتدال فواصل ربع پرده هم میتواند باشد و اعتدال فواصل ربطی به بودن یا نبودن ربع پرده ندارد. وقتی موضوع بر سر اعتدال فواصل است ما صرفا" با فواصل بین پرده ها کار داریم و معمولا در اکثر سازها این اعتدال برقرار است. آقای داریوش طلایی هم در ((کتاب نگرشی نو به تئوری موسیقی ایران ص26)) در رابطه با این موضوع توضیحاتی داده اند

دیگه صحبتی ندارم
    دست شما درد نکنه

15. 2 کاربر برای این پست از خسروانی تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خسروانی عزیز خیلی متشکرم.
    در مورد سیر ملودیک می تونم با شما موافقت کنم در یک قسمت شبیه به نوا می شود و البته می توان گفت در یک چهارم بالاتر در همان فواصل ملودی تکرار می شود.
    اما در مورد اعتدال فواصل با شما موافق نیستم . به نظر من شما مفهوم نوشته های استاد طلایی رو درست متوجه نشدید با عرض پوزش البته. شما مفهوم فواصل معتدل رو با تعدیل فاصله های موسیقی بر روی پرده های ساز در اثر هم پوشانی مخلوط کردید.
    جمله ی استاد طلایی:„این دانگ ها در اولین پوزیسیون یک ساز زهی (به صورتی که در نمودار 2 نمایش داده شده) نواخته می شوند. ولی وقتی به پوزوسیون های دیگر انتقال می یابند در اثر تلاقی با هم ، ناگزیر بعضی از فواصل آن در حدودی که پرده های ثابت تحمیل می کنند ، تغییر می پذیرندکه این تغییر را ((تعدیل)) می نامیم.”
    بنابر این مشاهده می کنید که بحث بر سر فواصل معتدل نیست بحث بر سر تعدیلیست که در اثر هم پوشانی پرده ها بر روی دو سیم صورت می گیرد. بنابر این تعدیل فواصل ربطی به وجود ربع پرده در گام ندارد و این امریست عملی که بر روی پرده های ساز اتفاق می افتد و با فاصله ی معتدل متفاوت است هیچگاه برای فواصل موجود در گام های موسیقی ایرانی که ربع پرده در آن موجود است کلمه ی معتدل به کار نمی رود و استاد طلایی هم هیچگاه سخن از فاصله ی معتدل نکرده اند . ایشان در جای دیگر نوشته اند :فواصل در عمل هیچگاه دقیق نیستند آنها میان انچه ما در چهار دانگ اصلی نشان دادیم و فرم معتدل شده ی خود شناورند . هرچه موسیقی از سیستم مدال پیچیده تر(ترکیبی) برخوردار باشد دانگ ها بیشتر انتقال می یابند و بیشتربا هم تلاقی می کنند و فواصل نیز لزوما معتدل می شوند(بخصوص در ساز های زهی پرده دار مانند تار و سه تار). اما چون نتیجه ی حاصل از این اعتدال همیشه موسیقی دان خوب و حساس را ناخوشنود می کند پرده های تار و سه تار تا کنون قابلیت جابجایی خود را حفظ کرده اند.
    همانطور که گفتم استاد طلایی این مبحث را ذیل اندازه گیری عملی فواصل صوتی موسیقی ایرانی مطرح کرده اند و مقصود ایشان از تعدیل فواصل و فواصل معتدل همانا تغییری اجباری در کم یا زیاد شدن چند ده سنتی فواصل موجود بر روی پرده های ساز است در اثر هم پوشانی و در ادامه هم ذکر کرده اند این امر برای گوش حساس موسیقیدان شرقی مطلوب نیست و برای جلوگیری از این مساله پرده های ساز جابجا می شود که از تعدیل زیاد فواصل جلوگیری گردد. اما برداشت روشن و مشخصی که از فاصله ی معتدل مرسوم و معمول است همان فواصل نیم پرده ایست یعنی تعدیل کلی فواصل به حدی که کمترین فاصله ی دو صدا به اندازه ی نیم پرده باشد.
    نکته ی دیگر نقل مطلبی از کتاب تئوری موسیقی استاد وزیری:„اهمیت این موضوع از اینجا معلوم است که در قرن اخیر در نزد علمای موسیقی مخصوصا در ممالکی که تمدن موسیقی آنان بر سایرین برتری دارد، راجع به موسیقی ربع پرده تجسس بسیار می شود و حتی پیانو و ارگ به این طرز ساخته و تشکیل کوارتت داده و عمل هم می نمایند ، ولی از آنجایی که با واسطه ی معتدل نمودن نیم پرده ها چند قرن است که گوش آنها دیگر غیر از آن دوازده نیم پرده صدای دیگری را نشنیده و تمرین ننموده ...”
    بنابر این می توان از فواصل معتدل هم سخن گفت مقصود اعتدالیست که در تبدیل ربع پرده به نیم پرده صورت پذیرفته . اما در کل منافاتی هم ندارد که به صورت کلی بگوییم گام معتدل که تشکیل شده است از فواصلی معتدل .
    متشکرم.
    ویرایش توسط AliB : Thursday 21 February 2008 در ساعت 07:11 AM

17. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

amiraris آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1570
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    0
    70 بار تشکر شده در 37 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

آقا حست دریافت شد. به بهههههههههه

19. 2 کاربر برای این پست از amiraris تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

با سلام علی جان بالاخره کارت رو گوش دادم . دستت درد نکنه بسیار زیبا بود
    یه نکاتی به ذهنم اومد که مطرح کنم.

سلویی که زدی هرچند کوتاه بود اما مثل همیشه از نقاط قوت اجرات هستش.
    ملودی قطعه هم زیباست نمیدونم بداهه س یا از قبل نواخته بودی
    چند جایی هم نت ها یه مقدار قاطی شده بودن مثل دقیقه (3:41) یا (4:14) که اونم اجتناب ناپذیره و اجرا هم که زنده س .
    اما چیزی که برای من جالب بود روند نواختنت بود هرچند که بعضی موارد رو ذکر کردم اما روند قطعه کاملا قدرتمندانه حفظ شده و از اون موارد خاص که بگذریم نشانی از ناتوانی در نگه داشتن ریتم و نواختن جملات دیده نمیشه جملات قشنگی هم نواختی مثلا(4:18) شروع ضربی ثانیه 36 یا (2:54)(3:24) (5:18) (5:33) نمیدونم بداهه س یا نه ولی واقعا جملات زیبایی هستند. بهت تبریک میگم
    اما یه انتقاد هم بکنم بعضی مواقع جملات چند صداییت و فواصلی که نواختی به دلم ننشست (البته از نظر من) مثل (2:42)

در کل بازم بهت تبریک میگم . این قطعه ت هم مثل قطعات دیگه ای که گذاشتی زیبا بود و نشون از قدرت خوب نوازندگیت داره.
    موفق باشی منتظر قطعات زیبات هستم.
    ویرایش توسط Kamanche : Sunday 24 February 2008 در ساعت 12:17 AM
    این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

21. 2 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ویشتاسب عزیز و امیراریس عزیز سلام اول تشکر از هر دو ی شما عزیزان که منت گذاشتید و زحمت دانلود و گوش دادن این قطعه رو متحمل شدید.
    بعد بریم سراغ ویشتاسب عزیز والا ویشتاسب جان من نمی دونم که چه مشکلی دارم که اتفاقات سایت برای من ایمیل نمیشه؟ به خاطر همین از پست های جدید و پیغامهای خصوصی به موقع با خبر نمیشم متاسفانه.
    از این که بگذریم حقیقت وقتی تو برد سایت دیدم این تاپیک اومده بالا و شما نظر دادید خیلی خوشحال شدم و بعد اومدم به خوندن دلم می جوشید که الان ویشتاسب ما رو ضایع می کنه ((: وقتی کامل نوشته ی شما رو خوندم یک احساس قدر شناسی در من ایجاد شد که چقدر با دقت به این قطعه گوش دادید و چقدر مثبت درباره ی اون نظر دادید که خیلی باعث خوشحالی من شد.
    حقیقت ماجرا این هست که من یک ماهی روی این قطعه کار کردم . ریتم قطعه رو شاید الان که فکر می کنم با خودم در ویدیویی که در یوتیوب از دوتارنوازی دوتار نوازای ترکمن خیلی وقت پیش دیده بودم گرفتم . یادم هست اون زمان خیلی ریتمی که می نواختند روی من تاثیر گذاشته بود و برام جالب بود . بعد کار با پایه ی اوله و تنظیم نحوه ی مضراب ها شروع شد اولش فقط همون حالت آکورد و دو جمله ی اول بود که به نظرم جای کار داشت. خلاصه من که آهنگ ساز نیستم و ادعایی هم ندارم بعضی وقتا در حالت های احساسی جملاتی به ذهنم میرسه و تا حالا هم پیش اومده در یک فضا مثلا نصف بیشتر یک قطعه رو ساختم و فاینالش رو وقتی از اون فضا در اومدم یک جوری جمع و جور کردم خلاصه . جمله به جمله روی مطالب کار کردم البته فقط جنبه ی حسی داشت و اینکه در حول و حوالی دشتی باشه خلاصه . اما جوری پیش رفت که از حالت هایی که خیلی هم مدرن نیست ولی اخیرا بیشتر استفاده میشه استفاده کردم و از کرن ها استفاده نکردم . تاکید مضرابی این قطعه روی مضراب های چپ هست و با اون نواخته میشه و بیشتر به این فرم توجه داشتم که رعایت ریتم رو امکانپذیر میکنه. این قطعه هنوز بعد از این که به این نتیجه رسیدم که این کلیت رو ثبت کنم براش دو سه بار بیشتر تمرین نکرده بودم که ضبطش کردم و در تعداد پایه ها و تکرار ها بی نظمی هایی هست که یک مقدار حالت بداهه بودن رو القا میکنه که حق با شماست.
    در مورد اون چند صدایی ها والا ویشتاسب جان باید اعتراف کنم که من خیلی پایبند به اصول موسیقی دستگاهی هستم و خلاصه گاهی در تجربه های جدید کار از دست خارج میشه . این حالت های دو صدایی مشخصه ی فرم های جدیدی هست که بعضا در کارهای افرادی مثل مسعود شعاری (در برخی گونه های اجرایی ایشون بنا به موقعیت) دیده می شود که البته واقعا ربطی به موسیقی ایرانی نداره ولی یک طعم جدیدیست. البته از اینگونه تلفیقات صوتی و تنظیمات در کارهای مثلا استاد مشکاتیان هم هست. در اون پانیه ی بخصوص که ذکر کردید یک مقدار ضعف اجرای من هم هست نت می بمل از سیم دوم و دو دست باز از سیم اول (فاصله ی سوم کوچک) که صدای مطبوعی باید بدهد ولی چون سیم اول هنگامی پرده ای را روی سیم دوم گرفته اید باید همزمان به صدادرآید کمی تر و تمیز زدن آن مشکل می شود.
    در کل فضای قطعه مدرن هست (اگر دوستان ایراد نگیرند) یا بگوییم متفاوت و شاید کمی دور از استاندارد موسیقی ایرانی و موسیقی معمولی که با ساز سه تار اجرا می شود. اما تلاشیست برای تجربه ای متفاوت.
    خوشحالم که دوستان عزیز من رو مورد محبت قرار می دهند.
    امیدوارم بتونم یک بار تر و تمیز تر اجرا کنم و قرار بدهم دوباره.
    متشکرم.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

23. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4198
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط AliB [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    خسروانی عزیز خیلی متشکرم.
    در مورد سیر ملودیک می تونم با شما موافقت کنم در یک قسمت شبیه به نوا می شود و البته می توان گفت در یک چهارم بالاتر در همان فواصل ملودی تکرار می شود.
    اما در مورد اعتدال فواصل با شما موافق نیستم . به نظر من شما مفهوم نوشته های استاد طلایی رو درست متوجه نشدید با عرض پوزش البته. شما مفهوم فواصل معتدل رو با تعدیل فاصله های موسیقی بر روی پرده های ساز در اثر هم پوشانی مخلوط کردید.
    جمله ی استاد طلایی:„این دانگ ها در اولین پوزیسیون یک ساز زهی (به صورتی که در نمودار 2 نمایش داده شده) نواخته می شوند. ولی وقتی به پوزوسیون های دیگر انتقال می یابند در اثر تلاقی با هم ، ناگزیر بعضی از فواصل آن در حدودی که پرده های ثابت تحمیل می کنند ، تغییر می پذیرندکه این تغییر را ((تعدیل)) می نامیم.”
    بنابر این مشاهده می کنید که بحث بر سر فواصل معتدل نیست بحث بر سر تعدیلیست که در اثر هم پوشانی پرده ها بر روی دو سیم صورت می گیرد. بنابر این تعدیل فواصل ربطی به وجود ربع پرده در گام ندارد و این امریست عملی که بر روی پرده های ساز اتفاق می افتد و با فاصله ی معتدل متفاوت است هیچگاه برای فواصل موجود در گام های موسیقی ایرانی که ربع پرده در آن موجود است کلمه ی معتدل به کار نمی رود و استاد طلایی هم هیچگاه سخن از فاصله ی معتدل نکرده اند . ایشان در جای دیگر نوشته اند :فواصل در عمل هیچگاه دقیق نیستند آنها میان انچه ما در چهار دانگ اصلی نشان دادیم و فرم معتدل شده ی خود شناورند . هرچه موسیقی از سیستم مدال پیچیده تر(ترکیبی) برخوردار باشد دانگ ها بیشتر انتقال می یابند و بیشتربا هم تلاقی می کنند و فواصل نیز لزوما معتدل می شوند(بخصوص در ساز های زهی پرده دار مانند تار و سه تار). اما چون نتیجه ی حاصل از این اعتدال همیشه موسیقی دان خوب و حساس را ناخوشنود می کند پرده های تار و سه تار تا کنون قابلیت جابجایی خود را حفظ کرده اند.
    همانطور که گفتم استاد طلایی این مبحث را ذیل اندازه گیری عملی فواصل صوتی موسیقی ایرانی مطرح کرده اند و مقصود ایشان از تعدیل فواصل و فواصل معتدل همانا تغییری اجباری در کم یا زیاد شدن چند ده سنتی فواصل موجود بر روی پرده های ساز است در اثر هم پوشانی و در ادامه هم ذکر کرده اند این امر برای گوش حساس موسیقیدان شرقی مطلوب نیست و برای جلوگیری از این مساله پرده های ساز جابجا می شود که از تعدیل زیاد فواصل جلوگیری گردد. اما برداشت روشن و مشخصی که از فاصله ی معتدل مرسوم و معمول است همان فواصل نیم پرده ایست یعنی تعدیل کلی فواصل به حدی که کمترین فاصله ی دو صدا به اندازه ی نیم پرده باشد.
    نکته ی دیگر نقل مطلبی از کتاب تئوری موسیقی استاد وزیری:„اهمیت این موضوع از اینجا معلوم است که در قرن اخیر در نزد علمای موسیقی مخصوصا در ممالکی که تمدن موسیقی آنان بر سایرین برتری دارد، راجع به موسیقی ربع پرده تجسس بسیار می شود و حتی پیانو و ارگ به این طرز ساخته و تشکیل کوارتت داده و عمل هم می نمایند ، ولی از آنجایی که با واسطه ی معتدل نمودن نیم پرده ها چند قرن است که گوش آنها دیگر غیر از آن دوازده نیم پرده صدای دیگری را نشنیده و تمرین ننموده ...”
    بنابر این می توان از فواصل معتدل هم سخن گفت مقصود اعتدالیست که در تبدیل ربع پرده به نیم پرده صورت پذیرفته . اما در کل منافاتی هم ندارد که به صورت کلی بگوییم گام معتدل که تشکیل شده است از فواصلی معتدل .
    متشکرم.

درود بر شما علی جان
    از اینکه بعد از چند روز به تاپیک جواب میدهم معزرت میخوام
    بالاخره ما هم مشکلاتی داریم و هر روز نمی توانیم در سایت حضور مستمر داشته باشیم

اولا
    جمله ای که از آقای طلایی آوردید و بعد فرمودید که بحث بر سر فواصل معتدل نیست و بر سر تعدیلیست که در اثر هم پوشانی پرده ها بر روی دو سیم صورت می گیرد.

باید خدمت شما گویا شوم که جمله که شما آوردید مربوط به صفحه های 23و24 بود نه آن قسمتی که من اشاره کردم(ص 26).
    همانطور که که شما مشاهده می فرمایید در صفحه 26 بعد از خط 5 ، سرتیتر با خط درشت نوشته است اعتدال فواصل و بعد نموداری آورده(نمودار 6) و توضیحاتی داده است و تاکید من هم بیشتر بر همین نمودار است ، و همانطور که مشاهده میفرمایید فواصل این نمودار 100،150،200،250 سنت است ، و نکته دیگر آنکه محدودهء فاصلهء اکتاو در موسیقی بر اساس سنت میشود 1200 ،و فاصلهء ربع پرده هم میشود 50 سنت، اگر ما 1200 را بر 50 تقسیم بکنیم میشود 24 و این همان گام 24 قسمتی پیشنهادی استاد وزیری است.
    وقتی که ما دوباره به نمودار 6 توجه کنیم میبینیم که فواصل مذکور که همان فواصل تشکیل دهندهء موسیقی ایرانی است از ترکیب همان 50 سنت (ربع پرده) تشکیل شده اند .
    و جناب طلایی هم همانطور که شما در جملات بعدی تان آوردید می گویند:هر چه موسیقی از سیستم مدال پیچیده تر (ترکیبی) برخوردار باشد، دانگ ها بیشتر انتقال میابند و بیشتر با هم تلاقی میکنند و فواصل نیز لزوما" معتدل می شوند
    (و اعتدال فواصل در مواردی الزامی می شود که موسیقی از سیستم مدال پیچیده و ترکیبی برخوردار باشد نه موسیقی های محلی ساده و تکنواری های ساده)

نقل مطلبی از کتاب« نظری به موسیقی، استاد خالقی»(ص233و234):
    گام موسیقی قدیم ما دارای 17 فاصله بوده در صورتی که گام کرماتیک بیش از 12 فاصله ندارد. این 5 بعد اضافی فاصله هایی است که از نیم پرده کوچکتر بوده و در اثر پیدایش فاصله های کوچکتر از نیم پرده ابعاد دیگری به وجود آمده که از نیم پرده بزرگتر و از پرده کوچکتر است. چنانکه قبلا„گذشت این فاصله ها معلوم نیست حتما” ربع پرده یا سه ربع پرده باشد. ولی به جهاتی برای آنکه که موسیقی خود را تحت قاعدهء معروف اعتدال در آوریم بهتر است گام ایرانی را مرکب از 24 فاصلهء ربع پرده بدانیم و همین فواصل است که مقامات موسیقی ما را به وجود آورده و آن را از موسیقی فرنگی ممتاز کرده است. پس از نظر علمی اختلاف اساسی موسیقی ما و موسیقی فرنگی این است که گام های فرنگی از نیم پرده و فواصلی که ترکیبات نیم پرده است بوجود آمده ولی گامهای شرقی از فاصلهء ربع پرده و ترکیبات آن تشکیل شده.

دوما"
    برای کسانی که هم اکنون دارند موسیقی ایرانی کار می کنند کوچکترین و کم ترین ، مرسوم و معمول ترین فاصلهء معتدل بین دو صدا ربع پرده یا همان 50 سنت است نه نیم پرده یا همان 100 سنت.

سوما
    شما وقتی جمله ای از کتابی را می آورید سعی کنید حق مطلب بجا آورده شود و مطلبی که میاورید سر و ته(اول و آخر) داشته باشد،نه اینکه در وسط کار و جای حساس با آوردن چند نقطه (...) مطلب را به امان خدا رها کنید.

از اینکه تاپیک طولانی شد پوزش میخوام
    دیگه حرفی ندارم
    بدرود
    ویرایش توسط خسروانی : Sunday 24 February 2008 در ساعت 03:38 AM

25. 2 کاربر برای این پست از خسروانی تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خسروانی عزیز از پاسخ شما متشکرم
    من منافاتی در گفته های خودم و مطالب شما نمی بینم.
    قاعده ی اعتدال وجود دارد همانطور که اشاره کردید و همانطور که من در پست قبل گفتم مقصود من از فواصل معتدل اعتدال نیم پرده ای بود و باز این کلمه فواصل معتدل برای موسیقی ایرانی معمول نیست و در مورد فواصل نیم پرده ای به کار می رود . با این دید من اون جمله را نوشتم . اما از اینکه مورد توجه شما واقع شد و مطالبی پیرامونش نوشته شد فکر می کنم مفید بود.
    متشکرم.
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

27. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

alireza_amirsamimi آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    1,238 بار تشکر شده در 470 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

سلام دستت درد نکنه. خسته نباشی ممنونم. ببخش دیر جواب دادم. سرم شلوغه عزیز. جالب بود و کار جدیدی بود در نوع خودش. چندتا چیز به ذهنم رسید لطفا برام بگو. اول که میدونم منطقه مضرابت با مسعود شعاری متفاوته ولی فکر کنم به کارای تلفیقی ایشون علاقه داری. ایطور نیست؟دوم اینکه به نظرم بعضی جاها ریتم رو به هشت شانزده تغییر دادی(منظورم تغییره نه انداختن از ضرب) که جالب هم بود. و سوم اینکه در بعضی جاها کاملا حس دشتی داشت ولی بعضی جاها کاملا مینور میشد و از دشتی بیرون میومد. نظرت چیه؟

29. 2 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

به به . علیرضا جان خیلی خوشحالم که گوش دادی (:.
    به موارد جالبی اشاره کردی علیرضا جان. در مورد منطقه مضراب با شما موافقم . فکر می کنم من نزدیک تر به خرک مضراب می زنم و این هم ارث استادم هست و البته صدایی که من در ذهن دارم هم بی مناسبت با این محل مضراب زدن نیست.
    در مورد مسعود شعاری بدون شک من سه تار نوازی مسعود شعاری رو تحسین می کنم و خیلی دوست دارم مخصوصا البته شیوه ی ایشون رو در کار های موسیقی دستگاهی و البته اعتراف می کنم که اخیرا ذهنم رو بازتر کردم و کارهای تلفیقی ایشون رو هم می پسندم و باز می تونم اعتراف کنم که این کار رو تحت تاثیر این مساله ساختم که اشاره ی درستی بود.
    در مورد تغییر ریتم باز موافقم . من در اون قسمت که ریتم رو عوض کردم میشه گفت هشت شانزدهم (که البته من فکر می کردم هفت شانزدهم هست (خودم مشکوک بودم) که الان می بینم درسته و چون نتش نکردم هنوز D:)
    در مورد سیر ملودیک باز با شما موافقم . البته فضای کار با دشتی و یک کورد آشنا تو این فضا شروع میشه و تاکید بر حالت دشتی ولی در ادامه من خودم رو محدود نکردم به اصطلاح یک گفته ای از استاد مشکاتیان خونده بودم که خیلی می پسندم و اون این هست که : وقتی حس در موسیقی سرازیر می شود اون قالب و مایه ی خودش رو پیدا خواهد کرد(نقل به مضمون) . و من هم چون کار نمیشه گفت دستگاهی هست و اصلا هم قصد بر این نبود و فقط چون فضای قالب مشابه ی دشتیست روی اون تاکید کردم . اما با توجه به فواصل صحبت شما درسته خسروانی عزیز گفتند که بعضی جاها شبیه نوا شده که اون رو هم قبول دارم .
    خلاصه ضمن اینکه تاکید می کنم خودم رو در مکتب فکری استاد طلایی قرار می دهم در عین حال به تجربه های جدید و البته کارهایی که واجد تفکر و حس باشد هم علاقه دارم و ذهنم رو باز می گذارم.
    فکر می کنم با این نوع کار ها ضمن اینکه ارزش هنری و فنی و تکنیکی رو حفظ می کنیم با مخاطب عام و شاید جهانی هم می تونیم ارتباط بگیریم .
    باز هم متشکرم و از نکات خوبی که اشاره کردی سپاسگزارم.
    علی

31. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

alireza_amirsamimi آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    1,238 بار تشکر شده در 470 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

بیا یه تاپیک بذاریم درباره استاد طلایی و مکتب ایشون و شیوه منحصر به فرد تدریس ایشون صحبت کنیم

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)