لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 22

موضوع: کمکم کنید.... چی کار کنم؟؟؟

tarane آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2619
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    131
    166 بار تشکر شده در 81 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    17

Unhappy کمکم کنید.... چی کار کنم؟؟؟

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام
    راستش من تارم یه بار تو تابستون صداش خراب شد (یعنی وقتی به سیم میزدم اخرش یه صدای بد میداد) وقتی بردم درستش کنم گفتن به خاطر رطوبت پوستش افت کرده و برام یه خرک بلندتر انداختن!
    حالا جدیدا دویاره اون صدا رو پیدا کرده من واقعا نمیدونم در اثر چی این طوری میشه فقط میدونم این دفعه رطوبت نیست در ضمن من هر بار که تمرینم تموم میشه تو جعبه اش میذارمش!
    کسی میدونه چرا این جوری شده؟
    به سکوت سرد زمان

به خزان زرد زمان

نه زمان را درد کسی

نه کسی درد زمان

بهار مردمی ها دی شد !

زمان مهربانی طی شد !

آه از این دم سردیها ؛ خدایا !

2. 2 کاربر برای این پست از tarane تشکر کرده اند:

3. # ADS

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

ترانه جان من آشنایی مختصری با تار دارم و حتما دوستان عزیزی که تار می نوازند پاسخ کامل را خواهند داد.
    اما تا اون موقع چند تا مطلب به ذهنم میرسه که عنوان می کنم و شاید مفید باشه .
    اینکه فرمودید پوست سازتون افتاده بوده و بردید خرک بلند تر انداختید به نظر من کار صحیحی نبوده و می بایست پوست رو عوض می کردید. عوض کردن پوست تار هم کار خیلی سختی نیست به همون روشی که در کتاب هنرستان توضیح داده و با کمی صبر و حوصله و تجربه گری میتونید پوست ساز رو عوض کنید (بهتره همیشه آدم خودش بتونه این کارها رو برای سازش انجام بده تا نیازمند دیگران نباشه) اما اگر هم دوست ندارید خودتون این کار رو انجام بدید می تونید به یک فرد خبره بسپارید تا این کار رو انجام بده .
    پس عامل اول اینکه پوست تار بعد از مدتی و بسته به شرایط نگهداری کیفیت خود را ا دست می دهد و در اصطلاح می افتد و باید عوض شود و انداختن خرک بلندتر راه درستی نیست و صدادهی ساز را خراب می کند.
    نکته ی دوم خود سیم ها هستند. همانطور که می دانید سیم های فلزی بعد از مدتی دچار اکسیداسیون شده و کیفیت ارتعاشی خود را از دست می دهند و بهتر است ماهی یکبار حداقل سیمهای زرد را که بیشتر دچار اکسیداسیون می شوند عوض کنید. اکسیده شدن سیم باعث ارتعاش بد آن و بد صدا شدن ساز می شود.
    نکته ی بعد گره هاییست که برای انداختن سیم روی سیمگیر می زنید . این گره ها باید مرتب و کوتاه باشند(به نظر من عامل موثریست) و همینطور نحوه ی پیچیدن سیم دور گوشی هم باید مرتب باشد تا سیم خوب صدا بدهد.
    هنگام نگهداری ساز هم اگر در جعبه قرار می دهید می توانید که چند عدد از بسته های رطوبت گیری که مثلا در جعبه ی برخی وسایل برقی و یا کفشها وجود دارد استفاده کنید تا محیط درون جعبه خشک بماند.
    امیدوارم مشکل ساز شما برطرف بشه و دوباره برایتان خوش بخواند.
    متشکرم
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

5. 8 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ترانه جان فکر می کنم اگر بتونید این ویدیو رو تماشا کنید خیلی کمک خواهد کرد در یادگیری نحوه ی تعویض پوست.
    در این ویدیو توسط استاد طلایی مراحل تعویض پوست تشریح و عملا اجرا می شود (البته به زبان فرانسوی) و چون تصویری مشاهده می کنید مراحل کار را کاملا متوجه می شوید.
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

7. 5 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

به علاوه، حواست باشه که این وضع، معمولاً نتیجهٔ وضع بد خرک روی صفحهٔ کاسهٔ طنین‌ه که در اینجا پوست‌ه (رگلاژ خرک سه‌تار هم برای رفع همچو چیزی‌ه) ؛ یعنی یا پوست مشکل داره (مثلاً، یک‌دست نیست یا سوراخ ریز داره یا خیلی خشک شده و یا خیلی تو رطوبت مونده) و یا این که خود خرک درست روی پوست ننشته که خوب، یا شکلش اشکال داره (مثلاً، زیرش درست تراشیده نشده یا دوره‌ش میزون و مرتب نیست) یا باید تکونش بدی. پیشنهاد می‌کنم که قبل از عوض کردن پوست، این رو امتحان کنی؛ یعنی سعی کن خرک رو جوری بذاری که هم به سیمها عمود باشه، هم کاملاً یکنواخت روی پوست نشسته باشه و هم اون بندی که نگهش می‌داره کشیده باشه.

امیدوارم به پوست انداختن نیفتی! سخت نیست؛ اما خوب، تا یه مدتی همه‌ش فکر می‌کنی که این اون صدای قبلی نیست.

9. 6 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

بردیای عزیز متشکرم .
    این نکاتی که گفتید کار یک تار نواز بود که از تجربه ی من که جدی تار نمی زنم و البته هیچ وقت تار نداشتم (تار های این و اون دستم بوده) خارج بود. البته من چند بار پوست تار عوض کردم تجربه ی جالبست ولی واقعا خوب انجام دادن این کار نیاز به تجربه در انداختن و شناخت پوست خوب داره .
    مواردی که فرمودید موارد مهمیه به نظر من از ابتدا تعویض خرکی که بر روی ساز ریگلاژ شده بوده کار اشتباهی بوده .
    بردیا جان پوستی که برای تار استفاده میشود من شنیدم پوست بره تودلی یا مثانه ی گاو هست. در این باره اگر ممکنه راهنمایی کنید . و اینکه پوست باید کهنه باشد. مشخصات ظاهری پوست خوب برای تار چیست؟ یک سری پوست های شیشه ای هستند و یک سری حالت کدری دارند آیا تفاوت جنس هست؟ دیگه اینکه آیا در صدادهی هم متفاوت هستند و اینکه آیا مثلا نوع خاصی از پوست برای شرایط آب و هوایی معین به کار می رود؟
    متشکرم.

11. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

من البته مخلصم، ولی راستش این‌ه که نمی‌دونم! پوست دف هم عوض کرده‌م، ولی همیشه از یه کسی (معمولاً، کسی که خودش سازساز بوده) گرفته‌م.

در مورد رگلاژ، معقول‌ه که فکر کنیم یه‌کم فرق هست بین سه‌تار (که صفحهٔ ثابت داره) و تار یا کمانچه که صفحه‌شون تو می‌ره. اما موافقم که عوض کردن خرک کار حل درست مسئله نبوده، اقلاً به این دلیل که پوست نم‌دار با وضع خرک حالت می‌گیره و خشک می‌شه.

من پوست مثانهٔ گاو رو فقط به‌عنوان «بدل» شنیده‌م، و این‌جور که به من گفته‌ن، چون قیمت بره نسبتاً زیاده، برا تشخیص سلامتیش تو شکم گوسفند روشی مثل سونوگرافی وجود داره (گوسفندا هم پیشرفت کرده‌ن!) و خلاصه این که اون پوست کذا یه‌کم «کم» شده و درنتیجه گرون. به‌هرحال، جنس «اصل»، همون پوست برهٔ تودلی‌ه. می‌گن که بهتره مونده باشه، برا این که وضعش تغییر نکنه (همین حرف رو دربارهٔ چوب دسته هم می‌گن، برا این که وقتی خشک می‌شه، ممکن‌ه تاب برداره و یا حتی بپیچه).

در مورد مشخصات، خوب، من امتحان نکرده‌م. اون بخش از شنیده‌هام که معقول به‌نظر می‌آن، همون توصیه‌های معمول سازای پوست‌دارن: باید یکدست باشه و سوراخ ریز نداشته باشه (روشش این‌ه که جلوی نور ببینیش). به‌علاوه، برعکس کمانچه که یه‌کم باید ارتعاش سیم رو مهار کنی، برای تار باید سعی کنی که قابلیت ارتعاش بیشتر باشه. هرچی پوست نازک‌تر باشه، کمتر ارتعاش رو می‌گیره؛ اما در مقابل، هم مشکل «مضراب‌خور» داری که ممکن‌ه پوست از بین جفت‌سیم اول و لبهٔ کاسه پاره شه (می‌گن یه‌لا چسب شیشه‌ای بزن، ولی به‌نظرم یه‌کم خفه می‌کنه. شاید هم «توهم‌»ه!) و هم کوک بالا بدجوری خرک رو می‌کشه پایین که مثل همهٔ سازای «خرکی[!]»، باعث می‌شه که صدا «نرم» بشه و کم‌حجم و کم‌طنین، که البته به‌خودی خود بد نیست؛ اما بدجوری «تنظیم» دست و گوش آدم به‌هم می‌ریزه و خوب، البته مشکل مضراب‌خور رو هم بیشتر می‌کنه.

در مورد شفافیت، ظاهراً بخشهای شفاف بخشهایی هستن که مجاور چربی بودن و درنتیجه، «خشک» نیستن. انگار هرچی شفاف‌تر باشه، صدا صاف‌تر، نرم‌تر و بازتره و هرچی کدرتر باشه، صدا خشک‌تره و «کَر» درمی‌آد.

در مورد آب و هوا، چیز مشخصی نمی‌دونم. همین‌جوری، به‌نظر می‌آد که پوست نازک، به‌راحتی تحت تأثیر گرمی و سردی و رطوبت و خشکی قرار می‌گیره و صدای ساز رو عوض می‌کنه؛ اما هیچ معیار مشخصی نمی‌شناسم که بگم اگه فلان‌قدر رطوبت داشتی، فلان ضخامت پوست مناسب‌تره.

ببخشید! سواد سازسازی و شناخت موادم حتی از نظر دادنم هم بدتره!

13. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خیلی متشکرم . به موارد خوبی اشاره کردید. بسیار مفید و آموزنده بود.
    در مورد ریگلاژ هم صحیح می فرمایید تفاوت هست بین ریگلاژ خرک بین ساز هایی مثل تار و کمانچه و مثلا سه تار و ویلن اما باز هم آنچه که سازنده برای ساز دست ساختش درنظر می گیره (البته باید چنین باشد) مناسب تر هست و حتی از نظر همون ارتفاع خرک. در مورد پایه ها هم درسته به هر حال پوست فرم هر خرکی رو که از ابتدا بر روی ان قرار داشته حفظ می کند .
    یک سوال دیگر :
    آیا اطلاع از هرگونه تلاشی که تا به حال در پی تعویض پوست تار با یک پوست با جنس مصنوعی که در برابر رطوبت و تغییر شرایط محیطی مقاوم باشد اما کیفیت صدادهی مشابه و یا نزدیک به پوست طبیعی داشته باشد دارید؟
    آیا هم اکنون هم افرادی در پی این مساله هستند؟
    ویرایش توسط AliB : Monday 25 February 2008 در ساعت 05:48 AM

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

من ندیده‌م، و البته چندان در جریان نیستم ـــ از شما چه پنهان، اصلاً هم علاقه‌مند نیستم! به‌نظر [کاملاً شخصی] من، اون کارایی هم که آقای حدادی و آقای حبیبی برا دف کرده‌ن، بدجوری کیفیت صدا و طنین «اصلی» ساز رو خراب می‌کنه؛ هرچند که اگه بنا باشه به شیوهٔ اونا دف بزنی،خوب، طنین زیاد اصولاً مزاحم‌ه. در مورد تمبک هم دیده‌م که آقای حلمی یه کارایی کرده (البته، لابد آقای حدادی هم باید یه کارایی کرده باشه) ، ولی اونایی که من دیدم، در مقابل تمبک‌های معمولی‌شون بدجوری «بی‌مزه» بودن! البته، این رو هم بگم که آقای حدادی یه تأییدیهٔ مفصل از آقای کامکار داره و خوب، وقتی بیژن کامکار دربارهٔ دف حرفی بزنه، من ترجیح می‌دم کلاً ماستم رو کیسه کنم!

به‌هرحال، فکر می‌کنم که در مورد تار یه دردسر اضافه هم هست، و اون مسئلهٔ خرک‌ه. برا دف و تمبک، سطح صاف با کشیدگی یکنواخت لازم‌ه؛ اما برا تار، باید یه‌جوری مسئلهٔ جاافتادن خرک روی پوست رو هم باید در نظر گرفت که خوب، اگه جنس مصنوعی‌ای داشته باشی که مثلاً نم نگیره، نمی‌دونم چه‌جوری می‌شه خرک رو روش جا انداخت و اگه بگیره، نمی‌دونم در مقابل رطوبت چی می‌شه.

خلاصه، راستش، نمی‌دونم!

16. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

بردیا جان این سوال رو بیشتر از منظر شخصی خودم از شما پرسیدم .
    من دلیل تعریق دست (که حالت ارثی داره) در تار زدن مشکل دارم و بنا بر همین مساله هیچ وقت به صورت جدی به سمت تار متمایل نشدم.
    جناب حدادی هم فرمودند که با تحقیقات و با تولید هدفمند پلیمر و یا ماده ای که ویژگی های مثبتی داره و مثلا نزدیک به پوست طبیعی عمل می کند اقدام به تولید این دف کردند(که من هم چون این ساز ها رو ندیدم و اصلا این کاره نیستم اظهار نظری هم ندارم و نظر نوازندگان مطرح این ساز شرط هست) .
    با توجه به مواردی که در زمینه ی ساز تار هست مثلا اگر پلیمری ساخته شود که کیفیات صوتی نزدیک به پوست داشته باشد می توان با گرما و یا به صورت از قبل قالب گیری شده محل خرک و کشیدگی لازم رو در اون ایجاد کرد و یا سازمان ظریفی برای به اصطلاح کوک کردن و تغییر کشش این پوست مصنوعی تعبیه گرد به نوعی که بتوان تا حدی روی آن مانور داشت (البته این ایده های بکر ((: همین الان به ذهن بنده رسید و اصلا روش فکر نشده ((: )
    یک خلاقیتی هم که برای تارباس زدن کرده بودم این بود که روی سطح پوستی که جا افتاده بود رو به صورت سراسری با چسب پهن اسکاچ پوشونده بودم و حسابی آب بندی شده بود. صدا هم بم شده بود که فبها المراد ((: و تجربه ی خوبی بود اما محلی از اعراب برای تار نداره و خلاصه از این جسارت ها روی پوست تار نمی شود انجام داد.
    ولی خوب می دانید که چقدر پوست تار و بالطبع صدای این ساز به رطوبت حساس هست و در مقابل اندک رطوبتی تغییر حالت داده و صدای ساز افت می کند. مثلا در اثر حتی تعریق مداوم کف دست بعد از چند دقیقه ساز زدن این مساله پوست ساز را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد .
    خیلی متشکرم

tarane آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2619
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    131
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

از علی و بردیای عزیز واقعا ممنون!!
    اما بردیا جان من خرک تارمو چک کردم و احساس میکنم مشکلی نداشته باشه اما در مورد پوست تارم باید بگم که نازکه! حالا نمیدونم مشکل پوسته یا سیمهای تارم چون همانطور که گفتید پوستش واقعا صداش خیلی قشنگ شده بود و همه عاشقش شده بودن (فکر کنم چشم خورده!) حالام واقعا حیفم میاد پوستشو عوض کنم (حداقل تا زمانیکه بدونم مشکل صد در صد ماله پوسته!) اما در مورد سیماش نمیدونم شاید اخه سیمام:
    مثلا سیمهای سفیدم 2 جنس مختلف و حتی یه شماره هم با هم فرق میکنند اما سیمهای زردم که هم یه شماره و هم یه جنسن بیشتر صداشون خراب شده!
    و همانطور که گفتم تا هفته پیش مشکلی نداشتم اما الان هروز که میگذره احساس میکنم داره بدتر میشه و به خاطره تمریناتی که دارم نمیتونم ببرم بدم به دست کسی درستش کنه (اولین دلیلش بدقولی تو تحویله بعدشم بهم گفتن باید چند روز بذاری بری بعدا خبرت میکنیم) واقعا سر در گم شدم؟؟چون دقیقا نمیدونم مشکلش چیه؟!
    به سکوت سرد زمان

به خزان زرد زمان

نه زمان را درد کسی

نه کسی درد زمان

بهار مردمی ها دی شد !

زمان مهربانی طی شد !

19. کاربران زیر از tarane به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ترانه جان من کاملا متوجه هستم که شما چی میگید.
    به هر حال ساز تار سازیست که پیچیدگی های زیادی در چگونگی و عوامل موثر بر کیفیات صوتی دارد یا بهتر است بگوییم متغیر های فراوان قابل محاسبه و غیر قابل محاسبه ای در صدادهی ساز تار دخیل هستند. گاها بی هیچ دلیلی ساز راه نمی دهد صدای خوبی نمی دهد و به اصطلاح قهر می کند (و یا شاید چشم می خورد) انگار که مریض شده و خلاصه همه ی این ها هست. عوامل روشن و قابل محاسبه و قابل تغییری هم وجود دارد که در گفتگو های بالا به اونها اشاره شد.
    اما از هیچ چیز نترسید. این ساز سازیست که همدم شما در طول عمر خواهد بود و باید با چگونگی نگهداری اصلاح و تعمیرات جزیی آن آشنا و وارد باشید و به مانند طبیبی از احوالات ساز خود و گونگی بهبود آن مطلع باشید بنا بر این از ساده ترین اقدامات شروع کنید و به سمت مشکل تر ها حرکت کنید تا محل عیب برایتان روشن شود.
    همانطور که بردیای گرامی گفتند ابتدا از چک کردن خرک نحوه ی قرار گیری و جای اون اطمینان حاصل کنید بعد از اون شیطانک و شیار های خرک رو چک کنید که یک وقت سیم از محل خود خارج نشده باشد و یا اینکه مثلا پریدگی در لبه های نگهدارنده ی سیم وجود نداشته باشد و بعد اقدام به نعویض سیم ها کنید(که به نظر من این عامل بسیار مهم هست و می تواند دلیل اصلی مشکل شما باشد) اگر روش گره زدن سیم را نمی دانید هم بفرمایید تا با کمک دوستان توضیحاتی در این باب قرار بدهیم. ابتدا جفت سیمهای زرد را عوض کنید . نکته اینکه بهتر است (حتما باید) سیمها هم جنس و با شماره ای یکسان انتخاب شود مثلا جفت زرد با شماره ی 22 و جفت سفید و سفید واخوان با شماره ی 20 و سیم بم با شماره ی 35 یا 40 . این کار را انجام دهید و سازتان را کوک کنید و نتیجه را بررسی کنید . اگر مشکل حل نشد آنگاه به فکر مسایل دیگر باشید.
    یک سوال شما ساز خود را در اصطلاح دیاپازون کوک می کنید ؟ یعنی مبنای کوک جفت سیم های سفید (در اصطلاح دو) شما برابر با Do3 دیاپازون هست؟ یا بالاتر یا پایین تر ؟ مبنای کوک مناسب با توجه به شرایط ساز همدر صدادهی و خوش خواندن ساز بسیار موثر است. کوک بیش از حد پایین و کوک بیش از حد بالا صدادهی ساز را تخریب می کند که اگر بردیای گرامی راهنمایی کنند که برای تار معمولا چه مبنای کوکی مناسب است و تا چه حد جای مانور دارد متشکر می شوم.
    این نکته را هم که چک کردید مطلب دیگری به ذهنم می رسد که جدا نمی دانم آیا درست است یا نه و باید بردیای عزیز و دوستان تارنواز نظر بدهند و آن این است که اگر پوست ساز شما سالم است و سوراخ شدگی و پارگی ندارد سیم ها را باز کرده و خرک را بردارید آنگاه با با استفاده از پنبه ای مرطوب سطح پوست را تر کنید (به نحوی که تا کناره ها رطوبت اندکی فاصله داشته باشد تا باعث باز شدن سریش نگهدارنده ی پوست نشود) و بعد اندکی صبر کنید و هنگامی که پوست تقریبا نم چین شد و در حال جمع کردن خود بود با حتیاط خرک را در جای خود قرار داده و سیم ها را ببندید و خیلی خیلی شل کوک کنید هنگامی که پوست خشک تر شد کم کم کوک را بالا برده تا سیم ها فشار بیشتر بیاورد و خرک بیش از حد بالا نیاید (یا ممکن است قبل از خشک شدن پوسن به طور کامل با قرار دادن کتابی با وزن متناسب بر روی خرک آن را در ارتفاع دلخواه نگه دارید تا پوست کاملا خشک شود.)
    این کار اگر صحیح باشد در اصلاح وضعیت پوست موثر است به نظر من البته و باید دید که آیا مجاز به انجام چنین کاری هستیم یا نه!
    و در نهایت با همه ی این ترفند ها اگر نتیجه ی مطلوب حاصل نشد نباید از تعویض پوست ترسید . با جند بار انجام این کار تجربه و مهارت لازم را به دست می آورید.
    البته همیشه امکان نرسیدن به صدای مطلوب در تعویض پوست هست (مثلا شنیده ام که گاها استاد شریف طی یک شب سه بار مثلا پوست ساز خود را عوض می کنند تا صدای مطلوب ایشان حاصل شود) با دقت در انتخاب پوستی خوب که مشخصاتش در بالا توسط بردیای عزیز ذکر شد و با کمی حوصله و دقت مطمئن هستم که موفق خواهید بود.
    امیدوارم که خبر رضایت شما از صدای سازتان را بشنویم.
    ارادتمند شما
    علی

21. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

tarane آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2619
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    131
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

درسته من زیاد با تعمیرات تارم در هنگام خراب شدن اطلاعی ندارم و یه بار بیشتر سیم تارمو خودم اونم با سیم تاب عوض نکردم و همون دفعه بود که تا اومدم کوکش کنم پاره شد و برای همیشه از خیر سیم عوض کردن گذشتم اما به نکته جالبی اشاره کردید من کوک سازم عموما بالاست یعنی به جای دو ،دو دیز کوک میکنم چون صدای زیباتری میدهد (لازم به ذکر است که از همان ابتدا به این صورت استادم کوکش کرد و به من هم گفت این کارو بکنم و مشکلی از این لحاظ نداشتم چون به واقع یه جوری صدای سازم زنده تر بود) و عموما روی دو سل دو کوک میکنم !
    اما در مورد پیشنهادتون منم در این مورد نمیتونم هیچ پیش داوری بکنم و نمیدونم درسته یا نه؟ ولی به خاطر همدردی و هم فکریتان صمیمانه تشکر میکنم!
    به سکوت سرد زمان

به خزان زرد زمان

نه زمان را درد کسی

نه کسی درد زمان

بهار مردمی ها دی شد !

زمان مهربانی طی شد !

23. کاربران زیر از tarane به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ترانه جان هر کاری به هر حال در تجربه های اول همراه با خطا خواهد بود که نباید با پیش آمدن این خطا ها از ادامه ی کار صرف نظر کرد.
    در مورد کوک سازتون _نظر شخصی من_ این هست که شاید بالا درنظر گرفتید . البته همانطور که گفتم بستگی به ساز هم دارد اما اگر دوستان دیگر هم نظر بدهند تا حدی می توان جمع بندی کرد که آیا این کوک کمی بالاتر از حد معمول هست یا نه.
    نکته ی بعد در مورد آن ترفند من خودم این کار را کرده ام اما آن را به طور قطعی توصیه نمی کنم و باید دوستانی که تجربه ی بیشتری دارند نظر خودشون رو در باره مفید و یا مضر بودن این کار بگویند.
    در پایان هدف همین هست که همراهی و همفکری با هم داشته باشیم از این رهگذر همه بهره مند خواهیم شد.
    ارادتمند شما
    علی

25. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

شما که با این کوک پدر اون پوست بدبخت رو درآوردی که!

نمی‌دونم چی بگم. اگه سازت کوچک‌تر از اندازهٔ معمول نیست، خیلی جالب‌ه که می‌گی با همچو کوک زیری خوب می‌خونده. کوک به این زیری، قاعدتاً صدای تیزی می‌ده و چون سیمها کشیده‌ن، مضرابت رو برمی‌گردونه که خوب، باید محکم مضراب بزنی، و همین هم بدجوری دشمن نرمی ساز زدن‌ه. اگه می‌گی خوب بوده، خوب، لابد خوب بوده؛ اما اگه بخوای این کار رو بکنی، دیگه اصولاً باید فاتحهٔ پوست رو بخونی.

به هر حال:
    1. نم زدن پوست ایدهٔ بدی نیست؛ اما «خیس»ش نکن.
    2. اگه واقعاً می‌خوای زیر کوک کنی، سیم سفید 20 کلفت‌ه. سیم سفیدت رو 18 بنداز (و حواست باشه که هرسه سیم باید از یه شماره و حتی‌الامکان از یه قرقره باشن) ، سیم زرد رو دوتا 20 و یه 35. سیم کلفت، تو کوک بالا، به شدت سفت‌ه و صدای کَر می‌ده.
    3. اگه واقعاً می‌خوای زیر کوک کنی، باید پوست صفحه رو هم یه‌کم کلفت بگیری. اگه نه، خیلی راحت باطل می‌شه.

دور از چشم علی، من جداً به پوست معتقدم! به‌علاوه، اگه اصولاً آدم آچاربه‌دستی نیستی و یا به دلت نیست که خودت پوست عوض کنی، خوب، نکن. اما خوب‌ه اگه بتونی خودت این کار[ها] رو بکنی، برا این که کار دل آدم رو چیزی جز دست خود آدم انجام نمی‌ده!

27. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

بردياي عزيز توضيحات خيلي خوب و روشنگرانه اي مرقوم داشتيد.
    نکات ظريفي هم اشاره کرديد مثل اندازه ي ساز و ارتباط اون با تولرانس مبناي کوک و شماره ي سيم سفيد پايينتر براي کوک هاي بالاتر که براي ايده آل شدن صداي ساز در شرايط متفاوت (کوک بالاتر) کارساز است.
    اما اساسا اينطور که بر مي آيد نيم پرده بالاتر از مبناي Do3 قدري وراي تحمل معمول تار ها مي باشد.
    شايد اگر ترانه ي گرامي دو و يا حتي سي بکار را امتحان کنند (البته با مهندسي پوست) صداي مطلوب حاصل گردد.
    گاهي تغيير اندکي در مبناي کوک خيلي کمک مي کند.
    امیدوارم نتیجه ی اقدامات ترانه ی گرامی را در همین تاپیک شاهد باشیم.
    متشکرم

29. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

tarane آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2619
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    131
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

ممنون بچه ها!! کوکو اوردم پایین اما تاثیری نداشت! حالا برم پوستو نم بزنم ببینم چی میشه؟ اگه نشد فکرکنم باید پوستو عوض کنم!
    به سکوت سرد زمان

به خزان زرد زمان

نه زمان را درد کسی

نه کسی درد زمان

بهار مردمی ها دی شد !

زمان مهربانی طی شد !

31. کاربران زیر از tarane به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)