لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 33 به 47 از 47

موضوع: سوال: مبنای کوک در ساز کمانچه؟؟؟

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    404 بار تشکر شده در 143 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 24/0
    Given: 9/1
    میزان امتیاز
    0

0 Not allowed! Not allowed!
    دوستان عزیز کوک کمانچه عینا همان کوک ویلن بدون این که یک پرده بم تر بشه هستش

(((((((( می لا ر سل ))))))))

اما برای همنوازی بم تر یا زیر تر میشه همانند نواختن ویلن ایرانی

2. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط saber1740 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوستان عزیز کوک کمانچه عینا همان کوک ویلن بدون این که یک پرده بم تر بشه هستش

(((((((( می لا ر سل ))))))))

اما برای همنوازی بم تر یا زیر تر میشه همانند نواختن ویلن ایرانی
    البته خوب‌ه که به پست‌های قدیمی توجه می‌شه؛ اما کاش این «توجه» به «تاپیک» باشه و نه به «پست». اون بالا، کلی بحث قدیمی هست دربارهٔ این‌که اصولاً وقتی حرف از «کوک» می‌زنیم، ممکن‌ه بحث دربارهٔ «فرکانس» [انتصابی] باشه یا دربارهٔ «نسبت فواصل». سؤال شروع تاپیک، اساساً این بوده که «مبنا»ی کوک چی‌ه؛ نه «کوک» ـــ بماند که حتی اگه کوک می‌بود هم این جواب درست نبود.

سؤال علی‌ب مشخصاً دربارهٔ فرکانس‌ه (که وقتی می‌گیم «سیم دوم لا کوک می‌شه»، منظورمون 440Hz ه یا نه، و اگه نیست چی‌ه) و من و ویشتاسب در این تاپیک و تاپیک «کمانچه، کوک و تجدد» دربارهٔ مبانی استدلالی انتخاب این «اسم»ها [هم] بحث کرده‌ایم. محض انداختن بحث به مسیرش [و کمی هم امیدوار به بازگشایی بحث!]، یادآوری می‌کنم که اصلاً مسئلهٔ «کوک» [به‌عنوان تنظیم روی فرکانس مشخص، و نه نسبت فواصل] فقط و فقط وقتی معنی داره که از فرادی بودن مسئلهٔ نوازندگی بگذریم و بخوایم با «دیگران» همراه بشیم، وگرنه اصولاً «کوک» تابع چیزی نیست جز «خوب خوندن» ساز (یه مصاحبه‌ای هم از آقای بهاری هست که توصیه می‌کنم شنیده بشه). حتی در همنوازی هم لزومی نداره که کوک اعتباری رو گیر تنظیم فرکانسی کنیم ـــ مثلاً، اگه مجبور باشیم همایون «برتارک سپیده» رو با سه‌تار بزنیم، قاعدتاً باید سه‌تار رو «دو فا دو دو» کوک کنیم و کمانچه رو «می لا می لا»، و طبعاً دست‌کم یکی از این دوتا باید به دیاپازون نامربوط باشن!

به یه استدلالایی شبیه این، نتیجه می‌شه که «کوک» انگار باید به چیزی شبیه نسبت فواصل سیم‌ها تعبیر بشه، و در این وضع هم بالطبع تابع کارکردی‌ه که از ساز انتظار داریم. کارکرد کمانچه، زدن قطعات کلاسیک نیست، و در نتیجه، کوکی که فقط فاصلهٔ پنجم داره رو هم نباید چندان «کمانچه‌ای» شمرد ـــ البته، استفاده‌ای که در چهل‌‌پنجاه‌سالهٔ اخیر از متدهای آموزشی ویولن در آموزش کمانچه کرده‌ایم، این تصور رو جا انداخته که کمانچه از منظر آموزش «ابتدایی و متوسطه» فرق فنی‌ای با ویولن نداره [که البته قبلاً دربارهٔ جزئیات این قضیه هم حرف زده‌ایم] و این «تصویر» اون‌قدر جا افتاده که اصلاً یادمون نمی‌آد که حالا گذشته از سنت ردیف، حتی کوک‌های کتاب‌های آقای صبا هم دست‌کم یه فاصلهٔ چهارم دارن. پس، گذشته از این‌که این «کوک کمانچه» به‌عنوان چیزی که فرکانس رو نشون می‌ده اصلاً «ثابت» نیست، حتی به‌عنوان چیزی که نسبت فواصل رو نشون می‌ده هم ثابت و لایتغیر نیست.

حالا بسم‌الله: لطف می‌کنی اگه این پست رو، با دیدن پست‌های قبلی تاپیک [و البته پست‌های قبلی این بخش] نقد کنی.

4. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

کوک کمونچه با همون فرکانس 440 کوک اصلی ساز هستش

ما میتونیم سیم دوم رو لا سل یا حتی فا کوک کنیم که این امر کاملا سلیقه ای یا (برای اجرای بهتر در همنوازی های ایرانی) هستش.

اما کوک اصلی ساز در حال حاضر می لا ر سل هست
    در قدیم کوک ساز دو سل دو سل بوده الان هم میشه این طوری کوک کرد و ر لا ر لا فرض کرد. (چون اگه نت اصلی رو در نظر بگیریم از نظر اجرا خطای چشمی ایجاد میشه)

یا میشه با همون کوک می لا ر سل تو هر گامی اهنگ اجرا بشه این مسئله خیلی به قدرت و توانایی نوازنده مربوط میشه

شاید دوستان و نوازندگان ویلن وکمونچه گفته های منو بهتر درک کنند.
    ویرایش توسط saber1740 : Tuesday 31 January 2012 در ساعت 11:10 PM

6. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

((در حال حاضر مبنای کوک در کمونچه به تبع ویلن هستش))

8. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط saber1740 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ((در حال حاضر مبنای کوک در کمونچه به تبع ویلن هستش))
    کوک کمونچه با همون فرکانس 440 کوک اصلی ساز هستش

ما میتونیم سیم دوم رو لا سل یا حتی فا کوک کنیم که این امر کاملا سلیقه ای یا (برای اجرای بهتر در همنوازی های ایرانی) هستش.

اما کوک اصلی ساز در حال حاضر می لا ر سل هست
    در قدیم کوک ساز دو سل دو سل بوده الان هم میشه این طوری کوک کرد و ر لا ر لا فرض کرد. (چون اگه نت اصلی رو در نظر بگیریم از نظر اجرا خطای چشمی ایجاد میشه)

یا میشه با همون کوک می لا ر سل تو هر گامی اهنگ اجرا بشه این مسئله خیلی به قدرت و توانایی نوازنده مربوط میشه

شاید دوستان و نوازندگان ویلن وکمونچه گفته های منو بهتر درک کنند.
    بنده مشخصاً نوازندهٔ کمانچه‌ام، و اصلاً به همین خاطر هم جواب دادم و گفتم که این‌جور نیست. به‌علاوه، گفتم که منظور علی‌ب از «مبنا» چی بوده.

خود این بحث رو قبلاً هم کرده‌ایم و تکرار نمی‌کنم. فقط، یادآوری می‌کنم که همون‌جور که به سیم اول سه‌تار می‌گیم «دو» و اصلاً کاری به این نداریم که فرکانسش چی‌ه، به سیم دوم کمانچه هم می‌گیم «لا» و مسئلهٔ فرکانس باهاش نداریم. خیلی از کمانچه‌های قدیمی و معیار ما (و از جمله کمانچه‌هایی که به «کرم‌خانی» شناخته می‌شن) اصلاً کوک دیاپازون برنمی‌دارن، و از متأخرین هم مثلاً آقای آذرسینا در اجرای ردیفشون یادآوری کرده‌ن که کوک رو یه پرده پایین‌تر گرفته‌ن؛ اما باز به سیم دوم می‌گن «لا». اگه لازم می‌بود که با سه‌تاری که یه پرده پایین دیاپازون کوک شده و ماهور دو می‌زنه کوک کنن، سیم سومشون رو هم‌کوک سیم اول سه‌تار می‌کردن و سیم اول رو یه اکتاو زیرتر، و سیم دوم و چهارم رو به‌ترتیب یه چهارم درست بم‌تر از سیم اول و سوم، و باز به‌ش می‌گفتن ر لا ر لا، درحالی‌که این‌بار دو پرده بم‌تر می‌شد (و مثلاً باید می‌شد سی‌بمل فا سی‌بمل فا!).

10. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

1) سیم دوم همیشه لا فرض میشه این مسئله هم ربطی به کار این اقایون اذر سینا بهاری کلهر ... نداره(وصدای اصلیشم همون نت لا هست)

2) من کوک اصلی ساز رو گفتم (با گفته های دیگرونم کاری ندارم) وچرا ما گاهی سیم ها رو بم میکنیم و میگیم لا (روی سیم دوم) ؟ علتش کاملا واضح هست نیازی به گفتن نیست

3) این بحث و این تایپیک به سفسطه گرایی کشیده شده چون این بحث در عمل واجرا کاملا بی فایده است.

4) کمونچه و سه تار یه زمانی کوکشون یکی بوده اما الان نه
    ویرایش توسط saber1740 : Thursday 2 February 2012 در ساعت 03:11 AM

12. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

1) سیم دوم همیشه لا فرض میشه این مسئله هم ربطی به کار این اقایون اذر سینا بهاری کلهر ... نداره(وصدای اصلیشم همون نت لا هست)

2) من کوک اصلی ساز رو گفتم (با گفته های دیگرونم کاری ندارم) وچرا ما گاهی سیم ها رو بم میکنیم و میگیم لا (روی سیم دوم) ؟ علتش کاملا واضح هست نیازی به گفتن نیست

3) این بحث و این تایپیک به سفسطه گرایی کشیده شده چون این بحث در عمل واجرا کاملا بی فایده است.

4) کمونچه و سه تار یه زمانی کوکشون یکی بوده اما الان نه
    خیلی خوب‌ه که آدم، بتونه این‌قدر راحت و محکم چیزی رو ادعا کنه که این همه شواهد برخلافش وجود داره، و آخرش هم، وقتی که نمی‌شه شواهد رو انکار کرد، بتونه ادعای «سفسطه‌گرایی» کنه [که بی‌ربط هم هست، و احتمالاً منظورش «سفسطه‌گری» بوده]، و بعدش هم ادعا کنه که «این بحث در عمل واجرا کاملا بی فایده است» و کلاً ذهن مبارکش رو درگیر این موضوع بی‌اهمیت نکنه که سه‌تا آدم زنده‌ای که درگیر این بحث بوده‌ن (یعنی خود علی‌ب که اصل سؤال رو پرسیده، ویشتاسب [کمانچه] و من) عنوان «مسئول» رو داشته‌ایم که حالا اگه حال و حوصلهٔ گشتن دنبال سوابقمون نیست، همین دست‌کم نشون می‌ده که لابد به سن و سابقه و کارمون اعتباری داریم، و لابد این‌قدر عقلمون می‌رسه که بحثی رو که «در عمل واجرا کاملا بی فایده است» این‌قدر کش ندیم.

برادر، من هم بلد بوده‌م که همین‌جوری دربارهٔ ملت حرف بزنم و روی یه حکمی که رو هواست پافشاری کنم؛ با این حال، یه‌سری شواهد آورده‌م که یه چیزایی یه جورایی‌ن و یه چیزایی هم بی‌معنی‌ن. شما هم، لطف می‌کنی اگه برای حرفت «دلیل» بیاری، یا دست‌کم «شاهد» بیاری.

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

عزیزم منظورت از شاهد خودتی و اون اقایی که این بحث رو باز کرده درسته ؟

(نمیخوام ادعا کنم چون ادمی که ادعا داشته باشه هیچی نیست) اما واقعا این بحث های شما الکی هستش من فکر کنم شما واون کسی که این بحث رو باز کردید از مسئولین سایت نت اهنگ هستید(شاید)

چون میخواهین ذهن نوازنده ها رو به سمتی ببرید که کوک کمونچه باید مثل کوک سه تار باشه

در ضمن کمونچه بلکه ویلن هم میتونه کوک دو سل دو سل بگیره اما زدن گام های دو و فا اصولا برای نوازنده های مبتدی ومعمولی سخته به خاطر نوع سر کلید هاش.
    پس ما اون طوری کوک میکنیم اما فرض میکنیم گام لا داریم میزنیم.

نکته بعدی سیم اول سه تار هم صدای اصلی نت دو نیست.

کاملا حرفام واضح هستش. من تعجبم شما که به قول خودت نوازنده کمونچه هستی چرا؟

حرف اخر من هم اینه که کوک کمونچه هر چی میتونه باشه (اما برای شروع کار 100در 100 می لا رسل همون کوک ویلن هستش)
    برای همنوازی یا زدن گام های مختلف بستگی به حس حال اون گام داره
    ومعمولا هم کوک ساز فرض میشه که لا هستش

(من تو این تایپیک هیچ حرفی نمیزنم وقضاوت کردن رو به عهده خود دوستان میزارم)
    ویرایش توسط saber1740 : Thursday 2 February 2012 در ساعت 01:24 PM

15. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

saber1740 آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    1010
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

الان چه بخواهیم چه نخواهیم کوک اصلی ساز می لا ر سل هستش

وهیچ دلیلی نداره به خاطر سه تار ما کوک سیم دوم رو سل بگیریم(این نکته رو اقای سعید فرج پوری تو کتاب 20 قطعه عنوان کردند که دیگه کوک ساز می لا ر سل شده) چون درحال حاضر سونوریته کمونچه و ویلن نزدیک به هم هستند تا سه تار و کمونچه.

(متاسفانه خیلی بده که ما نظر شخصی خودمون رو بگیم این نظر همه هست. من مطمئنم اقای بردیا سه تار میزنند ودر کنارش کمونچه و به خاطر همین میگن کوک ساز می لا رسل نیست)

این اخرین پست من تو این تایپیک هستش و به هیچ عنوان حرف های اقای بردیا رو نمی پذیرم در مورد کوک . اقای بردیا شاید اطلاعات خوبی در زمینه موسیقی ایرانی داشته باشند اما حرفشون در مورد کوک اصلا درست نیست.

لطفا دوستان رو گمراه نکنید . با تشکر
    bye
    ویرایش توسط saber1740 : Thursday 2 February 2012 در ساعت 01:37 PM

17. کاربران زیر از saber1740 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

عزیزم منظورت از شاهد خودتی و اون اقایی که این بحث رو باز کرده درسته ؟

(نمیخوام ادعا کنم چون ادمی که ادعا داشته باشه هیچی نیست) اما واقعا این بحث های شما الکی هستش من فکر کنم شما واون کسی که این بحث رو باز کردید از مسئولین سایت نت اهنگ هستید(شاید)

چون میخواهین ذهن نوازنده ها رو به سمتی ببرید که کوک کمونچه باید مثل کوک سه تار باشه

در ضمن کمونچه بلکه ویلن هم میتونه کوک دو سل دو سل بگیره اما زدن گام های دو و فا اصولا برای نوازنده های مبتدی ومعمولی سخته به خاطر نوع سر کلید هاش.
    پس ما اون طوری کوک میکنیم اما فرض میکنیم گام لا داریم میزنیم.

نکته بعدی سیم اول سه تار هم صدای اصلی نت دو نیست.

کاملا حرفام واضح هستش. من تعجبم شما که به قول خودت نوازنده کمونچه هستی چرا؟

حرف اخر من هم اینه که کوک کمونچه هر چی میتونه باشه (اما برای شروع کار 100در 100 می لا رسل همون کوک ویلن هستش)
    برای همنوازی یا زدن گام های مختلف بستگی به حس حال اون گام داره
    ومعمولا هم کوک ساز فرض میشه که لا هستش

(من تو این تایپیک هیچ حرفی نمیزنم وقضاوت کردن رو به عهده خود دوستان میزارم)
    الان چه بخواهیم چه نخواهیم کوک اصلی ساز می لا ر سل هستش

وهیچ دلیلی نداره به خاطر سه تار ما کوک سیم دوم رو سل بگیریم(این نکته رو اقای سعید فرج پوری تو کتاب 20 قطعه عنوان کردند که دیگه کوک ساز می لا ر سل شده) چون درحال حاضر سونوریته کمونچه و ویلن نزدیک به هم هستند تا سه تار و کمونچه.

(متاسفانه خیلی بده که ما نظر شخصی خودمون رو بگیم این نظر همه هست. من مطمئنم اقای بردیا سه تار میزنند ودر کنارش کمونچه و به خاطر همین میگن کوک ساز می لا رسل نیست)

این اخرین پست من تو این تایپیک هستش و به هیچ عنوان حرف های اقای بردیا رو نمی پذیرم در مورد کوک . اقای بردیا شاید اطلاعات خوبی در زمینه موسیقی ایرانی داشته باشند اما حرفشون در مورد کوک اصلا درست نیست.

لطفا دوستان رو گمراه نکنید . با تشکر
    bye
    من، «عزیزم» شما نیستم. خوب‌ه که وقتی داری حرف می‌زنی، مواظب طرف حسابت هم باشی. کلاً هم برام جالب‌ه که می‌گی ادعا نمی‌کنی، اما این کار رو انجام می‌دی، و بعد از اینکه می‌گی دیگه تو این تاپیک حرف نمی‌زنی، دلت طاقت نمی‌آره و یه پست دیگه می‌زنی. قبل‌تر هم گفتم، و فکر می‌کنم به همین زبونی که فرض می‌شه زبون مشترکمون‌ه گفتم: من یه‌سری شواهد دادم که این‌جور نیست، و شما هم به‌جای این‌که فقط حرف خودت رو بزنی، «نقد» کن. این کار رو هم «درست» انجام بده: آقای فرج‌پوری ادعا نمی‌کنن که «دیگه کوک اصلی ساز می لا ر سل هستش». این ادعا رو از آقای فرج‌پوری آوردن و ندیدن [یا ندیده گرفتن] شرح قصه، چیزی‌ه شبیه شنیدن «لا اله» و نشنیده گرفتن «الا الله». دوستانی که دوست دارند موضوع رو دقیق‌تر ببینن، یه سری بزنن به تاپیک کمانچه، کوک، تجدد.

محض تفریح، یه چندتا چیز رو هم در کنار داستان یادآوری می‌کنم احتمالاً شما هم ممکن‌ه چیزایی ازش یاد بگیری:

ــ دست‌کم در سنت سینه‌به‌سینه، که مثلاً آقای شکارچی یا دوستان «مکتب میرزاعبدالله» نماینده‌های خوبش‌ن، کار با کوک فاصلهٔ چهارم شروع می‌شه؛ نه با کوک فاصلهٔ پنجم. به همین سادگی، این «ادعا»ی بامزه که «اما برای شروع کار 100در 100 می لا رسل همون کوک ویلن هستش» بی‌هیچ شکی غلط‌ه، چون از اون 100 اول، حتماً باید صدبرابر نسبت شاگردای این مکتب‌ها به کل شاگردای کمانچه رو کم کرد! البته، در این‌که سنت «غالب» شروع از کتاب‌هایی‌ه که کوکشون می‌‌ـ‌لا‌ـ‌ر‌ـ‌سل‌ه، اصلاً بحثی ندارم.

ــ خود من، به‌عنوان شاگرد چندسالهٔ آقای [اردشیر] کامکار، کمانچه رو با چهارتا کتاب‌ ویولن هنرستان و اتودهای ولفارت به‌انضمام یه کتاب دیگه (که متنش روسی‌ه، و اصولاً چیزی نیست جز تمرین گام و آرپژ) شروع کردم (و البته الانا، حتی یه‌سری قطعهٔ کلاسیک رو هم که برای ویولن نوشته شده‌ن درس می‌دن) و البته به صلاحدید خود ایشون، کوک ساز از اول یه پرده پایین‌تر از دیاپازون بود. اما به محض دراومدن از «مقدمات» و شروع «ردیف»، کوک‌ها شدن کوک‌های فاصلهٔ چهارم دار ـــ تکلیف ردیف آقای صبا که معلوم‌ه، ردیف میرزاعبدالله با شوری شروع می‌شه که کوکش ر لا ر سل‌ه (بقیه‌ش هم چندان بهتر نیست!) ، و ردیف آقای دوامی هم همین‌طور. خود آقای فرج‌پوری هم، حتی محض دلخوشی، یه نصفه قطعهٔ می لا ر سل هم تو همون بیست قطعه ندارن. حالا، این‌که با این اوصاف چطور می‌شه می لا ر سل رو «کوک اصلی» دونست، خوب، من نمی‌دونم. تنها حدسم این‌ه که این «مبنای کوک» تعبیر شده به «کوک اصلی»، و منظور «کوک مقدماتی» (به معنی «کوک در آغاز کار») بوده، که از بند قبل می‌دونیم که حتی در همین مورد هم «نظر همه» این نیست. حالا، اصلاً بگذریم که سؤال شروع تاپیک اساساً این نبوده.

ــ بابت این قید «درحال حاضر» در «چون درحال حاضر سونوریته کمونچه و ویلن نزدیک به هم هستند تا سه تار و کمونچه» هم بسی نشاط رفت! یعنی قبلاً سونوریتهٔ سه‌تار و کمانچه نزدیک‌تر بوده و حالا وضع عوض شده؟!

ــ من نظر خودم رو هنوز نگفته‌م، و فقط به سابقهٔ موضوع نگاه کرده‌م و شواهدی که از منابع مختلف داریم. نظر شخصی من، ممکن‌ه نه این باشه و نه اون!
    ویرایش توسط bardyaa : Friday 3 February 2012 در ساعت 01:49 AM دلیل: نَرمایزیشن!

19. کاربران زیر از bardyaa به خاطر این پست تشکر کرده اند:

shabsokutkavir آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    53805
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    24
    47 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

درود دوستان
    تا اونجا که من میدونم 1 تا 1.5 پرده پایین تر از دیاپازون کوک میشه
    کتاب „بیست قطعه برای کمانچه” از استاد فرجپوری
    مقدمه اش رو مطالعه کنید میتونه روشنگر باشه

shabsokutkavir آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    53805
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    24
    47 بار تشکر شده در 17 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

اما دوستان کوک می لا ر سل فقط و فقط واسه دستگاه ماهور هستش

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    53224
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    11 بار تشکر شده در 7 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

mr30 babat in bahs
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    74243
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با سلام خدمت دوستان من تقریبا یک سالی میشه که کمانچه دارم و بدون استاد و خودآموز کار میکنم . کتابی که کار میکنم همون کتاب آقای آذرسینا هستش که تو کتاب اول کوک رو می لا ر سل گرفته منم چون تجربه ی تشخیص نت ها به صورت گوشی رو ندارم چند بار از تیونر استفاده کردم اما سیم ها قبل از این که به کوک مورد نظر برسن پاره میشدن چند باره سیم ها رو عوض میکنم و به عبارتی دارم ورشکست میشم وقتی هم که کوک رو پایین تر میگیرم برای یه سری آهنگ ها مثل غوغای ستارگان و ... صدای مطلوبی از ساز شنیده نمیشه خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    139179
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    0 بار تشکر شده در 0 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

سلام دوستان عزیز با تشکر از مطالب آموزنده ای که ارائه کردید.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)