لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 47

موضوع: سوال: مبنای کوک در ساز کمانچه؟؟؟

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

پیش فرض سوال: مبنای کوک در ساز کمانچه؟؟؟

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام به دوستان عزیز و ویشتاسب گرامی مدیر محترم این بخش.
    گفتم تا ویشتاسب عزیز هست سوال خودم رو مطرح کنم تا نهایت سوء استفاده را از وقت کرده باشم.
    سوال من این هست:
    مثل ساز سه تار که مثلا بنا بر ویژگیهای ساختاری و تجربه مبنای کوک سیم اول آن معروف به سیم دو معمولا بین یک تا دو پرده پایین تر از Do3 دیاپازون که به طور استاندارد سازی شده محدوده ایست که صدادهی ساز سه تار باید در آن قرار بگیرد کوک می شود و البته این مساله به ساختار هر ساز و موقعیت البته بستگی خواهد داشت آیا برای ساز کمانچه هم چنین رسمی معمول است با توجه به ساختار ساز؟
    یعنی اینکه آیا سیم های کمانچه هم نسبت به جایگاه واقعی پایین تر کوک می شوند معمولا و اگر آری تا چه حد پایینتر ؟
    مثلا استاد من سازشون رو تا دو پرده پایین کوک می کنند و من البته اوایل وقتی به این حد کوک ساز رو پایین می آوردم احساس می کردم قادر به خارج کردن صدای مطلوب نیستم(ظاهرا این کار سخت تر می نمود) ولی مدتیست که این کار را کرده ام و در حال حاضر راضی ام .
    شیوه ی معمول و قول معروف در وادی کمانچه نوازان در این باب چیست؟
    بسیار متشکرم
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.
    -------------------------------------------
    درمان قطعی و موضعی تعریق بیش از حد کف دست برای دوستان نوازنده!

2. 4 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

3. # ADS

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

آقا حالا ما اسم ویشتاسب عزیز رو آوردیم اما اگر کس دیگری هم می تونه من رو راهنمایی و کمک بکنه بسم الله.
    متشکرم
    هر آنچه از رفتار ناثواب در کردار و گفتار انسان ها می بینیم ؛ بازتاب خردی ها و نارسایی های اندرون آنهاست.

5. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

خوب علیب جان بستگی داره (من به طور تخصصی واسه کمانچه نمیگم)

شما ببین مثلا وقتی ویولن در یه گروه ایرانی استفاده میشه یه پرده پایین تر کوک میشه .

یا خیلی از اساتید واسه تمرین شاگرد ها همیشه نیم تا یک پرده پایین تر کوک میکنن . یا انگشت گذاری روی ساز راحت تر بشه و سیم ها شل تر باشند .

میبینیم استاد ملک همیشه کوک ساز رو تقریبا دیاپازون کوک میکنن . در حالی که خیلی از کار های آقای بدیعی یا یاحقی کوک رو 1 پرده یا نیم پرده پایین تر کوک میکنن . من بعید میدونم پایین تر کوک کردن توی کمانچه نباشه . ولی خوب ساز باید تا جدی پایین تر کوک بشه که هم آرشه که کشیده میشه سیم انقد شل نباشه که به دسته بخوره . هم اینکه صدایی خیلی بدی نده .

امیدوارم ویشتاسب عزیز با اظهار نظر در مورد کمانچه ما رو به فیض برسونن . به خاطر دخالتم هم ببخشید .
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

7. 3 کاربر برای این پست از Hes_r تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

خیلی متشکرم حسام جان دیگه داشتم شاکی میشدم که کسی توجهی به ما نمیکنه خلاصه ((:
    به مطلب خوبی اشاره کردید . من فکر می کنم با توجه به حالت هایی که در موسیقی ایرانی هست مثل خیلی از ویبره ها و گلیساندو ها و غلت ها و اشاره ها و تکیه کاری ها و تحریر ها و ... و نوانس هایی که باید ایجاد بشه هنگامی که سیم ها اون انعطاف لازم رو دارند بهتر و راحت تر می شود این کار را انجام داد.
    فکر می کنم این تفکر که ویلن هم پایینتر از استادارد کوک بشه از کمانچه نوازی شاید در ویلن نوازی ایرانی وارد شده(البته نظر شخصی من این هست که باید اینطور باشه) و اصلا شما از من بهتر می دونید که به عمد و قصد صدایی که آرشه ی نوازندگان ویلن ایرانی از ساز خارج می کند با صدای یک نوازنده ی ویلن که مثلا در کنسرواتوار برلین ساز می زند متفاوت است (فقط صدا را عرض می کنم کاری با مساله ی دیگری ندارم) و این اتفاقا یکی از دلایلیست که ما ویلنی که استاد صبا پایه ریزی آن را انجام دادند و شیوه ای که ایشان آموزش دادند کاملا ایرانی می دانیم . یعنی نحوه ی حرکت آرشه و کلا استیل نوازنده ی ویلن ایرانی باید در راستایی باشد که به این فضا نزدیک شود و پایینتر بودن مبنای کوک یکی از عواملیست که به این صدادهی کمک می کند .
    در مورد کمانچه هم فکر می کنم ماکزیمم همان دیاپازون هست (چون به پوست ساز فشار می آید و صدای ساز خفه می شود) و هنگامی که بسته به موقعیت ساز پایینتر کوک می شود از صدادهی بهتری برخوردار خواهد بود.
    حالا اگر ویشتاسب عزیز بر نظری که اساتید کمانچه نوازی دارند و رسم معمول اشاراتی بکنند بحث روشن تر خواهد شد.

9. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    55

با سلام و عرض معذرت به خاطر تاخیر
    علی جان کوک در کمانچه معمولا بر پایه سلیقه ی اشخاص هستش. و شیوه ای که مینوازنند.
    نوازندگان و شاگردهای استاد بهاری مثل آقایان منتظری ،منظمی،گنجه ای و ... توی تکنوازی هاشون (تاکیید میکنم تکنوازی) معمولا کوک رو پایین تر از دیاپازون میگیرند. البته خود استاد بهاری هم اگه دقت کرده باشی معمولا کوک سازشون پایین تر از دیاپازون هست.
    ولی خب با پیشرفت ساخت ساز مخصوصا در ساخت کمانچه و ورود کمانچه های حرفه ای با قابلیت کوک شدن بالاتر از اساتید فوق اجراهایی رو هم با کمانچه های معاصر دیدم که کوک رو دیاپازون میگیرند.

نوازنده های دیگه مثل آقایان شکارچی،کلهر،کامکار ،فرج پوری هم که دیگه مشخصه معمولا از سازهای سازنده های معاصر استفاده میکنند . این سازها همون طور که گفتم قابلیت کوک های بالا رو دارند. از اجراهایی که از این آقایون شنیدم معمولا سازهاشون رو دیاپازون کوک میکنند. آقای کلهر حتی توی آلبوم نخستین دیدار نیم پرده از دیاپازون هم بیشتره کوک سازشون.
    معمولا این آقایون هم برای آموزش از همین کوک دیاپازون استفاده میکنند. مثلا استاد شکارچی از همون جلسه اول با همه هنرجوها کوک ساز رو دیاپازون میگیرند.

تجربه شخصی من رو هم اگه بخای (جسارت اگه نباشه) سازهای سازنده های معاصر مثل آقایان عطایی ،کردی یا ملکی از لحاظ صدا دهی،حجم صدا،کیفیت صدا و ... واقعا کوک دیاپازون رو به خوبی جواب میدن. من به شخصه با این نوع سازها کوک دیاپازون رو ترجیح میدم. اما با سازهای قدیمی تر مسلما کوک دیاپازون جوابگو نیست.

امیدوارم کمکی کرده باشم.
    این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

11. 4 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ویشتاسب عزیز متشکرم . این مطالب برای من خیلی آموزنده هست. ان شاالله ما هم قسمت بشه یک کمانچه ی حرفه ای تر بخریم . دیگه جدا به مرحله ای رسیدم که آرشه و صدای این ساز آزارم میده.
    همونطور که اشاره کردید در گذشته و استاد بهاری سازشون رو بعضا پایین تر کوک می کردند و در مورد اون قسمت که برای ایرانی تر کردن صدای ویلن یکی از تکنیک ها پاین تر آوردن مبنای کوک بوده نظر شماو البته نوازندگان محترم ویلن چیست؟

13. 3 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

به‌نظرم یه شیطنتی تو این سؤال هست؛ نیست؟!

فکر می‌کنم بدیهی‌ه که فرکانس صدایی که سیم «تاب» می‌آره و ساز جواب می‌ده، قویاً به طول صداده سیم بستگی داره. کمانچه‌هایی که طول صداده سیمشون حدودای همین 35 سانت معمول‌ه، تا یه‌کم بالای دیاپازون تاب می‌آرن و تا 1.5 پرده زیر دیاپازون هم. اما یه حواشی‌ای هم هست؛ مثلاً، اگه فاصلهٔ سیم از دسته کم باشه، تو کوک بم ویزویز می‌شنوی (شکم سیم با دسته خفه می‌شه) و اگه زیاد باشه، تو کوک زیر انگشت روی نیم‌پرده زیر دست‌باز نمی‌شینه.

سرجمع، به اون معنی که می‌گن تار نیم تا یک‌ونیم پرده بم‌تر و سه‌تار یک تا دوونیم پرده بم‌تر کوک می‌شه، کمانچهٔ سنتی هم از نیم تا دو پرده پایین‌تر کوک می‌شه ـــ بالطبع، بسته به ساز و کاری که نوازنده می‌خواد بکنه.

مشخصاً، آقای کامکار هم تو اجراها سعی می‌کنه که دیاپازون رو حفظ کنه؛ اما سر کلاس معمولاً بم‌تر کوک می‌کنه.

ببخشیدا! می‌خواستم تا صاحابش نیومده بنویسم و در برم؛ نشد!

15. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

با تشکر از علی و بردیای عزیز به خاطر شرکت در این بحث

والا در اینکه استاد بهاری کوک سازشون رو پایین تر از دیاپازون میگرفتند شکی نیست.
    اما باید نگاهی هم به سازهایی که ایشون باهاشون مینواختند بکنیم. که مشخصه کوک های بالا رو جواب نمیداده. الان هم کسانی که شاگرد ایشون هستند و دارند از سازهای دست ایشون ، چون میدونن که ساز کوک بالا رو نمیخونه کوک رو معمولا پایین تر میگیرند.
    اما نظر شخصی من اینه که کمانچه های امروزی با این پیشرفت های بسیار بسیار زیادی که از نظر ساخت کردن ،کوک دیاپازون رو به خوبی جواب میدن و صداشون هم صدای کمانچه س البته با صدایی بسیار پرقدرت.
    نهایتا اگه بخایم این ساز ها رو پایین تر کوک کنیم تا سی یا نهایتا سی بمل. وگرنه دیگه اون کارایی قبل رو ندارند.

در مورد کمانچه های قدیمی دقیقا برعکس این گفته صدق میکنه.
    باید به این نکته هم اشاره کنیم که کمانچه از 30 سال گذشته تا حالا از معدود سازهای ایرانی که به خوبی از نظر کیفیت ساخت به حد بسیار زیادی رشد کرده. ومیشه الان این نکته رو گفت که ما چنیدین سازنده ی حرفه ای کمانچه در ایران داریم. الان دوره ای هستش که باید ادعا کرد که کمانچه یه ساز کاملا حرفه ایه(نمیدونم قبول داری یا نه؟)
    راستی در مورد گروه نوازی هم که حسام در مورد ویولون گفته بود ، تا اونجا که من دیدم کمانچه تابع کوک گروهه . اگه دیاپازون باشن دیاپازونه و اگه پایین تر ،پایین تر . مشکلی از اون لحاظ نداره.

در مورد ویولون و پایین تر اوردن کوکش (به خاطر ایرانی تر کردن صداش) فکر میکنم اون موقع برای ایرانی تر کردن صداش و زودتر مقبول افتادنش در بین مردم ، یکی ار راههای خوب بوده چون همونطور که خودت هم میدونی کمانچه رو هم معمولا اون موقع پایین کوک میکردند.
    حالا نظر دوستان ویولون نواز چیه در این مورد نمیدونم.

17. 3 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

فکر می‌کنم که یه حرف می‌زنیم: کوک «مناسب»، تابع وضع سازه.

در مورد پیشرفت هم، به‌نظرم، گو این که درست‌ه که پیشرفت قابل توجهی رو می‌شه دید، نه خاص کمانچه‌ست و نه اصولاً چندان به مسئلهٔ کوک بر می‌گرده. بخش قابل توجهی از مسئلهٔ کوک (دقیق‌تر: مسئلهٔ کشش مناسب) ، مسئلهٔ «طول صداده سیم»ه و اصولاً از دورهٔ هنرستان ملی هم این داستان وجود داشته و تأثیرش رو روی سازهای مختلف می‌شناخته‌ن (تارهای مختلف آقای وزیری رو ــ که به‌نوبهٔ خودش، ملهم از داستان مشابه در ویولن‌ه ــ یاد بیاریم) و خوب، فکر می‌کنم که آقای قنبری و شاگرداشون هم کلاً در زمینهٔ محاسبهٔ این طول استادن و تأثیرشون رو هم گذاشته‌ن.

در مورد گروه‌نوازی، من اصولاً با مفهوم کوک مشترک مشکل دارم. تجربهٔ شخصی‌م این‌ه که سال 77 با یه جماعتی قرار بود یه ماهور «دو» بزنیم، و همهٔ سازامون رو یه‌پرده پایین‌تر کوک کرده بودیم. رفیق کمانچه‌کشمون اما، دو پرده بم‌تر بود و ماهور «ر» می‌زد، و سازش هم خوب می‌خوند (کار آقای ملکی بود، اگه اشتباه نکنم). شیش ماه بعد، در حالی که ما دشتی «ر» بودیم و باز یه پرده بم‌تر از کوک دیاپازون، اون نیم پرده زیرتر کوک کرده بود و دشتی «سی» می‌زد، و باز هم سازش خوب می‌خوند!

در مورد این که کمانچه از معدود سازای ایرانی‌ه که ساختش پیشرفت کرده، من بدجوری حرف دارم! اگه «معدود» فقط به معنی «قابل شمردن» به‌کار رفته و یا حتی انگشت‌شمار، قبول. اما بیشتر از این، خوب، دیگه نه. تغییرای طول دستهٔ سه‌تار و ریزه‌کاریای ترکهاش و تغییرای جدی شیوهٔ صفحه انداختن و تراش صفحه‌ش، تغییر عمق کاسهٔ تار و ریختش، تغییرای شیوهٔ تنظیم صفحهٔ سنتور و تغییرای طول دسته و شکم عود، چیزایی‌ن که چندان ندیده‌گرفتنی نیستن، و البته اینا غیر از «شیوهٔ نجاری»ن. به‌هرحال، فکر می‌کنم که این موضوع به سؤال علی برنمی‌گرده و شاید بد نباشه که یه‌جایی هم برا این نوع داستانها باز بشه.

یواش‌یواش، دارم فکر می‌کنم که راس می‌گن که پرحرفم!

19. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

با سلام

با تشکر از دوستانمون بردیا کمانچه و علیب

ببینید دوستان اول در مورد گروه نوازی ویولن . برای این که علامت های سرکلید در ویولن قابل اجرا بشه اغلب نت هایی که باید زده بشه رو یه نت بالا میارند برای ویولن و کوک رو یه پرده پایین . من خودم توی چند تا گروهی که بودم اینطوری ساز زدم .

در مورد پایین کوک کردن . باید بگم علیب جان نظر و حس شخصی من کاملا با تو موافقه . به نظر وقتی کوک ویولن پایین میاد خیلی حال و هوای سنتی و به ویژه کمانچه رو میگیره و من خودم با کوک پایین ویولن خیلی بیشتر حال میکنم .

قعلا یا علی
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

21. 2 کاربر برای این پست از Hes_r تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    به‌نظرم یه شیطنتی تو این سؤال هست؛ نیست؟!

فکر می‌کنم بدیهی‌ه که فرکانس صدایی که سیم «تاب» می‌آره و ساز جواب می‌ده، قویاً به طول صداده سیم بستگی داره. کمانچه‌هایی که طول صداده سیمشون حدودای همین 35 سانت معمول‌ه، تا یه‌کم بالای دیاپازون تاب می‌آرن و تا 1.5 پرده زیر دیاپازون هم. اما یه حواشی‌ای هم هست؛ مثلاً، اگه فاصلهٔ سیم از دسته کم باشه، تو کوک بم ویزویز می‌شنوی (شکم سیم با دسته خفه می‌شه) و اگه زیاد باشه، تو کوک زیر انگشت روی نیم‌پرده زیر دست‌باز نمی‌شینه.

سرجمع، به اون معنی که می‌گن تار نیم تا یک‌ونیم پرده بم‌تر و سه‌تار یک تا دوونیم پرده بم‌تر کوک می‌شه، کمانچهٔ سنتی هم از نیم تا دو پرده پایین‌تر کوک می‌شه ـــ بالطبع، بسته به ساز و کاری که نوازنده می‌خواد بکنه.

مشخصاً، آقای کامکار هم تو اجراها سعی می‌کنه که دیاپازون رو حفظ کنه؛ اما سر کلاس معمولاً بم‌تر کوک می‌کنه.

ببخشیدا! می‌خواستم تا صاحابش نیومده بنویسم و در برم؛ نشد!
    نقل قول نوشته اصلی توسط Kamanche [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با تشکر از علی و بردیای عزیز به خاطر شرکت در این بحث

والا در اینکه استاد بهاری کوک سازشون رو پایین تر از دیاپازون میگرفتند شکی نیست.
    اما باید نگاهی هم به سازهایی که ایشون باهاشون مینواختند بکنیم. که مشخصه کوک های بالا رو جواب نمیداده. الان هم کسانی که شاگرد ایشون هستند و دارند از سازهای دست ایشون ، چون میدونن که ساز کوک بالا رو نمیخونه کوک رو معمولا پایین تر میگیرند.
    اما نظر شخصی من اینه که کمانچه های امروزی با این پیشرفت های بسیار بسیار زیادی که از نظر ساخت کردن ،کوک دیاپازون رو به خوبی جواب میدن و صداشون هم صدای کمانچه س البته با صدایی بسیار پرقدرت.
    نهایتا اگه بخایم این ساز ها رو پایین تر کوک کنیم تا سی یا نهایتا سی بمل. وگرنه دیگه اون کارایی قبل رو ندارند.

در مورد کمانچه های قدیمی دقیقا برعکس این گفته صدق میکنه.
    باید به این نکته هم اشاره کنیم که کمانچه از 30 سال گذشته تا حالا از معدود سازهای ایرانی که به خوبی از نظر کیفیت ساخت به حد بسیار زیادی رشد کرده. ومیشه الان این نکته رو گفت که ما چنیدین سازنده ی حرفه ای کمانچه در ایران داریم. الان دوره ای هستش که باید ادعا کرد که کمانچه یه ساز کاملا حرفه ایه(نمیدونم قبول داری یا نه؟)
    راستی در مورد گروه نوازی هم که حسام در مورد ویولون گفته بود ، تا اونجا که من دیدم کمانچه تابع کوک گروهه . اگه دیاپازون باشن دیاپازونه و اگه پایین تر ،پایین تر . مشکلی از اون لحاظ نداره.

در مورد ویولون و پایین تر اوردن کوکش (به خاطر ایرانی تر کردن صداش) فکر میکنم اون موقع برای ایرانی تر کردن صداش و زودتر مقبول افتادنش در بین مردم ، یکی ار راههای خوب بوده چون همونطور که خودت هم میدونی کمانچه رو هم معمولا اون موقع پایین کوک میکردند.
    حالا نظر دوستان ویولون نواز چیه در این مورد نمیدونم.
    خیلی متشکرم مطالب بسیار روشنگر و آموزنده بود. بردیا جان داداش ما و شیطنت D: .
    اساسا هدف من ایجاد بحثی پیرامون نحوه ی بستن کوک بهینه از نظر صدادهی بهتر هر ساز بود که به خوبی موارد مورد اشاره واقع شد.
    همونطور که فرمودید رسمی معمول بر مبنای تجربه و دانش شکل گرفته که یکی از قسمت های لازم در سونوریته ی مطلوب ساز های ایرانیست و بعضا شاید امروزه مورد توجه قرار نمی گیرد. این امر برای محافظت از ساز و صدادهی مطلوب ساز نیز ضروریست. البته مقصود من در اجرای ساز به تنهاییست. هنگامی که ساز ها در کنار هم و در گروه نوازی مورد استفاده قرار می گیرند بالطبع برای هماهنگی تغییراتی در کوک و مبنای آن ضروریست که از بحث ما خارج است (البته در گروه هم باز باید با انتقال بهترین مبنای کوک را در حد امکان حفظ کرد) .
    از بردیای عزیز و ویشتاسب گرامی برای مطالب آموزنده شان دوباره سپاسگزاری می کنم.

23. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

در مورد پیشرفت هم، به‌نظرم، گو این که درست‌ه که پیشرفت قابل توجهی رو می‌شه دید، نه خاص کمانچه‌ست و نه اصولاً چندان به مسئلهٔ کوک بر می‌گرده. بخش قابل توجهی از مسئلهٔ کوک (دقیق‌تر: مسئلهٔ کشش مناسب) ، مسئلهٔ «طول صداده سیم»ه{و جنس و ضخامت سیم} و اصولاً از دورهٔ هنرستان ملی هم این داستان وجود داشته و تأثیرش رو روی سازهای مختلف می‌شناخته‌ن (تارهای مختلف آقای وزیری رو ــ که به‌نوبهٔ خودش، ملهم از داستان مشابه در ویولن‌ه ــ یاد بیاریم) و خوب، فکر می‌کنم که آقای قنبری و شاگرداشون هم کلاً در زمینهٔ محاسبهٔ این طول استادن و تأثیرشون رو هم گذاشته‌ن.

در مورد گروه‌نوازی، من اصولاً با مفهوم کوک مشترک مشکل دارم. تجربهٔ شخصی‌م این‌ه که سال 77 با یه جماعتی قرار بود یه ماهور «دو» بزنیم، و همهٔ سازامون رو یه‌پرده پایین‌تر کوک کرده بودیم. رفیق کمانچه‌کشمون اما، دو پرده بم‌تر بود و ماهور «ر» می‌زد، و سازش هم خوب می‌خوند (کار آقای ملکی بود، اگه اشتباه نکنم). شیش ماه بعد، در حالی که ما دشتی «ر» بودیم و باز یه پرده بم‌تر از کوک دیاپازون، اون نیم پرده زیرتر کوک کرده بود و دشتی «سی» می‌زد، و باز هم سازش خوب می‌خوند!

در مورد این که کمانچه از معدود سازای ایرانی‌ه که ساختش پیشرفت کرده، من بدجوری حرف دارم! اگه «معدود» فقط به معنی «قابل شمردن» به‌کار رفته و یا حتی انگشت‌شمار، قبول. اما بیشتر از این، خوب، دیگه نه. تغییرای طول دستهٔ سه‌تار و ریزه‌کاریای ترکهاش و تغییرای جدی شیوهٔ صفحه انداختن و تراش صفحه‌ش، تغییر عمق کاسهٔ تار و ریختش، تغییرای شیوهٔ تنظیم صفحهٔ سنتور و تغییرای طول دسته و شکم عود، چیزایی‌ن که چندان ندیده‌گرفتنی نیستن، و البته اینا غیر از «شیوهٔ نجاری»ن. به‌هرحال، فکر می‌کنم که این موضوع به سؤال علی برنمی‌گرده و شاید بد نباشه که یه‌جایی هم برا این نوع داستانها باز بشه.

بردیا جان خیلی متشکرم .
    موارد خوبی مطرح شد و بحث شد البته زمانی که من پست قبلی رو می نوشتم پست شما و حسام گرامی نبود و بعد هم نوشته های شما رو تا الان ندیدم .
    بردیا جان در قالب گفتگو و تبادل تجربه است که می شود به دانسته ها قوام بخشید و تکمیل کرد و آن هم در چنین فضای صمیمی و دوستانه ای که سرشار از حس مثبت و همیاریست از این رو حضور شما بسیار مغتنم و ارزشمند است.
    اینکه هر کسی از زاویه ای به مسایل می نگرد و هنگامی که به گفتگو می نشینیم با نکات جدید و مطالب دیگر آشنا می شویم.
    با اجازه من دو کلمه به نوشته ی شما اضافه کردم البته برای کلی کردن مساله می دانم که مقصود شما طول صداده برای هر ساز مشخص و با جنس معین سیمهایش بود. (اگر اشتباه می کنم تصحیح بفرمایید)
    در مورد گروه نوازی هم با توجه به تجربه ی اندکی که دارم مطلب درستی عنوان می کنید به دلیل متفاوت یودن گام های مرسوم برای دستگاه ها و آواز های موسیقی ایرانی بر روی ساز های مختلف و همینطور در اصطلاح خوش دست تر بودن بعضی از این گامها (و یا واقع شدن در منطقه ی صحیحی از ساز برای اجرا) برای اجرا ، هنگامی که بحث گروه نوازی و در کنار هم قرار گرفتن ساز ها پیش می آید ناگزیر برای همپوشانی و هماهنگی این گامها نیاز به تغییراتی در مبنای کوک و بعضا حتی تغییر گام(در بعضی مواقع اگر مثلا کسی در گروه از تغییر کوک سازش سر باز زند) هست. به طور مثال فرضا برای اجرای شور اگر فرض کنیم که شور سل برای سنتور معمول و خوش دست است و سنتور هم دیاپازون کوک شده مثلا سه تار یک پرده پایین تر کوک می کند تا هم صدادهی مطلوب ساز حفظ شود و هم شور لا بر روی سه تار خوش می خواند و خوش دست هم هست. تار به طور مثال می تواند همان دیاپازون را برگزیده و شور سل بزند و یا اگر ساز خوب صدا می دهد یک پرده پایین تر کوک کند و او هم شور لا بزند . کمانچه هم مثلا اگر شور لا مناسب است می تواند یک پرده پایین تر کوک کرده و شور لا بزند و باز اگر نی در کار است باید نی با کوک مناسب در دسترس باشد گاهی همین نی و مثلا اینکه نوازنده ی نی ست کاملی از ساز ندارد و یا مثلا ساز در کوک مورد نظر ندارد مشکلاتی را پدید می آورد و باید تغییراتی در کوک و مبنای گام سایر ساز ها ایجاد شود تا همانگی لازم ایجاد شود. در اینجاست که نوازنده باید از محدوده ی تولرانس کوک سازش و همینطور گامهای متفاوت (منظور از مبنا و پرده های مختلف) و خوش دستی که می توان هر دستگاه و یا آواز را در آن اجرا کرد مطلع باشد تا بهترین انتخاب را انجام بدهد.{البته بعضا آهنگ ساز و تنظیم کننده با اطلاع از کیفیات ساز ها و محدوده ی صدادهی آنها قبلا خود این مسایل را پیش بینی کرده و نت نویسی را در مبنای گام مناسب انجام می دهد}
    در مورد ساز سازی و پیش رفت های صورت گرفته در آن خیلی خوب است که بیشتر پیرامون آن صحبت شود . من به شخصه به این مبحث خیلی علاقه مندم زیرا اساسا ساز سازی و کیفیت صوتی ساز ها بخشی از دنیای موسیقیست که نباید نادیده انگاشته شود.
    خیلی متشکرم.
    ویرایش توسط AliB : Wednesday 27 February 2008 در ساعت 06:25 AM

25. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

در مورد پیشرفت هم، به‌نظرم، گو این که درست‌ه که پیشرفت قابل توجهی رو می‌شه دید، نه خاص کمانچه‌ست و نه اصولاً چندان به مسئلهٔ کوک بر می‌گرده. بخش قابل توجهی از مسئلهٔ کوک (دقیق‌تر: مسئلهٔ کشش مناسب) ، مسئلهٔ «طول صداده سیم»ه و اصولاً از دورهٔ هنرستان ملی هم این داستان وجود داشته و تأثیرش رو روی سازهای مختلف می‌شناخته‌ن (تارهای مختلف آقای وزیری رو ــ که به‌نوبهٔ خودش، ملهم از داستان مشابه در ویولن‌ه ــ یاد بیاریم) و خوب، فکر می‌کنم که آقای قنبری و شاگرداشون هم کلاً در زمینهٔ محاسبهٔ این طول استادن و تأثیرشون رو هم گذاشته‌ن.

با سلام وتشکر ازشما و علی عزیز
    با اون صحبت اولتون کاملا موافقم . (کوک «مناسب»، تابع وضع سازه) مخلص کلام رو گفتید
    اما بگذارید منظورم رو از معدود یه مقدار واضح تر بگم.
    خب کاملا واضحه که ما نسبت به سی سال گذشته در زمینه کمانچه پیشرفت داشتیم. این همه کمانچه ساز های خوب و سازهای زیبا و خوش ساخت و دقیق که نوازنده های گذشته شاید حتی خواب داشتن این چنین سازهایی رو هم نمیدیدند. اما سازهای دیگه که اسم بردید مثل تار یا سنتور در گذشته اونقدر وضعشون بد نبود نسبت به کمانچه. بالاخره شما میتونستی یه تار خوب یا یه سنتور حرفه ای پیدا کنی(یه یمن وجود سازنده هایی مثل استاد ناظمی در سنتور یا تار های قدیمی که در دست اساتید به وفور یافت میشده) . اما شاید قبول داشته باشی کمانچه این چنین وضعی نداشته. اجراهای قدیم گروه شیداو عارف رو نگاه کن. ساز دست کمانچه نوازها رو هم ببین. اغلب سازها پشت باز بودند و معلومه نوازنده ها از لرستان این سازها رو تهیه بعد یه دستی به سر و روش میکشیدن و ازش توی اجراهاشون استفاده میکردن.
    هر چند با این گفته شما موافقم که در بقیه سازها هم تغییرات مثبتی ایجاد شده. مثل بربط یا عود .

در مورد ساخت ساز هرچند یه مقدار از موضوع بحث جداس اما بردیا جان در کمانچه هم تغییراتی که ذکر کردی حتی بیشتر از اون هم اتفاق افتاده.
    تغییرات طول دسته ، زیباتر شدن و توجه بیشتر به تزیینات ترکه ها و کاسه و دسته (نمونش آقای کردی یا ملکی)
    تغییر اندازه های کاسه ،استفاده از تاندر برای کوک کردن دقیق ساز،افزایش چشمگیر تولید کمانچه های حرفه ای با در مقایسه با سالهای اول انقلاب،

در مورد کوک کمانچه دوستتون هم واقعا عجیبه چنین کوک هایی . البته اگه همون مشکل اسم سیم ها منظورتون نباشه . چون سیم ها ی کمانچه همون طور که میدونید ر لار لا نامیده میشن. شاید این دوستتون منظورشون از ماهور ر همون دو شما بوده که روی کمانچه ر نامیده میشه. اگه این طور نبوده و واقعا ماهور ر میزدند (با انگشت گذاری) کارشون واقعا عجیب بوده .

با تشکر ببخشید طولانی شد.
    ویرایش توسط Kamanche : Wednesday 18 June 2008 در ساعت 10:58 AM

27. کاربران زیر از Kamanche به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ویشتاسب عزیز سلام.
    من که همش بهره می برم از بحث هایی که در این قسمت هست خدایی نت آهنگ رو فقط برای قسمت کمانچش دوست دارم و اینکه این بخش باید خیلی فعال و پویا باشه و اون هم با حضور دوستان و نوازندگان و آگاهان به این ساز امکان پذیره که به حمدالله روز به روز بر تعدادشون افزوده می شود .
    در مورد مساله ی کوک و اینکه یک پرده پایین تر کوک کردند و ماهور ر زدند منطقیست فکر نمی کنم مشکلی در کار باشد . اگر ساز را یه صورت اسمی می لا ر لا کوک کنند فکر می کنم زیاد هم بد دست نیست و ر کمانچه را برابر دو تار (یا دیاپازون) می گیرند که یعنی کمانچه نسبت با دیاپازون یک پرده پایین تر کوک می شود و البته همونطور که گفتید به صورت انتقالی بر روی ساز کمانچه ماهور ر نام گذاری می شود (ر می بکار فادیز سل لا سی دودیز ر).{در اصل و چون کمانچه یک پرده پایین تر کوک شده ر درواقع همان دو است و نسبت به دیاپازون بسنجیم می شود ماهور دو چون اساسا در اصطلاح ر کمانچه همان دو دیاپازون است اما اینجا همین مساله ی قرار داد ها و نام گذاریها کار را پیچیده می کند}
    البته از نظر خوش دست بودن برای اجرا شما باید اظهار نظر کنید اما بدک هم نیست.
    ارادتمند شما
    علی

29. 2 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

علی جام متسفانه مسله کوک اینجا ست که آدم رو گیج میکنه! در حالی که میشه خیلی ساده مثل بقیه سازها راحت با این قضیه برخورد کنیم . این جور مشکلاتی پیش نیاد.

در مورد کوک هم من زیاد متوجه نشدم ماهور re اگه سیم اول رو re اسم گذاری کنیم کخ خیلی راحت و خوبه و در واقع ماهور تار و سه تار میشه do تار و سه تار اما اگه ماهور re بزنی خب یه مقدار انگشت گذاری به راحتی do نیست. البته مسله اسم کوک ها مشکل سازه. اونم اینه که ما سیم اول ساز رو do فرض کنیم یا re.

اگه do فرض کنیم ماهور re زدن یه مقدار راحت نیست اما اگهre فرض کنیم هیچ خیلی هم راحته.

ببخشید علی جان موضوع تاپیکت رو هم دارم تغییر میدم ولی کمانچه اونقدر ها در گروه نوازی احتیاج به اینجور تغییر کوک ها نداره. do دیاپازون رو که به خوبی میخونه و مشکلی نداره تا si مشکلی نداره و اصلا احتیاجی به کوک های عجیب غریب نداره.
    باز هم معذرت

31. کاربران زیر از Kamanche به خاطر این پست تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    56

ویشتاسب عزیز این بحث ها خیلی هم خوبه و خلاصه به نوعی به مساله ی کوک و مبنای کوک بر میگرده .
    اما درسته به هر حال من موافقم که این تفاوت های قراردادی مشکل ساز هست. ببینید اساسا می شود گفت هنگامی که محدوده ی صدادهی دو ساز از نظر واقعی در یک محدوده از نردبان صوتی قرار دارد و با یک کلید هم نوشته می شود اساسا نامگذاری واقعی سیم ها تابعیست از کوک واقعی آنها در این محدوده (همونطور که بردیای عزیز هم اشاره کردند) و علت نامگذاری سیم های ویلن هم همان برابری به صدای اصلیست. اما برمیگردیم به موسیقی ایرانی و باز همان مساله ی مبنای کوکی که من مطرح کردم . هنگامی که شما می گویید کمانچه دیاپازون کوک می شود یعنی باید همان ر لا ر لا را به کار ببریم و اگر بخواهیم بگوییم دو سل دو سل باید کلا ساز را یک پرده پایین تر کوک کنیم و اگر این رسم معمولیست در موسیقی ایرانی(که بوده است) اساسا پس محدوده ی صدادهی بهینه ی ساز کمانچه یک پرده پایین تر از دیاپازون هست و حرف شما و جناب فرج پوری را باید پذیرفت زیرا اساسا چرا باید وقتی واقعا کمانچه دو سل دو سل کوک می شود به زور بگوییم ر لا ر لا ؟
    البته با این دید آن وقت سه تاری هم که به طور معمول مثلا یک و نیم پرده پایین تر کوک می شود نباید بگوییم دو سل دو سل آن هم می شود لا می لا می (اگر بحث استاندارد سازیست نمی شود یک جا را درست کرد و یک جا را رها کرد باید یک بازنگری کلی در همه ی ساز های ما صورت بگیرد و یک استاندارد سازی پیاده گردد) اما همانطور که می دانید این کار در مورد بعضی ساز ها ضرورتی ندارد . مثل همین سه تار چون باعث تولید دردسر می شود .
    خوب اگر باید بعضی ساز ها را رها کرد باز بر می گردیم به همین سیستم گل و بلبلی که داریم و این به نظر متناسب با حال و هوای ساز های ایرانیست و ناگزیرا این تفاوت قرار دادها را باید بپذیریم .
    اما در مورد ساز کمانچه به تنهایی و اگر واقعا یک پرده پایین تر کوک می شود بله می توان با قدرت مساله ی دو سل دو سل را پیگیری کرد و پیاده کرد . اما در این صورت از میزان هماهنگی این ساز در تئوری البته برای جهانی سازی اندکی کاسته می شود _به نظر من همانطور که اشاره کردم_.
    خلاصه این مساله همانطور که گفتید باعث سردرگمی می شود .
    خیلی مخلصیم

33. کاربران زیر از AliB به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)