لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: برسی جنس صدا و اجرای زنده خوانندگان ايرانی

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    19

پیش فرض برسی جنس صدا و اجرای زنده خوانندگان ايرانی

0 Not allowed! Not allowed!
    کنسرت و اجرای زنده
    امروزه با وجود امکانات و دستگاههای پیشرفته در زمینه ضبط و صدا برداری خواننده شدن کاری آسان شده و تنها جایی که می توان خواننده را در آن محک زد کنسرت و اجرای زنده می باشد گرچه پای این دم و دستگاهها امروز به کنسرتها هم کشیده شده و بدتر از آن اینکه در بسیاری از کنسرتها شاهد لب زدن خواننده هستیم که واقعا مسخره و درد آور است و رنج آن زمانی بیشتر می شود که ببینی کسی که همیشه از اجرای زنده دم می زد و به آن می نازید خودش به این کار روی آورده... بگذریم
    امروز می خواهم به اجراهای زنده خوانندگان بپردازم یک سری خواننده های قدیمی و یک سری جدید که کدام خواننده اجرای زنده قوی تری دارد .

گوگوش :

گوگوش خواننده ای است که حنجره ای بسیار قدرتمند دارد و این را بارها در کنسرتهایش به رخ کشیده گوگوش هنگامی که در اولین کنسرت خودش در خارج از کشور برنامه اجرا کرد هیچ کس فکر نمی کرد که گوگوش بعد از 25 سال بتواند اینگونه بخواند که حتی از جوانیش هم قوی تر می خواند آنقدر مسلط و قوی تحریر ها و ویبره ها را اجرا می کرد که واقعا همه را متعجب کرد البته فرم صدایش دیگر آن لطافت سابق را نداشت به همین دلیل اجرای ترانه هایی مثل مرهم در آن کنسرت زیاد مورد توجه قرار نگرفت چون مستلزم صدایی کاملا لطیف بود... اما به عکس در اجرای ترانه پل که به نظر من زیباترین اجرای آن شب بود قدرت صدا خودش را نشان می داد در کنسرتهای بعدی هم گوگوش این روند را تکرار کرد و موفق هم بود اما تنوع کمی در کارش بود و آهنگهای جدیدش را هم که اکثرا اجرا نمی کرد همین دلیلی شد تا کنسرتهای اخیرش دیگر آن شور اولین ها را نداشته باشد.

داریوش:

داریوش هم خواننده ای است که اجرای زنده قوی و خوبی دارد کنسرت درخشان داریوش به همراه ابی هیچ گاه از اذهان نمی رود صدایی پخته با کنترل دقیق بر روی صدا به طوری که انسان حس می کند صدا تیون شده ! قدرت اجرای زنده داریوش را نشان می دهد داریوش اکثر آهنگهای دشوارش را در کنسرتها اجرا کرده و از این کار بیمی ندارد چون آنقدر مسلط است که امکان خراب شدن برای او خیلی پایین است اما به نظر من قوی ترین کنسرت داریوش در سال 1989 در تورنتوی کانادا می باشد که واقعا داریوش در آن کنسرت سنگ تمام می گذارد و اجرای عالی دارد اجرای ترانه آهای مردم دنیا و آینه در آن کنسرت فوق العاده است شاید دو گام بالاتر از گام اصلی آهنگ نون و پنیر و سبزی و خونه در کنسرت مشترک با ابی هم فوق العاده است در این اواخر هم با این که صدایش آن طراوت جوانی را ندارد اما باز هم شنیدنی و گوش نواز می باشد تحریرها نوع دیگری است که این هم جلوه ای دیگر از صدای داریوش است اما خب آن قدرت سابق دیگر نیست!

ابی :

ابی هم دو دوره متفاوت در کنسرتهایش دارد که یکی تا قبل از کنسرت گریک تیاتر و یکی بعد از آن که دو دوره ی کاملا متفاوت در هنر ابی است که در دوره اول ابی بیشتر تمر کز خود را بر روی صدا و خواندن قرار داده بود اما در دوره ی دوم بیشتر تمرکز روی خوش گذشتن به تماشاچی بود!! البته در هر دو دوره ابی اجراهای درخشانی در کنسرتها داشته اما در دوره ی اول اجراها زیباتر است مخصوصا اجرای ترانه های پوست شیر غریبه خاتون که واقعا زیبا بود البته ابی ترانه های شما شب گریه ستاره دنباله دار کی اشکاتو پاک می کنه مست چشات قلندر و غیره را هم در کنسرتها خیلی خوب اجرا می کند برتری که ابی در کنسرتهای اخیرش نسبت به داریوش و گوگوش داشته این بوده که ترانه های جدیدش در کنسرتهایش بیشتر اجرا شده که این نشان دهنده این بوده که این ترانه ها آن تاثیر گذاری قبلی ها را دارد اما گوگوش و داریوش هنوز تکیه اصلی شان روی ترانه های قدیمیشان است

ستار :

ستار در اجراهای زنده دو بعد کاملا متفاوت دارد یکی اجراهای بزمی و آوازی و دیگری هم اجرای ترانه های پاپ ، ستار در اجرای ترانه های بزمی همیشه زبانزد بوده و اجراهای زیبایی داشته بزم های مکرر او با بانو مهستی الهه هایده وسایرین همیشه مورد استقبال قرار گرفته همچنین در اجرای ترانه های پاپ هم ستار همیشه اجرایی روان و زیبا داشته به طوری که انگار خواندن برای او کار بسیار آسانی است همسفر و عروسک دو ترانه ماندگاری که همیشه ستار در کنسرتهایش آنها را اجرا کرده و انصافا هم زیبا اجرا کرده همچنین ترانه های شهر غم شازده خانم گل سنگم و... که ستار را در زمره خوانندگانی قرار داده که اجرای زنده بی نقصی دارند

معین :

معین در کنسرتهایش نشان داده که خیلی اوقات اجراهای بهتری در کنسرتها نسبت به آلبومهایش داشته شاید کنسرتی از معین که بیشتر در اذهان مردم باقی مانده کنسرت استثنایی سال 93 در یونیورسال امفی تیاتر بوده باشد کنسرتی که در آن ترانه مست به طرز فوق العاده ای اجرا میشود آواز میانه آهنگ بدون میکروفون و بی نقص اجرا میشود همین اجرای بدون میکروفون در یک سالن 7000 نفری آن هم در یک گام خیلی بالا به همراه ادای تحریرها و بدون نقص نشان دهنده قدرت اجرای زنده یک خواننده است همچنین در این کنسرت ترانه می پرستم هم دو گام بالاتر از آلبوم اجرا می شود ترانه من باهاتم هم بسیار زیباتر اجرا می شود ادای تحریهای این ترانه در قسمت اوجش ریسک بسیار بالایی است که معین بسیار مسلط و با اعتماد به نفس اجرا می کند همچنین در کنسرتهای اخیر معین هم اجرای ترانه های جدیدش هم بی نظیر است اجرای ترانه لحظه ها در سال 2006 و آن تحریر انتهایی فوق العاده اش هوش را از سر تماشاچیان پراند همچنین اجرای ترانه طلوع – به تو گفتم نگفتم- شراب- برای دیدن تو – یکی را دوست می دارم – سفر – عشق من – چگونه چگونه و.. در کنسرت اخیرش در ونکوور بسیار زیبا بود نکته دیگر در اجرای کنسرتهای معین این است که هر وقت بخواهد در وسط آهنگ آوازی هم می خواند که بسیار شور آفرین است!

__________________________________________________ __
    البته خوانندگان دیگری هم هستند که اجراهای بسیار موفقی در کنسرتها دارند مانند زنده یاد هایده حمیرا مهستی امید شاهرخ عارف هنگامه منصور لیلا فروهر محمد اصفهانی و... که اگر بخواهم به هر کدام بپردازم از حوصله خارج است اما هر کدام ازاینها هم اجراهای فوق العاده ای داشته اند که مسلما در اذهان مردم همیشه می ماند.

اما حاشیه ها :
    این خواننده هایی که در باره شان توضیح دادم بارها ترانه های همدیگر را در کنسرتهایشان اجرا کرده اند که شاید بارزترین آنها اجرای ابی از آهنگهای گوگوش بوده که اصلا به قدرت گوگوش نبود و به نظر من اگر ابی این ترانه ها را اجرا نمی کرد بسیار بهتر بود چون ابی به اندازه کافی ترانه زیبا دارد ابی همچنین در کنسرت سال 92 در لندن ترانه پریچهر معین را اجرا کرد که آن هم اصلا به زیبایی اجرای معین نبود همچنین در سال 62 ترانه یکی را دوست می دارم معین را اجرا کرد که در آن زمان معین در امریکا نبود زمانی که معین به آمریکا آمد و ترانه را اجرا کرد ابی هیچ گاه آن ترانه را منتشر نکرد!!! چون اجرای معین یک کلاس اساسی بالاتر از اجرای سایرین بود داریوش هم در کنسرتهایش اکثر ترانه های ماندگار ستار را خوانده!!! مانند شهر غم همسفر عروسک و... (البته شهر غم در اصل مال داریوش است) همچنین داریوش از گوگوش هم ترانه های حرف و مرهم ونفس را خوانده که انصافا ترانه نفس را از گوگوش خیلی بهتر اجرا کرده معین در کنسرتها خیلی کم پیش می آید که ترانه های این افراد را بخواند تنها اثر دل بازیچه که آن هم مال داریوش نبوده گرچه معین این ترانه را هم از داریوش و هم از نادر گلچین زیباتر خوانده ستار هم این روزها به تلافی آهنگهای داریوش رو در کنسرتهاش می خونه که می تونم به مسبب خونه پریا اشاره کنم !

2. 9 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

3. # ADS

Leon آواتار ها
    کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    726
    میانگین پست در روز
    0.30
    تشکر از پست
    960
    7,753 بار تشکر شده در 1,683 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/9
    میزان امتیاز
    19

„صوت و وسعت صداها”

پس از آخرین و دقیقترین تحقیقات بنده به این نتیجه رسیدم که ابی در آهنگ کمیاب „یه روزی مهربون بودی” تا نت „سی” بالا میرود. (که در جدول من اوج صدای ابی نت „لا دیز” که نیم پرده از „سی” پایینتر است ثبت شده است). پس بالاترین نتی که از ابتدای کار ابی تا به امروز ثبت شده است را „سی” می دانم.

از طرفی اوج صدای معین را نت „سی” می دانستم که این باعث خشم و ناباوری بعضی از ابی لاور های عزیز هم شده بود. اما معین در آهنگ „وقتی که تو رفتی” از آلبوم „کعبه” در قسمت „تو قبله گاه منی...” تا نت „دو” بالا می رود. که باز هم یک نت از اوج ثبت شده ابی بالاتر است. (همان نت دو بالا که ابی در مصاحبه اش گفته در زمان جوانی می خواندم. اما در هیچ یک از آهنگهای ابی به گوش نمی خورد.).

و اما داریوش
    من اوج صدای داریوش را نت „سل دیز” می دانستم یعنی تنها دو پایینتر از ابی. که با اعتراض شدید دوستان همراه شد و از من مثال خواستند. من هم آهنگ „نون و پنیر و سبزی” را مثال زدم. اما برای برخی دوستان مقبول نیفتاد و فرمودند اوج آن آهنگ „سل” هست.
    ولی این بار می خواهم بگویم داریوش در آهنگ „بن بست” تا نت „لا” بالا رفته است. که از همان „سل دیز” هم یک نت بالا تر است. (نت „لا” اوج آهنگ خلیج-باورم کن-پروانه ای در مشت-وقتی تو نیستی-غربت-مست چشات و ... است.)

در مورد سیاوش قمیشی هم باید عرض کنم که اوج او را هم یک نت بالا تر از جدول رسم شده و نت „فا” می دانم. که یک نمونه اش در آهنگ „قصه امیر” به ثبت رسیده است.

ولی جالبتر اینجاست که بالاترین نتی که از خوانندگان مرد ایرانی شنیدم نت „دو دیز” است که توسط حبیب در آهنگ „خداوندا” به ثبت رسیده است.
    حسام بهبهانی پور

5. 8 کاربر برای این پست از Leon تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5651
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    3 بار تشکر شده در 2 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    0

مطالب جالب بود ولی خواهشا از صحت چیزی که مینویسید مطمئن بشید بعد بنویسید. کی گفته اهنگ شهرغم در اصل مال آقای داریوش بوده؟این اهنگ برای ستار ساخته شد و اولین نفری که این اهنگ و اجرا کرد ستار بود

7. 2 کاربر برای این پست از faghat تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    12092
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    4
    9 بار تشکر شده در 3 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض تجدید نظر لطفا!!!

با سلام وتشکر از بررسی و تلاش شما در زمینه های مختلف موسیقی و شناساندن اسطوره های موسیقی ایران

اما خدمت شما سوال و یا بهتر بگویم گله ای دارم.

درست است که خوانندگانی که شما نام بردید ممکن است در یک لحظه تن بالایی را اجرا کرده باشند اما این به منزله در نظر گرفتن اوج صدای این خوانندگان نیست.

به عنوان مثال من هر چقدر ترانه معین را بررسی کردم اجرای نت دو نیافتم و در مورد حبیب هم باید بگویم نت گفته شده به صورت اصولی نیست و نمیتوان آن را اوج معرفی کرد. مثلا خود شما ممکن است در یک لحظه پر هیجان یا در حالت عصبانیت فریادی بکشید و اتفاقا نت بالایی را صادر کنید مثل فریاد خداوندا در ترانه حبیب!

شما گفتید که داریوش نت لا را اجرا کرده! آیا داریوش یا معین یا حبیب می توانند „فریاد دوم” را در آهنگ خلیج فارس ابی اجرا کنند؟!! در ضمن ابی در یک کنسرت نت دو بالا را اجرا کرده است و خود او هم این گفته را تایید کرده است و دلیلی برای دروغ گفتن ندارد... از طرفی کسی که نت سی را در ترانه „یک روزی مهربون بودی”
    تقریبا به راحتی و مکرر اجرا می کند آیا برای چنین فردی محال است که نت دو بالا را اجرا کند؟

پس خواهشمندم اینقدر راحت برای تن صدای افراد جدول بندی نکنید!!!

9. 3 کاربر برای این پست از EAGLE تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    20531
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با سلام خدمت همه هنر دوستان عزیز
    به نظر من وسعت صدا امتیاز لازم برای خوانندگی هست اما کافی نیست. رنگ و جنس و حجم و چندین پارامتر دیگه هست که صدای یک خواننده رو ماندگار میکنه. با این وصف در بین خوانندگان ایرانی وسعت صدای هیچ خواننده ای به وسعت صدای استاد شجریان نمی رسه (البته منظور اجرا های قبل از دهه 80) . به عنوان مثال تحریر های استاد در آلبوم های گنبد مینا درمایه دشتی و بخصوص آلبوم دستان در مایه چهار گاه که اوجش در گوشه پهلوی اجرا شده. به علاوه اینکه اکثر آلبوم های استاد به صورت کنسرت ارائه شده.

11. کاربران زیر از abbasshokr به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    28817
    میانگین پست در روز
    0.00
    تشکر از پست
    0
    1 بار تشکر شده در 1 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با سلام خدمت دوست عزيز و تشكر از اينكه در مورد موسيقي و آواز تلاش مي كنيد.
    اما وسعت و قدرت صداي ابي مشخصه كه خيلي بالاتر از داريوش و معين است.
    دو نفر در دنيا نت دو را به طور اصولي اجرا مي كردند يكي لوچانيو پاواروتي خواننده‌ي سبك اپرا و يكي هم ابي است كه در سال 1985 در كنسرت مشخص شده كه توانايي اين نت را دارد. علاوه بر اين ابي توانايي اجراي نتهاي كششي از جمله خليج و پير را دارد. تازه نت بالا دليل بر قدرت صدا نمي شه كه ابي علاوه بر وسعت صدايي كه داره داراي صداي فوق العاده قوي است نمونه اش هم اجراي قوي در كنسرت هاشه. آيا معين مي تونه مثل ابي در كنسرت سانتا مونيكا 38 ترانه‌ي سنگين رو اجرا كنه و صداش 28 بار به نت سل ديز برسه؟ آهنگ وقتي كه تو رفتي معين هم به نت دو كه نمي رسد هيچ همون قسمت اوج آهنگ هم معين داره لحظه اي است آيا مي تونه تو همون نت بخونه؟ مثل خليج و باورم كن و خيلي از آهنگهاي ديگه ي ابي؟

13. کاربران زیر از ebsi به خاطر این پست تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)