لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 17 به 22 از 22

موضوع: در نشست پژوهشی"سازها و شیوه ها"ویژه ساز کمانچه چه گذشت ؟

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    55

0 Not allowed! Not allowed!
    با سلام به جناب آرین و ممنون از توجه شما
    اول یه توضیح عرض کنم که مطالب اقای فرج پوری هیچ ربطی به قضیه ی اساتید باکویی شاغل در ایران و صحبت های اخیر آقای اذرسینا نداره . این صحبت ها رو از یه مصاحبه از ایشون جدا کردم که به طور کامل در تاپیک روایتگر اصیل کمانچه موجوده . اگه میبینید نظری به اون تاپیک مربوطه خوشحال میشم اونجا نظراتتون رو بخونیم.
    = = = = = = =

اما من هم فکر میکنم بدون شک هر جا در ایران اسم کمانچه بیاد پشت سرش ویولون هم پاش به میدان کشیده میشه. باید قبول کردکه ورود ویولون به ایران آنقدر روی موسیقی ایران و به خصوص کمانچه تاثیر چه مثبت و چه منفی گذاشته که اسمش همواره همراه کمانچه برده میشه. و بدون شک ویولون در سرگذشت کمانچه نقش بزرگی رو ایفا کرده. (باز هم چه مثبت چه منفی) پس به نظر من باید حق داد که اسمش در همه جا برده بشه. (کاش این بحث رو در کمانچه و ویولون ادامه بدیم)

اما یه توضیح کوچیک هم در مورد صحبت های شما بدم.

اگر ما از يكي از آقايان كمانچه كار باكويي بپرسيم كه دلايل موفقيت يا عدم موفقيت كمانچه در كشور شما چيست؟ هيچ وقت به ما جوابي مبني بر اينكه ويولن ... نخواهد داد.
    بر خلاف شما من معتقدم لااقل یکی از دلایل موفقیت کمانچه رو در آذربایجان ورود ویولون میدونه.

ولي باز هم ميگويند كه اين مسابقه ورزشي نيست كه كسي جلوتر باشد يا عقب تر . كه من معناي اين مطلب را نفهميدم . يعني ما ميتونيم الان بگيم ساز عود و يا قانون ما نيز نه عقب تريم نه جلوتر . چون مسابقه نيست. نميدونم شايد مصاحبه كننده از ايشون راجع به مسابقات سئوال نموده ؟
    در مورد این صحبت ایشون هم باید عرض کنم در جواب سوال کننده است که ایشون این حرف رو زدن مصاحبه کننده پرسیده :
    - چند وقت پيش صحبتي شد و مقايسه اي انجام شد بين کمانچه نوازان ايراني و آذربايجاني و اين طور نتيجه گرفته شد که آنها خيلي قدرتمندتر و قوي تر هستند. آيا شما هم به اين مساله اعتقاد داريد؟
    وایشون هم اینطور جواب دادند.

اما در جواب سوال های اخر شما باید عرض کنم :

متاسفانه استادان موسيقي ايران كه همديگر را قبول ندارند . ميفرمايند كه فلاني فلان ميزند و فلاني فلان.
    این رو که به شدت من قبول دارم نمونه ش همین حرف آقای فرج پوری :در آنجا هم ويولن رفته است اما هيچ کس به آنها نمي گويد کمانچه اي که تو مي زني ويولن است اما در کشور ما قضيه فرق مي کند.

و صحبت اخر بنده اینکه اساتیدی در کمانچه نوازی داریم که
    متاسفانه باید گفت شاید هیچ وقت نسل های آینده چنین نسلی رو به عنوان مدرس کمانچه پیش روی خودش نبینه. (به نظر بنده البته)
    اما چرا در سطوح مدیریت دولتی ازاین خیل عظیم به درستی استفاده نمیشه ، جناب آرین عزیز باید عرض کنم که بنده هم حیرانم ...

این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

2. کاربران زیر از Kamanche به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    6,312 بار تشکر شده در 1,841 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/0
    میزان امتیاز
    0

ويشتاسب خان سلام
    به نظر من اين روش استفاده از ويولن به عنوان يك ابزار ، جهت موجه نشان دادن ناكامي هاي احتمالي يك استاد كمانچه غلط است. يك نوازنده حرفه اي به چيزي به جز ساز و سبك و روشي كه در اجرا ،عقيده داره ، به اون صورت ميتونه عواطف و احساسات خودش را بيان كنه ، فكر نميكنه . و اگر به سبك و روشي كه برگزيده اعتقاد داره بايد ثابت قدم و استوار باشه ، بالاخره زماني درستي يا اشتباهات نظراتش مشخص خواهد شد و همگان به اين امر پي خواهند برد .
    استاد بهاري داراي يك بضاعت خاصي در كمانچه نوازي بود (كم يا زياد- خوب يا بد) ايشون اومد نميدونم سي يا چهل يا هفتاد سال كمانچه زد . چه زماني از ايشون ديديد كه اظهار نظراتي اينچنيني كنه . سازش را ميزد و خداحافظ . تمام . بهاري همين بود .
    كمانچه سازي است داراي هويت مستقل و بايد يه خوبي از آن دفاع شود و اگر ميخواد موفق باشه بايد خودش را از سايه سازهاي ديگه بيرون بياره (كه به نظر من بيرون آورده) ودر جامعه موسيقي ما مطرح گردد و اميدوارم كه سازي باشه كه ما ايرانيان بتونيم آنرا به جهانيان معرفي كنيم نه اينكه اين ساز نيز مثل سازهاي ديگه ، مثل دانشمندان ما از كشور ما نيز دزديده بشه .
    ببينيد توي اروپا فقط در بخش گيتار چند نوع سبك و ساز مختلف وجود داره ، همه دارن كار ميكنند ممكنه گيتار كلاسيك خيلي بيشتر مطرح باشه يا گيتار الكتريك ولي كسي نميتونه عدم رشد يا موفقيت گيتار اسپانيش را بر گردن گيتار الكتريك بيندازه .
    البته طبق فرمايش شما مواردي هم هست كه بايد در تاپيك روايتگر اصيل كمانچه و كمانچه يا ويولن مطرح كنيم .

(با اين حرفها نمي خوام به نوعي به ديگران اين را بقبولانم كه كمانچه نوازي در باكو از ايران بالاتر است)
    در مورد بخش دوم ، مصاحبه كننده از ايشون ميپرسند كه نوازنده هاي باكويي قوي تر يا قدرتمندتر هستند يا نوازندگان ايراني ؟ ايشون ميفرمايند كه اين مسابقه نيست. ببينيد از ايشون سئوال شده و در ابتدا توضيحات خوبي فرمودند كه باكويي ها چگونه كار كرده اند ا به اينجا رسيده اند ولي ناگهان نظرشون عوض ميشه و براي گريز به دو مطلب ديگر ميپردازند كه كسي در آنجا به آنها نگفته كه ويولن ميزنيد و اصلا اين مسابقه نيست. مورد اول استفاده ابزاري از ويولن براي توجيه به حساب ميايد و مورد دوم نيز پاك كردن صورت مسئله . ببينيد ما بايد بضاعت و داشته هاي خودمون را ببينيم و بضاعت و داشته هاي ديگران را نيز ببينيم . ببينيد نوازنده هاي ساز كمانچه اينقدر نازك نارنجي هستندد كه اگر يك نفر گفت كه شما داريد ويولن ميزنيد قهر ميكنند و كمانچه نمي زنند و همين باعث عقب ماندن كمانچه ميشود . نه .
    اما چيزي كه من از تاپيكها ي بخش كمانچه و مطالب خوب شما تا حالا فهميدم تقريبا به اين گونه بوده است كه تمام بضاعت موسيقي ما در كمانچه قبل از انقلاب آقاي بهاري بوده است و پس از ايشان تازه شاگردان ايشان ادامه دهنده راه ايشان هستند و كمانچه در حال پوست انداختن و جهش است. فكر كنم ايشان هم ميتونستند مطالب را بسيار راحت تر بگويند.
    در هر زمينه اي وقتي در كاري رقيب وجود داره ، هميشه مقايسه نيز وجود خواهد داشت و اين مقايسه نيز بايد وجود داشته باشد و اگر ميخواهيم رشد داشته باشيم بايد حقيقت ها را ببينيم . ولي اين مقايسه ها بايد توسط كارشناسان خبره صورت بگيره . مثلا من نميتونم در باره ي كمانچه اظهار نظر كنم و يا حتي كسي كه چند سالي است كمانچه ميزند مگر آنكه از دانش لازم برخوردار باشد.

مورد سوم
    جناب ويشتاسب عزيز اساسا ما گرفتاري ها و مشكلات بنيادي اساسي در موسيقي كشور خود داريم . ما در هزاره سوم هستيم . حداقل دو هزار و چند صد سال تاريخ تمدن داريم و آثار و نشانه هاي اصلي از موسيقي كهن (هر چند فقط چند نام) ولي هنوز نتونستيم اصول اوليه و پايه موسيقي خود را تدوين كنيم . تصور همه ي ما از موسيقي را اين گونه شكل مي دهند كه موسيقي ايران فقط رديف است ، همه بايد رديف بزنيم و اجرا كنيم ، تكصدايي است ، چند ساز داريم فقط بايد موسيقي ما با اين چند ساز اجرا شود ، آموزش موسيقي ما بايد سينه به سينه انجام شود ، اجراي رديف نبايد توسط هر كسي صورت بگيرد بايد معرفت در آن فرد وجود داشته باشد ، موسيقي ما درونگراست. در مورد كمانچه همه بايد بهاري بزنند ، در مورد تار فلاني و در مورد سه تار فلاني و در مورد آواز هم كه مشخص است!
    اي كاش جناب بهاري زنده ميبودند و رديف و دانسته هاشون را ضبط ميكردند تا ديگه نيازي به شاگرد و استاد ديگر نبود هميشه ميشستيم و همون ها را گوش ميكرديم .
    آن چنان بر روي كار خود نامگذاري ميكنند كه روايت گر اصيل رديف فلاني است و روايت گر اصيل كمانچه فلاني است و ... كه چه ؟
    يعني آقا هر كسي ميخواد كار كنه بياد كلاس ما ، كلاس ديگران تخته . ما رديف را سينه به سينه از خود آقا ميرزا عبدا... ياد گرفتيم . وضعيت اسف بار موسيقي امروزي هم متاسفانه از آقاي وزيري و شاگردان مكتب ايشان صبا و خالقي ناشي ميشود .
    حالا بگو آقايون شما توي اين چهل سال چي كار كرده ايد . جديد ترين كاست ها و سي دي هاتون را كي داره گوش ميكنه ، فقط يك ريتم لنگ از موسيقي كردي بدون ملودي است. اگر ميتونيد در سالني بياييد يك كار آقاي شريف يا آقاي شهنازي را كه ضبطش مال خداد سال پيشه بزنند شما هم بزنيد ، داوري را هم به مردم بسپريد .
    بدترين شكل موسيقي گذشته ما كه معروف به موسيقي كوچه باغي بود آنهم به سه دليل : خواننده رديف دان نبود ، موسيقي رديفي نبود و شعر از آثار كلاسيك انتخاب نميشد و موضوعي روزمره داشت به مراتب داراي ملودي هاي بسيار زيباتر و قشنگتر ي است تا آنچه كه امروز سعي ميشه به زور به عنوان موسيقي به خورد مردم بينوا داده باشه ، بعد هم ميگيم چرا مردم و نسل جوان فراري هستند .
    بله كنسرت هاي آقايون پر از تماشاچي ميشود . ولي نه در شرايط يكسان و برابر براي همه ي نوازنده ها و سازها . اگر تكامل و ايجاد سبك هاي جديد نوازندگي معنا نداشت ، چرا به كمانچه سيم چهارم اضافه كرديم بايد اون را هم از سازهامون بكنيم . اصلا چرا كمانچه ميزنيم بايد بريم قيچك يا ربك و ... يا اصلا اگر ميراث دار فرهنگ كهن هستيم . بريم همون كمان و زه را ببنديم و با صداش حال كنيم.

4. کاربران زیر از arian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

با سلام خدمت جناب آرین و تشکر به خاطر توجهتون

عرض کنم که من دوست دارم که به همه ی مباحث مطرح شده ی شما بپردازم اما بدون شک از موضوع این بحث خارج میشم. امیدوارم بتونیم با درایت شما این پست های مربوطه رو به تاپیک های دیگه انتقال بیدم و اونجا پیرامونش بحث کنیم.
    اما در مورد مو. ضوع بحث خودمون و پ دوم شما

نمی دونم چقدر در مباحث پیرامون کمانچه و کمانچه نوازان و کلا محافل هنری (البته اگه بشه اسمشون رو هنری گذاشت) بودید.
    بله باید عرض کنم که به خصوص در دهه ی اخیر همواره پتک بزرگی از ویولونی شدن کمانچه ساخته و بر سر نوازندگان و حتی علاقه مندان نگون بخت کمانچه کوبیده شده . روزگاری اگر مثلا کیهان کلهر (مثال میزنم) در قله ی کمانچه نوازی ایستاده بود(در بین مردم منظورمه) الان ازش به عنوان فالش نواز و نمی دونم طلخک و ... یاد میشه . این چیزی نیست به جز همین پتک بزرگ ویولونی شدن کمانچه. (البته من در این قضایا بی طرفی خودم رو قبلا هم اعلام کردم به اواتارم نگاه نکنید)
    حالا جالب اینجاست که این همه بر سر این قضیه جر و بحث میشه و که هنوز ما نمی دونیم تعریفمون از کمانچه ی کمانچه ای چیه و کمانچه ی ویولونی چی؟

من هم با شما موافقم که درباره ی کار هنرمند زمان بهترین قاضیه . اما به نظرم بعضی مواقع خوبه که هنرمند از آرمان ها و اهدافش دفاع کنه. استاد بهاری رو مثال زده بودید . بنده فکر میکنم استاد بهاری هیچ وقت با همچین شرایط بغرنجی مواجه نشد و همواره با ارامش خاطر هنرش رو اجرا میکرد اما در این دوره حاضر فشار روانی آنقدر روی هنرمند کمانچه نواز مخصوصا هست که بر میگرده میگه :
    دوست ندارم در ایران کنسرت بدم . چون در ایران هنگامی که روی سن قرار میگیری آنقدر درگیر مسائل مختلف هستی که اجرای موسیقی که اصلی ترین کار تو روی صحنه ست به فرعی ترین کار تبدیل میشه.

--------------------------------
    فکر کنم اگر این مباحث رو توی تاپیک های کمانچه و ویولون - و روایتگر اصیل و با حضور دوستان دیگع ادامه بدیم بهتر باشه.
    1 . توجیح کردن موفقیت و شکست های کمانچه با ویولون - در کمانچه و ویولون
    2. همین قضیه ی پتک که عرض کردم - در روایتگر اصیل کمانچه

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    6,312 بار تشکر شده در 1,841 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/0
    میزان امتیاز
    0

ويشتاسب خان بنده بايد تشكر كنم از لطفي كه ميفرماييد و مطالب زيبا و خوبي را عنوان ميفرماييد . اگر استاد بهاري درگير اينگونه مسائل نبودند بخاطر حضور همه جانبه موسيقي در ايران بود كه ميتوانست به تمامي بخشهاي موسيقي اجازه درخشيدن بدهد . در اين عرصه از موسيقي كوچه باغي يا بازاري و پاپ و خارجي و سنتي مطرح ميشد تا اوج موسيقي كه متعلق به بچه هاي فرهنگ وهنر به حساب مي آمد ولي امروزه انحصار طلبي در موسيقي ما بيداد ميكنه . و من فكر ميكنم دستهايي در پشت پرده وجود دارند كه به خوبي از اين قضيه استفاده ي لازم را جهت از ريشه زدن موسيقي ميبرند .

7. کاربران زیر از arian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

گزارشي از نشست پژوهشي شيوه‌ها و سازها
    مهرورزي‌ كمانچه ‌نوازان‌

جام جم آنلاين: نشست «شيوه‌ها و سازها» ويژه‌ ساز كمانچه، جمعه گذشته با حضور استادان، مدرسان و نوازندگان اين ساز در خبرگزاري مهر برگزار شد. در اين برنامه فضايي صميمي و غيررسمي موجب شد برخي پيشكسوتان موسيقي كه ساليان سال است در هيچ محفل و مجلسي نوازندگي نمي‌كنند، دست به ساز ببرند.

گزارشي كوتاه از اين نشست پژوهشي را مي‌خوانيم.

اگر كيهان كلهر، سعيد فرج پوري، اردشير كامكار و يكي دو نفر ديگر در همايش كمانچه‌نوازان خبرگزاري مهر حضور مي‌داشتند، اين جمع كامل مي‌شد. فرجپوري در سليمانيه عراق به سر مي‌برد و اردشير هم همراه گروه كامكارها در استراليا كنسرت دارد و كيهان كلهر هم قرار نبود كه در اين برنامه نباشد.

به هر حال در ابتداي اين برنامه مهدي آذرسينا مثل هميشه سخنانش را با مقتدايش، شاملو آغاز مي‌كند كه: «هنر شهادتي است از سر صدق/ نوري كه فاجعه را ترجمه مي‌كند تا آدمي حشمت موهومش را بازشناسد. »

آذرسينا كه برخلاف ميلش اين سال‌ها بيشتر به آموزش مي‌پردازد تا نوازندگي، كمانچه را كامل‌ترين ساز موسيقي ايراني مي‌داند و هر كمبود و كاستي را به قامت ناساز و بي‌اندام نوازنده مرتبط مي‌داند.

مخلص كلام او اين بود كه ساز، اين حربه برنده و تاثيرگذار در دستان نوازنده بايد تاثيري همچون شعر حافظ داشته باشد. نوازنده بايد شاعر باشد و تكنيك در حقيقت همان نواختن روان و مسلط رديف است و نهايتا هدف تاثيرگذاري بر انسان‌هاست و اوج نوازندگي همان بداهه‌پردازي.

آذرسينا تكلف و خودنمايي و اهميت دادن به اين كه شنوندگان درباره من نوازنده چگونه فكر مي‌كنند و مسائلي از اين دست را آفت و مانعي براي تاثيرگذاري مي‌داند و معتقد است خلوص و پاكي و صافي شرط اصلي براي نوازندگي است.

ذهن خلاق و پرسشگر و ابداع و تكرارگريزي و دوري از تقليد و جستجو براي راهي نو از ديگر نكاتي بود كه اين نوازنده كمانچه و رديفدان بر آنها تاكيد داشت و شايد مهم‌ترين جمله آذرسينا اين بود كه مي‌گفت: اگر نوازنده‌اي مي‌خواهد پس از 20 سال نوازندگي و تمرين در اجتماع همچون مشاغل ديگري چون پزشكي، مهندسي، سوپرماركتي و كارمندي به كارهاي معمول و روزمره بپردازد، حيف است كه براي اين كار 20 سال زحمت كشيده شود رسالت هنرمند بسيار مهم‌تر از اينهاست و اما نكته آخر سخنان سخنران برنامه اشاره به نبود حمايت آگاهانه از نوازندگان كمانچه بود.

او مي‌گفت خنده‌دار است كه براي تدريس‌ساز كمانچه در دانشگاه هنر نوازنده از باكو بياورند. او گفت: نوازندگي فقط دويدن روي دسته‌ساز نيست، نوازنده بايد جوهر شناخت هنر موسيقي ايران را داشته باشد و با ميراث فرهنگي ما آشنا باشد و دست آخر اين كه خانه موسيقي و ديگر نهادهاي مسوول نيز گوشه چشمي به نوازندگان برتر ندارند.
    اشكالات نوازنده جوان‌
    فرشاد صارمي يكي از نوازندگان جوان كمانچه كه همراه پدرش (خواننده) ‌ در اين نشست حضور داشت، به نكات خوبي درباره نوازندگي كمانچه اشاره كرد. او با جسارت تمام پرسش‌هايي را درباره نوازندگي و آرشه‌كشي مطرح كرد كه تقريبا با استقبال بيشتر حاضران مواجه شد.

صارمي با پرهيز از كلي‌گويي به موضوع و مساله ريزتري اشاره كرد و درباره كمانچه‌نوازي پرسش را چنين مطرح كرد كه: چرا تقسيم وظايف ميان 2 دست در نوازندگي كمانچه‌ يكسان نيست؟ چرا دست چپ هم سيم‌ها را انتخاب مي‌كند، هم انگشت‌گذاري مي‌كند و هم تعويض پوزيسيون را انجام مي‌دهد و دست راست فقط آرشه مي‌كشد؟ چرا اين تقسيم وظايف عادلانه نيست؟

پرسش بعدي صارمي درباره وزن نداشتن آرشه در هنگام نوازندگي كمانچه بود و همچنين چرخاندن دسته و كل كمانچه براي اتصال موهاي آرشه بر سيم اول و چهارم كه اين عمل را به مسواك زدن تشبيه كرد كه به جاي تكان دادن مسواك كله و صورت فرد به چپ و راست حركت كند.

صارمي به مسائل و نكات بسيار ريزي اشاره كرد كه در نوازندگي كمانچه جاي سوال دارد. البته در پاسخ به اين پرسش‌ها اختلاف نظراتي هم طبيعتا و جود دارد. برخي با تعصب به اين نكات توجه دارند و معتقدند همان‌طوري كه هست، بايد نوازندگي كرد و هر تغييري در شيوه و نحوه سنتي نوازندگي موجب نوعي بدعت به معناي انحراف خواهد بود و برخي هم اصلا به اين تقيدات معتقد نيستند و مي‌گويند اصل مهم صدا و كيفيت نوازندگي است.

پاسخ استاد
    استاد مصطفي كمال پورتراب در اين زمينه مي‌گويد: فرض كنيد هدف ما عدد 15 است و هر شخصي مي‌‌خواهد به اين عدد برسد و طبيعي است كه 3 ضربدر 5 يا 5 بعلاوه 10 يا 12 بعلاوه 3 و... مي‌شود عدد 15 و هر كسي از هر طريقي به اين عدد برسد، به هدف رسيده است و بايد توجه داشت در اين مسير عدد 14 يا عدد 16 هدف و منظور ما نيست. پورتراب مي‌خواهد با اين مثال چنين اثبات كند كه مهم در نوازندگي صدا و كيفيت نوازندگي است و نه اين كه كدام دست بايد چه وظيفه‌اي را انجام دهد و اگر تغييري در وظيفه‌اش حاصل شود، نوازنده مواخذه شود.

اين مدرس پيشكسوت موسيقي در بخشي از صحبت‌هايش كه در ارتباط با توضيح بياض‌ امير عطايي (سازنده ساز) ‌ بود، به اهميت و ارزش علم و فناوري در كنار مباحث تجربي در ساخت و ساز تاكيد كرد و همه را به اين نكته توجه داد كه امروزه در كنار سنت و ميراث موسيقي ملي بايد به دستاوردهاي علمي نيز بها بدهيم.
    موسيقي يعني آرشه و مضراب
    داوود گنجه‌اي در پاسخ به طرح پرسش فرشاد صارمي كه مي‌گفت در نوازندگي كمانچه دست چپ وظيفه‌ مهم‌تري به عهده دارد و دست راست فقط آرشه مي‌كشد، گفت: من معتقدم آرشه مهم‌تراست. اصلا معناي موسيقي ما در آرشه و در مضراب است. اگر نوازنده‌اي مضراب درستي نداشته باشد، آن ساز و موسيقي ارزشي ندارد. به عنوان مثال، همين ناخن كه مضراب ساز سه تار است، در سازهاي صبا، عبادي و هرمزي ببينيد چقدر شيرين است. در حالي كه ما نوازنده‌هاي جوان و با استعدادي هم داريم كه خيلي تند و تيز ساز مي‌زنند، اما مضراب آنها هنوز آن مضرابي كه بايد باشد نيست.

اين مضراب يا اين ناخن به ظاهر بي‌‌ارزش همان حس ماست كه منتقل مي‌شود.

فرمول ساز سازي
    طول كاسه ضربدر 2 منهاي 5 مي‌شود طول دسته. فرمان مرادي، سازنده پيشكسوت ساز در بخشي از برنامه‌ با بيان اين فرمول مختصري درباره ويژگي‌هاي ساخت ساز، بويژه مشخصات چوب و ضخامت كاسه و طول و عرض دسته و خرك صحبت كرد.

مرادي درباره فرمول ساخت كمانچه كه ساز اصلي موسيقي ماست گفت: حيف است كه اين ساز را با ويولن مقايسه كنيم و بهترين كمانچه همان است كه ما به الگوي اوليه آن توجه كنيم و تغييراتي كه با دقت‌نظر استاد قنبري‌مهر به اين ساز داده شده، بسيار ارزشمند است. تاثيرات آفتاب، باد و آب و هوا روي چوب و انتقال اين ويژگي‌ها در حين ساخت ساز از ديگر مواردي بود كه فرمان مرادي به آن اشاره كرد.

و پايان
    در اين برنامه پس از تكنوازي محمد مقدسي، نگار خاركن، داوود گنجه‌اي و شروين مهاجر، عليرضا قرباني به همراه ساز هادي منتظري دقايقي موسيقي‌اي را در آواز افشاري با شعري از حافظ اجرا كردند.

جلسه پرسش و پاسخ آخرين بخش نشست شيوه‌ها و ساز‌ها بود كه با حضور اكبر شكارچي و داوود گنجه‌اي به همراه عليرضا پوراميد برگزار شد.

شكارچي، نوازنده پيشكسوت و رديفدان موسيقي ايراني برگزاري اين برنامه‌ها را مفيد دانست و پيشنهاد كرد براي جلسات آينده با دستور جلسه مشخص‌تري بتوان اين‌گونه برنامه‌هاي پژوهشي را پربارتر كرد.

پيشرفت‌هاي قابل ملا‌حظه كمانچه نوازي‌
    درويش رضا منظمي: درويش‌رضا منظمي (معاون موسيقي و تئاتر پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران) ‌ با اشاره به اين‌كه در زمان هنرستان به شروين مهاجر بيش از فرزندش (شهريار) ‌ توجه داشته است، گفت: پيشرفت و تعالي، حق جوانان با استعداد امروز است. استادان و مدرسان ساز وقتي جوان با استعدادي را مي‌بينند بايد با عشق و محبت راه را براي آنها هموار كنند تا سطح نوازندگي و موسيقي ايراني ارتقا يابد.

داوود گنجه‌اي : داوود گنجه‌اي، عضو هيات موسس و هيات مديره خانه موسيقي از ابتدا تاكنون، در پاسخ به انتقاد مهدي آذرسينا كه گفت خانه موسيقي از نوازندگان و آثار خوب حمايت نمي‌كند، گفت: خود آقاي آذرسينا يعني خانه موسيقي و اگر داوود گنجه‌اي در خانه خوب كار نمي‌كند ايشان بايد بيايد و گنجه‌اي را كنار بزند. من چند وقت پيش به محمد‌رضا لطفي گفتم كه چرا به خانه موسيقي نمي‌آيي و او گفت:‌ دعوت بكنيد! ‌ من هم گفتم براي رفتن به خانه خود نيازي به دعوت نيست! ‌

گنجه‌‌اي در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: كمانچه نسبت به دوره ما بسيار‌بسيار پيشرفت كرده است و جوانان امروز چنان كمانچه نوازي مي‌كنند كه با كمانچه نوازي زمان‌ ما قابل قياس نيست.

علی اكبر شكارچي: همه راه‌ها حول محور آموزش بايد تجربه شود و براي رشد موسيقي و آموزش از طريق نت و روش سينه‌به‌سينه بايد تجربه به دست بياوريم.

موسيقي ما قابليت‌هاي فراواني دارد، ولي تا زماني كه ما جايگزين بهتري براي روش‌‌ها و شيوه‌‌هاي نوازندگي كمانچه پيدا نكرده‌‌ايم، نبايد تغييرات بدهيم و در اين مسير هم بايد چشم به جوان‌ها داشت و هيچ نيرويي هم نمي‌تواند جلوي ذوق و نبوغ جوانان را بگيرد و براي رسيدن به هدف بايد توجه داشت كه ما همه بايد درونمان را پرورش بدهيم، آن هم پرورشي بدون شتاب مثل رشد درخت.
    حميدرضا عاطفي‌

منبع : جام جم انلاین

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

پیش فرض نمونه های صوتی همایش

خواستم این نمونه های صوتی رو هم توی این تاپیک بزارم تا مطالب کامل تر باشه .

منبع موسیقی ها وبلاگ آقای هوشنگ سامانی . با تشکر از ایشون .
    لینک مطلب : [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

10. 3 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)