لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 17 به 32 از 48

موضوع: لطفی یا ساکت ؟ کدام تفکر و اندیشه ؟

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7789
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    170 بار تشکر شده در 45 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض پاسخ به ارین عزیز :

0 Not allowed! Not allowed!
    دوست بزرگوار! من هم از تاریخچه پیدایش نستعلیق اطلاع دارم اما آیا حرکت „ی” در نستعلیق از عمادالکتاب تا امیرخانی تغییر کرده با وجود اینهمه هنرمند بزرگ و صاحب سبک؟ اما شیوه ها درنازکی یا زخیم بودن انتهای „ی” متفاوت است. کسی با نوآوری مخالف نیست به شرط اینکه ستون اصلی لطمه نبیند. درموسیقی ماهم همه ابداعاتی که شده بر اساس چارچوب موسیقی ملی ما بوده یعنی در آن حرکت „ی” کسی تغییر ایجاد نکرده . امروز استاد بزرگ آواز ایران جناب شجریان سه ساز نو را معرفی میکنند کسی مخالف نیست. اما همین شجریان بیاید گیتار الکترنیک را کنار گروه دستان بگذارد مرغ سحر بخواند آقا بخدا برای همیشه فراموش خواهد شد . باور این قضیه سخت است. ابداع ساز نو ، براساس تفکر و یک عمر تعهد به هنر و فرهنگ موسیقایی بوده ولی ورود گیتار یعنی زیر پاگذاشتن فرهنگ و هنر سنتی ایران و انحراف هنر توسط یک هنرمند...
    نوآوری باید متکی بر اساس و بنیان آنچیزی باشد که شما میخواهید آن را با یک کار نو به کمال برسانید.
    اشاره به تخت جمشید کردید . شما یقین داشته باش اگر کسی می توانست حتما بنای ساختمانش را به ان سبک می ساخت. مگر نمی بینید معماری قدیم ایران و درب و پنجره های قدیمی و کاشی کاریها و طاقنماها در ساخت و سازها به سرعت در حال احیاء است ؟ میل رجوع به زندگی بی غل و غش گذشته آرزوی هر ایرانی است عزیزم!
    فرمودید احساسات درون آدم با زمان تغییر میکند . غم ، شادی، مهرورزی، خنده ، گریه ، نوع دوستی ، تفریح کردن ، احساس بوی خوش ، محبت و هزار وازه دیگر همه احساسات درون آدمی اند . کدام یک با زمان تغییر میکند ، گل رز همان بویی میدهد که دوره قاجار میداده. شما از عزا همان غصه ای داری که پدر بزرگ شما 100 سال پیش داشت. بحث ما اتفاقا همین است که چه لزومی دارد ما به خودمان تلقین کنیم که باید احساساتمان را متناسب با زمان تغییر دهیم . و ... و... . و ...
    بخش دیگر فرمایش شما به خلق تار و کمانچه اشاره کردید . ببینید کسانی آمدند از تنبور ایران سازهایی از جمله تار و سه تار و ... ساختند . خوب اینها دیگر خلق شد مانند سازهای استاد شجریان و سلانه علیزاده و دلربای استاد ساز ساز شیرازی آقای صدر و شاید صدها ساز دیگر که ما خبر نداریم . بله همینها ابداعات هستند و کسی هم مخالف نیست. حتی متعصب های سنتی هم این سازها را بعضا دیدند وابراز امیدواری کرده اند که کارایی داشته باشد . همینطور که تار و کمانچه کارایی دارند. ما نگفتیم با ابداع و نواوری مخالفیم . ما با آنچه بافرهنگ این اب و خاک بیگانه است و به اسم ایرانی معرفی می شود مخالفیم چون با فرهنگ در ستیز است. واین دراز مدت معلوم می شود . آنروز که کفگیر به اصطلاح نوآوری به ته دیگ خورده و فرهنگ ایرانی زخم برداشته است. باید کمی نسبت به رسوم و فرهنگ خودمان تعصب داشته باشیم تا امانتدار خوبی باشیم.
    از اطاله کلام عذر میخواهم . با تشکراز همه

2. 2 کاربر برای این پست از سعید مستفیضی تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    6,312 بار تشکر شده در 1,841 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 8/0
    میزان امتیاز
    0

جناب سعيد خان
    متاسفانه بنده با فرمايشات شما موافق نيستم . از ورود موسيقي پاپ به عرصه ي هنر موسيقي ايران نزديك پنجاه سال گذشته است و هنوز موسيقي سنتي جايگاه خود را حفظ نموده است. خيلي ها اعتقاد دارند كه با ظهور اين نوع از موسيقي ،موسيقي سنتي ما ضربات سنگيني خورده است ولي بنده به اين امر اعتقادي ندارم . موسيقي سنتي ما ضربات اصلي خود را زماني خورد كه با تكرار مكررات و بدون نو اوري باعث دلزدگي جوانان از اين موسيقي شدند . ما شايد نزديك به 150 سال است داريم موسيقي كلاسيك را در كشور خود تجربه ميكنيم ، آيا باعث ايجاد زخم در موسيقي سنتي ايران شده است. اصل در يك هنر والا به ماندگاري است و هيچكس نميتواند بگويد با آمدن ون گوگ لبخند ژوكوند محو شد .

بحث مسخره كردن يك موسيقي با نوع آوري در موسيقي جداست و از اين رو به بحث استفاده از گيتار الكتريك و مرغ سحر نميپردازم .

در خصوص اميال ما و رجعت به گذشته ، و آرزوي همه به داشتن تخت جمشيد . مطمئن باشيد اگر همه تخت جمشيدي داشتند خيلي ها دوست داشتند برج هاي نيويورك بسازند . بحث سر اين است كه شما فرموديد : اگر كسي ميتوانست. پس ديگر كسي نمي تواند . پس شرايط جديد است.

عرض بنده اين بود كه هنرمند به هر صورت مظروف زمان خويش است و شما مبحث ديگري مطرح فرموديد ، بلي رنگ و عطر و بوي گل ها نيز تغيير كرده است. احساس ما نيز تغيير يافته ، شادي ها و گريه ها ما نيز تغيير يافته . ظرافت و لطف استادان بزرگ تار امروز نيز تغيير يافته .

من هم اعتقاد دارم تعدادي از استادان موسيقي با تعصب هاي نابجاي خود براستي عرصه را براي ساير هنرمندان تنگ كرده اند و هدفشان از ادامه ي اين قبيل تنگ نظري ها به خاطر حفظ ارزشها ي موسيقي نيست. و همين تنگ نظري ها زخم بزرگي بر موسيقي ما وارد خواهد نمود .

4. 2 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    1,159 بار تشکر شده در 374 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 103/0
    Given: 61/2
    میزان امتیاز
    17

آرین جان با نظرت موافقم. شما ببین زمان حافظ اون طور حرف می زدن وشعر می گفتن. زمان نیما و معاصر هم اینجور شعر میگن و اینجور حرف می زنن. حالا به نظرت حافظ و سعدی و مولانا و ... حذف شدن؟ نابود شدن؟ کسی فراموشش کرد؟ به نظر من موسیقی هم همین قابلیت رو داره ولی منتظر نیما مونده که بیاد و تغییر درست و صحیح رو بده.
    تاپیک تئوری موسیقی ملی ایرانی:
    لینک تاپیک

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7789
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض درود بر همه:

مشغله زیاد و مشکلات اینترنت در شرق فارس ، باعث می شود نتوانم بموقع در بحث شرکت کنم . در پاسخ به آرین عزیز : یا من نمیتوانم مطلبم را خوب بیان کنم (که فکر میکنم همین باشد) یا دوستان برداشت غلط دارند . من کی گفتم با آمدن x اثر y حذف شده ؟ هرگز با آمدن پاپ ، آثار فاخر ما فراموش و یا حذف نشد . بلکه فرصت خوبی فراهم شد تا ماندگاری موسیقی کهن ایران در برابر موسیقی نو ، چند دهه بعد به اثبات برسد .
    عبارت „مسخره کردن”برایم مبهم بود . من بلحاظ شخصیتی هرگز به تمسخر سخن نمیگویم . اگر منظورتان استفاده از گیتار الکترونیک در کنار شجریان است باید بگویم بدور از استهزاء و برای تفهیم گفته ام آوردم .
    جناب آرین عزیزم ! آیا واقعا شما معتقدید بوی گل نسبت به 100 سال پیش تغییر کرده ؟ حالت گریه ، خنده ، غم در عزا ، شادی در جشن و... احساسات آدمی که جزء فطرت بشر است تغییر کرده ؟
    به نظر من بکار بردن واژه „تنگ نظر” برای کسانی که همه وجود خودشان را وقف فرهنگ مردم و وطن کرده اند و شبانه روز رنج برده اند و امروز نگران زحماتشان هستند درست نیست. این تنگ نظری نیست... نگرانی است عزیز. نگرانی از سوی کسانی که سالها منش انسانی و اخلاق نیکو و مردم داریشان زبانزد بوده . والبته همه جرمشان هم همین است که میخواهند مردم دار باشند و نگران افت ارزشهای فرهنگی ایران ...
    براستی چه لزومی دارد وچه اصراری است که ما قابلیتهای تار ایرانی را به دنیا معرفی کنیم؟ اگر حافظ و سعدی و مولانا را معرفی میکنیم چون اولا دنیا اصرار دارد و ثانیا بیان اینها جهانی است و مخاطبانشان تمام انسانها هستند نه انسانهای ایرانی... ولی ساز ایرانی متناسب با ساختار روحی آدم ایرانی ساخته شده واین تلاشی است که چند صباحی بیش لذت نخواهد داشت و به بن بست خواهد رسید هرچند مبدعان آن ، امیدوارند مانند آثار بتهون نسلهای بعد استقبال کنند . بتهون در مسیر خودش حرکت کرد... شایسته است بزرگان ما موسیقی ایرانی را به دنیا معرفی کنند.. نه قابلیت ساز ایرانی در بیان فرهنگ متضاد آن... همان کاری که استاد پایور با دیگر بزرگان موسیقی ایران کرد . وهمان کاری که گروه کامگارها میکنند ...
    به نظر شما چرا عود و بربط ما را عربی میدانند؟ در حالیکه نقوش گذشته حکایت از ایرانی بودن ساز بربط و عود دارد. مواظب باشیم با دست خودمان به مرور پودهای قالی ایران را برباد ندهیم . (ازمحضرتان پوزش میطلبم)

اما در جواب دوست گلم با عنوان endvb6 : عزیز ! ریشه نیما در خاک گلدون حافظ است این را هیچ وقت فراموش نکن . جانا سخن از زبان ما میگویی ... ما هم حرفمان همین است که اگر بنا است نوآوری باشد به اسم ایرانی، باید ریشه در فرهنگ ایرانی داشته باشد . روح اله خالقی در گذشته و تجویدی و روشن روان در زمان ما اینهمه اثر که ایرانی صرف هم نیست خلق کرده اند . ماندگار هم شد . در دل مردم هم تا ابد نشست. چرا؟ چون ریشه در موسیقی ایران داشت. همه استادان بزرگ ما به نوعی نوآوری کرده اند که خیلی مفصل هم هست. اما به رشد موسیقی ایران کمک کرده . این مهم است.
    هنرمند فاخر ما استاد شهرام ناظری برداشتی نو از موسیقی را عرضه میکند که ریشه دار و در عین حال تحسین برانگیز است و من تا آنجا که اطلاع دارم مخالفتی با این نوآوری از سوی هیچ یک از اساتید نشده اما همین هنرمند نوآور با استاد مشکاتیان به اندیشه پیشین رجوع میکند و برای مردمش می خواند .
    خلاصه : نواوری لازمه موسیقی ایرانی است به شرطی که ریشه در فرهنگ ایران داشته باشد و شروع حرکت نو و بی ریشه به نام ایرانی دراز مدت هویت هنر ایرانی را مخدوش می سازد .
    همه دوستان حق دارند نظر مرا رد و یا با صراحت نقد کنند تا به دیدگاهم کمک شود

7. 4 کاربر برای این پست از سعید مستفیضی تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

بسیار حرف به جا و زیبایی زدید آقای سعید خان. ولی اگر خونده باشید من هم اصلا معتقد به نوآوری هایی که امروز میشه نیستم. من توی همه مثال هایی که زدم به نوآوری اساتیدی چون علیزاده و شعاری و ... اشاره کردم که نوآوری براساس ردیف و گوشه های بعضا مهجور موسیقی کردن. هیچگاه از محسن نامجو حرف زدم؟؟؟ چه بسا که بسیار کارای نامجو رو دوس دارم و گوش می دم ولی به عنوان یک سبک در موسیقی ایرانی و فاخر و یک نوآوری در موسیقی ریشه دار ما قبولش ندارم. ولی بپذیرید که بوی گل ها هم تغییر کرده. وقتی نوع آب و هوا و غلظت مواد خطرناک هوا بیشتر شده مطمئنا روی گلها و حتی آدم ها هم تاثیر میذاره. من از این بحث بسیار زیبا دارم لذت می برم. امیدوارم همینطوری و زیبا پیش بره. ممنون
    لینک تاپیک

9. 3 کاربر برای این پست از endvb6 تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5982
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    6
    147 بار تشکر شده در 45 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

اين مبحث عاليست و تشكر از همه؛

تعريف سنت كه دوستمان ارائه دادند كاملا درست است به سنت بار منفي نبايد داد سنتي بودن در جا زدن نيست سنت پا بر روي سكوهاي قبلي گذاشتن و در نتيجه بالا تر رفتن است با هيچ شروع كردن همان كار بي ريشه و بي عمق است كه زياد ميبينيم ما بايد به فكر جهاني كردن موسيقيمان باشيم ، ما نبايد موسيقي قاجار را فراموش كنيم چون هر چه داريم از آن است. و ساز تار و سه تار و... زيبا ترين ساز هاي دنيا را ميتوانيم ارائه دهيم ولي بايد خودمان باشيم اگر گذشته خودمان را فراموش كنيم هيچيم و بي اهميت پس هر كه در اين راه موفق تر باشد و سهم بيشتري را با عشق به ميهن و همه تاريخ و فرهنگش بپذيرد قابل تقدير تر است چه استاد لطفي چه كيوان ساكت هنرمند.

11. 4 کاربر برای این پست از mrbmaster تشکر کرده اند:

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

آقا اصلا یه سؤال. اگه احمد عبادی نمیومد و تو رادیو سه تار نمی زد، آیا الآن ما میدیدیم که توی همه فیلمها و تیتراژ برنامه ها سه تار بزنن؟؟؟ خب بحث شناخت تار و سه تار در سطح دنیا هم همینه دیگه. به شرطی که به قول دوست عزیزمونmrbmaster خودمون باشیم. ممنون
    لینک تاپیک

13. کاربران زیر از endvb6 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

alireza_amirsamimi آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    604
    میانگین پست در روز
    0.11
    تشکر از پست
    311
    1,238 بار تشکر شده در 470 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض آقا سعید مستفیضی امیدوارم پست من رو بخونی این دفعه!

نقل قول نوشته اصلی توسط سعید مستفیضی [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    مشغله زیاد و مشکلات اینترنت در شرق فارس ، باعث می شود نتوانم بموقع در بحث شرکت کنم . در پاسخ به آرین عزیز : یا من نمیتوانم مطلبم را خوب بیان کنم (که فکر میکنم همین باشد) یا دوستان برداشت غلط دارند . من کی گفتم با آمدن x اثر y حذف شده ؟ هرگز با آمدن پاپ ، آثار فاخر ما فراموش و یا حذف نشد . بلکه فرصت خوبی فراهم شد تا ماندگاری موسیقی کهن ایران در برابر موسیقی نو ، چند دهه بعد به اثبات برسد .
    عبارت „مسخره کردن”برایم مبهم بود . من بلحاظ شخصیتی هرگز به تمسخر سخن نمیگویم . اگر منظورتان استفاده از گیتار الکترونیک در کنار شجریان است باید بگویم بدور از استهزاء و برای تفهیم گفته ام آوردم .
    جناب آرین عزیزم ! آیا واقعا شما معتقدید بوی گل نسبت به 100 سال پیش تغییر کرده ؟ حالت گریه ، خنده ، غم در عزا ، شادی در جشن و... احساسات آدمی که جزء فطرت بشر است تغییر کرده ؟
    به نظر من بکار بردن واژه „تنگ نظر” برای کسانی که همه وجود خودشان را وقف فرهنگ مردم و وطن کرده اند و شبانه روز رنج برده اند و امروز نگران زحماتشان هستند درست نیست. این تنگ نظری نیست... نگرانی است عزیز. نگرانی از سوی کسانی که سالها منش انسانی و اخلاق نیکو و مردم داریشان زبانزد بوده . والبته همه جرمشان هم همین است که میخواهند مردم دار باشند و نگران افت ارزشهای فرهنگی ایران ...
    براستی چه لزومی دارد وچه اصراری است که ما قابلیتهای تار ایرانی را به دنیا معرفی کنیم؟ اگر حافظ و سعدی و مولانا را معرفی میکنیم چون اولا دنیا اصرار دارد و ثانیا بیان اینها جهانی است و مخاطبانشان تمام انسانها هستند نه انسانهای ایرانی... ولی ساز ایرانی متناسب با ساختار روحی آدم ایرانی ساخته شده واین تلاشی است که چند صباحی بیش لذت نخواهد داشت و به بن بست خواهد رسید هرچند مبدعان آن ، امیدوارند مانند آثار بتهون نسلهای بعد استقبال کنند . بتهون در مسیر خودش حرکت کرد... شایسته است بزرگان ما موسیقی ایرانی را به دنیا معرفی کنند.. نه قابلیت ساز ایرانی در بیان فرهنگ متضاد آن... همان کاری که استاد پایور با دیگر بزرگان موسیقی ایران کرد . وهمان کاری که گروه کامگارها میکنند ...
    به نظر شما چرا عود و بربط ما را عربی میدانند؟ در حالیکه نقوش گذشته حکایت از ایرانی بودن ساز بربط و عود دارد. مواظب باشیم با دست خودمان به مرور پودهای قالی ایران را برباد ندهیم . (ازمحضرتان پوزش میطلبم)

اما در جواب دوست گلم با عنوان endvb6 : عزیز ! ریشه نیما در خاک گلدون حافظ است این را هیچ وقت فراموش نکن . جانا سخن از زبان ما میگویی ... ما هم حرفمان همین است که اگر بنا است نوآوری باشد به اسم ایرانی، باید ریشه در فرهنگ ایرانی داشته باشد . روح اله خالقی در گذشته و تجویدی و روشن روان در زمان ما اینهمه اثر که ایرانی صرف هم نیست خلق کرده اند . ماندگار هم شد . در دل مردم هم تا ابد نشست. چرا؟ چون ریشه در موسیقی ایران داشت. همه استادان بزرگ ما به نوعی نوآوری کرده اند که خیلی مفصل هم هست. اما به رشد موسیقی ایران کمک کرده . این مهم است.
    هنرمند فاخر ما استاد شهرام ناظری برداشتی نو از موسیقی را عرضه میکند که ریشه دار و در عین حال تحسین برانگیز است و من تا آنجا که اطلاع دارم مخالفتی با این نوآوری از سوی هیچ یک از اساتید نشده اما همین هنرمند نوآور با استاد مشکاتیان به اندیشه پیشین رجوع میکند و برای مردمش می خواند .
    خلاصه : نواوری لازمه موسیقی ایرانی است به شرطی که ریشه در فرهنگ ایران داشته باشد و شروع حرکت نو و بی ریشه به نام ایرانی دراز مدت هویت هنر ایرانی را مخدوش می سازد .
    همه دوستان حق دارند نظر مرا رد و یا با صراحت نقد کنند تا به دیدگاهم کمک شود
    آقا سعید عزیز فکر میکنم اصلا دوست نداشتی پست دوم من رو بخونی یا ما رو قابل نمیدونی که جواب بدی یا مسئله دیگری هست. خواهش میکنم زحمت بکشید و بخونید. چون جواب در سوال در ذهن من رو ندادید
    من فکر میکنم شما دارید دو مسئله جدا از هم رو به هم ربط میدی. اینکه آقای ساکت میاد دیدار شرق و غرب رو منتشر میکنه و تو کاست بعدی قطعه پرواز زنبور عسل ریمسکی کورساکف رو میزنه هیچ ربطی به موسیقی ایرانی نداره. به قول آقای شعاری:((من هرو چی دوست دارم با سازم میزنم و به کسی هم ربطی نداره)). و بعدش هم آقای ساکت رو مثال زدند.
    به نظر من هیچ عیبی وجود نداره که تار ایران رو اینجوری به اروپا ببره. کما اینکه در جاهایی هم خوندم که کار ایشون در جشنواره های اروپایی مورد تقدی قرار گرفته. حالا یه قضیه جالب برات بگم. يكبار وقتي يك ايتاليايي از يكي از هنرجويان كيوان ساكت پرسيده بود كه اين ساز تار به چه دردي مي خورد ؟ يك چوب و يك تكه پوست ؟ هنرجو اقدام به نواختن يكي از آثار كلاسيك با تار كرده بود و تعريف مي كرد كه شنونده مات و مبهوت شده و به احترام تار بلند شد و ايستاده به ادامه قطعه گوش كرد .
    به نظر من آقای ساکت برای شروع آشنایی،کار جالبی کردند و بعد از آشنایی میتوان معنی موسیقی ایرانی را با تار به اروپا گفت. و حتی شنوندگان اروپایی بعد از دیدن تار میرن درباره اون تحقیق میکنن و بعد هم درباره موسیقی ما تحقیق میکنن و مراحل بعدی و اینجوری موسیقی ما گسترش پیدا میکنه. یه داستان جالب دیگه که از آقای حامد مهاجر شنیدم. میگفتند یه بار یکی از گروه های ما در اروپا داشته سه گاه میزنه و موسیقیدان اروپایی میگه ارکستر داره فالش میزنه و براش جالب نبود!!! و طبیعی هست گوشش عادت نداره و میشه به همچین افرادی ابتدا تار رو معرفی کرد و بعد قطعات مدرن ساکت رو گوش کنه در ماهور و ... و بعدش جذب موسیقی ما بشه و هر کاری مقدمه ای داره. و ما هم به جای اینکه بزنیم تو سر این افراد و بگیم مثل قاجار باید ساز بزنی وگرنه ... . اینجور افراد رو مورد تشویق قرار بدیم
    و من با حرف جناب آرین کاملا موافقم کی گفته موسیقی ما از پاپ ضربه خورده؟مردم باید برای موسیقی حق انتخاب داشته باشند. زوری نیست. تقصیر صدا و سیما هست که موسیقی خوب ما رو پخش نمیکنه و هنرمندان ما هست که با اخلاق اشتباهشون و محدودیت گذاشتن های بی موردشون کار نمیدن. چرا هنرمندان ما دیگه کنار هم جمع نمیشند و کسر شأنشون میشه در حالی که اروپا اینجوری نیست؟چرا خلاقیت ها رو سرکوب میکنیم؟چرا تا کسی درباره یه استاد انتقاد میکنه یا صرفا نظرش رو میده بایکوتش میکنیم و بدون اینکه به نظرش گوش بدیم بهش میگیم شاگردی هنوز حرف زیادی نزن؟
    ویرایش توسط alireza_amirsamimi : Tuesday 2 December 2008 در ساعت 11:45 AM

15. 3 کاربر برای این پست از alireza_amirsamimi تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

من هم از دوستان عزيز بسيار تشكر ميكنم كه اين بحث را با متانت و سعه صدر در حال پيگيري هستند .

جناب سعيد خان ، چرا فكر ميكنيد كه اگر كسي با ساز تار قطعه اي غير اصيل و سنتي را اجرا كرد ، موسيقي ما و ميراث گذشتگان ما به تاراج گذاشته خواهد شد و يا زخم بر آن گذاشته خواهد شد ؟

جناب سعيد خان چرا فكر ميكنيد هيچ هنرمندي حق ندارد با يك ساز ايراني به اجراي قطعات موسيقي ايراني بپردازد (و البته دوستان بسياري نيز هستند كه با ساز غربي اجراي موسيقي ايراني را دور از شان و حرمت اين موسيقي ميدانند) ؟

جناب سعيد خان ، تمامي ما شنيده ايم كه سعدي بزرگ عليه الرحمه فلان و فلان بوده است و رفتار قبحي (از نگاه امروز ما داشته است) پس بايد قايل به تغيير احساسات و رفتار و منش خود نيز باشيم . چگونه ممكن است كه احساسات ديروز و امروز ما با هم تفاوت نداشته باشد . من شخصا در بچگي به اقتضاي سنم از تلويزيون فقط موسيقي پاپ آن روز را ميديدم و در 15-16 سالگي (اوايل انقلاب) به موسيقي كلاسيك رو آوردم و همهچيز من شد و تا سن نزديك 25 سالگي از موسيقي سنتي بيزار بودم . سپس كم كم تونستم موسيقي سنتي را درك كنم . حالا همه به من ايراد ميگيرند كه چرا همش سعي در القاي تفكر سنتي خودم به ديگران دارم !
    آيا احساسات شما در سنين خردسالي مشابه احساسات شما در سنين جواني و ميانسالي و كهنسالي است ؟

چرا تصور مي كنيد كه فقط تعدادي از استادان همه وجود خودشان را وقف فرهنگ مردم و وطن کرده اند و شبانه روز رنج برده اند و امروز نگران زحماتشان هستند . و نگران افت ارزشهای فرهنگی ایران ؟ كدام معيار وجود دارد كه استادان ديگري كه در گروه مخالف اينها قرار ميگيرند فاقد اين ارزش ها هستند و صاحب اين صفات نيستند ؟

چرا عود و بربط ما را عربی میدانند؟ زيرا عود و بربط با تغيير نگرش نسبت به موسيقي در كشور ما و ايجاد ذهنيت محرميت آن به دربار خلفا كشيده شد و در آنجا ماندگار گرديد . نه در ميان مردم . و اين روند بيش از چند صد سال ادامه يافت و عليرغم بازگشت به ميان عامه مردم عرب ، هيچگاه نتوانست به مبداء خود يعني جامعه ايراني باز گردد . ولي اين شرايط امروز حاكم نيست. شرايط امروزي با شرايط 1300 سال پيش قابل انطباق نيست. اتفاقا اگر ما نتونيم همين ساز تار را در جهان مطرح كنيم . مطمئن باشيد كه رندان عزيز آنرا نيز ثبت و ضبط خواهند كرد.
    همين قضيه تا زمان ميرزا عبدالله و آقا حسينقلي ادامه يافت. ما فقط با جنبش مشروطيت توانستيم موسيقي را از دربار به ميان مردم بياوريم . همه داستان بريدن انگشتاي درويش خان را ميدونيم . تشكر دوباره
    ویرایش توسط arian : Tuesday 2 December 2008 در ساعت 12:23 PM

17. 3 کاربر برای این پست از arian تشکر کرده اند:

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

در تاييد فرمايشات جناب امير صميمي و بحث بريدن دست درويش خان اشاره اي هم به همراهي تار درويش خان و پيانوي همسر سفير انگليس در همان زمان ميكنم كه حتما داستان را همگي شنيده اند .

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5982
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

جناب مستفيضي عزيز چرا نبايد تار زيبا و خوش صداي ايراني را به جهانيان معرفي نمود حافظ و سعدي هم سخن به مذاق ايراني مي گفتند قالي طرحي ايراني دارد و عالي قاپو معماري ماست و همه روح صداي تار است ما بايد فرهنگ و گذشته خود را به رخ ديگران بكشيم و گرنه آنها موسيقي هارد راك و رپ فرهنگ خود را به خورد ما ميدهند كه با ذائقه ايراني هم مناسبتي ندارد پس جسارتا نفرماييد چرا ما دنبال ارائه موسيقي و ساز مليمان خودمان باشيم!

endvb6 آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    4243
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    629
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

دقیقا. اگه صدای تار و سه تار و کمونچه و ... ما به دنیا نرسه صداهای عجیب و غریب اونا به ما میرسه. و این واسه یه فرهنگ بده. مثل اینکه قرآن و نماز ما به اونا نرسید ولی انواع سی دی ها و فیلم هی مبتذل اونا به ما رسید. و این در طولانی مدت زمان باعث میشه که ما همه چیمون رو از دست بدیم.
    لینک تاپیک

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    5982
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

البته لازم به ذكر است مقوله دين چيز ديگريست و شخصيست و فقط عملكرد مسلمانان و اديان ديگر باعث نشر آن ميگردد ليكن موسيقي زبان بين الملل است كه با لهجه هاي متفاوت بيان ميگردد

22. کاربران زیر از mrbmaster به خاطر این پست تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7789
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

به به ! به داشتن چنین دوستانی باید افتخار کرد. من برای تک تک سوالات و نظرات شما پاسخ دارم ولی خدا می داند برای ارسال یک جواب باید 3 ساعت وقت بگذارم . کاش چند ساعت دور هم بودیم بحث میکردیم . همه شما را و نظراتتان را می ستایم . انشااله بتوانم برگردم.

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    7789
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض پاسخ به endvb6

درود برشما: عزیز! احمد عبادی امد رادیو اما در رادیو چه کرد؟ آیا از رادیو که تریبون مناسبی بود غیر از روایت پدرش نقل کرد؟ موسیقی ایران را غیر آن معرفی کرد؟ یا با پایبندی به اصول هنرش، من و شما و ماها را با گذشته پیوند داد. وبقول شما همه ما که سه تار را می شناسیم چه بسا مدیون همان عبادی متعهد به هنر ایران است. شما که دقیقا حرفهای من را میزنید. من هم میگویم اگر بزرگی از موسیقی ایران درجایگاهی قرار گرفت که فرصت بیان هنر ایران است باید هنر ایران را (هنر ایران) را به دنیا معرفی کند . متشکرم

کاربر حرفه ای

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر حرفه ای
    شماره عضویت
    1477
    میانگین پست در روز
    0.34
    تشکر از پست
    3,762
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

با تشكر از همه ي دوستان . سعيد خان در هر صورت ما نيز منتظر استدلالهاي خوب شما (نه جواب) خواهيم بود . فكر ميكنم جواب دادن كلمه مناسبي براي بحث ها ي ما نباشه . ما واقعا به دنبال اين نيستيم كه از همديگر جواب بگيريم . بيشتر به دنبال اين هستيم تا منطقي را كه در پشت پرده تحليل هامون داريم محك بزنيم و انها را كندو كاو كنيم . اين قبيل بحث هاي ما دو طرفه است و تحليلي و هر دو طرف در طي اين بحثها از همديگر مي آموزند و نگرش هاي خود را اصلاح ميكنند و به فرهنگ عميقتري دست مي يابند .

26. کاربران زیر از arian به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)