لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 33 به 48 از 114

موضوع: تشخیص و تحلیل ریتم قطعات موسیقی

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    656 بار تشکر شده در 175 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    ضمن سلام مجدد جناب حسینی. حقیقت امر اینکه در منزل به دلیل نقاشی ساختمان فعلاً تا چند روزی امکان ضبط و ارسال میسر نیست انشااله بعد از فراقت و طبیعی شدن شرایط نمونه هایی را با شرایطی که فرمودید خدمتتان ارائه خواهم نمود.

2. 4 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    320 بار تشکر شده در 117 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام،
    منتظر میمونم تا شهرداد عزیز هر زمان که براشون امکان داشته باشه، ویدیو یا صدای این دو ریتم رو برامون بذارن و ما هم بهره ببریم.
    اما راجع به ادامه ی بحث، هنوز نکات مطرح شده ی زیر، بی پاسخ موندن:
    1- نوشتن چند ریتم مختلف از بخش تصنیف. علت این درخواست من همونطور که عرض کردم اینه که ریتمهای 6/8 که بنده بلد هستم یا برای این قطعه زیادی تند و یا زیادی کند هستن. به عنوان مرجع هم عکسی رو در چند پست قبل از پایه ی یک ریتم 6/8 (که اونطور که من شنیدم عموما بهش 6/8 سنگین میگن) گذاشتم. من اگه بخوام این پایه رو برای این تصنیف بذارم بهش نمیاد و تند به نظر میرسه، اگه بخوام 5 چنگ و یک سکوت بزنم خیلی کند میشه. به همین خاطر خواهش میکنم چند ریتم که در بخش تصنیف زده شده رو برام بنویسید.
    2- برای یک تصنیف معمولی، حین نواختن تمبک حداقل چند ریتم مختلف بزنیم که هم کار شلوغ نشه و هم یکنواخت به نظر نرسه؟ مثلا در همین تصنیف، حدودا چند ریتم مختلف 6/8 توسط نوازنده نواخته شده؟

با تشکر!
    ویرایش توسط rhusseiny : Sunday 15 February 2009 در ساعت 06:32 AM دلیل: تکمیل

4. 5 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

خان آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    3922
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    1,600
    1,927 بار تشکر شده در 634 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

Post نت دست نوشته

سلام خدمت دوستان عزیز.

با اجازه شما عزیزان یک صفحه از نت های 6/8 و 6/16 رو نوشتم و به صورت فایل ضمیمه قرار دادم تا شاید بتونه کمکتون کنه .
    سعی کردم هم نت ها به صورت ساده و هم کمی پیشرفته باشه تا دقیقا ریتمشون رو متوجه بشین .
    ساختار هر دو ریتم کمی شبیه هم هست و با اجرا کردنش کاملا متوجه تفاوتشون میشید.

موفق باشید
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: pdf IMG.pdf (359.0 کیلو بایت, 23 نمايش)

باید خریدارم شوی تا من خریدارت شوم

وز دل و جان یارم شوی تا عاشق زارت شوم
    من نیستم چون دیگران بازیچه بازیگران
    اول به دام آرم تو را وان گه گرفتارت شوم

6. 4 کاربر برای این پست از خان تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط خان [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام خدمت دوستان عزیز.

با اجازه شما عزیزان یک صفحه از نت های 6/8 و 6/16 رو نوشتم و به صورت فایل ضمیمه قرار دادم تا شاید بتونه کمکتون کنه .
    سعی کردم هم نت ها به صورت ساده و هم کمی پیشرفته باشه تا دقیقا ریتمشون رو متوجه بشین .
    ساختار هر دو ریتم کمی شبیه هم هست و با اجرا کردنش کاملا متوجه تفاوتشون میشید.

موفق باشید
    با درود به استاد خان عزیز،

امروز انگاری من اصلا رو فرم نیستم (حالا هر کی ندونه فکر میکنه قبلا بودم )
    من متاسفانه نتونستم تفاوت ریتمها رو به لحاظ صدادهی بفهمم. فکر میکنم برای آدم کم هوشی مثل من هیچ چیز مثل یه ویدیوی ساده اثر بخش نباشه! البته میدونم که تهیه ی ویدو کار سختیه، اما خوب چه میشه کرد، راه دیگش اینه که بهره ی هوشی من بره بالا که مطمئن هستم محاله!!!

با تشکر!
    ویرایش توسط rhusseiny : Tuesday 17 February 2009 در ساعت 11:45 AM دلیل: تصحیح

8. 3 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

خان آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    3922
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    1,600
    1,927 بار تشکر شده در 634 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

به روی چشمم.
    فکر کنم کم کم داره این طلسم ویدئو میشکنه.

باید خریدارم شوی تا من خریدارت شوم

وز دل و جان یارم شوی تا عاشق زارت شوم
    من نیستم چون دیگران بازیچه بازیگران
    اول به دام آرم تو را وان گه گرفتارت شوم

10. 4 کاربر برای این پست از خان تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ضمن سلام خدمت دوستان و خوش آمد خدمت خان عزیز به بحث گویا سر بنده خلوت تر شد و انشااله از امشب در خدمت خواهم بود.

12. 5 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط rhusseiny [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    با درود؛

خوب، حالا که معلوم شد ریتم اول 6/8 و دومی 6/16 هست، فرض کنید بخواهید آن ها را با تمبک اجرا کنید. اگر برای ریتم اول سیاه نقطه دار معادل 90 و برای ریتم دوم چنگ نقطه دار برابر 90 باشد، اجراهای شما چگونه از یکدیگر تفکیک می شوند؟

1- اگر اجرای این دو ریتم بر روی تمبک با فرض مذکور معادل نیست، لطفا چند میزان اجرای هر دو را برای مقایسه در اختیار من بذارین.
    2- اگر اجراها معادل همند، آیا چیزی جز سرعت اجرای مساوی باعث آن شده؟
    جناب حسینی ضمن سلام و پوزش از اینکه دیر خدمت رسیدم و علت فقط گرفتاری آخر سال بود.
    از جواب به این قسمت بحث رو ادامه میدیم تا برسیم به قسمتهای بعد.
    همانطور که میدانیم مترونم ابزار و اساس زمان سنجی ریتم است ،وقتی که مطرح مینماییم که سیاه نقطه دار برابر با 90 منظور اجرای 90 ضربه در دقیقه ست،حال این سوال بسیار مهم پیش میاد که :آیا کم و زیاد شدن اعداد(مثلاً تغییر 90 به 200 یا بالعکس) باعث تغییر در شکل نتها میگردند به طور مثال اگر مترونم 40 باشد (سفید) 90 باشد(سیاه) و یا 175 باشد(چنگ) ویا تغییر شکل نتها(در واحد کشش) باعث تغییر اعداد مترونم میگردند؟ برداشت من از ارائه سوالات شما که به طرق گوناگون و با ذکر مثال مطرح گردیده است تا اینجای کار این است. اگر نوع برداشت من را از سوالات خودتان تصدیق میفرمایید که بحث را ادامه بدهیم در غیر اینصورت برداشت بنده را اصلاح بفرمایید تا در خدمت باشم.

14. 4 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیزم، جناب شهرداد،

خوشحالم که فرصتی دست داد تا به کوشش شما استاد گرامیم، جون تازه ای به انجمن تقریبا کم روحمون، داده بشه.

به نظر من، همه ی پیچیدگیهایی که در زمینه ی تشخیص ریتم وجود داره ناشی از اینه که در هیچ جا و توسط هیچ کس (تا جایی که من میدونم) سرعت مبنا برای هیچ کششی از نت مشخص نشده. البته اعتراف میکنم که همین خصلت به ظاهر سردرگم کننده است که باعث این همه تنوع در ریتم شده و شاید به همین دلیل هم هست که هیچ نیازی هم به تعیین این سرعت مبنا وجود نداره. اما چیزی که برای من مسلمه اینه که به محض اینکه برای یک کشش خاص نت سرعت خاصی قائل بشیم، بدون نیاز به ذکر سرعت برای سایر کششها، سرعت آن ها از روی آن کشش مبنا به سادگی قابل محاسبه است.
    به عنوان مثال اگر طبق مثالی که استاد شهرداد زدن، بپذیریم که نت سفید معادل مترونم 40 باشد، آنگاه بر این اساس نت سیاه تنها و تنها برابر مترونم 80، چنگ برابر مترونم 160و... میتونه باشه. بنابراین و طبق برداشت شخصی من، نمیتونیم در حالی که نت سفید رو معادل مترونم 40 میگیریم، در همین حال نت سیاه رو معادل مترونم 90 یا هر چیزی غیر از 80 بگیریم (مگر در جای دیگه و با معیاری دیگه).

حالا طبق مطالب بالا، پاسخ من به قرار زیره:

آیا کم و زیاد شدن اعداد(مثلاً تغییر 90 به 200 یا بالعکس) باعثتغییر در شکل نتها میگردند

خیر! مگر آنکه روزی روزگاری بر اساس یک استاندارد خاص، برای شکل نتها سرعت خاصی را قائل شوند.

مشکل اساسی من اینجاست که مغز من تنها تفاوتی که بین ریتمهایی که دارای تعداد ضرب مساوی هستند و تنها در شکل نت متفاوتند (مثل 3/8 با 3/4، 6/8 با 6/16، 4/8 با 4/4) قائله سرعت اوناست. به همین دلیل بود که پیشنهاد دادم به عنوان نمونه، دو ریتم مشابه از نظر تعداد ضرب یکی 6/8 و دیگری 6/16 رو با سرعت یکسان بزنیم و ببینیم آیا واقعا صدای متفاوتی میگیریم یا نه. در واقع من دنبال اون فاکتور متمایز کننده ی چنین ریتمهایی هستم، فاکتوری که طبق فرموده ی استاد شهرداد قطعا سرعت نیست و من خیلی مایلم بدونم چیه.
    با تشکر از حوصله ی شما و عذدرخواهی از طولانی شدن پست!

16. 2 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ضمن سلام مجدد و عذر خواهی از ارسال پاسخ دیر. حقیقت مطلب اینکه باید کمی بیشتر کلنجار میرفتم که برای سوالات کنجکاوانه و ریتم پسندانه و در عین حال چالش برانگیز شما حتی المقدور
    بتوانم جوابی محکمه پسند داشته باشم. نتیجه تعمق نسبتاً زیاد را اینگونه اعلام میکنم که:
    اولاًآ آنطور که شما فرمودید و کاملاً هم صحیح است برای واحدهای کشش در ریتم سرعت مبنا تعیین نگردیده است،من در صدد ارائه مثال سرعتهای فرضی رابیان نمودم،بهرحال به اصل بحث میپردازیم. همه ما با دیدن قطعه ای که واحد کشش آن سفید باشد مانند2/3 انتظار شنیدن قطعه ای وزین و سنگین داریم (تصور نمیکنم که شما هم نظری غیر ازاین داشته باشید) وقتی هم که قطعه ای با واحد کشش سیاه مثل 4/3 را میشنویم توقع ما نسبت به وزین بودن قطعه اندکی کاسته میشود تا حدی که اندکی سرعت هم دور از انتظار نخواهد بود. چنانچه واحد کشش تبدیل به چنگ شود انتظار چابک بودن قطعه حق ماخواهد بود و از چنگ نقطه دار نیز انتظار سرعتی به مراتب بیشتر از سیاه نقطه دار داریم و... آنطور که ملاحظه مینمایید تفاوت نتهای بزرگتر نسبت به کوچکترهای خودشان در کلام مورد بحث ما یعنی سرعت است. (سرنخ بحث را تا اینجا داشته باشید) ...
    بر میگردیم به این نکته که تفاوت میزانهایی با صورت کسر مشترک اما مخرج متفاوت مانند:4/3 و 8/3در اندازه مقدار کشش واحد آنهاست نه در سرعت ،سوال پیش خواهد آمد که سرعت چه نقشی دارد؟به قول شما اگر نمونه ای از هرکدام این میزانها یا انواع دیگری را به طور مثال با سرعت مترونم 90 بزنیم آیا واقعاً تفاوت خواهند داشت یا خیر؟اگر تفاوت دارند چیست؟ و اگر ندارند فلسفه وجودیشان چیست؟ نقطه نظر اینجانب: ضمن آنکه اعتقادم بر این است که تفاوت دو میزان (مثال زده شده) در اندازه کشش آنهاست نه در سرعت به سرعت هم این را اضافه مینمایم سرعت به عنوان مهمترین عامل تفاوت این دو بدون برو برگرد خواهد بود چرا که اگر 8/3را در مترونمی که برای
    4/3 در نظر گرفته اید بزنید نتیجه آن یک تفاوت غیر منطقی و ریتم نپسندانه ای خواهد بود. این مقایسه را گوش کنید دو میزان 4/3 و 8/3 با یک سرعت (تقریباً 60 زده شده است) البته فقط بحث مقایسه است نه نوازندگی،دومیزان اول 4/3 و دومیزان دوم 8/3 دومیزان سوم 4/3 ودومیزان چهارم 8/3 است:

18. 3 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با عرض پوزش حقیقت اینکه فایل با پسوند wave و 108 کیلو بایت است اما هنگام آپلود پیغام خطا میده چه درسایت و چه در آپلود سنتر دیگر انشااله پس از راهنمایی شما و آپلود فایل این بحث رو به صورت جامع و مثالهای صوتی ادامه خواهیم داد.

20. 2 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام و درود فراوان خدمت شهرداد عزیز،
    خیلی افسوس خوردم که بخت با من یار نبود که حدودا یک هفته انتظارم سر بیاد و من بتونم قطعه ی نمونه ای که شما نواخته بودید رو بشنوم، هر چند که من بین استدلال های شما و برداشتهای خودم از رابطه ی ریتم و سرعت، تضاد آن چنانی ندیدم.
    شما تقریبا در جای جای استدلالتون ملاک رو سرعت در نظر گرفته بودین و تنها در جایی فرمودید:
    نقطه نظراینجانب: ضمن آنکه اعتقادم بر این است که تفاوت دو میزان (مثال زده شده) در اندازه کشش آنهاست نه در سرعت به سرعت هم این را اضافه مینمایمسرعتبه عنوان مهمترین عامل تفاوت این دو بدون برو برگردخواهد بود

من و شما تنها در یک موضوع با هم اختلاف داریم (بحث داریم) و اون اینه که وقتی از کشش نت صحبت میشه من شخصا تعریفی مستقل از سرعت براش به ذهنم نمی رسه. پس بهتره سوالم رو اینطوری مطرح کنم، کشش نت یعنی چه؟ چه مقدار از کشش، نتی رو شایسته ی سفید، سیاه، چنگ، دولاچنگ و... بودن میکنه؟ آیا میتوانید تعریفی مستقل از سرعت برای این مفهوم ارائه دهید؟
    هرچند که با توجه به مشکل فنی که متاسفانه بهش برخوردید موفق نشدم قطعه ای رو که نواختید گوش بدم، خواهشی که ازتون دارم اینه که با توجه به این که این بحث ها سالها خواهد موند و مشتاقان زیادی ازش استفاده خواهند کرد، لطف خودتونو با گذاشتن نت قطعه ی نواخته شده کامل کنید.
    ترجیح میدم بقیه ی بحث رو موکول کنم به بعد از شنیدن قطعه. باز هم از لطف و محبت شما استاد بزرگوارم صمیمانه سپاسگزارم!

در ضمن مشکل عدم امکان آپلود فایل wav اینه که از قرار معلوم تنها فرمت های صوتی مجاز mp3 و midi هست. بنابراین کافیه که زحمت بکشید و فایل رو به یکی از این دو فرمت (ترجیحا mp3) تبدیل کنید، امیدوارم که مشکل حل بشه.

22. 2 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ضمن سلام
    حسب الامر نت این چند میزان و قطعه بخش صوتی آن را خدمت گذاشتم لطفاً همگام با نت گوش کنید ادامه بحث انشااله پس از اظهار نظر شما.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست note.jpg  
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: mp3 V001.mp3 (778.5 کیلو بایت, 19 نمايش)

24. 4 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

استاد شهرداد عزیز، سلام؛

بدون هیچ توضیحی، خواهش میکنم فایل ضمیمه رو نگاه کنید.
    1-عرض بنده اینه که این فایل، نوت فایل صوتی هست که حضرتعالی زحمت اجراشو کشیدین، و نت اجرای شما نمیتونه اونی باشه که در پست قبلی ضمیمه کردین (به خاطر سکوتهایی که بین ضربات در میزانهای سوم و چهارم وهمچنین هفتم و هشتم وجود داره).
    2- اگر بند اول درست باشه، ریتم کل قطعه 3/4 هست (به تبع میزان اول) و جای علامتهای سوال در قسمت کسر میزان سطر دوم و چهارم، باید 3/4 گذاشت.
    اجازه میخوام بقیه ی بحث بمونه برای وقتی که نظرتون رو راجع به مطلب فوق بدید.

با سپاس فراوان از همت بلند حضرتعالی!
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست reply.jpg  
    ویرایش توسط rhusseiny : Friday 27 February 2009 در ساعت 11:19 PM

26. 3 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ضمن سلام مجدد و سپاس از توجهات ظریف شما به مسائل. قبل از هرچیز تقاضا میکنم تا حصول نتیجه قابل قبول از بحث همچنان موشکافانه بحث را دنبال نمایید و نکات مبهم را گوشزد نمایید چرا که:این گونه نگاه اندیشمندانه شما بدون شک آبستن فراگیری برای همه ما خواهد بود.
    در بحث به مترونم و اعداد بر میگردیم و کمی بیشتر به آن میپردازیم شاید گره گشا باشد. البته قبلاً این نکته را فراموش نکنم که در اجرای قبلی که خدمتتان تقدیم شد مترونم(کلید حقیقی ماجرا) رابه اندازه لازم مورد بحث قرار ندادیم حالا که قرار است به عمق مقایسه نفوذ کنیم اجرای واقعی اندکی دقیقترخواهد بود اما به واقعیت بسیار نزدیکتر.
    وقتی که سرعت مترونم را برای سیاه در4/3 و برای چنگ در 8/3 به صورت مثال 60(یعنی برابر) تعیین مینماییم باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد. همانطور که میدانید در ضربهای ساده مثل سیاه و چنگ که به صورت دوتایی هستند(یعنی ضربه های ما شامل دو قسمتند لحظه اول فرود و بعد خیز)
    همه تقسیمات لزوماً در این دوقسمت انجام خواهد شد. در یک میزان 4/3 با مترونم 60 اگر ضرب اول را سیاه درنظربگیریم،اجرای آن در برگیرنده هردوقسمت (فرود و خیز) خواهدبود. همزمان یک میزان 8/3 را هم به همین صورت دنبال مینماییم،(به جای سیاه چنگ در نظر بگیرید با همان سرعت 60) با این تفاوت که در همان مدت زمان و در همان دو لحظه(فرود و خیز) با توجه به اینکه ارزش چنگ 2/1 سیاه است طبیعتاً باید کشش کوتاهتری داشته باشید. برای در ک راحتتر موضوع به کمک حروف
    اَتانین برای کشش نت سیاه (تَن tan) و برای نت چنگ (تِ te) را تلفظ نمایید. دقت داشته باشید که(کلمه tanدر تمام مدت زمان فرود و خیز برای نت سیاه و کلمه te هم با همین شرایط برای چنگ ادا شود) در صورت فقدان درک (این مهم) چه tan و چه te را فقط در لحظه فرود ادا نمایید طبیعتاً همه این کشش را صرف مسیر لحظه اول ضرب(لحظه فرود) نموده اید و ادامه آن را سکوت فرض خواهید نمود (اشتباهی که در شنیدن قطعه مورد نظر داشتید و به جای لحظه های لازم در کشش سکوت را مد نظر قرار دادید)
    بهرحال به دلیل اهمیت بحث و کمبود وقت باز هم در ادامه این بحث در خدمت خواهم بود...

28. 4 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    9898
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    246
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام دوباره،حال چنانچه در ضرب دوم هردونوع میزان در 4/3دوچنگ ودر 8/3 دوتا دولاچنگ داشته باشیم و سرعت ما هم که کماکان 60 است،درنتیجه بازه هم با حفظ برابری سرعت در لحظه فرود ضرب در هردومیزان سرعت ما 120 ودر لحظه خیز هم 120 که مجموع آنها 60 در ضرب دوم هردومیزان خواهدبود. با استفاده از اَتانین ضرب دوم در میزان 4/3 را (تِ تِ „te te”) وضرب دوم در میزان 8/3 را (تَ تَ „ta ta”) تلفظ نمایید. اگر دقت نمایید اندازه کشش هجای (تَ „ta”) کوتاهتر از (تِ „te”) است و در نتیجه به دلیل اجرای مساوی دو قسمت آنها در دو قسمت فرود و خیز جایی برای سکوت وجود نخواهد داشت اما اندازه کششها در دومیزان با حفظ زمان برابر کوتاهتر و بلندتر خواهد بود. ودر نهایت در ضرب سوم میزان 4/3 چهار دولاچنگ (اندازه زمانی هر دولاچنگ 240 و چهار تای آن برابر با 60) و در ضرب سوم میزان 8/3 چهار سه لاچنگ (اندلزه زمانی هر سه لاچنگ 240 و چهارتای آن برابر60) خواهد بود. بدین ترتیب چهار نت در ضرب سوم هردو میزان طبق آنچه که باید باشد در لحظات فرود و خیز تقسیم خواهند شد یعنی(دونت در فرود و دو نت در خیز) و باز هم برای سهولت در درک اندازه کشش ضرب سوم میزان 4/3 را (تِ تِ تِ تِ „te te te te”) وضرب سوم در میزان 8/3 را (تُ تُ تُ تُ „to to to to”) تلفظ نمایید. بازهم همانطور که ملاحظه مینمایید سکوت در هیچ بخش از هر دو نوع میزان نخواهیم داشت.
    نتیجه: شاید گاهی ما مجبور به محصور شدن در زمانبندیهای ریتمیک گردیم و هر چند ساخنمان ساز ما(سازهای گوناگون) ویا توانایی فیزیکی و نواختن ما به اندازه درکی که از ریتم داریم نباشد اما تقسیمات زمان در واقعیت وجودی خودشان کار خود را انجام خواهند داد و حد اقل این است که ما بتوانیم این تقسیمات را به صورت هجا ویا درذهن حود درک نماییم. باز هم در ادامه در خدمت خواهم بود...

30. 4 کاربر برای این پست از shahrdad تشکر کرده اند:

rhusseiny آواتار ها
    کاربر فعال بخش تنبك

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال بخش تنبك
    شماره عضویت
    7156
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    349
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

با سلام خدمت استاد شهرداد،
    راستشو بخواید، پاسخ شما رو چندین بار خوندم و قطعه ی نواخته شده رو هم چندین بار گوش دادم، حتی در این بین از مراجه ی مکرر به کتاب ریتم خوانی و ریتم شناسی اثر جناب اردشیر بزرگ نیا هم دریغ نکردم اما متاسفانه اون چیزی رو که شما سعی در تفهیمش دارین درک نکردم. خوشبختانه، 2 راه ساده ی دیگه پیدا کردم تا شاید به کمک شما دوست عزیزم، بتونم گره از این کار فروبسته باز کنم. خواهش میکنم بزرگواری کنید و:

1- قطعه ای رو که من نوتش رو درپست قبل فرستادم (در 4 خط که با یکبار تکرار هر کدوم میشه 8 میزان) با همون تمپوی قطعه ی خودتون اجرا کنید، چه بسا با شنیدن تفاوتهای این دو اجرا پی به چیزی ببرم که تا این لحظه از درکش عاجز بودم.
    2- ضمیمه ی این پست دو نت متفاوت است یکی 3/4 و دیگری 3/8. لطفا در صورت امکان این دو را به صورت مجزا اجرا کنید. یعنی در نواختن هر کدوم، اصلا توجهی به دیگری و کشش نت در آن نکنید.
    با تشکر!
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 1.jpg   2.jpg  

32. 2 کاربر برای این پست از rhusseiny تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)