لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از 65 به 66 از 66

موضوع: خاطرات بزرگان موسیقی پارس

احسان آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2881
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    82
    186 بار تشکر شده در 70 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    17

0 Not allowed! Not allowed!
    ميرزا عبدالله
    هرچه داري ، از پدر اينها داري
    هنگامي كه آقا علي اكبر خان فراهاني درگذشت ميرزا عبدالله و ميرزا حسينقلي كه طفل بودند بي سرپرست شدند و چون مادرشان به همسري آقا غلامحسين ، پسرعموي آنان درآمد ، سرپرستي آنها بعهده آقا غلامحسين گذاشته شد ولي آقا غلامحسين به تربيت هنري عموزاده هاي خود توجهي نداشت و ازآموختن هنر خود به انها خودداري مي كرد و با اينكه فرزندان آقا علي اكبر عشق و علاقه فراواني به آموختن تار داشتند آقا غلامحسين در ياد دادن به انها رفع تكليف مي كرد و مايل نبود انچه خود مي داند به آنها بياموزد. حاج آقا محمد ايراني از قول ميرزا عبدالله نقل مي كند كه ، ميرزا عبدالله از بخل پسر عموي خود شكايت داشت ، از جمله مي گفت : وقتي يكي از دوستان آقا غلامحسين به ديدنش لآمده بود همينكه قرار شد پسر عمو ساز بزند به من فرمان داد كه از اتاق خارج شوم مبادا ازآنچه او مي نوازد استفاده كنم . و نيز مي گفت : وقتي او در اتاق خويش ساز مي زد من و برادرم حسينقلي مي رفتيم به بام خانه و گوشمان را به سوراخ بخاري اتاق او مي گذاشتيم و الحاني كه او مي نواخت گوش كرده و به حافظه مي سپرديم و بعد آنها را تكرارو تمرين مي كرديم يا بطوريكه متوجه نشود ، پشت در اتاق او مي ايستاديم و از نوازندگي او استفاده مي كرديم . مادرم كه ما را عاشق و فريفته موسيقي مي ديد سرانجام از شوهرش خواست كه از اين بي اعتنايي به تعليم ما ، دست بردارد و صميمانه آنچه مي داند به ما تعليم دهد و به آقا غلامحسين گفت : تو هر چه داري از پدر اينها داري چرا به اين بچه ها ياد نمي دهي ؟ آقا غلامحسين از اين پس به تعليم پسرعموها همت گماشت و آنچه آقا عل اكبر به برادر زاده خود اموخته بود به فرزندان او منتقل گرديد.
    تاريخ موسيقي ايران

2. 3 کاربر برای این پست از احسان تشکر کرده اند:

احسان آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    2881
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    82
    186 بار تشکر شده در 70 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    17

0 Not allowed! Not allowed!
    عشقي - قمر
    از آينده اش بيمناك بود
    قمر با عشقي ، شاعر معروف آشنايي داشت و مي گفت : « در يكي از ديدارها در حاليكه زيلوي مندرسي كف پوش عشقي را تشكيل مي داد شاعر معذرت خواست كه وسيله پذيرايي از خواننده مشهور را ندارد و از روزگار و تنگي اوضاع كه براو حاصل شده بود لب به شكوه گشود» عشقي به قمر گفته بود: « روزگار آن قدر به من سخت گرفته است كه قوطي سيگار خود را نزد عطار سركوچه گذاشته و سيگار و كبريت گرفته ام عشقي در همان روز به قمر گفته بود كه حكومت وقت با او ميانه اي ندارد و از آيند هاش بيمناك بود» گويا درهم پيچيدن طومار زندگيش را در اينده نزديك پيش بيني مي كرد قمر مي گفت : « ديري نگذشت حدود 12 تير ماه 1303 شمسي كه در منزل نشسته بودم خبر كشته شدن عشقي را شنيدم و بي اختيار آخرين جلسه ملاقات من و عشقي و حزن و اندوه و چشمان او در نظرم مجسم شد»
    تاريخ تحول ضبط موسيقي در ايران

4. 5 کاربر برای این پست از احسان تشکر کرده اند:

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)