لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 45

موضوع: دسته‌ي استوانه اي براي كمانچه

ZOZ.VB.ZOZ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12377
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    51
    99 بار تشکر شده در 48 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض دسته‌ي استوانه اي براي كمانچه

0 Not allowed! Not allowed!
    سلام و درود به دوستان عزيز

به نظر شما اگه دسته‌ي كمانچه رو استوانه اي بسازند چه اتفاقي مي افته؟

استاد شجريان فرمودن خيلي بهتره. ايشون ميگين الان نوازنده وقتي دستش رو پايين مياره از هر 10 بار 3 بار فالش ميشه؟

حالا نظر شما چيه؟

2. 2 کاربر برای این پست از ZOZ.VB.ZOZ تشکر کرده اند:

3. # ADS

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    1,016 بار تشکر شده در 306 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/1
    میزان امتیاز
    17

یعنی چی؟

الان، اون‌قدر که من می‌دونم، دو مدل دسته وجود داره: یکی همین گونهٔ آشنا که از بالا به پایین با شیب مختصری نازک می‌شه و یا کاملاً مخروط ناقص‌ه (با شیب خیلی کم ـــ معمولاً، کمتر از 1 سانت در 31 سانت) یا انحنای روش رو یه‌کم کم کرده‌ن، و یکی دیگه مدل آقای قنبری‌ه که روی دسته کاملاً مثل ویلن‌ه (و فعلاً، من فقط آقایون اکبری رو می‌شناسم که همچو کاری می‌کنن). حالا، این آمار قرص و محکم مال کدومشون‌ه؟

5. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

در آخرین لحظات، این رو هم یادم اومد که یه چیزای درست و درمونی این دور و بر هست! به‌نقل از [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]:

قطر دسته کمانچه در بالا دسته (محل قرار گیری دست ها) حدودا 35 تا 38 میلی متراست و در محل اتصال به کاسه به 30 تا 33 میلی متر می رسد. طول دسته هم معمولا بین 30 تا 35 سانتی متر است.
    (هر چند درساخت ساز این اندازه ها همیشه ثابت نیست و اندازه های ذکر شده طبق روال مرسوم در ساخت کمانچه است)

یعنی حداکثر شیب ــ که برابره با حداکثر اختلاف قطر قاعده‌ها تقسیم بر حداقل طول دسته ــ تقریباً برابره با 8 میلی‌متر به 30 سانتی‌متر، یعنی کمتر از 0.0267 ! یعنی همین شیب ــ که به 3٪ هم نمی‌رسه ــ «دلیل» 30٪ از «فالش‌نوازی»های کمانچه‌نوازهاست؟!

7. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

ZOZ.VB.ZOZ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12377
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

دوست عزيز برديا جان ممنونم كه راهنمايي كردي ولي:
    دوست عزيز من فقط خواستم مطلب جديدي ياد بگيريم. نه اين كه اعتراضي كنم
    آرام تر لطفا

9. کاربران زیر از ZOZ.VB.ZOZ به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    3,041 بار تشکر شده در 833 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    55

منم این اظهار نظر استاد شجریان رو شنیدم و البته خودم هم در یکی از روزنامه ها حرفهای ایشون رو خوندم .
    بله گویا دلیل این فالشی ها رو (البته درصدش رو یادم نیست چند تا از چند تا بود) تغییر اندازه ی دسته گفته بودند .
    حالا چقدر این صحبت میتونه درست باشه نمیدونم والا . باید امتحان کرد و دید . منتها نمیدونم ، تو این همه سال ، از این همه نوازنده کمانچه ، هیچ کدوم تا حالا به این قضیه پی نبرده بودند ؟
    این چه استغناست یا رب ! وین چه قادر حکمت است !
    کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست !

11. 2 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

ZOZ.VB.ZOZ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12377
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

از نوازنده هاي عزيز چند نفر به فكر بهتر كردن سازها هستن؟ مگه نه اين كه بزرگاي موسيقي ميگن ما تو ساز ها مشكل داريم؟

13. 2 کاربر برای این پست از ZOZ.VB.ZOZ تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در آخرین لحظات، این رو هم یادم اومد که یه چیزای درست و درمونی این دور و بر هست! به‌نقل از [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]:

قطر دسته کمانچه در بالا دسته (محل قرار گیری دست ها) حدودا 35 تا 38 میلی متراست و در محل اتصال به کاسه به 30 تا 33 میلی متر می رسد. طول دسته هم معمولا بین 30 تا 35 سانتی متر است.
    (هر چند درساخت ساز این اندازه ها همیشه ثابت نیست و اندازه های ذکر شده طبق روال مرسوم در ساخت کمانچه است)

یعنی حداکثر شیب ــ که برابره با حداکثر اختلاف قطر قاعده‌ها تقسیم بر حداقل طول دسته ــ تقریباً برابره با 8 میلی‌متر به 30 سانتی‌متر، یعنی کمتر از 0.0267 ! یعنی همین شیب ــ که به 3٪ هم نمی‌رسه ــ «دلیل» 30٪ از «فالش‌نوازی»های کمانچه‌نوازهاست؟!
    همیشه از کار فوری بدم می‌اومده! برای محاسبهٔ شیب، می‌بایست ذوزنقهٔ قائم‌الزاویه‌ای رو درنظر می‌گرفتم که دوتا قاعده‌هاش روی قاعده‌های دسته‌اند. پس طولشون می‌شه «شعاع» قاعده‌ها؛ نه قطر. حالا اصلاح می‌کنم:

یعنی حداکثر شیب ــ که برابره با حداکثر اختلاف شعاع قاعده‌ها تقسیم بر حداقل طول دسته ــ تقریباً برابره با 4 میلی‌متر به 30 سانتی‌متر، یعنی کمتر از 0.01334!

پس، سؤال جدی‌تره:

یعنی همین شیب ــ که به 1.5٪ هم نمی‌رسه ــ «دلیل» 30٪ از «فالش‌نوازی»های کمانچه‌نوازهاست؟!

15. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط Kamanche [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    منم این اظهار نظر استاد شجریان رو شنیدم و البته خودم هم در یکی از روزنامه ها حرفهای ایشون رو خوندم .
    بله گویا دلیل این فالشی ها رو (البته درصدش رو یادم نیست چند تا از چند تا بود) تغییر اندازه ی دسته گفته بودند .
    حالا چقدر این صحبت میتونه درست باشه نمیدونم والا . باید امتحان کرد و دید . منتها نمیدونم ، تو این همه سال ، از این همه نوازنده کمانچه ، هیچ کدوم تا حالا به این قضیه پی نبرده بودند ؟
    شاید هم پی برده‌ن و لو نداده‌ن که آبروریزی نشه!

ولی حالا، موضوع بامزه‌تر از این حرفاست: وقتی یه پوزیسیون می‌آی پایین، انگشت اولت رو می‌ذاری روی فاصلهٔ چهارم سیم دیگه؛ درست؟ پس 0.25 طول دسته رو می‌آی پایین. اگه کل طول دسته رو پایین می‌اومدی، 8 میلی‌متر قطر کم می‌شد؛ پس سر پوزیسیون اول، قطر دسته یک‌چهارم این 8 میلی‌متر کم می‌شه. می‌شه چقدر؟ 2 میلی‌متر ـــ درواقع، 1 میلی‌متر از هر طرف. روی پوزیسیون 8، اختلاف قطر حداکثر 4 میلی‌متره که به حساب 2 میلی‌متر از هر طرف، اون‌قدرها هم نباید جدی باشه.

اما، یه‌کم جدی‌تر، نوازنده‌های این همه سال، چندان «اهل پوزیسیون» نبوده‌ن و بنابراین شاید این مسئله رو بشه اساساً جدید به‌حساب آورد. [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] رو ببین:

به خاطر دارم كه استاد بهاري هميشه توصيه مي كردند كه نوازنده بايد به طور متناسب و متناوب از هر چهار سيم ساز استفاده كند و يا اين كه در كمانچه براي موسيقي كلاسيك يا همان موسيقي دستگاهي ما نيازي به استفاده از پوزيسيون نيست. حتي در مورد سرعت ارائه جمله ها تأكيد بر سنگين نوازي داشتند تا شنونده فرصت كافي براي پردازش آنها داشته باشد.
    در واقع، حتی مسئلهٔ «سنگین‌نوازی» به‌تنهایی کافی‌ه که دیگه همچو مشکلی نباشه.

حالا بیا افاضات من رو بشنو! فکر می‌کنم که ریشهٔ موضوع، تو این‌ه که توی همهٔ سازایی که دست چپ سیم رو کوتاه و بلند می‌کنه، تحمل وزن ساز و حفظ تعادلش سرجمع به‌عهدهٔ بدن و گاهی دست راست‌ه و نه دست چپ، و توجیهش هم «حرکت آزاد دست چپ»ه. روی کمانچه اما، وضع بدجوری فرق می‌کنه؛ برای این که معمولاً ساز جوری ساخته می‌شه که فقط وقتی تعادل داره که دسته کاملاً قائم باشه، درحالی‌که برای این‌که آرشه روی سیم «بشینه»، ملت یه‌خورده بالای دسته رو می‌گیرن طرف خودشون و در نتیجه، عکس‌العمل «وزن تعادل» ساز می‌افته روی دست چپ و وقتی دارن پوزیسیون می‌رن، عملاً ساز از جاش تکون می‌خوره، و این تکون بستگی داره به وزن ساز و اندازهٔ کجی‌ش و مدتی که ول می‌مونه. عملاً، می‌تونی ببینی که بچه‌هایی که تازه دارن پوزیسیون سوم رو یاد می‌گیرن، ساز رو «پرت» می‌کنن و دوباره می‌گیرنش، درحالی که می‌دونن که باید «نرم» بیان پایین. چرا؟ به یه دلیل ساده: چون ساز خودش رو می‌ندازه عقب، جرئت نمی‌کنن که «ول»ش کنن. این باعث می‌شه که نتونن دست رو سر جاش بنشونن و درنتیجه، صدا فالش می‌شه (و معمولاً هم «زیر»تر از چیزی‌ه که باید باشه، نشونهٔ این که حرکت دست زیادی «تند» بوده، حالا نشونهٔ ترس از «نرسیدن» یا ترس از «ول شدن»). قاعدتاً، حل مشکل باید در حل مسئلهٔ «تعادل» باشه؛ نه لزوماً طول دسته و تغییر قطر ـــ اون هم تازه در این حد.

از بین کسایی که من می‌شناسم، آقای [محمدرضا] کاکاوندی (که مهندس مکانیک‌ه) از کسایی‌ه که در این زمینه کار جدی کرده.

17. 4 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

سلام

نه دیگه جناب بردیا ، لااقل تو این ده سال اخیر نوازنده هامون خیلی پوزیسیون برو شدند و اگر مشکل از این تغییر اندازه هایی بود که شما درآوردید (و من رو متعجب کردید) لااقل یکی به زبون میومد . لااقل یکی از متاخرین .
    اما عرض شود که
    جناب بردیا ،در مورد قسمت دوم حرف های شما ، بنده کاملا با حرفهاتون موافقم . این چیزیه که خودم به عینه در شروع اموزشم باهاش برخورد داشتم . هنوز هم در نوازندگیم کمابیش می بینم .
    به نظر بنده هم ، عدم تعادل ساز در حین تغییر پوزیسیون اصلی ترین عامل فالشی های احتمالیه تا هر پدیده ی دیگه ای .
    اصولا فارغ از تغییر پوزیسیون ، کلا مسئله ی حفظ تعادل کمانچه واقعا قضیه مهمیه . حتی بعضا توی پوزیسیون اول هم مشکل زاست چه رسد به تغییر پوزیسیون .

و اینه که میگم چرا باید کسی چنین نظری بده که ...
    بگذریم .
    ویرایش توسط Kamanche : Saturday 9 May 2009 در ساعت 01:17 AM

19. 2 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط Kamanche [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام

نه دیگه جناب بردیا ، لااقل تو این ده سال اخیر نوازنده هامون خیلی پوزیسیون برو شدند و اگر مشکل از این تغییر اندازه هایی بود که شما درآوردید (و من رو متعجب کردید) لااقل یکی به زبون میومد . لااقل یکی از متاخرین .
    اما عرض شود که
    جناب بردیا ،در مورد قسمت دوم حرف های شما ، بنده کاملا با حرفهاتون موافقم . این چیزیه که خودم به عینه در شروع اموزشم باهاش برخورد داشتم . هنوز هم در نوازندگیم کمابیش می بینم .
    به نظر بنده هم ، عدم تعادل ساز در حین تغییر پوزیسیون اصلی ترین عامل فالشی های احتمالیه تا هر پدیده ی دیگه ای .
    اصولا فارغ از تغییر پوزیسیون ، کلا مسئله ی حفظ تعادل کمانچه واقعا قضیه مهمیه . حتی بعضا توی پوزیسیون اول هم مشکل زاست چه رسد به تغییر پوزیسیون .

و اینه که میگم چرا باید کسی چنین نظری بده که ...
    بگذریم .
    سیاسی؟! سیاسی؟! سیاسی؟! سیاسی؟!

«که ... » چی؟ فکر می‌کنم که می‌دونی که همایون هم کمانچه می‌زنه [می‌زده]. بنا بر این، خوب، ایشون «درد کشیده»ست خوب!

به‌نظرم اما، خوب‌ه که ایشون نظر بدن. نه ایشون، خوب‌ه که همه نظر بدن. چیزی که «بد»ه، این‌ه که ملت بدون فکر کردن به فحوای کلام قبولش کنن، فقط چون «استاد» فرموده‌ن. بالاخره نمی‌شه کتمان کرد که ایشون، به اندازهٔ سن من و تو [سرجمع!] با نوازنده‌های درست و درمون سروکار داشته‌ن؛ می‌شه؟ مهم این‌ه که در این حین که لازم نیست ایشون برای حفظ شأن استادی‌شون در لاک خودشون فرو برن و حرفاشون رو قورت بدن، تو و من می‌تونیم بدون این‌که بترسیم از این «شأن»، نظر ایشون رو نقد کنیم ـــ و البته نه از سر عناد با ایشون، اگر موضع ایشون «پدرسالارانه» نبوده باشه.

مسئلهٔ «پوزیسیون» و استفاده ازش، کلاً جدی‌تره. منظور من مشخصاً مکتبی بود که آقای بهاری و پروردگانشون داشتن، و نقل هم این رو نشون می‌ده ـــ درواقع، منظورم «جایگاه تاریخی» بوده. اصلاً راه دور چرا می‌ری؟ آقای [ر.] بدیعی هم وحشتناک «پوزیسیون‌باز» هستن؛ منتها نه سبک کمانچه‌کشی‌شون ربط طبیعی‌ای به کمانچه‌کشی سنتی داره و نه خود سازشون ـــ نمونه‌ای که من دیده‌م، دسته‌ای داره کاملاً مثل دستهٔ ویولن: صاف، و از بالا به پایین عرضش زیاد می‌شه. کپی‌ای که من از الگوی آقای قنبری دیده‌م، حتی دسته‌ش [به‌عمد!] یه‌کم به عقب برگشته (یعنی دسته و سیخ تو یه راستا نیستن) و فکر می‌کنم که این رو می‌شه یه‌کمی تأیید نظر من دونست ـــ یا، واقع‌بینانه‌ترش این‌ه که این «کشف» رو قبل از من خیلی‌ها کرده‌ن!

درضمن، من نفهمیدم که از چی متعجب شدی. کجاش متعجب کننده بود؟

21. 3 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

نقل قول نوشته اصلی توسط bardyaa [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سیاسی؟! سیاسی؟! سیاسی؟! سیاسی؟!

«که ... » چی؟ فکر می‌کنم که می‌دونی که همایون هم کمانچه می‌زنه [می‌زده]. بنا بر این، خوب، ایشون «درد کشیده»ست خوب!
    به‌نظرم اما، خوب‌ه که ایشون نظر بدن. نه ایشون، خوب‌ه که همه نظر بدن. چیزی که «بد»ه، این‌ه که ملت بدون فکر کردن به فحوای کلام قبولش کنن، فقط چون «استاد» فرموده‌ن.
    آخه درد منم همینه که اینقدر دارم تو سر خودم میزنم . و گر نه ما به آزادی بیان که این روزها ، از در دیوار رسانه ها داییه براش میریزه اعتقاد کامل داریم .

نمونه‌ای که من دیده‌م، دسته‌ای داره کاملاً مثل دستهٔ ویولن: صاف، و از بالا به پایین عرضش زیاد می‌شه. کپی‌ای که من از الگوی آقای قنبری دیده‌م، حتی دسته‌ش [به‌عمد!] یه‌کم به عقب برگشته (یعنی دسته و سیخ تو یه راستا نیستن) و فکر می‌کنم که این رو می‌شه یه‌کمی تأیید نظر من دونست ـــ یا، واقع‌بینانه‌ترش این‌ه که این «کشف» رو قبل از من خیلی‌ها کرده‌ن!
    من یه تصویر دیدم از یکی از کمانچه های آقای کاکاوندی (که قبلا اشاره کردید) براتون میزارم . زاویه دسته و غیره توش جالبه . ببینید . البته سایت اینترنتی هم دارند [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید].

[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

درضمن، من نفهمیدم که از چی متعجب شدی. کجاش متعجب کننده بود؟
    والا در این زمینه ، ما چون از اوائل دوره دبیرستان ریاضیاتمون رو به افول گذاشت و در پایان دوره هنرستان ، ریاضیات در ما منقرض شد اینه که من کلا تو خواب هم حوصله ی محاسبه ی این جور مسائل رو ندارم . حیرانی از این بابت بود .
    ویرایش توسط Kamanche : Saturday 9 May 2009 در ساعت 11:12 PM

23. 2 کاربر برای این پست از Kamanche تشکر کرده اند:

mina_v57 آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    11779
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    486
    148 بار تشکر شده در 61 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    16

Question

در حالت عادي كمانچه (به علت وجود كاسه) يك لنگر رو به عقب دارد .
    در عكس سازي كه شما گذاشتيد آقاي كاكاوند سعي كردند از طريق برايند نيرو مشكل تعادل را حل كنند.
    من اطلاعات كافي در زمينه سازه ندارم وبا وجوديكه از نظر بصري منطقي نيست، ولي فكر ميكنم زاويه 5 درجه ايجاشده بين دسته و ميله نبايد رو به عقب باشد و بايد رو به جلو باشد تا برايند نيروها در راستاي ميله باشد .
    نظر شما چيه؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست untitled.bmp  
    افسوس که هرجه برده ام باختنی است ...بشناخته ها تمام نشناختنی است ...

25. 2 کاربر برای این پست از mina_v57 تشکر کرده اند:

ZOZ.VB.ZOZ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    12377
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

ممنون از دوستان به خاطر پيگيريشون

تا اينجا دوستان مخالف اين اين نظرن كه شيب 5.1% در نوازندگي كمانچه تاثير بد داره؟
    پس چه طوره كه تغيير 5.0 سانتي تو طول دسته باعث بهتر شدن كار ميشه؟ (تو يكي از همين تاپيك ها اشاره شده بود)

27. کاربران زیر از ZOZ.VB.ZOZ به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Kamanche آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    2838
    میانگین پست در روز
    0.05
    تشکر از پست
    2,444
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    55

سلام به دوستان عزیز و ممنون خانوم مینا بابت عکس ، که جالب بود .

راستش من ترجیح میدم که این ساز ها رو امتحان کنم تا نتیجه رو به صورت عملی ببینم . نمی تونم حدس بزنم که این معادله ها چه جوابی خواهد داد .
    شاید باید منتظر جناب بردیا باشیم برای جواب علمی تر .

یه نکته هم به نظرم اومد که بنویسم در مورد ضخامت دسته است. چند وقتیه که فکر میکنم تغییر پوزیسیون روی دسته سازهایی که ضخامت کمتری دارند راحت تره . شایدم توهمه ، نمیدونم ، نظر شما چیه در این مورد ؟
    ویرایش توسط Kamanche : Monday 11 May 2009 در ساعت 11:27 PM

29. کاربران زیر از Kamanche به خاطر این پست تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط ZOZ. VB. ZOZ [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ممنون از دوستان به خاطر پيگيريشون

تا اينجا دوستان مخالف اين اين نظرن كه شيب 5.1% در نوازندگي كمانچه تاثير بد داره؟
    پس چه طوره كه تغيير 5.0 سانتي تو طول دسته باعث بهتر شدن كار ميشه؟ (تو يكي از همين تاپيك ها اشاره شده بود)
    گروکشی می‌کنی؟!

قضیهٔ 0.5 سانت البته داستانی‌ه. اون 0.5 سانت، که البته ادعای سازنده بوده، در سازی که برای نوازنده‌ای مثل آقای کامکار ساخته می‌شده تأثیر می‌ذاشته (حالا، تازه «اگه» تأثیر می‌ذاشته. من که گفتم که خود نوازنده‌ش می‌خواست که کمتر بشه، و دلیلش هم «صدا» نبود [که تازه اگه بود هم قیاست درست نمی‌بود: این‌که «صدای ساز بهتر می‌شود» ربطی نداره به این‌که «فلانی فالش می‌زند»‌] بلکه «طول» بود و مسئلهٔ انگشت‌گذاری، و فکر می‌کنم که محاسبه‌ش هم چندان سخت نیست). مسئله این بود:
    یعنی همین شیب ــ که به 1.5٪ هم نمی‌رسه ــ «دلیل» 30٪ از «فالش‌نوازی»های کمانچه‌نوازهاست؟!
    تصریحاً: موضوع این‌ه که بعیده که این شیب کمتر از 1.5٪، باعث 30٪ از پوزیسیون‌های فالش باشه ـــ هرچند که تأیید این ادعا که «این شیب هیچ تأثیری در فالش شدن نداره» همون‌قدر سخت‌ه که تأیید این ادعا که «این شیب باعث 30٪ فالش شدن‌هاست».

31. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4127
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    21
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط mina_v57 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    در حالت عادي كمانچه (به علت وجود كاسه) يك لنگر رو به عقب دارد .
    در عكس سازي كه شما گذاشتيد آقاي كاكاوند سعي كردند از طريق برايند نيرو مشكل تعادل را حل كنند.
    من اطلاعات كافي در زمينه سازه ندارم وبا وجوديكه از نظر بصري منطقي نيست، ولي فكر ميكنم زاويه 5 درجه ايجاشده بين دسته و ميله نبايد رو به عقب باشد و بايد رو به جلو باشد تا برايند نيروها در راستاي ميله باشد .
    نظر شما چيه؟
    اول از همه، این کارت خیلی خوب بود. متشکرم.

مسئلهٔ «منطقی بودن بصری» خیلی چیز پیچیده‌ای‌ه و فکر می‌کنم داری نظر شخصی‌ت رو می‌گی ـــ درواقع، داری می‌گی «بدجوری به چشمم کج‌وکوله می‌آد»؛ و خوب، ممکن‌ه این‌طور باشه. اما خوب: مگه غیر از این‌ه که «ضرورت»ی هست که ریخت سنتور رو این‌جوری کرده، درحالی‌که «قانون» جور دیگری‌ه؟

این‌که چرا آقای کاکاوندی این کار رو کرده‌ن رو می‌شه از خودشون پرسید (و البته خیلی هم سخت نیست). در حد من، واضح‌ه که اصولاً شیب نباید رو به جلو باشه، چون اون‌وقت یا باید مچت رو بدجوری بشکنی (که انگشتای سوم و چهارمت جمع می‌شه) و یا باید آرنجت رو از مچت بالاتر نگه داری. به‌علاوه، مسئله اصلاً «حذف وزن» نیست؛ مسئله این‌ه که بتونی ابزار معقولی برای تحملش فراهم کنی. ایشون احتمالا داره فرض می‌کنه که اون شیب رو به‌عقب اصولاً «خوب»ه (قبلاً هم گفتم که برای «نشست» بهتر آرشه روی سیم، یه‌کم دسته رو طرف خودشون می‌کشن و البته انگشت‌ها هم یه‌کم راحت‌تر می‌شن) و به‌علاوه، وقتی داری پوزیسیون می‌ری، عملاً دستت یه‌کم می‌آد جلو (دلیلش واضح‌ه؛ نه؟ حرکت هر مفصل به‌تنهایی دورانی‌ه) ؛ پس جای این‌که ساز رو پرت کنی و پایین‌تر بگیری (و موقع برگشت ساز رو ول کنی و بالا بگیریش) ، می‌تونی با شیب دسته پایین بری و با همون شیب هم برگردی بالا.

مجدداً، من نمی‌دونم که منظور ایشون واقعاً چی بوده. من یک‌بار امتحان کرده‌م و برام راحت«تر» بوده؛ ولی به‌هرحال حواسم هست که دارم [بدون تقلب] این راحتی عملی رو با تئوری خودم دربارهٔ علت مشکل اصلی توجیه می‌کنم.

حالا، ربطی به بحث نداره ها؛ ولی من [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید] رو هم (با اون درخت روی کاسه‌ش، که خودشون می‌گفتن «اصل»ه!) خیلی دوست دارم ...

ویرایش توسط bardyaa : Tuesday 12 May 2009 در ساعت 03:00 PM

33. 2 کاربر برای این پست از bardyaa تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)