لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 33 به 43 از 43

موضوع: چطوری آهنگ بسازیم! -روش های ساخت آهنگ-

smile2life آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8062
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    113
    130 بار تشکر شده در 43 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

Exclamation

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط alone_composer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    سلام متاسفانه صحبت هاتون دچار تناقض هست.

شما در جایی می گویید که هستند کسانی که بدون علم خواندن و نوشتن بهتر از من و شما حرف می زنند
    سلام به همه، به خصوص دوست عزیز من آقا معین. چطوری یا نه؟
    آقا شرمنده من چند وقته سرم شدید شلوغه، این بود که نتونستم بیام اینجا سر بزنم، وگرنه از دست شما عصبانی نیستم.

این تایپک رو ایجاد کردم، بیاد اون جا ببینم حرف حسابتون چیه! چند نفر به چند نفر!
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    (من نمی‏دونم چرا هر چی تو ذهنمه و می‏خوام بگم قبلش این جناب alone composer گفته! ذهن منو می‏خونه؟)

ولی خب بحث جالبی میشه، بیاید بسازیمش...
    نت آهنگ، به من زبان موسیقی آموخت!

doorsfan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8334
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    165
    127 بار تشکر شده در 75 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط moein babayee [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    شرمنده همه فقط به این گیر دادن!
    خلاصه ی حرفا با یک مثال:
    بد نیست یک دقیقه ای به جای این که تو لاین راست رانندگی کنیم بریم تو لاین چپ!
    اینجا ام قوانین رو شکستیم!

واسه ی استادم که گفتم، شاید استادی باشه که به خاطر هنر و علاقه بیاد درس بده ولی اکثرن هدف اصلیشون پوله!
    ممکنه الان بگیم نه طرف فقط برای آموختن هنر می آد ولی وقتی خودمون رو جاش بزاریم می بینیم هدفش چیزی جز پول نیست!

زمونه ی بدیه، نمی شه کاریش کرد
    به قول آرش سبحانی: علم بنده ی پوله... پول تو دسته زوره... کلا دنیا با پول و زور می چرخه

نمی شه واقعیت رو عوض کرد

ممنون
    آقا معین درسته پولم نقش مهمی داره اما برای من تو کار موزیکم پول هیچ نقشی نداره!!!
    سبک مورد علاقه ی من پروگرسیو متال هست و این سبک تو ایران طرفدارای کمی داره پس من بخاطر دل خودم دوست دارم این سبک موسیقی رو کار کنم...
    البته یکم پول لازمه از این موزیک در بیاد که اونم خرج آمپ - افکت آپگرید کردن گیتار تعویض سیم و این چیزا بشه

3. کاربران زیر از doorsfan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

moein babayee آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    19140
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر از پست
    1,300
    980 بار تشکر شده در 355 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط doorsfan [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    آقا معین درسته پولم نقش مهمی داره اما برای من تو کار موزیکم پول هیچ نقشی نداره!!!
    سبک مورد علاقه ی من پروگرسیو متال هست و این سبک تو ایران طرفدارای کمی داره پس من بخاطر دل خودم دوست دارم این سبک موسیقی رو کار کنم...
    البته یکم پول لازمه از این موزیک در بیاد که اونم خرج آمپ - افکت آپگرید کردن گیتار تعویض سیم و این چیزا بشه
    ببین (اسمت چیه؟) عزیز
    الان من تو و امثال ما تو اوج جوونی و آزادیمونه وقتی یک نفر عمرش رو می زاره و موسیقی رو یاد می گیره بعد می بینه تو اجتماع هیچ ارزشی نداره و کار واسش نیست، به تنها چیزی که فکر می کنه در آوردن خرج زندگیشه
    تازه اگه مجرد باشه شاید یکم واسش مهم نباشه وای به روزی که طرف یک زن یکی دو تا بچه داشته باشه

به خدا این جا ایرانه اینقدر اروپایی فکر نکنین

ممنون
    و بالاخره صبح شد!
    اما دیدین من هم فراموش شدم!!!!

doorsfan آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8334
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    165
    127 بار تشکر شده در 75 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

من سعید هستم
    خوب من هم به همین خاطر هست دارم درس میخونم به موزیک به عنوان یه حرفه یا شغل اصلی نگاه نمیکنم اون رو عشق خودم میدونم اما بدم نمیاد بتونم ازش درآمدی داشته باشم اما خوب من دوست دارم از رشته ی تحصیلیم پول در بیارم خرج موزیکم بکنم :دی

6. کاربران زیر از doorsfan به خاطر این پست تشکر کرده اند:

smile2life آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8062
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    113
    130 بار تشکر شده در 43 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

‏‏اتفاقاً معین درست میگه، اگه استاد عرضه داشت، خودش کار می‏داد بیرون. کسی که استاده یا انقدر پیر شده که کار ازش برنمیاد، (با تدریس و در اختیار قرار دادن دانش و تجربه‏هاش که قیمت ندارند ادامه میده. واقعاً قابل تقدیره) یا این که می‏خواد خرج و مخارج خودش رو در بیاره. (مگه بده؟)
    در ضمن، استاد داریم تا استاد. همه که مثل هم نیستن. مثلاً خود alone composer! خب اگه من الان بهش بگم، آقا من هیچ پولی ندارم به شما بدم، صد البته قبول می‏کنه من شاگردش بشم و به من کیبورد یاد بده. مگه نه؟! چرا می‏خندی؟ خب بگو آره تا بقیه بدونن شما نیتت پاکه. (خب من از کِی بیام سر کلاس؟ همین چهارشنبه خوبه؟)

نقل قول نوشته اصلی توسط arch
    و حدس می زنم هیچ شخصی در ناخوداگاهش قانون شکنی وجود نداره. مثال نقض بیاورید؟
    اوهوم... دقیقاً. عالی بود.
    بعضی‏ها کلاً بحث رو عوض کردند. بحث این بود که این قواعد وجود دارند، کسی هم قرار نیست اونا رو بشکنه (که اگه بتونه کار بدی هم نکرده) ، ولی لازمه اون این همه سال آموزش رسمی نیست. (میدونی چرا بتهوون بیشتر آهنگ نساخت؟ چون استاد تئوریش میگفت نت باید برای ساز نوشته بشه، ولی استاد پیانوش می‏گفت نه ساز باید نت رو بسازه. بحث خیلی بالا گرفته بود، بیچاره بتهوون مونده بود حرف کیو گوش بده. آخر سر با پا در میونیه استاد ویولنش و استاد سینتی سایزرش (!) ، یه کم کوتاه اومدن ولی خب این شد که بتهوون دیگه آهنگ نساخت البته با مشورت استاد ترومپتش)
    من می‏خواستم برم گیتار الکتریک یاد بگیرم، رفتم چندتا آموزشگاه سر زدم. گفتم من می‏خوام گیتار الکتریک یاد بگیرم. (حالا این که طرف خودش هم بلد نبود و می‏گفت بیا من بهت گیتار پاپ و سلفژ یاد می‏دم، به کنار) ازشون پرسیدم چقد طول میکشه؟ هیچ جوابی براش نداشتن. یعنی چی؟ من فقط یه کلاس ثبت نام کنم و بیام دیگه... مادام‏العمر؟ تا جیب استادمونو پر کنم؟ یه حقوق ماهیانه براش تا بازنشستگی کنار بذارم! ؟
    عزیز، من دوست دارم دقیقاً بدونم چقد طول میکشه تا کلاسم تموم بشه؟ کی یاد می‏گیرم؟ کی می‏تونم برم برای خودم (مستقل از شما) آهنگ بسازم؟ قراره برای „هر جلسه یه جمله جدید” تا آخر یه هنرجو بمونم و هنر بجویم تا به گور برسم؟!
    جالبه تمام این کلاس گذاشتن‏ها هم از این کلاس رفتن‏ها نشأت می‏گیره!!! وقت بحث راجع به این یکی رو ندارم.

ولی جدا از این‏ها برای سازها حتماً استاد لازمه، قرار نیست مثل کسی که گیتار رو اختراع کرده، تمام چیزا رو خودت روش امتحان کنی و با گیتارت کُشتی بگیری تا یاد بگیری. ولی تئوری تو ذهن هر کسی چسبیده، یه قانونی هم براش درست کردند. شما با یه کتاب مثل کتابی که آقا معین معرفی کردند، می‏تونی راحت کار آهنگسازی رو شروع کنی. بقیه چیزا مثل صدابرداری یا میکس و مستر رو تو کتاب و اینا فکر نکنم پیدا کنی، باید کنار کسایی که کار کردند باشی، ببینی و یاد بگیری. یا یه همچین جایی بپُرسی. البته برای سولو کارها. وگرنه کسی که فقط می‏خواد یه نوازنده عالی باشه، نیازی به دونستن این چیزا نیست.

راستی یه بیست برای arch خان، خیلی عالی گفتی، تمام حرفاتو قبول دارم. الکی که نیست یکی میشه مسئول بخش کیبورد ولی ما هنوز اندر خم یک کاربر جدید هستیم!

فعلاً
    نت آهنگ، به من زبان موسیقی آموخت!

moein babayee آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    19140
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر از پست
    1,300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط smile2life [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    ‏‏اتفاقاً معین درست میگه، اگه استاد عرضه داشت، خودش کار می‏داد بیرون. کسی که استاده یا انقدر پیر شده که کار ازش برنمیاد، (با تدریس و در اختیار قرار دادن دانش و تجربه‏هاش که قیمت ندارند ادامه میده. واقعاً قابل تقدیره) یا این که می‏خواد خرج و مخارج خودش رو در بیاره. (مگه بده؟)
    فعلاً
    راستش این حرفت رو قبول ندارم! استعداد های همه ی افراد یکسان نیست مگه چند نفر از ما صدای خوبی داریم و چند نفر از این صدا خوبا عموم پسندن؟ یا برای چند نفر ما این فرصت پیش می آد تا جلوی جمع بخونن

انصافا استادای واقعی مملکت ما فدای هنر این خاک شدن! عمرش رو رو هنر و علم گذاشته بعد از سوی آقایون بهش می گن مطرب!
    طرف معلمه موسیقیه و 50 سال سنشه بچه بسیحیه می ره ازش سازش رو می گیره! دیگه کی امیدی به خوندن داره؟
    اصلا طرفم بخونه وقتی مجوز بهش ندن می خواد چیکار کنه؟! ؟ بزنه تو انترنت تا من و تو بریم رو هوا کاراش رو بدون پرداخت هیچ هزینه ای ورداریم؟!

ما وسط یک ضربدر فعلا گیر کردیم و نه راه پس داریم نه پیش!
    یا علی
    و بالاخره صبح شد!

9. 3 کاربر برای این پست از moein babayee تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    20585
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    674
    1,182 بار تشکر شده در 290 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/0
    Given: 9/1
    میزان امتیاز
    15

در ضمن، استاد داریم تا استاد. همه که مثل هم نیستن. مثلاً خود alone composer! خب اگه من الان بهش بگم، آقا من هیچ پولی ندارم به شما بدم، صد البته قبول می‏کنه من شاگردش بشم و به من کیبورد یاد بده. مگه نه؟! چرا می‏خندی؟ خب بگو آره تا بقیه بدونن شما نیتت پاکه. (خب من از کِی بیام سر کلاس؟ همین چهارشنبه خوبه؟)
    پسری 10 ساله هنرجوی پیانوی من بود و الان که 17 سالشه هارمونی کار می کنیم. وضع مالیش انوقدر خراب رود که جلسه ای فقط 1000 تومان می توانستند بابت هزینه کلاس پرداخت کنند. وقتی استعداد درخشان اون پسر روز اول توجه من رو جلب کرد بدون تردید قبولش کردم و الان هم خدا رو شکر می کنم که تونستم کمکی باشم که یک استعداد بالقوه تبدیل به بالفعل بشه.

شما از سفسطه سیاه و سفید استفاده می کنید من نگفتم که ((((اصلا)))) و ابدا پول هدف نیست (سفید سفید) گفتم که تنها هدف پول نیست (خاکستری) برای پول در آوردن (صرف) واسه من که رشته تحصیلیم در دانشگاه کامپیوتر بوده راه های خیلی بهتری هست ولی من عاشق کارم هستم. عاشق... الانم حدود 60 تا هنرجو دارم که هر کدومشون واسه من یک دنیا ارزشمندن خدا رو شکر
    ویرایش توسط alone_composer : Tuesday 22 December 2009 در ساعت 11:05 AM

11. 3 کاربر برای این پست از alone_composer تشکر کرده اند:

کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    20585
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    674
    1,182 بار تشکر شده در 290 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 13/0
    Given: 9/1
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط moein babayee [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    انصافا استادای واقعی مملکت ما فدای هنر این خاک شدن! عمرش رو رو هنر و علم گذاشته بعد از سوی آقایون بهش می گن مطرب!
    طرف معلمه موسیقیه و 50 سال سنشه بچه بسیحیه می ره ازش سازش رو می گیره! دیگه کی امیدی به خوندن داره؟
    اصلا طرفم بخونه وقتی مجوز بهش ندن می خواد چیکار کنه؟! ؟ بزنه تو انترنت تا من و تو بریم رو هوا کاراش رو بدون پرداخت هیچ هزینه ای ورداریم؟!

ما وسط یک ضربدر فعلا گیر کردیم و نه راه پس داریم نه پیش!
    یا علی

انقدر این حرفت به دلم نشست که نمی دونم چطوری باید تشکر کنم!

8 سال هست که تمام انرژی خودم رو روی ضبط و ساخت یک اثر ارکسترال برای صدای خودم کرده ام! با چه امیدی تک تک این کارها رو ضبط کردم و مثل بچه های خودم به ثمر رسوندم! ولی الان با این شرایط واقعا نمی دونم چظوری می تونم (فقط) اونها رو به گوش هم وطن هام برسونم! (همین) دقت کن: خواسته مالی ندارم! کارم هم ارکسترال هست! اشعار کار هم سنگین هستند ولی هیچ نهادی نیست که ازم حمایت کنه که (فقط) کارم پخش بشه! بارها خوستم تو اینترنت بگذارمشون ولی می ترسم به خدا می ترسم که دو روز دیگه کارمو یکی دیگه...

ای خدا چه باید کرد؟

13. 4 کاربر برای این پست از alone_composer تشکر کرده اند:

moein babayee آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    19140
    میانگین پست در روز
    0.09
    تشکر از پست
    1,300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط alone_composer [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    انقدر این حرفت به دلم نشست که نمی دونم چطوری باید تشکر کنم!

8 سال هست که تمام انرژی خودم رو روی ضبط و ساخت یک اثر ارکسترال برای صدای خودم کرده ام! با چه امیدی تک تک این کارها رو ضبط کردم و مثل بچه های خودم به ثمر رسوندم! ولی الان با این شرایط واقعا نمی دونم چظوری می تونم (فقط) اونها رو به گوش هم وطن هام برسونم! (همین) دقت کن: خواسته مالی ندارم! کارم هم ارکسترال هست! اشعار کار هم سنگین هستند ولی هیچ نهادی نیست که ازم حمایت کنه که (فقط) کارم پخش بشه! بارها خوستم تو اینترنت بگذارمشون ولی می ترسم به خدا می ترسم که دو روز دیگه کارمو یکی دیگه...

ای خدا چه باید کرد؟

من حرفی نزدم و حتی کاری نکردم! فقط فریاد ملت رو جرأت کردم و اینجا نوشتم
    محمد جان (درسته؟) این طوری که تو کلمه و فیس بوک دارن حرف می زنن به نظر من فردایی روشن در پیش است شایدم قرمز! امیدوار باش
    یا علی
    و بالاخره صبح شد!

15. کاربران زیر از moein babayee به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Hes_r آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    277
    میانگین پست در روز
    0.40
    تشکر از پست
    1,515
    3,659 بار تشکر شده در 1,294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add Hes_r on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 105/5
    Given: 6/0
    میزان امتیاز
    21

دوستان بحث رو از موضوع تاپیک منحرف نکنید .

در غیر این صورت پست ها پاک می شه .

موفق باشید

یا علی
    Yahoo ID : Hes_r
    Facebook : Hessam Rostamian

No Pain ... No Gain
    AK8

17. 2 کاربر برای این پست از Hes_r تشکر کرده اند:

کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3154
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    368
    646 بار تشکر شده در 209 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    17

سلام دوستان.
    بیایید موسیقی بسازیم - ۱

استفاد از هارمونی یکی از متداول ترین روشها برای ساخت موسیقی است. حتی اگر هیچ ملودی یا موتیف خاصی در ذهن شما نباشد می توانید از این روش برای ساخت موسیقی استفاده کنید، بطوریکه پس از مدتی تمرین و بدست آوردن مهارت می توانید زیباترین قطعات موسیقی را بسازید.

تهیه طرح اولیه
    برای اینکار باید ابتدا طرح ساده ای از چهارچوب موسیقی و قالب هارمونیک آن تهیه کنیم و بتدریج به بسط و توسعه آن بپردازیم.
    G G D7 D7
    G G D7 D7

جدول شماره ۱ - اولین ایده هارمونیک برای هشت میزان

برای سادگی در ابتدا فرض را بر این می گذاریم که قرار است تا قطعه بسیار کوتاهی در هشت میزان تهیه کنیم. این اندازه معمولآ برای بیان جملات موسیقی یا مقدمه یک قطعه بزرگ کافی است.

ابتدا تنالیته و گام موسیقی را انتخاب می کنیم، بعنوان مثال سل ماژور. رسم بر این است که برای تهیه موسیقی آنرا به بلوک هایی تقسیم می کنند. معمولآ کوچکترین بلوک و واحد های چهارمیزانی است، بنابراین مطابق جدول شماره یک، قطعه خود را به دو واحد چهار میزانی تقسیم می کنیم.
    G G D7 D7
    G G D7 G

جدول شماره ۲ - اصلاح میزان آخر برای فرور روی تنالیته اصلی

دو دسته چهار میزانی در اختیار داریم که طی آن باید موضوعی ملودیک مطرح شود و سپس پایان یابد. چهار میزان اول را برای بیان تم و چهار میزان بعدی را برای گسترش و خاتمه دادن آن در نظر می گیریم.

ساده ترین هارمونی که می تواند برای اینکار انتخاب شود همان است که در جدول شماره یک آمده است. شما ممکن است ایده های دیگری داشته باشید، اما آنچه ما در اینجا مثال می زنیم از جمله ساده ترین حالت ها است و هدف آن است که نشان دهیم لزومی ندارد که برای تهیه یک موسیقی از هارمونی پیچیده استفاده کنیم. به هارمونی این هشت میزان گوش دهید :

|G|G|D7|D7|G|G|D7|D7|

اگر به این توالی آکورد خوب گوش کنید متوجه می شوید که در انتهای قطعه بوضوح حالت ناتمامی دارد که دلیل آن وجود آکورد دومینانت هفت است. بنابراین برای آنکه هارمونی در میزان هشتم روی تنالیته فرود بیاید باید هارمونی میزان آخر را از D7 به G تغییر داد.

|G|G|D7|D7|G|G|D7|G|

این ترکیب هارمونی می تواند مفید باشد اما برای گریز از یکنواختی و مشابهت با چهار میزان اول و نیز ایجاد نیاز بیشتر به فرود در انتهای قطعه روی تونیک، صلاح بر این است که میزان حضور آکورد دومینانت در چهار میزان دوم بیشتر باشد. بنابراین برای تاکید بر آکورد فاصله پنجم گام هارمونی میزان دوم را نیز به D7 تغییر می دهیم.
    G G D7 D7
    G D7 D7 G

جدول شماره ۳ - ایجاد تغییر در طرح چهار میزان دوم برای تاکید بر آکورد دومینانت

توجه داشته باشید هر چقدر در ابتدای چهار میزان اول تاکید بر هارمونی G مهم است - برای تثبیت تنالیته - در چهار میزان بعدی اینکار اهمیت کمتری دارد و حتی تاکید بر آکورد فاصله پنجم مهمتر است. گوش کنید :

اگر به هارمونی این هشت میزان گوش دهید ملاحظه خواهید کرد که از لحاظ فراز و نشیب اگر چه خیلی ساده است اما می تواند مبنای ساخت اولین موسیقی ما باشد. از آنجایی که قصد نداریم هارمونی این قطعه را پیچده کنیم به همین مقدار اکتفا می کنیم و با به سراغ ملودی می رویم و نشان می دهیم که با همین هارمونی ساده می توان موسیقی قابل قبولی تهیه کرد.

ایده ریتمیک برای تهیه ملودی

تهیه ملودی
    فرض می کنیم که هیچ ایده موسیقی یا موتیفی در ذهن نداریم که بخواهیم برای تهیه موسیقی از آن استفاده کنیم. در اینگونه موارد کافی است که بجای ایده موسیقی یک ایده ریتمیک اختیار کنید. شما در انتخاب ایده ریتمیک بسیار آزاد هستید، استفاده از شکل هندسی نتها خود می تواند به تهیه ملودی زیبا کمک کند.

موتیف ریتمیکی که ما در اینجا انتخاب کرده ایم برای هر میزان به دو قسمت تقسیم شده که دو قسمت تضاد زیادی با یکدیگر دارند. در قسمت اول آرامش وجود دارد و در قسمت دوم تحرک. به شکل توجه کنید.

ملودی بر اساس هارمونی برای هشت میزان

حال کافی است بر پایه همین ایده ریتمیک و با توجه به هارمونی هر میزان نتهایی را کنار هم قرار دهیم. بدیهی است به هنگام در کنار هم قرار دادن نتهای موسیقی، جدای از سلیقه باید برخی موارد رعایت شود. به نمونه ای که در اینجا تهیه شده است دقت کنید تا راجع به آن بیشتر صحبت کنیم.

چند بار به این ملودی گوش دهید و به شکل نگاه کنید

ملودی برای هشت میزان

دقت کنید که برای تهیه ملودی اولیه شما نیازی به داشتن ساز ندارید و به راحتی می توانید با مواردی که در اینجا به آنها پرداختیم ملودی اولیه خود را بنویسید و سپس با اجرا روی ساز مشکلات احتمالی آنرا رفع کنید. شک نداشته باشید پس از کسب مهارت لازم دیگر نیازی به در دسترس بودن ساز برای تهیه موسیقی نخواهید داشت.

اما نکاتی چند راجع به ملودی تهیه شده :

۱- سه میزان اول کاملآ قالب ریتیمک انتخاب شده را رعایت کرده اند.

۲- برای جلوگیری از یکنواختی در میزان چهارم که قرار است به تنالیته فرود بیاییم تغییر کوچکی در قالب ریتمیک داده ایم. به اینصورت که بحای نت سفید از تریوله های سیاه استفاده کرده ایم.

۳- نتهای سفید در تمام حالت ها فاصله های سوم از آکورد های هر میزان است.

۴- نکته مهم : در تهیه نتهای دولاچنگ نیز روی هارمونی میزان دقت شده است اما هنگامی که می خواهیم روی یک نت سفید در میزان بعد فرود بیاییم، آخرین نتهای ملودی را بدون توجه به هارمونی میزان از آکورد مخالف استفاده می کنیم. بعنوان مثال در میزان اول چهار نت دولاچنگ آخر بدون توجه به هارمونی، بیشتر آکورد ر ماژور هفت را تداعی می کند تا سل ماژور. اینکار باعث فرود روانتر و بهتر ملودی به میزان بعدی می شود.

۵- تعداد پرشها نسبت به نتهای متصل کمتر است که این به زیبایی ملودی می افزاید.

۶- به جز یک مورد - میزان هفتم - که پرش اکتاو داشتیم در سایر موارد پرشها فاصله سوم یا در یک مورد چهارم بوده است. باید دقت کنیم که پرش با فاصله بلند به تعداد زیاد عمومآ نمی تواند زیبا باشد و کاربرد آن در میزان هفتم برای شکستن یکنواختی و رسیدن به یک نقطه اوج موضعی بوده است.

۷- ملودی تهیه شده با توجه به فضای مورد نظر می تواند فرق داشته باشد در اینجا فضا بیشتر نزدیک فضای پاپ - کلاسیک اختیار شده است.

ادامه دارد...
    «ÖLMEK FELAKET DEĞİDİR.ÖLDÜKTEN SONRA,BAŞINA GELECEKLERİ BİLMEMEK FELAKETTİR.»

19. 6 کاربر برای این پست از saeed_national تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)