لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 12 از 16 نخستنخست ... 28910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 177 به 192 از 245

موضوع: شاه سازها ... ؟!!!!!!!!!؟

amir1055 آواتار ها
    مسئول بازنشسته بخش پیانو

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته بخش پیانو
    شماره عضویت
    20813
    میانگین پست در روز
    0.22
    تشکر از پست
    1,294
    1,917 بار تشکر شده در 871 پست

شبکه های اجتماعی من

Add amir1055 on Linkedin
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 155/1
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    16

0 Not allowed! Not allowed!
    نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    اولا بنده اصراري ندارم كه باخ رو پيانيست نشون بدم ضمن اينكه ميدونم ايشون حتما ويولنيست بودن و در كتابهايي كه راجع به ايشون نوشته شده نگاه كنيد متوجه ميشيد.
    معمول؟ من كه گفتم مثال نقض دليلي بر نقض كليت يه نظريه نميشه. معمووووووووول؟ چه معمولي؟ كانالهاي موسيقي رو بگيريد خودتون متوجه ميشيد. اركستر سازهاي بادي به تنهايي اولين بار توسط سياهان امريكايي به كار رفت در موسيقي جز كه امروزه هم ديگه ابهت سابق رو نداره . راجع به استفانو گراپلي يه سرچ كنيد و از نمونه كاراش گوش بديد تا صداي ويولن رو در يك كار جز گوش بديد. اصولا وقتي كه اركستر زهي در يك گروه موسيقي نباشه اما ويولن وجود داشته حتما بخش سولو رو به ويولن خواهند داد چون بقيه اصوات موسيقي توانايي اجرايي ويولن در اين گونه موارد رو ندارن. حتي پيانو كه ساز كاملي هست در اين موارد رسايي صداي ويولن رو نداره. نفوذ صداي ويولن غير قابل انكاره و در هر گروهي كه استفاده بشه جملات اصلي و كليدي بوسيله اين ساز بيان ميشن. اگه به كنسرتو پيانو از هر آهنگسازي كه ميدونيد گوش بديد و همونو با يه كنسرتو ويولن مقايسه كنيد متوجه ميشيد كه جملات در كنسرتو ويولن بدون هيچ زحمتي به گوش شما ميرسن. اما در كنسرتو پيانو نه. شما بايد دقت كنيد به خصوص بخش باس پيانو اصلا به گوش نمي رسه. بيشتر براي نشون دادن تبحرشون در اركستراسيون اين كار رو مي كردن. به هر حال همه جوانب رو بايد نگاه كرد. الان بزرگترين رپرتوار موسيقي در سطح جهان براي ويولن نوشته شده. چون توسط همه اقوام دنيا به كار گرفته ميشه. هيچ سازي در اين زمينه اين ماهيت رو از خودش نشون نداده. سازهاي بادي كه جاي خود. از نظر كششي توانايي رقابت با ويولن رو ندارن . مگر اينكه يه تلمبه باد بكنيم توي ساز. اينها امكانات ساز ويولن هست كه استفاده از اون رو در دنيا به اين حد فراگير كرده. شما به هر آموزشكاه موسيقي كه ميخوايد سر بزنيد ببينيد هنر آموزان كدوم ساز از بقيه بيشتر هستن. بي برو برگرد ويولن. خب اينها حتما صداي اين ساز رو شنيدن كه علاقه مند شدن. هر نوع موزيكي رو گ. ش كنيد حتما كاري براش با ويولن پيدا مي كنيد. نايجل كندي نوازنده ويولن كاري داره كه در بلوز زده و با يكي از مطرح ترين گيتار الكتريك زن هاي دنيا. اينها همه گستره اين ساز جهاني رو نشون ميده.
    شاه در فرهنگ آريايي معني خاصي داره. يعني در اروپا هم همين هست و در ايران هم به خاطر مشتركات نژادي همين صورت هست. معنيش در بين اعراب و چيني ها و افريقايي ها فرق داره. شاه به معني كسي كه به بقيه زور ميگه نيست. شاه يعني كسي كه توانايي بيشتري داره. مثلا شاه كليد كليديه كه قفل هاي بيشتري رو باز ميكنه. شاه راه راهيه كه ماشينهاي بيشتري از اون عبور ميكنن و الي آخر...
    با اين حساب اين لقب كه نه توسط من و يا هر شخص ديگه اي بلكه توسط افكار عمومي موسيقي شناس به اين ساز جهاني داده شده كاملا برازنده هست. شما king of orchestra سرچ كني هم همين ويولن نشون داده ميشه. من و شما نمي تونيم با افكار عمومي مقابله كنيم.
    بابت اون كه از طرف شما گفتم ويولن نبوده عذر ميخوام بد خوندمش. اما پيانو اگر چه نبوده ارگ وجود داشته و ارگ كليسا رو من از نزديك هم ديدم دقيقا از نظر ظاهر برابري مي كنه و هيچ فرقي نميكنه با پيانو . قط سيستم صدادهي متفاوت دارن و سونوريته ساز هم فرق داره.
    من بيش از اين در اين مورد بحث نمي كنم. چون چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است. لازم نيسن تريپ روشن فكري بگيرم و يا ني رو در حد صداي انسان بدونم. اصلا ني دو و نيم اكتاو صدادهي داره و صداي انسان 3 و نيم. كجا ميتونه شبيه باشه. يارو داره اوج ميخونه اين داره با صداي بم جواب ميده. خداييش وقتي ويولن ميزنه بعضي جاها تشخيص اينكه الان ساز داره ميزنه يا صداي خوانندست مشكل ميشه.

اول عرایضم لازمه که دو نکته رو روشن کنم:
    اول اینکه بنده هیچ اصراری به معرفی ساز خاصی با عناوینی مثل پادشاه سازها و ... نداشته و ندارم، اگر کامنت های اولیه من رو در این تاپیک مطالعه کنید متوجه خواهید شد.
    و دوم اینکه من عاشق همه سازهایی که میشناسم هستم. از پیانو گرفته تا ویولن (بهرحال من بیشتراز سن بسیاری از دوستان خوبم پیانو میزنم همینطور پدرم ویلن کلایسک رو بخوبی مینوازند موسیقی در جمع خانواده ما همیشه وجود داشته و نوای ویلن پدرم همیشه در ذهنم ماندگاره) ، و از ترومبون گرفته تا تیمپانی. من عاشق موسیقی هستم و عاشق هر وسیله ای که این هنر رو بیان کنه.

و اما:
    بنده هم عرض نکردم شما اصرار دارید باخ رو پیانیست نشون بدید. ویلونیست بودن با صرفا توانایی نواختن یک ساز فرق داره، هیچ شکی نیست که ایشون توانایی های بالایی در نواختن ساز ویلن داشتند. همانطور که بتهوون موتزارت یا هایدن هم به ویولن و ویولا مسلط بودن. اما بهرحال باخ ویلونیست نبود بلکه ارگانیست بود.
    در مورد ارکستر بادی یا wind orchestra باید جسارتا عرض کنم شما کاملا اشتباه میکنید. ارکسترهای بادی (که اسم های گوناگونی هم داره) بتنهایی اولین بار توسط سیاهان آمریکایی بکار نرفته آنهم در موسیقی جزی که بقول شما دیگه ابهت سابق رو نداره (که این هم نظریه بسیار بسیار غلط). شما این نظر عجیب رو از چه منبعی استخراج کردید؟ ارکسترهای بادی قدمت بسیار زیادی داره و قدمت اون بشکل منسجم و قانونمند برمیگرده به قرن 18 میلادی. نگید آثار موتزات رو در این زمینه نشنیدید. ارکستر بادی در اون زمان شامل دو ابوا، دو کلارینت، دو هورن و دو باسون بوده.
    بعدها یعنی تقریبا یک قرن بعد به این سازها پیکولو و برخی سازهای کوبه ای و انواع سازهای بادی برنجی اضافه شد.
    برخی معتقدند مدل ارکستراسیون واگنر برای قسمت بادی ها یک استاندارد برای یک ارکستر بادی محسوب میشه.
    ارکسترهای بادی در اون زمان تا حالا بسیار بزرگ بوده و شامل بیش از 100 نوازنده هست.
    برای اطلاعات بیشتر از ارکستراسیون و آثاری از این دست نظر شما روبه شنیدن و تحقیق کردن در آثار گوستاو هولست بزرگ (gustav holst) جلب میکنم. حرف دراین باره زیاده و اگر شروع به تحقیق در فرم ها و سبک ها کنید متوجه عرض من خواهید شد.
    در مورد فرم کنسرتو و نظریات عجیبتون در این مورد آنقدر حرف زیاده که ترجیح میدم هیچ نگم. چون اینطور که از اطلاعات و نظریات شما دوست عزیز برمیاد باید روزها و شاید ماه ها باهاتون راجع به این مطلب صحبت کرد که این از توانایی حقیر خارجه.
    اما در مورد ارگ کلیسا،بنده این شانس رو داشتم که سالها قبل، وقتی در اروپا زندگی میکردم، چند باری پشت یکی از این سازها بشینم و با طرز کار و مکانیسم اون آشنا بشم(البته بسیار ناقص و سطحی). نمیدونم چون هردو کلید دارن میگید یکیه ؟ حالا منبه یکی باده و دیگری از برخورد چکش به سیم ؟؟ راستش دیشب که این نظر شما رو راجع به ارگ بزرگ کلیسا خوندم بسیار متاثر شدم (متاثر-ولی نه به اندازه وقتیکه نظر شمارو راجع به کنسرتو خوندم) ناخودآگاه یاد صحبت آقای دکتری افتادم که میگفتند در زمان امام علی (ع) هم پیتزا وجود داشت، مردم به نان، روغن میمالیدن و میخوردن، خب این همون پیتزا بوده دیگه! حالا در این دور و زمونه سوسیس و کالباس و گوشت و پنیر پیتزا هم اضافه شده بهش...!!!
    ارگ همان پیانوست با منبع صدا و سونوریته ای متفاوت ؟؟؟؟ این چه قیاسیه دوست من ؟ ارگ کلیسایی پیچیده ترین ساز شناخته شدست از این نظر هیچ سازی به پیچیدگی و در عین حال ظرافت (در ساخت) اون نیست. تکنیک ها و طرز نواختن یک ارگ بشدت با یک پیانو فرق داره در این زمینه میتونم بگم تقریبا ربطی بهم ندارن. اگه یک پیانیست-هرچند متبحر- پشت ارگ کلیسا بشینه شاید هرگز نتونه اثری رو بنوازه که برای ارگ نوشته شده. این شاید برای کلاوسن یا هارپسیکورد صدق نکنه ولی ارگ، داستانی بسیار بسیار متفاوت تر از اونی داره که در ذهن شماست.
    .Applaud, my friends, the comedy is over

2. 3 کاربر برای این پست از amir1055 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    3,670 بار تشکر شده در 660 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 258/20
    Given: 76/14
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

در پست قبلي گفتم كه در اين مورد ديگه بحث نمي كنم و دلايل خاص خودم رو دارم والبته شانس ارگ زدن در كشورهاي اروپايي رو هم نداشتم. بنده از تمام مواضعي كه گرفتم عقب ميشينم و هيچ ادعايي هم در اين زمينه ندارم. با اجازه شما بنده در باره اركستر بادي اطلاع دارم و در جريان هستم كه حتي ويوالدي نزديك به بيشتر از 300 سال پيش براي ساز بادي كنسرتو نوشته. بگذريم كه گفتم مثال نقض نزنيد. اين چون در مورد خودم بود گفتم . در مورد ارگ كليسا هم حرف هست كه چون اين بحث به مغلطه كشيده شده و تقريبا داريم از هم غلط املايي ميگيريم ازش ميگذرم. شما به من ميگي كه بايد بشيني چند ماه با من اركستراسيون كار كني. از اين كه در حد شما نيستم خجالت زده نيستم اما از اينكه بابت سر و كله زدن با من بي سواد وقتتون رو هدر داديد خجالت مي كشم . اما متوجه هستم كه چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است. موفق باشيد.

4. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

shahram201 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    31109
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,218
    2,659 بار تشکر شده در 606 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 11/0
    میزان امتیاز
    14

سلام

با احترام به تمام کاربران و دوستان گرامی، باید بگم تاپیک بسیار مفرحیه!! دلیلش هم فکر کنم روشنه: اصرار بعضی دوستان به «شاه» بودن ساز خودشون و «رعیت» بودن ساز دیگران!

مدتی قبل مطالبی در این تاپیک نوشتم و امیدوار بودم بحث های این چنینی ادامه پیدا نکنه، اما مثل اینکه این بحث پایان ناپذیره. در این بین البته اطلاعات مفیدی هم ردوبدل میشه که خود من شخصاً از اونها خیلی می آموزم، ولی متاسفانه باید بگم زمینه بحث بنظر من کاملا نامناسبه.

دوستانی که با بافتن آسمون و ریسمون و مرتبط کردن مباحث کاملاً نامرتبط سعی دارند ثابت کنند که فلان ساز شاه سازهاست، به این نکته ساده توجه نمی کنند که سازها فقط «وسیله» هستند و شاه واقعی، آهنگساز و نوازنده ای است که موفق میشه حس خودش رو از طریق ساز (هر سازی میخواد باشه) منتقل کنه. توانایی های هر سازی هم هرچقدر زیاد باشه، ما رو از وجود سازهای دیگه بی نیاز نمی کنه (مثل اینه که آدم بگه چون آچار فرانسه هست پس دیگه نیازی به انبردست نیست). مثلاً فضایی که یک ساز بادی میتونه ایجاد کنه، با هیچ ساز دیگه ای قابل ایجاد نیست. در مورد سایر سازها هم البته همینطوره و هیچکدوم نمیتونن جایگزین دیگری بشن.

قبلاً گفتم، بازهم میگم: اصرار به برتری یک ساز نسبت به سازهای دیگه، فقط میتونه ناشی از ناآگاهی نسبت به محدودیت های ساز مورد دفاع، عدم شناخت نسبت به امکانات سازهای دیگه و مهمتر از همه، نادیده گرفتن نقش ذات «موسیقی» باشه. تنوع سازها برای آفریدن فضایی که مورد نظر خالق موسیقی هست، ضروریه و با هیچ منطق یا مغلطه ای نمیشه این ضرورت رو نادیده گرفت و یک ساز خاص رو بالاتر از ساز دیگری قرار داد.

حالا اگه بعضی از دوستان بازهم اصرار دارند ثابت کنند فلان ساز شاه سازهای دیگه است، میل خودشونه و هیچکس هم نمیتونه مانع از اظهار نظر دیگران بشه. اما خواهش میکنم به شعور دیگران هم احترام بگذارید و هر مغلطه ای رو بعنوان دلیل منطقی به خورد دیگران ندید!

امیدوارم دوستان از بنده دلگیر نشده باشند و تونسته باشم منظورم رو به درستی بیان کنم.

قربان شما!
    ... And God Made the Blues ...

6. 6 کاربر برای این پست از shahram201 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

دوست عزيز سلام. بنده هم دقيقا مثل شما فكر ميكردم و ميكنم هرچند ميدونم هم كه ممكنه از بعضي كامنت هام جور ديگه اي برداشت شده باشه. من هم هيچ وقت فكر نمي كنم سازي شاه باشه. اما اين حقيقت كه بعضي سازها كارايي بيشتري دارن كتمان ناپذيره وگرنه اصل موسيقي در همه سازها و ملل يكسان هست. گروهي كه ميخواد از دسته استرينگ استفاده كنه ناگزير از اين هست كه حداقل چند نوازنده رو در خوانواده ويولن جمع كنه و اين تعداد هست كه باعث ميشه علاقه و زمينه براي ياد گيري و اموزش سازي مثل ويولن بالا بره و اين ساز هم با امكانات بالايي كه در اختيار كاربر ميذاره پاسخگوي مناسبي بوده. درسته كه مثلا پيانو هم همين امكانات رو در اختيار كاربر خودش قرار ميده اما نميتونه مثلا ده تا پيانيست رو براي زدن يك قطعه كنار هم بنشونه و اين باعث ميشه كه هنرجويان كمتري نسبت به ويولن داشته باشه. در مورد هر ساز ديگري مثل بادي ها هم همين طور . من اطلاع دقيق دارم كه امسال در سازي مثل فاگوت تنها دو نفردر كنكور فوق ديپلم به ليسانس شركت كردن و اين در مقايسه با سازهاي خانواده ويولن غير قابل قياسه. من منظورم از پادشاهي به كثرت علاقه بوده و البته هر كس ديگه اي در هر كجاي دنيا نظري در خصوص سازها بده و البته از موسيقي هم سر در بياره منظورش بايد فراگيران باشن تا خود صدا ها و گرنه اينها كه هفت تا دونه نته و با هر سازي كه تمييز زده بشن (فارغ از سونوريته سازها) جالب خواهند بود. اما صداي كم ويولن هاي اكوستيك براي اجراي صحنه اي كه آهنگ ساز رو مجبور به استفاده از استرينگ زنده ميكنه و عدم كارايي سمپل ها و مصنوعي بودن صداشون در اين مورد باعث ميشه كه زمينه كاري براي اين ساز بيشتر ايجاد بشه و چون كارگشا تر ميشه به نظر من ميتونه با تعريفي كه از شاه كردم در كامنتهاي پيش بگيم كه اين ساز king of orchestra هست. البته اين نظر شخصيمن هست اما نظر شخص من نيست و با يه سرچ ساده در نت ميشه كلي در اين مورد مطلب پيدا كرد. من خودم با اين نظر مخالف بودم اما وقتي صحبتهاي آقاي فون كارايان رو در اين رابطه خوندم متقاعد شدم كه بله حق با ايشون هست و ايشون هم مثل الان من از جنبه ديگري به قضيه نگاه كرده اند . مرسي.

8. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

shahram201 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    31109
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    1,218
    2,659 بار تشکر شده در 606 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 11/0
    میزان امتیاز
    14

نقل قول نوشته اصلی توسط m_rv_2008 [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    دوست عزيز سلام. بنده هم دقيقا مثل شما فكر ميكردم و ميكنم هرچند ميدونم هم كه ممكنه از بعضي كامنت هام جور ديگه اي برداشت شده باشه. من هم هيچ وقت فكر نمي كنم سازي شاه باشه. اما اين حقيقت كه بعضي سازها كارايي بيشتري دارن كتمان ناپذيره وگرنه اصل موسيقي در همه سازها و ملل يكسان هست. گروهي كه ميخواد از دسته استرينگ استفاده كنه ناگزير از اين هست كه حداقل چند نوازنده رو در خوانواده ويولن جمع كنه و اين تعداد هست كه باعث ميشه علاقه و زمينه براي ياد گيري و اموزش سازي مثل ويولن بالا بره و اين ساز هم با امكانات بالايي كه در اختيار كاربر ميذاره پاسخگوي مناسبي بوده. درسته كه مثلا پيانو هم همين امكانات رو در اختيار كاربر خودش قرار ميده اما نميتونه مثلا ده تا پيانيست رو براي زدن يك قطعه كنار هم بنشونه و اين باعث ميشه كه هنرجويان كمتري نسبت به ويولن داشته باشه. در مورد هر ساز ديگري مثل بادي ها هم همين طور . من اطلاع دقيق دارم كه امسال در سازي مثل فاگوت تنها دو نفردر كنكور فوق ديپلم به ليسانس شركت كردن و اين در مقايسه با سازهاي خانواده ويولن غير قابل قياسه. من منظورم از پادشاهي به كثرت علاقه بوده و البته هر كس ديگه اي در هر كجاي دنيا نظري در خصوص سازها بده و البته از موسيقي هم سر در بياره منظورش بايد فراگيران باشن تا خود صدا ها و گرنه اينها كه هفت تا دونه نته و با هر سازي كه تمييز زده بشن (فارغ از سونوريته سازها) جالب خواهند بود. اما صداي كم ويولن هاي اكوستيك براي اجراي صحنه اي كه آهنگ ساز رو مجبور به استفاده از استرينگ زنده ميكنه و عدم كارايي سمپل ها و مصنوعي بودن صداشون در اين مورد باعث ميشه كه زمينه كاري براي اين ساز بيشتر ايجاد بشه و چون كارگشا تر ميشه به نظر من ميتونه با تعريفي كه از شاه كردم در كامنتهاي پيش بگيم كه اين ساز king of orchestra هست. البته اين نظر شخصيمن هست اما نظر شخص من نيست و با يه سرچ ساده در نت ميشه كلي در اين مورد مطلب پيدا كرد. من خودم با اين نظر مخالف بودم اما وقتي صحبتهاي آقاي فون كارايان رو در اين رابطه خوندم متقاعد شدم كه بله حق با ايشون هست و ايشون هم مثل الان من از جنبه ديگري به قضيه نگاه كرده اند . مرسي.
    سلام عزیزجان

فرمایش شما از نظر اینکه بعضی سازها علاقمندان بیشتری دارند یا حتی کاربرد بیشتری در اکستر دارند متینه. شکی نیست که کاربرد و همینطور افراد علاقمند به نوازندگی ویلن در اکستر سمفونیک از فاگوت یا توبا یا مثلاً هارپ بیشتره.
    اما بیشتر بودن کاربرد، به معنای «شاه» بودن ساز موردنظر نیست. چون با این حساب، امروزه اگر بخواهیم با این معیار، یعنی فراوانی کاربرد و علاقمندان، یک «شاه» برای سازها انتخاب کنیم، بنظر من گیتار و بخصوص گیتار الکتریک که توانایی های بسیار زیادی هم داره، به راحتی ویلن رو پشت سر میگذاره (اگر محدوده انتخاب رو از موسیقی کلاسیک فراتر درنظر بگیریم و تمام سبکها رو لحاظ کنیم). اما من با اینکه خودم گیتار الکتریک میزنم (پیشینه موسیقی کلاسیک هم دارم چون چندین سال هم فلوت کلاسیک زدم) ، هرگز گیتار الکتریک رو شاه سازها نمیدونم چون اصولاً چنین عنوانی رو قبول ندارم.

راستش رو بخواهید، مشکلی که من دارم اینه که چنین بحث هایی در قالب تاپیکی با عنوان نامناسب «شاه سازها» مطرح شده که باعث میشه سازها به نوعی درجه بندی غیرواقعی و غیر علمی تقسیم بشن. یعنی خواننده ناخودآگاه اینطور برداشت میکنه که مثلاً پیانو یا ویلن یک ساز درجه یک هست و مثلاً فلوت یا گیتار سازهای درجه دو یا سه هستند (حتی اگه منظور نویسنده این نباشه). وگرنه این امکان وجود داره که مباحثی مثل کاربرد، محدوده صدا و امکانات و محدودیت های سازها در تاپیک های مناسب و کارشناسی با عنوان صحیح مطرح بشن و خیلی هم میتونن مفید واقع بشن. تاپیک فعلی با عنوانی که داره، بنظر من حاصلی جز مباحث اختلاف برانگیز و بی نتیجه نخواهد داشت چون اشکال در خود عنوان تاپیک هست!! تاسف من فقط از اینه که اطلاعات بعضاً مفیدی که در این تاپیک در مورد سازها و توانایی های اونها به چشم میخوره، چرا تحت عناوین مناسب تری مورد بحث قرار نمیگیره تا دوستان بیشتری به دور از جنجال در چنین بحث هایی شرکت کنند و از یکدیگر بیاموزند. امیدوارم تاپیک های مناسب در این باره هرچه زودتر ایجاد بشن.

پیروز باشید
    ... And God Made the Blues ...

10. 4 کاربر برای این پست از shahram201 تشکر کرده اند:

m_rv_2008 آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    24013
    میانگین پست در روز
    0.16
    تشکر از پست
    478
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

مدال های دریافت شده

اول بايد بگم كه با اون قسمت كه هنرجويان گيتار بيشتر هستن من مخالفم و شما در اين مورد ميتونيد به نزديك ترين آموزشگاه كنار خونتون مراجعه بفرماييد. فكر نمي كنم اين طور باشه هر چند كه در سطح بين المللي باز هم خللي به تعدد نوازندگان ويولن وارد نمي كنه . چه اين كه در خارج مكاتب موسيقي براي ويولن مثلا جز يا كانتري هم هست اما در ايران نيست و خدا ميدونه من براي در اختيار داشتن كتاب متد جز ويولن چه قدر سختي كشيدم تا از انگلستان تهيه شد و به دستم رسيد. دوم اين كه من متوجه برداشت غلط شدم و حتي مجبور شدم بگم كه منظورم از شاه چيه و كاربرد فراگير بودن كلمه شاه در ادبيات ايرانيها رو ياد آوري كردم. حق با شماست و اسم تاپيك به غلط نوشته شده و شايد هم اگه در همون كامنت اوليه به طريقه درست مفهوم اين دو تا كلمه شاه و ساز رسونده ميشد اون وقت ميشد نظرات موافق و مخالف رو در اين باره نوشت و خوند. اين بهتر ميشد. هيچ سازي دست دوم نيست و بستگي به كار برد اون در سبك خاصي داره. مثلا از درامز در كلاسيك غربي استفاده نميشه يا اگه بشه زير عنوان نو آوري خواهد بود. آيا اين از ارزش درامز كم ميكنه؟ يا يه نوازنده ايراني ميشينه ساعتها تار ميزنه به تنهايي. پس ديگه تنبك ساز نيست؟ ابدا منظور من اينها نبود و خوشحالم كه شما اومدي و اون كامنت رو گذاشتي تا منم مجبور بشم توضيحات بيشتري بدم و از دل دوستان در بيارم. حالا كه به لب مطلب رسيديم هم ديگه تصميم ندارم توي اين تاپيك مطلب بذارم . دوستان وقت همگي خوش و من تا قيام قيامت به جز ويولن هيچ صدايي رو شبيه تر به صداي انسان نمي دونم و از تاثير هارموني هاي گيتار و پيانو بر روح انسان غافل نيستم و حتي سازهاي بادي و گربه هاي چاق و پشمالو و ليگ كالچو و لوازم تحرير فروشي سر كوچمون و اوراق بهادار و خليج هميشه فارس و سرنتي پيتي و شموشك نوشهر رو دوست دارم اما صداي ني رو كاملا به صداي انساني كه در حال خفگيه شبيه ميدونم. خدا نگهدار.

12. کاربران زیر از m_rv_2008 به خاطر این پست تشکر کرده اند:

mohsen741 آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    43479
    میانگین پست در روز
    0.19
    تشکر از پست
    2,317
    1,941 بار تشکر شده در 794 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 92/4
    Given: 195/18
    میزان امتیاز
    14

خوبه یکم فاکتور تایین کنید که شاه چجور باید باشه.
    بدون گفتن سازی!
    بعدش معلوم میشه کی شاهه. تموم میشه بحث...
    درضمن همیشه وزیره که اصل کار رو انجام میده و شاه کلی گویی و فرمان کلی میده...
    شاه بیشتر از مهارت و وصعت همه این چیز میزا باید وقار داشته باشه...
    این مهم ترینشونه...
    پیانو به نظرم سپه بده ...

كاربران عزيز و محترم پس سازهاي ايراني چي؟
    من اصلا قصد توهين به عقايد شما رو ندارم اما بد نيست كه لطفا كمي عادلانه قضاوت كنيد و سازهاي ايراني و ملي رو فراموش نكنيد.
    (باز هم ميگم من اصلا قصد توهين ندارم.)
    روشنک یکم از ساز خودت و ساز های ایرانی بگو خب!!!
    بگو ما هم دوست داریم...
    جدی میگم..

_RoshanaK_ آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46276
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    77
    155 بار تشکر شده در 56 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    13

روشنک یکم از ساز خودت و ساز های ایرانی بگو خب!!!
    بگو ما هم دوست داریم...
    جدی میگم..[/quote]
    دوستان من منظورم از سازهاي ايراني اينه كه آيا همين پيانو يا ويولن كه اكثر شما سنگشون رو به سينه ميزنيد از ساز هاي ملي ما هستن؟
    مثلا همين ساز خودم(كمانچه) از يكي از دوستام بهم گفت كه ساز ملي ايران در دوره ي قاجار بوده.
    از اين بگذريم اما حالا كه ميتونيم راحت بحث كنيم چرا واسه يه بار هم كه شده يه نگاهي به تاريخ ايران نميندازيد و نگاه نميكنيد كه به دليل شرايط فرهنگي و سياسي جامعه بود كه سازهاي غربي يواش يواش خودشون رو دركنار سازهاي ملي ما جا كردن.
    البته منم تا يه مقداري بهتون حق ميدم چون اكثر ماها با نواي همين سازها خاطراتي داريم. اما اگه از پدر يا مادرتون بپرسيد اونا از نواي دلنشين تنبك و سه تار و تار و ... خاطرات خوبي دارن.
    پس براي يك بار هم كه شده به اين فكر كنيد كه واقعا موسيقي اصيل ايراني چي ميخواد به سرش بياد؟
    اگه من و تو و ديگري نخوايم ازش حمايت كنيم و به طرفش نريم كي ميخواد اونو ادامه بده؟
    فرنگي ها بيشتر از خود ماها براي موسيقي ما ارزش قائل هستن.
    پس ما كه دم از ايراني بودن ميزنيم چي؟
    (بازهم ميگم من اصلا قصد توهين ندارم اما اگه توهين كردم ببخشيد)
    ویرایش توسط _RoshanaK_ : Tuesday 23 August 2011 در ساعت 10:28 AM

15. 6 کاربر برای این پست از _RoshanaK_ تشکر کرده اند:

shabboo آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    45936
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    11
    50 بار تشکر شده در 25 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

Wink

بر خلاف تفکر ما در دنیای موسیقی دموکراسی حاکمه و شاهی وجود نداره. ساز ها هم نوایی رو دوست دارن.
    توجه کردین ساز های این شکلک ها همشون غربیه؟!!!
    بیایید بنوازیم مهربانی را
    با هم...برای هم

17. 2 کاربر برای این پست از shabboo تشکر کرده اند:

M_T آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    37383
    میانگین پست در روز
    0.52
    تشکر از پست
    3,273
    5,308 بار تشکر شده در 2,140 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    6 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 338/2
    Given: 150/0
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط shabboo [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    توجه کردین ساز های این شکلک ها همشون غربیه؟!!!
    کدوم شکلک ها؟

منظورتون تصاویر کارتونی هست.
    بالاخره سازنده اون تصاویر یا بقول شما شکلک ها ایرانی که نیست. خارجیه و معلومه سازی رو نشون میده که مطابق فرهنگ خودش باشه.
    من از فردای خود ترسی ندارم
    که بر سینه نشانی از تو دارم
    ولیکن گر تو خواهی من بسوزم
    میان شعله هم پا می گذارم

19. 2 کاربر برای این پست از M_T تشکر کرده اند:

koronzo_piti آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    26963
    میانگین پست در روز
    0.12
    تشکر از پست
    633
    1,279 بار تشکر شده در 515 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

من نظر خودم رو میدم شاه ساز ها طبیعت هست و از نظر نوازنده میشه به میزاژ و تار و کمانچه و سنتور و دف اشاره کرد دف ارش
    مسول بخش میتینگ

21. کاربران زیر از koronzo_piti به خاطر این پست تشکر کرده اند:

صادق آواتار ها
    کاربر جدید

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    27781
    میانگین پست در روز
    0.01
    تشکر از پست
    0
    14 بار تشکر شده در 8 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    0

بستگی به نوازنده اش داره. اگه تار بود،شاه میشه جلیل خان شهناز. بقیه رو دوستان بگن.

23. 2 کاربر برای این پست از صادق تشکر کرده اند:

saram آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    42448
    میانگین پست در روز
    0.13
    تشکر از پست
    488
    989 بار تشکر شده در 454 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 10/2
    میزان امتیاز
    14

دوستان من منظورم از سازهاي ايراني اينه كه آيا همين پيانو يا ويولن كه اكثر شما سنگشون رو به سينه ميزنيد از ساز هاي ملي ما هستن؟
    خیر نیستن ولی در کشوری مثل ژاپن که خودشون موسیقی سنتی دارن و یا حتی ترکیه با اون موسیقی غنیش برو ببین چه نوازنده های پیانویی دارن در کنار سازهای ملی و سنتی خودشون ولی ما چند تا نوازنده پیانوی جهانی داریم؟؟؟؟؟
    اگه من و تو و ديگري نخوايم ازش حمايت كنيم و به طرفش نريم كي ميخواد اونو ادامه بده؟
    فرنگي ها بيشتر از خود ماها براي موسيقي ما ارزش قائل هستن.
    پس ما كه دم از ايراني بودن ميزنيم چي؟
    اینم از اون حرفا بودا ابجی !!! اخه من نوعی که نه قدرت نه امکانات اجرایی دارم اخه من چه غلطی میتونم برای این موسیقی سنتی بکنم؟؟؟؟. وقتی کسی که در راس امور موسیقی نشسته و دو ر می رو نمیدونه و حتی بلد نیست یه ساز بزنه و از روی سلیقه انتخاب و منصوب شده و از روی سلیقه هر البومی که خودش خوشش میاد مجوز میده هر کدوم خوشش نیاد نه دیگه چه توقعی دارین اخه؟؟؟؟؟

25. 2 کاربر برای این پست از saram تشکر کرده اند:

کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    56512
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    437
    735 بار تشکر شده در 264 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 49/2
    Given: 1/0
    میزان امتیاز
    15

دوستان شاه سازها سازی هست که کاربرد شاهانه دارد

چه در ارکستر و چه در تکنوازی

چه در آهنگسازی و چه در تنظیم موسیقی

با توجه به مطالبی که گفتم راحت میشه فهمید پـیانو ، سازی با قابلیت بالا در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیره ..

قرار نیست هر کسی پیانو داره ، فکر کنیم خریده تا نوازندگی کنه

بره باخ بزنه یا شوپن

ok?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

27. 6 کاربر برای این پست از piano4all تشکر کرده اند:

firzi آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    25231
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    339
    783 بار تشکر شده در 294 پست

شبکه های اجتماعی من

Add firzi on Facebook
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    15

Smile

دقیقاً...
    منم با شما موافقم.
    پیانو تنها سازی هستش که در تمام سطوح موسیقی می تونه نقش ایفا کنه.
    یه معجزه ای هست به اسم موسیقی ...♫
    میتونی باهاش حرفاتو بزنی،
    باهاش گریه کنی♪ باهاش بخندی، باهاش خاطـــــره بسازی ♫
    میتونــــی با موسیــــقی زندگی کنی...

29. 5 کاربر برای این پست از firzi تشکر کرده اند:

musical_destination آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    27982
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    137
    230 بار تشکر شده در 115 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    14

نمیدونم چرا چندوقتی این تاپیک از زیر خاک کشیدن بیرون و شر ور هم یرا همدیگه می نویسن
    حالا سازتون شد شاه که چی ؟
    بجا این حرفا تاپیک جدید باز کنید نه از تاپیک قبلی استفاده کنید
    ☻ ♥ ☺ ♪ ♫

31. 6 کاربر برای این پست از musical_destination تشکر کرده اند:

صفحه 12 از 16 نخستنخست ... 28910111213141516 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)