لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 16 از 70

موضوع: موسیقی چیست ؟ غنا چیست ؟ نوازنده کیست ؟ مطرب کیست ؟

Lonely3tar آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21490
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    236
    301 بار تشکر شده در 84 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    15

پیش فرض موسیقی چیست ؟ غنا چیست ؟ نوازنده کیست ؟ مطرب کیست ؟

0 Not allowed! Not allowed!
    شاید برای بسیاری از اهالی موسیقی جای سوال باشد (یا حداقل بوده) که جریان „حرام بودن غنا” چه دلیلی می تواند داشته باشد ... یا چه ابزرای باعث شده تا این کار صورت بگیر و ما امروزه شاهد این تناقض باشیم . گرچه امروزه کمتر یه این جریانات و تفکرات سنتی اهمیت داده می شود اما خوب است ما پای بحث بنشینیم و علل را بررسی کنیم . باز هم تاکید می کنم که امروزه دیگر موسیقی به یمن وجود اساتید گرانقدر و زحمتکشانی کمه در سراسر کشور به آموزش موسیقی مشغولند جایگاه خودرا بصورت نوین و مدرن و البته بصورت « موسیقی » نه « غنا » بین عموم مردم باز کرده است. و همه ما از وجود بختک ها ی صنعت موسیقی و از آن ریشه ای تر هنر موسیقی آگاهیم ...
    از سویی برآن شدم تا با کم دوستان این جریان حوضوی که اسباب موسیقی و غنا را حرام می داند با هم بصورت عقلی بررسی کرده و به نتیجه برسیم ... بیاییم موسیقی را همزمان با ورود تشیع به ایران بررسی کنیم . گرچه همه می دانیم قبل از این دوران و در تمامای ادوار موسیقی عاملی زنده در بین اجتماع مردم ایران بوده . گرچه اطلاعاتی که ما داریم اندک است. اما این مشهود است که روح بدون غا می میرد و گوش بی شنودن موسیقی دوام نخواهد آورد ... مگر گوش حیوانات کهخ آن را هم بعید می دانم ! از بحث دور نشویم . تشیع دروغین صفوی با پایه گذاری در ایران از سوی فرهنگی ضررهای بسیار زد و اثرات آن را ما حتی تا سالهای اخیر هم شاهد هستیم . عقاید های پوچ و بیگانه ستیزی و سنی کشی و ... همه از اثراتی است که با ورود تشیع و همراه با آن ملا و روحانی وارد ایران شد . گرچه بعد ها مردم حق جوی ایران راه را از بیراهه تشخیص دادند و بسیاری به درجات والای مذهب تشیع پی بردند اما تاثیر که گذاشته شد شد ... و همان شد که شد ... موسیقی در دوران صفویه به بعد و مخصوصا در دوران قاجار امری نبود اینگونه که حالا شاهدش هستیم . یعنی یک جریان اجتماعی نبود . ابزاری برای خوشگذارانی یک عده عیاش بود ... یک عده که برای دربار شاه ساز می زدند وو نه تنها ارزش ساز های ایرانی را کاهش دادند بلکه مطربان دربار عده ای شناخته می شدند هم سطح با دلقکان و خدمتگزاران و ... . یعنی موسیقی وجود نداشت. آنچه بود ابزاری بود برای لهو و لعب ... برای خوشگذارانی و آن چیز موسقی نبود ... آن غنا بود ! غنا ! چنانچه هنوز هم هست و آن که خبر دارد خبر دارد ... ما در دوران قاجار شاهد ورود اولین پیانو به ایران هستیم ... ما در زمان قاجار شاهد بروز استعدادهای بی نظیری که جمیع اهالی موسیقی ایرانی به آنها مدیون هستند هستیم ... ما در دوران قاجار کسانی را داریم که اگر نبودند موسیقی ما تا اینجا پیش نمی رفت... اما از طرفی در زمان قاجار ما شاهد درگیری های حوضه و مطربان و رقاصه ها هستیم . و صدور فرمان ها و فتوا هایی مبنا بر حرام بودن ابزار غنا ... و ریشه ی اصلی رکود موسیقی و ریشه گیری تضاد های دین و هنر در ایران از همین ایام بود که شروع شد و به اوج خود رسید .
    اما آیا حال هم ما همان مردمیم با همان نگاه ؟ یا روحانی های ما آن قدر نمی توانند درک داشته باشند که „مرد بی هنر به هیچ نپاید” ... ما هنوز هم آنجاییم ؟ درک ما از موسیقی همان درک دیروز است ؟ آیا موسیقی برای رقص رقاصه ها ساخته می شود ؟ آیا ساز موسیقی مانند شراب چیز حرامیست ؟ یا آنکه نوازنده است هنوز هم با دید مطرب به او نگاه می شود ؟
    شما چه می گویید ؟ تقصیر کیست ؟ چه باید کرد ؟؟؟؟؟

2. 13 کاربر برای این پست از Lonely3tar تشکر کرده اند:

3. # ADS

fagher آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    9093
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    1,670
    938 بار تشکر شده در 331 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

از نظر اهل حوضه هنوز هم موسیقی حرامه. سند این گروه هم روایات هست. من با یک نفر که صحبت میکردم میگفت که اگر بخوام نظری راجع به موسیقی بدم صددرصد با استناد به روایات حرام میدونمش. (بنده خدا خودش موقع خوندن دروس حوضه موسیقی گوش میده)

5. 8 کاربر برای این پست از fagher تشکر کرده اند:

MEHRNAM آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    23172
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    1,810
    1,159 بار تشکر شده در 328 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0
    میزان امتیاز
    15

نمیدونم والله اما من خودم یه جایی رفتیم روی سن ساز بزنیم یه مقام شامخ حاج آقای روحانی هم اون جا ردیف اول نشستن فروده بودن بعد همین که ما رو دیدن انگار هیولا مشاهده فرموده باشن از جاشون سریع بلند شدند و اشارات نا مفهومی (البته برای من) به همراه غرولندهای فراوان فرمودند و آن مجلس را از وجود نورانی خود محروم فرمودند و ترک آن جلسه نمودند... پس حتما" دیدگاه مثبتی نداشتند که این اعمال را انجام فرمودند دیگه...
    مؤدبانه تر از این نمیتونستم بگم یه وقت به کسی بر نخوره.
    درد من حصار بركه نيست؛
    درد من زيستن با ماهيانيست
    كه فكر دريا به ذهنشان خطور نكرده است.

7. 7 کاربر برای این پست از MEHRNAM تشکر کرده اند:

Lonely3tar آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21490
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    236
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط fagher [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    از نظر اهل حوضه هنوز هم موسیقی حرامه. سند این گروه هم روایات هست. من با یک نفر که صحبت میکردم میگفت که اگر بخوام نظری راجع به موسیقی بدم صددرصد با استناد به روایات حرام میدونمش. (بنده خدا خودش موقع خوندن دروس حوضه موسیقی گوش میده)
    بله بله ...
    هنوز هم هست... و از اون مسخره تر که نمی دونم عقلای قم چرا به مقام شامخشون این قدر می نازن اما درد حامعه رو نمی فهمن همین قضایای نشون ندادن ساز تو صدا سیما هست...
    البته نشون ندن ! مهم نیست! اما واقعا جای تعجب داره ! ما الان داریم پیشرفت می کنیم اما حوضه و دست پرورده هاشون تک و توک با جوونا راه میان و بیشتر عقایدشون الان دیگه منسوخه ... مشکل اینه که توجهی ندارن که حامعه چی اقتضا می کنه ! مخ سنگ می شه ... هیچی نمی ره توش
    البته بازم می گم خودم شخصا برای مقام روحانیت ارزش قائلم ... اما روحانی باید درد جامعه شو بدونه ... نه اینکه مثل نقل و نبات فتوا بده بدون اینکه خودشم بفهمه چی می گه!
    خودم یه جا خوندم که یه آقای امام جمعه ی (...) موسیقی رو برای حیوانات خوب دونسته بودن ! و دیگری هم گفته بودن جوون هایی که پی موسیقی می رن عرضه ی دفاع و جنگ رو ندارن ! ارتباطو ببین !
    البته جووونای فهمیده ی الان به بیشتر این مضخرفات اهمیتی نمی دن ! اما خوب ما خوبیم ... اونا رو کی باید دوا کنه ؟

9. 5 کاربر برای این پست از Lonely3tar تشکر کرده اند:

Lonely3tar آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21490
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    236
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrnam [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
    نمیدونم والله اما من خودم یه جایی رفتیم روی سن ساز بزنیم یه مقام شامخ حاج آقای روحانی هم اون جا ردیف اول نشستن فروده بودن بعد همین که ما رو دیدن انگار هیولا مشاهده فرموده باشن از جاشون سریع بلند شدند و اشارات نا مفهومی (البته برای من) به همراه غرولندهای فراوان فرمودند و آن مجلس را از وجود نورانی خود محروم فرمودند و ترک آن جلسه نمودند... پس حتما" دیدگاه مثبتی نداشتند که این اعمال را انجام فرمودند دیگه...
    مؤدبانه تر از این نمیتونستم بگم یه وقت به کسی بر نخوره.
    همین قضیه ی لغو کنسرت همایون شجریان تو تبریز ...
    اگه کسی خبر نداره بره وبلاگ همایون ببینه ... واقعا گندشو درآوردن :
    [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]

11. 2 کاربر برای این پست از Lonely3tar تشکر کرده اند:

fagher آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    9093
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    1,670
    938 بار تشکر شده در 331 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    میزان امتیاز
    16

بهتره همین اول فرق غنا(ghana) با غنا (ghena) بگیم که اگر کسی نمیدونه بدونه...
    اولی شعر و موسیقی که از نظر شرعی حرامه. دومی هم شعری که نشان دهنده ی احساس شاعر باشد.
    به نظر شما این جمله چقدر میتونه درست باشه؟؟؟«تمام نوازنده ها مطرب هم هستند ولی تمام مطرب ها نوازنده نیستند. »
    به نظر من بهتره جای نوازنده رو با هنرمند عوض کنیم.

13. 4 کاربر برای این پست از fagher تشکر کرده اند:

AliB آواتار ها
    مسئول بازنشسته

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    مسئول بازنشسته
    شماره عضویت
    4267
    میانگین پست در روز
    0.08
    تشکر از پست
    2,298
    4,066 بار تشکر شده در 1,278 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 100/4
    Given: 7/0
    میزان امتیاز
    56

دوستان سلام
    این بحث رو که دوست خوبم امید عزیز شروع کرده رو دیدم. این بحث بحثیست که به کرات و بار ها و بارها در طول ادوار مختلف مطرح شده و البته به نظر شخص من آب در هاون کوبیدنه!
    از خوندن نظرات دوستان لذت بردم و از مطالب بحقی که مطرح کردید گاها لبخند رضایت زدم ولی باید بگم که اساسا چرا باید ذهن خودمون رو برای چنین بحثی خسته کنیم؟ خیلی میشه حرف زد درباره ی موسیقی و جایگاه و کارکردش در فرهنگ بشری ، حرف هایی که اساسی مردانه منطقی و بحق هست اما وقتی گروه اندکی که نادانی و جهالت چشمانشون رو کور کرده و بجای سعی در یافتن راه هایی برای زندگی زیبا آرام و انسانی که پر باشه از موهبت های زیبای الهی سعی دارن زندگی رو بر خودشون و دیگرانی که هیچ اعتقادی به افکار اونها ندارن ، زشت و تلخ کنند ، چرا باید خودمون رو خسته کنیم؟
    اصلا چرا باید قواعد کلامی اونها رو بکار ببریم؟ غنا یعنی چه؟ مطرب یعنی چه؟
    من دوست دارم مطرب باشم و شادی و لذت و آرامش رو به همنوعانم هدیه بدم! دوست دارم از زندگی لذت ببرم! دوست دارم از شنیدن موسیقی سرمست بشم جوری که اختیار از کف بدم و نفهمم که در کدام جهانم! برای این کار هم نیاز به اجازه و نظر هیچکس ندارم و اصلا هم برام مهم نیست که یک عده انسان دیگه که کاملا مثل من هستند و حقوق برابری با من دارند برای من تعیین تکلیف کنند که من چطور باید زندگی کنم یا به موسیقی و یا سایر پدید های زندگی بشری چطور نگاه کنم. اونچه که ما فرهنگ می نامیم در طول تاریخ بشری بطور ذاتی و فطری جریان خودش رو طی کرده و الان در تمام دنیا مسیر آزادش رو داره طی میکنه! حالا تو یک جزیره ای به اسم ایران اگر یک عده سعی دارن بر خلاف جریان آب شنا کنن بگذار اینکار رو بکنن ! از جویبار ها بالا برن از نهر ها بالا برن از رودخانه خروشان چطور می خوان بالا برن؟
    کلا من و امثال من گوششون از این حرفا پره ! من کار خودم رو میکنم. با چنگ و دندان فرهنگم رو و موسیقیم رو حفظ می کنم یاد میگیرم و مطربی می کنم تا طرب و شادمانی در دل تمام انسان ها جاری بشه و من سرباز میهن و فرهنگم هستم و فراگیری و اجرای موسیقی برام یه مبارزه است! مبارزه با زشتی حماقت جهالت و بدزندگانی کردن...
    پاینده باشید دوستان

15. 8 کاربر برای این پست از AliB تشکر کرده اند:

یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    20400
    میانگین پست در روز
    0.28
    تشکر از پست
    4,388
    3,737 بار تشکر شده در 1,370 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 384/4
    Given: 1,625/1
    میزان امتیاز
    16

مدال های دریافت شده

تعداد کثیری از مردم ذهن منفی گرا دارن.
    نه تنها موسیقی بلکه هر چیزی هم استفاده ی درست داره و هم استفاده ی نادرست.
    در یه تاپیک دیگه ای مثالی عرض کردم: „ویدئو”
    استفاده از ویدئو حرام و گناه نیست بلکه استفاده ی نادرست و غلطش حرام و گناهه.
    با ویدئو هم میشه فیلمهای سالم نگاه کرد و هم مبتذل. پس نمیتونیم بگیم استفاده از ویدئو حرام و گناهه. باید بگیم استفاده ی غلط از ویدئو حرام است.
    همونطور که گفتم در مورد خیلی از مسائل ذهن خیلی از مردم منفی گراست. از جمله موسیقی.
    وقتی کلمه ی موسیقی رو میشنوند سریعا استفاده ی نادرست و مبتذل موسیقی در ذهنشون نقش میبنده. دقیقا مثل این می مونه که با شنیدن کلمه ی ویدئو فیلمهای مبتذل در ذهن نقش ببنده.
    حالا مردم عادی وقتی در ذهنشون استفاده ی مبتذل موسیقی نقش میبنده به سادگی ازش رد میشن و مخالفت نمیکنن اما علمای دینی „نه همشون بلکه اکثریتشون” چون روی حلال و حرام بیشتر از مردم حساسند از موسیقی دوری میکنند.
    باید تفکرشون رو عوض کرد. باید ذهنشون مثبت گرا بشه.
    چرا فقط نیمه ی خالی لیوان رو میبینن؟! و بر اساس نیمه ی خالی نظر میدن؟!

17. 3 کاربر برای این پست از you3f تشکر کرده اند:

mehdihooman آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    7363
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    259
    795 بار تشکر شده در 314 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

بحث خوبيه ولي خيلي مفصله . اينكه موسيقي و شنيدن صداي زن در اسلام حرام نبوده يه امر هست و تاويل و تفسير علماي شيعه از اون چيز ديگريست. با نظر علي موافقم و مي خوام بگم غنا جزئي از موسيقي هست. موسيقي وقتي نتونه انسان رو از حالت عادي خارج كنه موسيقي نيست. مطرب كلمه اي كه از طرب و شادي سرچشمه ميگيره و من شخصاً‌افتخار مي كنم كه كسي به من بگه مطرب يا بتونم باعث شادي كسي بشم . چرا ما بايد ذهن خودمون رو اينقدر بسته نگه داريم و فقط محدود به يه چيز كوچيك بكنيم . يعني شان خدا اينقدر پايينه كه با موسيقي حرمت ملكوتش بشكنه .
    بد نيست انسان به جاي اينكه هميشه رهرو باشه راهبر خودش باشه
    جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه
    چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند
    دنيا رو شبيه بينش خودمون نبينيم ، بينش خودمون رو شبيه واقعيات دنيا كنيم .

19. 3 کاربر برای این پست از mehdihooman تشکر کرده اند:

mehdihooman آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    7363
    میانگین پست در روز
    0.06
    تشکر از پست
    259
    795 بار تشکر شده در 314 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    میزان امتیاز
    16

به نظر من هيچ چيزي حرام نيست بلكه بحث بر سر استفاده صحيح و اشتباه هست. حدود آزادي هر فرد هم تا حدي كه به آزادي ديگران لطمه وارد نشه . زندگي خيلي سخت نيست ولي ذهن بسته و انديشه گريز ما اون رو سخت مي كنه
    دنيا رو شبيه بينش خودمون نبينيم ، بينش خودمون رو شبيه واقعيات دنيا كنيم .

21. 3 کاربر برای این پست از mehdihooman تشکر کرده اند:

Sohrab Iwis آواتار ها
    یار همیشگی

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    یار همیشگی
    شماره عضویت
    22708
    میانگین پست در روز
    0.23
    تشکر از پست
    585
    1,350 بار تشکر شده در 692 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    16

درود

هيچ جايي توي دنيا حتي افغانستان موسيقي حرام نيست
    ما متاسفانه به يه سري روايت دروغي كه يه سري كه نميخوام بگم كيان چسبيديم و ميگيم هر موسيقي حرام است!

فيلم كتاب قانون رو كي ديده ؟
    توي تلويزيون ما همش تصوير جنگ زدگي و بيچارگي و .. اينارو نشون ميده اما توي اون فيلم شما ببينيد كه از ايران پيشرفته تره و آزاد تر همچنين خيلي با فرهنگتر كه موسيقي رو هم جزو چيزهاي اصليشان به حساب ميارن

اما اينجا ... ؟؟! ؟! ؟! ؟
    قسمتی از وصیت گزنفون یونانی خطاب به کوروش :
    چون من بميرم تن من را در زر نپوشانيد و بلكه با شتاب آن را به خاك بسپاريد . چون همه عمر دوستدار مردمان بوده ام و كام من آن است كه پس از مرگ نيز به آغوش خاك برگردم ... !

23. 4 کاربر برای این پست از Sohrab Iwis تشکر کرده اند:

AFRooGH آواتار ها
    کاربر فعال انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر فعال انجمن
    شماره عضویت
    23057
    میانگین پست در روز
    0.07
    تشکر از پست
    961
    944 بار تشکر شده در 311 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 17/2
    میزان امتیاز
    15

پیش فرض تورا به خدا به فکر باشید

با درود. واقعا لذت میبرم وقتی میبینم بچه های ایران چقدر باخرد و اگاه هستند وبا اتفاقات کاملا اگاهانه برخورد میکنند. به خدای ایران قسم موسیقی ما در معرض نابودیه شاید بگیید نه جوونای ما اگاه هستند و به فکر موسیقی ملی هستند این درست کاملا هم درست ولی پیشرفت هنر هر کشوری به طریقه ی بیان هنر و موسیقی اون کشور از طرف دولت مردان اون کشور و صدای و سیمای اون کشور بستگی داره وقتی که حتی 1ساعت وقت هم به موسیقی ملی در این تلوزیون داده نمیشه وقتی که فردی رو رییس صدا و سیما میکنند که ازاساس با موسیقی مخالفه(و با هزار دوز وکلک اون دقایقی رو هم که در شبکه 4سیما بحث در مورد موسیقی ملی بود رو هم تعطیل کرد) موسیقی ما در معرض نابودی نیست وقتی که یک فرد بالا مقام درجامعه از موسیقی به عنوان یک مرض و چیزی بی ارزش یاد میکنه موسیقی ما در معرض نابودی نیست موسیقی ما در یک چنیین وضعی قرار داره. والا دیگه در مورد نظر روحانیت در مورد الحرام بودن موسیقی ... دیگه چی بگم .
    ضمنا مرسی از این دوستمون که یک چنیین بحثی رو مطرح کرد تا ما نظراتمون رو بدیم.
    توجه این ارایه نظر کاملا سانسور شده بود مرسی از این که اون رو خوندید.
    ویرایش توسط AFRooGH : Saturday 6 March 2010 در ساعت 08:22 PM

25. 5 کاربر برای این پست از AFRooGH تشکر کرده اند:

Lonely3tar آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21490
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    236
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

با درود و تشکر از همه ی دوستان ...
    ببینید ما همه هنر جوییم . گوش همه ما با موسیقی آشنا است. موسیقی خوب رو می تونیم از غیر موسیقی تشخیص بدیم . لحن ها و آواها از صبح تا شب تو گوش ما انعکاس داره .
    تا اینجا قبول ؟؟؟؟؟
    اما یه کم بیایم عقب تر ... مشکل جدی تر میشه . علی عزیز گفتن این بحث آب در هاون کوبیدنه . درسته . برای هنرمندانی مثل شما و بقیه این حرف صحیحه . شما می تونین از راهی که انتخاب کردین تو تمامی ابعاد دفاع کنین . اما آیا تمامی مردم از موهبت « گوش موسیقایی » بهره مندن ؟ اصلا می دونن طرب چیه ؟ موسیقی چیه ؟ یا گوششون پر از حرف های چرند برخی از آدم های نفهمه ؟ ببینین این جریان با اینکه سرسری گرفته می شه اما جدیه ... ماها باید بدونیم دینی که داریم درباره ی راهی کی می ریم چی گفته . چرا این مردم گرفتار آفتی به اسم جهل هستن و بعضیا می خوان جاهل دربیان . و دوستان اگه ما چشمامونو ببندیم و بگیم ما داریم کار خودمونو می کنیم ... حالمونو می کنیم ... می ریم بالا ... با طرب با موسیقی ... آیا این ظلم نیست ؟ آیا وظیفه و دِینی که هنر والای موسیقی و علی الخصوص موسیقی ملی و ساز های ملی مون بر گردن تک تک ما گذاشته ... و ما ظالمیم اگر عوام مردم رو آگاه نکنیم . ما که ادعای روشنفکری داریم پشتش رسالتی هم داریم ... الیته در حد و اندازه های خودمون . در وسع خودمون . مات نمی تونیم بشینیم و بذاریم یه عده ای سودجو کار خودشونو بکنن و ما که « می دانیم » بخواهیم که دیگران « ندانند » . من به شخصه بعنوان کوچکترین عضو جامعه ی هنر جویان ایران تو مدرسه ای درس می خونم که نخبه های استان دارن توش کسب علم می کنن . اما امسال وقتی تصمیم گرفتم برای اولین بار یه برنامه ی کوتاه تو اصفهان سر صف برای دانش آموزا اجرا کنم به عمق فاجعه پی بردم ... چشام بازتر شد ... این نخبه های ایرانی که از هنر ایرانی چیزی نمی دونن دو تا حالت ممکنه براشون پیش بیاد : یا به قول این آقایون پایبند خواهند شد و به موسیقی با دیدی منفی نگاه خواهند کرد . یا به پاس شناخت نادرست از اوضاع و قضایا به فردی مخرب و مضر برای موسیقی بدل می شن . و نمونه ش هم خودتون همگی آگاهین . درسته همه نباید موسیقیدان باشند یا قدرت تشخیصشون بالا باشه . اما گوشی که متعلق به یک آدم عوامه باید از کجا بفهمه که موسیقی که به خوردش داده می شه چیه ؟ چرا باید اینجوری باشه ؟ چرا بعضیا از زیر مسئولیت در می رن . خواهش صمیمانه دارم از تک تک شما که بیاین از همین جا شروع کنیم و نذاریم بلاهای موسیقی گوش دوستانمونو خراب کنه . اونها رو آشنا کنیم . تا یه روزی اون عقلای حوضوی هم بفهمن که هنر در ایران یک گام به سوی جلو برداشته و اونا هنوز در مسئله ی لهو و لعب و غنای دوران قدیم موندن ... این طور بیندیشیم ... ما یک وظیفه داریم ... که در مقابل « آن چیزی که حق نیست » حق رو نشون بدیم ...

27. 2 کاربر برای این پست از Lonely3tar تشکر کرده اند:

Lonely3tar آواتار ها
    کاربر انجمن

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21490
    میانگین پست در روز
    0.02
    تشکر از پست
    236
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    میزان امتیاز
    15

از دوستان خواهش می کنم تو این جمع خودمونی حداقل از « سانسوریسم » فاصله بگیرن ... هر چه می خواهد دل تنگت بگو ... فوقش بعدا پاک می کنی !
    با تشکر !

29. کاربران زیر از Lonely3tar به خاطر این پست تشکر کرده اند:

Sina_Yanni آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    21557
    میانگین پست در روز
    0.17
    تشکر از پست
    3,681
    3,494 بار تشکر شده در 917 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 18/0
    میزان امتیاز
    15

بابا بچه ها زیاد به حرف (چی بگم آخ) ***** های معمولی گوش ندین . اونا می خوان جلب توجه کنن . می خوان بگن ما هم هستیم که داریم تعیین تکلیف می کنیم ، نه مراجع تقلید . (ببخشین رک گفتما) .
    خواهشا برین یکی از رساله های مراجع رو بخونین از امام ***** (ره) بگیر تا آیت الله بهجت ، هیچ موسیقی حرام نیست ، مگر غنا باشد . غنا هم رک و پوست کنده یعنی شراب بخوری مست شی ، یه آهنگ درپیت بذاری ، 10 نفری هی کله هاتونو تکون بدین ، حرکاتی انجام بدی که تو هشیاری اگه بهت 1 میلیون بدن بگن برو انجام بده ، نمی دی . آخرش از بالا ساختمون بپری بگی دارم پرواز می کنم ... . ناغافل از اینکه پرواز کردی اون دنیا . این حرامه . نه موسیقی سنتیمون .
    البته بحث عرفان جدا از اینه . خودتون در جریانین دیگه . تو عرفان نمیرن اکس پارتی .

من تبریزم ، قرار بود با دوستم بریم کنسرت شجریان پسر ، قاطی کردم وقتی جریانو شنیدم . متاسفانه امور افتاده دست یه مشت عقده ای . دارن ما رم عقده ای می کنن . عقده ی آزادی .

خداوند هیچ چیزی رو بی دلیل حرام یا حلال نمی کنه . قرآن هم صراحتا می گه لعنت بر کسی که حرام خدا رو حلال کنه . که میشن همین جماعت عقده ای که نذاشتن کنسرت همایون شجریان تبریز برگذار شه .
    اشکال از مجریان قانونه . نه خود قانون .
    انسان قدر سه نعمت را ، وقتی از دست میدهد ، میفهمد :
    سلامتی ، امنیت ، پدر و مادر .
    حضرت علی ( ع )

31. 3 کاربر برای این پست از Sina_Yanni تشکر کرده اند:

قوی زیبا آواتار ها
    دوست خوب

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    دوست خوب
    شماره عضویت
    19135
    میانگین پست در روز
    0.03
    تشکر از پست
    76
    341 بار تشکر شده در 124 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    میزان امتیاز
    15

در دین اسلام هر لذتی حلاله. اصلا اگه لذت نبری مسلمون نیستی:
    ملامت کشی مو خوش باشیم و دم نزنیم که در طریقت ما کافریست رنجیدن
    بله هر لذتی حلاله به جز دو دسته از لذت ها:
    1. اون هایی که تجاوز به حقوق دیگری هستند. 2. اون هایی که مارو از بردن یه لذت بالاتری محروم می کنن.

حالا چرا غنا حرامه؟ چون نمی زاره موسیقی واقعی رو گوش بدی(تو رو از یه لذت بالاتری محروم می کنه)

من به شخصه دیدم کسایی که فقط آهنگ های دری وری گوش میدادن. وقتی یه آهنگ درست و حسابی(سنتی،کلاسیک،...) براش می زاشتم، انگار هیچی براش نذاشتم. اصلا انگار گوشش پر شده بود. دیگه نمیشنید...

**
    موسیقی می خواد روح آدم رو نوازش کنه ولی وقتی روح تو داره با یه سری سر و صدا کتک کاری میکنه چطور می تونه نوازش رو شروع کنه؟ ((مثال از خودم است))

**

این دو تا نکته(شماره ی 1 و 2) که گفتم مال دکتر الهی قمشه ایه. من به شخصه با همین دو مورد تمام کار های حرامی که سراغ داشتم رو تونستم توجیح کنم.
    ؟؟

33. 3 کاربر برای این پست از قوی زیبا تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)