با عرض خسته نباشید خدمت دوستان عزیز

یک مسئله ای هست که ممکنه برای همه شما پیش اومده باشه که مثلا باید چندتا کتاب را بزنیم تا ویلن زدنمان خوب بشه یا اینکه چند سال باید ویلن بزنیم تا اینکه بتونم بداهه بزنیم یعنی در واقعه برای خودم پیش اومده مثلا پیش خودم فکر میکردم که اگر من مثلا هر 3 دوره ردیف استاد صبا را بزنم دیگه همه چی رو یاد گرفتم ولی بعدا فهمیدم که نه یه چیزهای دیگه هست که از ردیف هم بالا تر هست و ردیف در مقابلشان هیچ هست مثل نوازندگی پرویز یاحقی یا حبیب الله بدیعی که من از خیلی ها شنیدم که ردیف ایرانی در اصل این دو نفر اجرا میکردن

حالا می خوام یه بحثی رو شروع کنیم که زدن ردیف صبا چقدر تاثیر داره در بداهه نوازی؟

من از خیلی ها شنیدم که کسی که میخواد ویلن ایرانی را یاد بگیره ردیف صبا را نباید زیاد کار کنه چون دست آدم رو خراب میکنه و افرادی مثل حبیب الله بدیعی اصلا ردیف صبا را تدریس نمیکردن و بیشتر با شاگرد بداهه کار نمیکردن و این مطلبو من از چند نفر شنیدم

و این مطلبو کاملا خودم بهش اعتقاد پیدا کردم من 5 سال ویلن میزنم ولی باور کنید تازه 5 ماه هست فهمیدم ویلن چی هست و تازه شناختمش چون تو این 5 ماه اصلا با نت کار نکردم و فقط بداهه زدم و نوارهای بدیعی و یاحقی رو کار کردم