نقل قول نوشته اصلی توسط Nilya [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
سلام دوست عزیز
اول از همه باید بگم که استفاده از اصطلاح « کسر » غلطه. که البته همه استفاده می کنن. ولی خب دلیل نمیشه که درست باشه. این که بگیم این میزان مثلا دو چهارمه غلطه. درستش اینه که بگیم میزان دو چهاره. یا به جای چند چندمه؟ بگیم چند چنده؟
حالا از این ها که بگذریم میرسیم به سوال اولتون. عدد بالایی نشون دهنده ی تعداد ضرب در هر میزانه و عدد دوم به ما می گه ارزش هر ضرب چقدره. همون طور که می دونید ارزش زمانی نت ها رو با نت گرد می سنجند. مثلا نت سفید ۱/۲ نت گرد و نت سیاه ۱/۴ نت گرد و نت چنگ ۱/۸ نت گرد است.
مثلا میزان دو چهار یعنی در هر میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب ۱/۴ نت گرده که ۱/۴ نت گرد میشه نت سیاه. یا میزان دو دو رو در نظر بگیرید. این یعنی که در این میزان ۲ ضرب داریم که هر ضرب معادل ۱/۲ نت گرده که میشه نت سفید. یا میزان شیش هشت که یک میزان ترکیبیه یعنی تو هر میزان شش ضرب داریم که هر ضرب ۱/۸ نت گرده که میشه نت چنگ.
امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم.
سوال دوم هم بلد نیستم. فکر کنم از سر ضرب ها بشه فهمید. معمولا اولین ضرب هر میزان قوی تر از بقیه ضرب هاست. مثلا تو یه میزان ۴ ضربی ، ضرب ها به ترتیب قوی ، ضعیف، نیمه قوی و ضعیف هستند. اگه بتونیم سر ضرب ها رو تشخیص بدیم و بعد ببینیم بعدش چند ضرب دیگه هست فک کنم یه چیزایی دستگیر آدم بشه. اساتید باید بیان و صحبت های ناقص من و کامل کنن تا درست متوجه بشید چی شد.
موفق باشید

ممنون بابت پاسختون اما من متوجه نشدم؟
ممکنه با یک تفسیر و جمله بندی دیگه تو. ضیح بدید؟
و اینکه تفاوت بین ریتم 2/2 و 2/4 چیه و چه نفاوتیه وقتی یه دف نواز میخواد 2/2 بزنه با وقتی 2/4 میزنه؟