لیست کاربران برچسب شده در تاپیک

نمایش نتایج: از 1 به 16 از 23

موضوع: به نظر شما نت یک خط بهتره یا سه خط؟

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    خان آواتار ها
    کاربر نمونه

وضعیت
    افلاین
    عنوان کاربری
    کاربر نمونه
    شماره عضویت
    3922
    میانگین پست در روز
    0.04
    تشکر از پست
    1,600
    1,927 بار تشکر شده در 634 پست
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0
    Given: 0/0
    میزان امتیاز
    55

0 Not allowed! Not allowed!
    آرین عزیز در ابتدا باید ذکر کنم که آقای رجبی سیستم یک خطی رو اداع نکرده.
    این نوع خط نگاری در ابتدا توسط استاد صبا ایجاد شد و بعد از اون هم اساتیدی همچون امیر ناصر افتتاح کتاب های تک خطی داشتند و این موضوع به اینکه شخص آقای رجبی این نوع نت نگاری را ابداع کرده باشه برنمیگرده. آقای رجبی خودشون از شاگردان استاد افتتاح بوده.

همان طور که در پست های قبلی همین تاپیک هم گفته بودم استاد تهرانی شیوه نت نگاری سه خطی را باب کردن و هنوز هم از این نوع نت نوشتن استفاده میشه و خیلی از کسانی که تمبک تدریس میکنن یا از روی کتاب مرحوم تهرانی به هنر جو درس میدن یا از روی قالب و نوع کتاب های ایشون.

ولی در حال حاضر شیوه تک خطی بیشتر از نت نگاری سه خط حامل استفاده میشه و دلیل اون هم خیلی واضح و آشکاره.
    همان طوری که گفتم کسانی همچون امیر ناصر افتتاح بهمن رجبی ناصر فرهنگفر و خیلی از اساتید دیگر همگی از شیوه یک خط حامل استفاده میکردند. اگر به سیاهه این اساتید نگاه کنید میبینید که جملگی از مشاهیر و استید نامی و توانای معاصر تمبک هستند و بیشترین تاثیر ها رو روی شیوه تمبک نوازی نوین و تلفیق آن با تمبک نوازی کلاسیک و قدیمی تر گذاشتند.
    خیلی از همین عزیزان بودن که نوع و شیوه جدیدی از حرکات را به تمبک اضافه کردند و آن را به صورت نت در آوردند در حالی که خیل عظیمی از مدرسین تمبک در ایران در آن دوره هنوز از مکتب و شیوه حسین تهرانی استفاده میکردند و کتاب های ایشون را درس میدادند مثل استاد محمد اسماعیلی که هم کتاب های استاد خود را درس میداد(استاد تهرانی) و هم اینکه کتاب های خودشون هم سه خط بود.
    بیشتر حرکاتی و تکنیک هایی که الان در تمبک نوازی جدید هست و تازگی داره فقط در نت های یک خط به روی کاغذ آمده ، میخوام بگم که اساتیدی هستند که نت سه خط کار میکنند و خیلی از تکنیک ها رو به زیبایی اجرا میکنن ولی این حرکات کمتر در نت سه خط روی کاغذ آمده و بیشتر سینه به سینه گشته. ولی در نت 1 خط اینطور نیست.
    نسل جدید اساتید و نوازنده های تمبک مانند کامبیز گنجه ای و نوید افقه از نت های تک خط استفاده میکنند و در خیلی از کتاب های تک خط حامل میبینیم که حرکات جدید به ساز اضافه شده و نت شده است.

اگر نگاهی دقیق به این موضوع کنیم میبینیم که الان ، هم نت های یک خط داریم ، هم نت های سه خط هم ، به قول شما بی خط (که البته خودم زیاد ندیدم) . هر سه مورد هم در حال حاضر استفاده میشه و نمیشه یک نوع شیوه واجرا را برای تدریس تمبک اتخاذ کرد.
    خیلی از جبهه گیری ها و قضاوت ها بر اساس تعصب هست نه استدلال و تعقل.
    طرفداران هر شیوه شیوه دیگه رو رد میکنند.
    اگر قراره بر اساس تاریخ بحث کنیم ، که استاد صبا نت هاشون از همه قدمت بیشتر داره ، در عین حال که نت نگاری بزرگترین وقدیمیترین استاد تمبک ایران به صورت سه خط بوده!!!

ولی در کل در حالتی که ما برای داشتن خانه موسیقی برای موسیقی کشورمون باید کنسرت بدیم تا پول و هزینش در بیاد ، استادامون با هم دیگه خوب نیستن و آرزوی دیدن دو استاد تمبک روی صحنه را داریم ، یا اینکه چند دقیقه قبل کنسرتی بزرگ برق میره ، اینکه تمبک چند خطیه و کدوم درست به هیچ وجه به چشم نمیاد و نخوادهد اومد.
    کار ها از ریشه خرابه.
    چرا بحث در مورد خط های نت میکنیم ما شیوه تمبک نوازی هم رو قبول نداریم ، چه برسه به نت نگاری. وقتی یک حرکت جدیدی روی تمبک اجرا میشه صدای همه در میاد که آقا این چیه زدی به ساحت فلانی توهین شد و ...

باید خریدارم شوی تا من خریدارت شوم

وز دل و جان یارم شوی تا عاشق زارت شوم
    من نیستم چون دیگران بازیچه بازیگران
    اول به دام آرم تو را وان گه گرفتارت شوم

2. 5 کاربر برای این پست از خان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)