چنانچه کلمه عبور شما در انجمن ها کار نمی کند
یک بار از سایت Logout کنید و سپس توسط فرم فراموشی کلمه عبور , کلمه عبور جدیدی را در ایمیل خود دریافت کنید
صفحه اصلی سایت   ثبت نام   ورود
NoteAhang
The Iranian Virtual Music Society
جستجو
اطلاعات مطلب
گروه
ارسال توسط SOBHANTOTo3
بازدید 16669
نویسنده مقالهسبحان حیدری
منبع مقالهسبحان حیدری
مترجم مقالهسبحان حیدری
آخرین مقالات
انواع سازدهنی
۱۳۹۱ دوم فروردين
ارسال به :
لینک ثابت  |  نسخه ی چاپی  |  ارسال برای دوستان  |  نظرات( 8 )
 
به این مطلب رای دهید
 
سازدهنی چون یک ساز کوچک هست و انواع سبک ها و . .رو باهاش می زنند انواع دست گرفتن در اون یکم سلیقه ای شده ولی ما اینجا روش دست گرفتنی رو به شما نشون می دیم که ممکنه هم کارایش بیشتر باشه هم برای نواختن اغلب سازدهنی ها و سبک ها بشه استفاده کرد .
ما به طور کلی روی سه نوع دست گرفتن ساز تاکیید می کنیم یکی روش ((hand wah wah هست و دیگری روش دست گرفتن ساده و سومین روش که بیشترین استفاده رو داره روش قلاب دست هاست.

روش اول : روش (hand wah wah) روشی که معمولا در سبک بلوز مورد استفاده قرار می گیرد و در نواختن نوازنده بزرگ سانی بوی ویلیامسون دیده می شود که این نوع دست گرفتن نوی ویبره های (hand vibrato) مخصوص سبک بلوز رو راحتتر می کنه .
همونطور که در عکس مشاهده می کنید ساز معمولا در یک دست گرفته و حمل میشه برای ویبره دادن با این نوع گرفتن دو دست را مانند لایه های روی هم قرار گرفته باز و بسته می کنیم در مورد ویبره در فصل های بعد توضیحات بیشتری خواهیم داد .
توجه داشته باشید این توضیحات و عکس ها نشانگری کلی برای گرفتن ساز هست یعنی نوعی کلی و اگر شما کمی دقیق مانند عکس نمی گیرید مشکلی نداره چون هنگام نواختن ممکنه از حالت دقیق خیلی خارج بشید.
این روش معمولا در سبک های بلوز و کانتری دیده می شه که نوعی ویبره خاص دارند.

روش دوم : روش دست گرفتن ساده ساز که برای هنرجوهای ابتدایی بسیار مناسبه چون نیازی به ویبره نداردند وبهتره حالت عادی نت رو بنوازند چون اگه حواس و تمرکزشون بره برای ویبره نواختن عادی نت هم براشون مشکل م یشه برای همین بهتره مدتی
نت ها رو بدون ویبره و . . نواخت بعد به سراغ ویبره و اجرای تکنیک رفت.
شاید این نوع گرفتن ساز رو نیاز نبود ما در این کتاب بیاریم ولی برای تشخیص و احساس تفاوت شما دوستان عزیز در کتاب مطرح کردیم .
این نوع گرفتن ساز دقیقا در عکس معلومه ولی باز هم نیاز نیست شما خیلی خیلی شبیه به عکس بگیرید .
در کل منظور از این دو عکس گرفتن ساده ساز هست . عکس دومی کمی تخصصی تر هست و برای گرفتنش حتما به پشت دست
توجه کنید و اینکه بیشتر شبیه به عکس باشد .


روش سوم : روش قلاب دست ها این نوع گرفتن ساز بسیار نیاز به تمرین و تجربه داره شما باید برای اینکه هیچ هوای بین انگشتانتان و پایین بین دو دستانتان و همینطور بین ساز و دست شما عبور نکند بسیارتمرین کنید .
این نوع گرفتن ساز بسیار بسیار کارای داره و همینطور برای نوختن در سبک های کلاسیک و محلی ایرانی و . . به کار میرود
انجام ویبره ها روی این نوع گرفتن راحت تر هست و همینطور نتیجه بهتری می ده . این نوع گرفتن ساز معمولا برای سازهای ترمولو و کروماتیک به کار می ره و می شه بهترین نتیجه رو روی این دو ساز دید .
ابتدا شما باید شبیه به عکس دستتون رو بگیرید و سعی کنید یچ هوای بین دستتون و ساز و . . عبور نکنه بیشترین توجه رو به زیر دستتون که اخر انگشت شست هست جلب کنید می تونید برای اجرای بهتر با این نوع دست گرفتن اول بدون ساز تمرین کنید و در دستتون بدمید  که خیلی شیوه خوبی برای راحتتر گرفتن به این گونه هست .
انگشت شست دست راست شما باید دور ساز حلقه شود یعنی ساز رو به دستتون بچسبونه که کمتر هوا عبور کنه و دست شما راحتتره ویبره بده (hand termolo or vibrato) .
حتما سوال براتون پیش اومده که چگونه وقتی انگشت قلاب بشه نتهای زیر انگشت و اونطرفش رو زد باید بگیم شما همینطور که نت هاتون تغییر می کنه دستتون هم حرکت می دید و و می تونید در بعضی اوقات کلا قلاب رو رها کنید و روش ساده بگیرید ولی زمانی که می خواید ویبره های طولانی و تکنیکی انجام بدید قلاب رو سفت کنید تا صدای خیلی بهتری به شما بده شما ابتدا نیاز دارید به اینکه شبیه عکس دستتونو بگیرید ولی بعد که تونستید خوب این نوع گرفتن رو درک کنید می تونید ازادی بیشتری توی گرفتن داشته باشید . این نوع گرفتن بیشترین استفاده رو در این کتاب دارا خواهد بود .


انواع سازدهنی های که در جهان مورد استفاده قرار می گیرند رو براتون معرفی میکنیم . بازهم می گم این کتاب برای کسانی هست که سازدهنی کار کردند برای همین از خیلی از توضیحات اضافه می گزریم .

سازدهنی های کروماتیک (Chromatic Harmonica) :

کروماتیک به معنای گامی است که در آن دیز و بمل وجود داره که در این نوع سازدهنی با کلیدی که در کنارش هست نواخته می شه.
سازدهنی های کروماتیک توانایی نواختن در هر گامی را دارند و معمولا برای قطعات کلاسیک بسیار مورد استفاده قرار میگیرند .سازدهنی کروماتیک بیشتر برای اجرای ملودی های روانی که شکل گرفته بر پایه نت ها ی تکی (Single Notes) هستند به کار می رود ولی آکوردها و فواصل اکتاو کمتر با آن نواخته می شود .
 
عکس سازدهنی کروماتیک :


سازدهنی دیاتونیک ( Diatonic Harmonica) :

به این سازدهنی هارپ(Harp) نیز می گویند. این نوع از سازدهنی متداول ترین نوع سازدهنی است که در سبک های بلوز کانتری و ...استفاده می شود  . رایج ترین نوع این ساز، مدل ده سوراخه می باشد البته مدل 12 سوراخ  هم بسیار مورد استفاده قرار می گیره و هر سوراخش هم با فوت و هم با مکش نواخته می شود و برخلاف سازدهنی کروماتیک کلیدی در کنار سازدهنی برای اجرای نیم پرده ها وجود ندارد. برای اجرای نت های دیز و بمل باید از تکنیک بندینگ استفاده کرد که یک تکنیک خیلی مشکل سازدهنی به شمار میاد .


عکس سازدهنی دیاتونیک ده سوراخ :


سازدهنی ترمولو (Tremolo Harmonica) :

متداول ترین سازدهنی که در کشورمون در بازار های اسباب بازی فروشی هم می توان دید سازدهنی ترمولو هست ، در این نوع سازدهنی هر سوراخ تنها با فوت کردن یا مکیدن هوا به صدا در می آید و در هر سوراخ دو زبانه ی فلزی تعبیه شده که با اختلاف اندکی در فرکانس نسبت به هم کوک شده اندولی یک نت را می زنند . در هنگام نواختن هر دو زبانه با هم به ارتعاش در می آیند و صدای حاصل کیفیتی دوگانه دارد که اصطلاحا Tremolo effect نام دارد. این نوع سازدهنی بهترین سازدهنی برای شروع اموختن سازدهنی هست که دلایل مختلفی داره مثلا هر سوراخ یک نت رو اجرا می کنه یا در حالت دمش یا مکش که کار رو برای تازه واردا اسونتر میکنه .


عکس سازدهنی ترمولو :
سازدهنی کورد (Chord harmonica) :

این نوع سازدهنی در اندازه های مختلفی ساخته می شود شباهت زیادی به کروماتیک دارد اما کاربرد این نوع سازدهنی بیشتر برای زیر صدا و فضا سازی استفاده می شود . تقریبا می توان گفت نوعی سازدهنی کروماتیک است ولی به جهت شکل و نوع کاربرد با این نام شناخته م شوند .
 
عکس سازدهنی کورد :سازدهنی باس (Bass harmonica) :

تقریبا تمام سازدنی های باس فقط با دمش به صدا در میایند و مکش در اونها هیچ تاثیری ندارد . از لحاظ ندازه بزرگ و سنگین هستند و بیشتر نت های بم را شامل میشوند . این نوع سازدهنی نیز بیشتر به عنوان زیر صدا
مورد استفاده قرار میگیره که می تونید قطعات تصویری که در سی دی همراه کتاب هست رو مشاهده کنید و در اون گروه تریو (سه نوازی) لاری ادلر رو ببینید که از این نوع سازدهنی استفاده می شه

عکس سازدهنی باس :سازدهنی اسلاید (Slide harmonica):

نوعی سازدهنی بزرگ که با اسلایدی در سمت راست ان می توان نت ها را عوض کرد با استفاده از این اسلاید راه عبور هوا تغییر می کند و به سمت زبانه های دیگر میرود .

عکس سازدهنی اسلاید :


ارسال نظر
نام شما
ایمیل
وب سایت
 
شرح نظر  
  ضرب عدد دویست در یکصد را به عدد بنویسید