نقل قول نوشته اصلی توسط scafild [ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
درود، من اجرا اپجاتورا و اچاکاتورا رو در خط ساده موسیقی بلدم؛ ولی نحوه اجرای اون رو در ساز پیانو مشکل دارم. سوالم اینجاست که با توجه به تصویر زیر، در خط دوم، کدوم حالت اجرا صحیحه؟ حالت1: نت های دست چپ همزمان با اچاکاتورا آغاز میشه. حالت2: اول اچاکاتورا به تنهایی نواخته میشه و سپس نت های اصلی دست چپ و راست همزمان نواخته میشه ؟ در مورد اپجاتورا چطور ؟[ میهمان گرامی برای مشاهده لینک ها نیاز به ثبت نام دارید]
سلام عزیز
هر دوی appoggiatura و acciaccatura نت های زینتی هستن و تفاوت خیلی فاحشی در نحوه اجرا (از منظر صدادهی) ندارن. فقط یه فرقی جزئی (ولی جدی) اینه که در مورد appoggiatura نت زینتی که به نت اصلیش وصل میشه ارزش زمانی واقعی داره (مثلا چنگ دو لا چنگ ...) و حتما باید در نظر گرفته بشه. ارزش زمانی اون نیمی از ارزش زمانی نت اصلی هستش. در واقع نیمی از ارزش زمانی نت اصلی باید ازش کسر، و به ارزش زمانی نت زینتی اضافه بشه (بدون برهم خوردن ریتم این داستانا حدودی هستش و فرمولی براش نیست). نحوه اجرا از نظر من باید به شکلی باشه که تاکید روی نت اصلی وجود داشته باشه و نت زینتی تنها یه تعلیق خوش آیند رو قبل از به صدا درومدن نت اصلی ایجاد کنه (خیلی زیاد به تفسیر شما از ملودی برمیگرده). در مورد acciaccatura هم عرض شود یه نت زینتی خیلی عادی و بدون هیچ ارزش زمانی خاصیه... در مورد هردو جوری اجرا نکنید که نت زینتی خیلی اغراق شده به نظر بیاد.

من چشام درست تشخیص نمیدن عینکم همرام نیست ولی به گمانم نتی که به پیوست اومده یه نت ساده زینتی از نوع acciaccatura باشه و اجرای چالش برانگیزی نیست. اینکه دست چپ قبل یا بعدش ورود کنه خب بسته به هر نوازنده ممکنه متقاوت باشه ولی من در مورد همچین نت زینتی درست چپ رو یه مقدار خیلی خیلی کمی زودتر وارد میکنم. ولی همزمانی رو هم به وفور دیدم که از نظر شخصی بنده کار اشتباهیه. در مورد appoggiatura من دست چپ رو همزمان وارد میکنم در این مورد اصلا ریتم نباس دست خوش خوشگلتر شدن ملودی بشه!

امیدوارم گمراهتون نکرده باشم در نت آهنگ افراد وارد تر از بنده هستن در این زمینه شاید بهتر و علمی تر راهنماییتون کنن. گوش داده به نوازنگی بزرگان هم میتونه بسیار بهتون کمک کنه.